Regular payments function is available
Կիանու Ռիվզ — Բարեգործությունը որպես կյանքի հիմնական սկզբունք
Դերասան Կիանու Ռիվզը, ով բազմիցս հուզել է երկրպագուներին իր բարի գործերով, ինչպես պարզվեց, առաջին «Մատրիցայի» իր հոնորարի մեծ մասը նվիրաբերել է բարեգործական հիմնադրամին։ Զարմանալի է, բայց աստղի դերասանական հոնորարների 70%-ը նվիրաբերվել է լեյկեմիայի հետազոտման հիմնադրամին:
Առաջին «Մատրիցայի» համար, որը թողարկվել է 1999 թվականին, Ռիվզը ստացել է 10 միլիոն դոլար կանխավճար, իսկ 35 միլիոն դոլար՝ ֆիլմի թողարկումից հետո։ Այսքան մեծ գումար նվիրաբերել լավ գործի համար դերասանին ոգեշնչել է անձնական պատմությունը։ 1991 թվականին նրա կրտսեր քրոջ՝ Քիմի մոտ ախտորոշվել է այս հիվանդությունը, որից հետո նա 10 տարի պայքարել է հիվանդության դեմ։ Ինքը՝ Կիանուն, աջակցում էր իր քրոջը, մինչև վերջինս Ռեմիսիա եղավ։ Քրոջ երկարատև հիվանդության ժամանակ դերասանը վաճառեց իր տունը, որպեսզի ավելի մոտ ապրի նրան և հետաձգեց իր մասնակցությունը Մատրիցայում։ Բացի այդ, նա 5 մլն դոլար է ծախսել բարեկամուհու բուժման վրա։