მეცნიერებმა განაცხადეს, რომ პოპულარული ვიტამინები უსარგებლოა
ტორონტოს უნივერსიტეტის მკვლევართა ჯგუფი იმ დასკვნამდე მივიდა, რომ ყველაზე ხშირად გამოყენებული ვიტამინები და მინერალური დანამატები გრძელვადიან პერსპექტივაში თითქმის უსარგებლოა ჯანმრთელობისთვის. მეცნიერთა აზრით, ეს შეიძლება ნიშნავდეს, რომ ამ დანამატების დადებითი გავლენა ორგანიზმზე დღემდე გაზვიადებული იყო.
ექსპერტებმა შეაჯამეს 2012-2017 წლებში ჩატარებული მრავალი სამეცნიერო კვლევის შედეგი. მკვლევარებს აინტერესებდათ სხვადასხვა დანამატები, თუმცა უპირველესად მათ ყურადღება გაამახვილეს ყველაზე გავრცელებულ C ვიტამინზე, D ვიტამინზე, კალციუმსა და ეგრეთ წოდებულ „მულტივიტამინურ“ დანამატებზე, რომლებიც ერთდროულად შეიცავს ყველაზე მეტ ვიტამინსა და მინერალს.
მეცნიერთა აზრით, ამ ყველაზე პოპულარული დანამატებიდან არცერთს არ მოუტანია არც რაიმე მნიშვნელოვანი ზიანი ორგანიზმისთვის და არც შესამჩნევი სარგებლობა. მეცნიერებმა ასევე აღნიშნეს, რომ ვიტამინურ დანამატებში შემავალი ანტიოქსიდანტები შესაძლოა ოდნავ საზიანოც კი იყოს, მიუხედავად იმისა, რომ ორგანიზმზე პრაქტიკულად არანაირ გავლენას არ ახდენენ.
როგორც კვლევის წამყვანი ავტორი, დევიდ ჯენკინსი ამბობს, ვიტამინურ დანამატებს ბევრად ნაკლები სარგებლობა მოაქვს ორგანიზმისთვის, ვიდრე ამ ვიტამინების შემცველ მცენარეული წარმოშობის პროდუქტებს, მათ შორის ბოსტნეულს, ხილსა და თხილს.

Scientists Declare Popular Vitamins Useless
A team of researchers from the University of Toronto has concluded that the most commonly used vitamin and mineral supplements provide little to no long-term health benefits.
According to the scientists, this suggests that the positive effects of these supplements on the human body may have been overestimated.
The researchers analyzed numerous scientific studies conducted between 2012 and 2017. While they examined various supplements, their primary focus was on the most widely used ones—vitamin C, vitamin D, calcium, and so-called “multivitamin” supplements, which contain a broad mix of vitamins and minerals.
According to their findings, none of these popular supplements had a significant positive or negative impact on the body. The scientists also noted that antioxidants in vitamin supplements could even be slightly harmful, although their overall effect on the body was minimal.
Lead author of the study, David Jenkins, stated that vitamin supplements offer significantly fewer health benefits than consuming natural, plant-based sources of these vitamins, such as vegetables, fruits, and nuts.