მეცნიერებმა ზურგის ტვინის დაზიანების მქონე თაგვებისთვის სიარულის უნარის აღდგენის ხერხი აღმოაჩინეს
მეცნიერებმა შეძლეს ზურგის ტვინის დაზიანების მქონე თაგვებისთვის სიარულის უნარის აღდგენა. ჰარვარდის, ლოს ანჯელესში კალიფორნიის უნივერსიტეტისა და ციურიხის შვეიცარიის უმაღლესი ტექნოლოგიური სკოლის ნეირომეცნიერებმა თავიანთი კვლევა გამოაქვეყნეს.
ჯერ კიდევ 2018 წელს მეცნიერებმა მიაგნეს აქსონების აღდგენის გზას – ნერვული ბოჭკოების, რომლებიც გადასცემენ ელექტრო სიგნალებს მთელ სხეულში. მკვლევარებმა შეძლეს სპეციალური ბიომასალის შექმნა, რომელიც თაგვებზე გამოსცადეს. თუმცა, მეცნიერებმა ვერ შეძლეს ზოგიერთი მოძრაობის ფუნქციის აღდგენა.
მაშინ, ნეირომეცნიერებმა უბრალოდ შექმნეს თაგვების ორგანიზმში გარემო, რომელიც იძლევა აქსონებს რეგენერაციის საშუალებას. თუმცა, ამას დიდი წარმატება არ მოუტანია გადაადგილების ფუნქციის აღდგენაში. ამჯერად, მეცნიერები ცდილობდნენ აღედგინათ აქსონები ისე, რომ ბოჭკოები დაუკავშირდეს იმ ზონებს, რომლებთანაც ტრავმის გამო, კავშირი დაკარგულია.
მკვლევარებმა ცდა ჩაატარეს შედარებით მცირე დაზიანებების მქონე თაგვებზე, ასევე მღრღნელზე, რომლებსაც ზურგის ტვინის მძიმე დაზიანება ჰქონდათ. ორივე შემთხვევაში ცხოველებმა სიარულის ფუნქციის მნიშვნელოვანი გაუმჯობესება აჩვენეს.

Scientists have found a way to give mice with spinal cord injuries the ability to walk again
Scientists were able to return the ability to walk to mice with spinal cord injuries. The study was published  by neurobiologists from Harvard, the University of California Los Angeles and the Swiss Higher Technical School Zurich.
Back in 2018, scientists found a way to repair axons – nerve fibers that transmit electrical signals throughout the body. The researchers were able to create a special biomaterial that was tested on mice. However, the scientists were not able to restore the performance of some motor functions.
Then neurobiologists simply created in the body of mice an environment in which axons could recover. However, this did not give serious success in restoring motor functions. This time, scientists tried to restore axons so that the fibers connect to those areas with which they have lost connection due to injury.
The researchers conducted the experiment on mice with relatively mild injuries, as well as on a rodent with a severe spinal cord injury.   In both cases, the animals had major improvements in walking.