Regular payments function is available
Մայքլ Ջեքսոն — Թագավորի առատաձեռնությունը:
Չնայած Մայքլ Ջեքսոնի անհավանական կարիերայի մրցանակներին և ձեռքբերումներին, մի բան, որ մենք հաստատ տեսնում ենք, նրա առատաձեռն նվիրվածությունն է բարեգործական նպատակներին: 2000 թվականին Գինեսի համաշխարհային ռեկորդ Մայքլին շնորհեցին 39 բարեգործական կազմակերպությունների աջակցության համար, ինչը ռեկորդային ցուցանիշ է ամենահայտնի փոփ աստղի համար: Նրա ջանքերով հավաքվել են հարյուր միլիոնավոր դոլարներ։ Իր ողջ կյանքի ընթացքում Մայքլը զգալի գումարներ է նվիրաբերել հսկայական թվով բարեգործական կազմակերպությունների։ 1984 թվականին նա «Հաղթանակի շրջագայությունից» (նրա վերջին ամբողջական շրջագայությունը The Jacksons-ի հետ) ստացված հասույթի իր ամբողջ մասը նվիրաբերեց բարեգործությանը` մոտ 3-5 միլիոն դոլար: Մեկ տարի անց նա 1,5 միլիոն դոլար նվիրաբերեց Լոս Անջելեսի Բրոտման բժշկական կենտրոնում Մայքլ Ջեքսոնի այրվածքների կենտրոն ստեղծելու համար, ինչպես նաև օգնեց կազմակերպել ԱՄՆ-ը Աֆրիկայի համար քաղցից ազատվելու նախագիծը, որին մասնակցում էին մի քանի արվեստագետներ: Նրանց «We Are the World» բարեգործական սինգլը, որը Մայքլը գրել է Լայոնել Ռիչիի հետ, դարձավ տարվա ամենավաճառվող սինգլը՝ միլիոններ հավաքելով մայրցամաքի աղքատ համայնքների համար։ Մայքլի մարդասիրական ջանքերը շարունակվեցին տասնամյակներ շարունակ: Նա օգնել է այնպիսի կազմակերպությունների, ինչպիսիք են Make-A-Wish-ը, United Negro College Fund-ը և Ronald McDonald House for Good Times-ը (ապաստան քաղցկեղով հիվանդների և նրանց ընտանիքների համար): 1992 թվականին նա հիմնադրել է Heal The World հիմնադրամը, որն անվանվել է աշխարհահռչակ Dangerous սինգլի պատվին։ Իր գործունեության տասնամյակում Heal The World-ը վճարել է ամեն ինչ՝ թմրամիջոցների չարաշահման վերաբերյալ կրթական ծրագրերից մինչև 46 տոննա պաշարներ է հասցրել պատերազմից տուժած Սարաևո: Բացի այդ, նրա մարդասիրական ջանքերն արտացոլվել են նաև նրա կտակում, որը նախատեսում էր օգտագործել իր ունեցվածքի մի մասը բարեգործական ջանքերի համար՝ օգնելու երեխաներին ամբողջ աշխարհում։