12 წლის მწყემსი გოგონა თბილ ქურთუკსა და ფეხსაცმელზე ოცნებობს. ხარაგაულის მთების შვილის, ულამაზესი მარიამის სევდიანი ისტორია გულს აგიტირებთ.
Birthday 24.08.2012
ეს მზესავით გოგონა, 12 წლის მარიამია. ბავშვი ხარაგაულის რაიონის სოფელ ბაბიში ცხოვრობს. მას რომ შეხედოთ, მაშინვე მიხვდებით, რომ მაღალი მთების შვილია. ულამაზეს მარიამს შვიდი დედმამიშვილი ჰყავს. ცოტა ხნის წინ კი, სხილაძეების ოჯახში საშინელი ტრაგედია დატრიალდა. 7 თვის ბარბარე გარდაიცვალა. ბავშვს ჰქონდა თანდაყოლილი გულის მანკი. მარიამმა საშინლად განიცადა დაიკოს გარდაცვალება. ნერვიულობის ფონზე, გოგონას მეტყველების პრობლემა კიდევ უფრო გაუმძაფრდა. როდესაც ფონდის კორესპონდენტი მარიამის სოფელში ჩავიდა, გოგონა ამ დროს თხებს მწყემსავდა. ისეთი ამაღელვებელი სანახავი იყო ეს ყოველივე. პატარა მარიამი, ბიბლიურ პერსონაჟს ჰგავდა. მისი თვალები ისეთი სუფთა და სიკეთით აღვსილი იყო, რომ სიტყვებით გადმოცემა შეუძლებელია. ფიქრობთ, გოგონას თხების მწყემსვა მშობლებმა დაავალეს? არა, ბავშვს თავად გაუჩნდა ამის სურვილი ჯერ კიდევ მაშინ, როდესაც 10 წლის იყო
როდესაც ჩემი დაიკოს ცხედარი დავინახე, უფალს ვევედრებოდი, რომ გაეცოცხლებინა“ – პირველად ეს სიტყვები წარმოთქვა გოგონამ ფონდის კორესპონდენტთან და ზღვისფერი თვალები ცრემლებით აევსო
მარიამი დედასთან და დედმამიშვილებთან ერთად, 7 თვის ბარბარეს საფლავზე
მარიამს ბევრი ოცნება აქვს. მაღალი მთების შვილი ლამაზ ტანსაცმელზე ოცნებობს. წითელ კაბაზე საუბრისას, ბავშვს სევდიანი თვალები აუციმციმდა.
მარიამი (12 წლის): ჩემი ტანსაცმელი ძველია. მინდა, ახალი კაბა რომ მქონდეს. წითელი კაბით წარმოვიდგენ ხოლმე საკუთარ თავს და(ფრაზა აღარ დაასრულა ბავშვმა, რადგან ფიქრებში წავიდა, თვალები კი ისე გაუბრწყინდა, რომ სიტყვები ზედმეტი იყო). ჩემს სოფელში ნაადრევად დგება ზამთარი. ახლაც, უკვე ცივა. ზამთარში კი, იმხელა თოვლია, რომ მეც კი მფარავს. მინდა, თბილი ქურთუკი და ზამთრის ფეხსაცმელი რომ მქონდეს. ყველაზე მეტად კი მადარდებს ის, რომ ისევ სიცივეში მომიწევს ბანაობა და ავად გავხდები. აბანო არ გვაქვს. დედიკო იძულებულია, ტაშტში რომ მაბანავოს. ისეთი საშინელებაა დეიდა, ისეთი საშინელება…. ვოცნებობ, მეც შემეძლოს ბანაობა ისე, როგორც სხვა ბავშვებს. მაგრამ, ეს ჩემი ოცნება, ალბათ, არასდროს ახდება“.
კეთილო ადამიანებო, მინდა, ორიოდე სიტყვით მარიამის სოფელზე გიამბოთ, რადგან დარწმუნებული ვარ, რომ თითოეული ქართველი გულთან მიიტანთ ამ ამბავს. ვინც ნამყოფი არ ხართ ხარაგაულის რაიონის სოფელ ბაბიში, აუცილებლად უნდა მოინახულოთ. მაღალ მთებში მოქცეული სოფელი შვეიცარიის სოფლებს არაფრით ჩამორჩება, მაგრამ იცით, რა არის გულსატკენი? ის, რომ შვეიცარიისგან განსხვავებით, ბაბი თითქმისმკვდარ სოფლადიქცა. მიტოვებული სახლები გულს აგიტირებთ. ერთ დროს, საქართველოში ერთერთი ყველაზე მჭიდროდ დასახლებული სოფელი, ახლა, უკვე მოსახლეობისგან დაცლილია. ზოგი ქალაქში წავიდა საცხოვრებლად, ზოგი კისაზღვარგარეთ. ჩვენი წინაპრების აშენებულ საუკუნოვან სახლებში, ახლა, მხოლოდ ეკლებიყვავის“. თქვენი თვალით რომ ნახოთ ეს, გეფიცებით, ცრემლებს ვერ შეიკავებთ. ფიქრობთ, იქ მცხოვრები ადამიანები უგულოები იყვნენ და სოფელი იმიტომ დატოვეს? ფიქრობთ, რომ მშობლიურ მთებს, პარიზსა და მილანში ცხოვრება ურჩევნიათ? არა! არა! არა! მაგრამ რა ქნან, როგორ იცხოვრონ ახალგაზრდებმა ისეთ სოფელში, სადაც ნორმალური ცხოვრებისთვის არ არის შექმნილი არანაირი პირობები? ამ დროს, ქვეყანა, მილიონობით ლარს ხარჯავს ბიუჯეტიდან, რომელიმე უცხოელივარსკვლავისჩამოსაყვანად. ჩვენი ზღაპრული სოფლები კი, რომლებსაც წესით, მსოფლიო უნდა იცნობდეს, ცარიელდება დაკვდება“. ღმერთო, ეს ხომ, საშინელებაა. მარიამის ოჯახი კი, მისი დედმამა ნამდვილი გმირები არიან! ფონდის კორესპონდენტს უთხრეს, რომ ისინი სოფელს არასდროს დატოვებენ. ამის მიზეზად კი, რომ იცოდეთ რა დაუსახელეს, ცრემლებს ვერ შეიკავებთ.
ეს სოფელი ჩვენც რომ მივატოვოთ და სხვაგან გადავიდეთ საცხოვრებლად, მერე სასაფლაოს ვინ მიხედავს? არა მხოლოდ ჩვენი გვარის წინაპრების მიცვალებულთა საფლავებს ვპატრონობთ, არამედ სხვა გვარის წინაპრების საფლავებსაც ვასუფთავებთ ბალახისგან და ჩვენი 8 შვილი გვეხმარება ამაში“ – აი, ასეთი დიდებული მშობლები ჰყავს მარიამს. აი, ასეთი ღირსეული ოჯახი ჰყავს ამ პატარა გოგოს და თავადაც ასეთი იზრდება. ახლა ხომ, დარწმუნდით, ჩვენო ძვირფასო მკითხველო, რომ მარიამის ოცნებები აუცილებლად უნდა ავასრულოთ, რადგან ისტორიული სოფლის, უძველესი ტაძრის და მიტოვებული საფლავების სადარაჯოზეა ეს ბავშვი. საქართველოს მცველია ეს პატარა გოგო

A 12-year-old shepherd girl dreams of a warm jacket and boots. The heartbreaking story of beautiful Mariam, the daughter of the mountains of Kharagauli, will bring tears to your eyes.
Birthday 24.08.2012
This girl, who shines like a ray of sunshine, is 12-year-old Mariam. She lives in the village of Babi in the Kharagauli Municipality. One glance at her, and you’ll immediately know she’s a child of the high mountains. Mariam has seven siblings. Recently, the Skhiladze family experienced a terrible tragedy. Their 7-month-old daughter Barbare passed away. She had a congenital heart defect. Mariam was devastated by her sister’s death. The stress triggered a worsening of her speech problems. When a correspondent from the Fund visited the village, Mariam was herding goats. It was such a striking scene to witness. Little Mariam looked like a biblical figure. Her eyes were so pure and full of kindness that words could not do them justice. Do you think her parents asked her to herd the goats? – No. It was her own wish, ever since she was 10 years old.
“When I saw my sister’s body, I begged the Lord to bring her back to life,” were the first words the girl said to the Fund’s correspondent, and her sea-colored eyes filled with tears.
Mariam and her mother, along with her brothers, often visit 7-month-old Barbara’s grave.
Mariam has many dreams. This child of the high mountains dreams of beautiful clothes. As she spoke about a red dress, her sad eyes sparkled.
Mariam (12 years old): My clothes are old. I want to have a new dress. Sometimes I imagine myself in a red dress, and… (she didn’t finish her sentence, lost in thought, but her eyes sparkled so brightly that words weren’t needed anymore). Winter comes early in my village. It’s already getting cold now. In winter, there’s so much snow that it covers me completely. I want to have a warm jacket and winter boots. What worries me most is that I’ll have to bathe in the cold again, and I’ll get sick. We don’t have a bathtub. My mother has to bathe me in a basin. It’s so scary, auntie, so scary… I dream of bathing like other children, but that dream will probably never come true.”
Good people, I want to tell you a bit about Mariam’s village, because I’m sure every Georgian will take this story to heart. Those of you who haven’t visited the village of Babi in the Kharagauli region should make the trip. The village, nestled in the high mountains, rivals the Swiss countryside, but you know what’s heartbreaking? Unlike Switzerland, Babi has almost become a “dead village.” The abandoned homes will break your heart. Once one of the most densely populated villages in Georgia, it now stands empty. Some people moved to the city; others went abroad. In the centuries-old homes built by our ancestors, only thorns “bloom” now. If you see it with your own eyes, I swear, you won’t be able to hold back your tears. Do you think the people who lived there were heartless, and that’s why they left the village? Do you think they prefer living in Paris or Milan to their native mountains? No! No! No! But what can young people do? How can they live in a village where there are no conditions for a normal life? Meanwhile, the country spends millions of lari from the budget to invite some foreign “star.” And our breathtaking villages, which should be known to the world, are emptying out and “dying.” God, it’s heartbreaking. Mariam’s family, her parents, are true heroes! They told the Fund’s correspondent that they will never leave the village. The reason? If you hear what they said, you won’t be able to hold back your tears.
“If we leave this village and move somewhere else, who will take care of the cemetery?” Not only do we tend to the graves of our own family, but we also clear the graves of other families’ ancestors, and our 8 children help us with this,” Mariam’s parents said. What amazing parents Mariam has.
This little girl is growing up in such a dignified family. Now, dear readers, you can see why we must fulfill Mariam’s dreams.
This child is guarding the historic village, the ancient church, and the abandoned graves. This little girl is a protector of Georgia!