2024 წელს ადამიანებზე ჩატარდება პრეპარატის კვლევები, რომელმაც ახალი კბილები უნდა გაზარდოს
2030 წლისთვის იაპონური სტარტაპი Toregem Biopharma გამოუშვებს წამალს, რომელიც დაეხმარება ადამიანებს საკუთარი კბილების გაზრდაში. ამის შესახებ ადგილობრივი სააგენტო Kyodo წერს.
როგორც გამოცემა აღნიშნავს, პრეპარატმა კბილები უნდა გაზარდოს მათი ქსოვილის წარმონაქმნებიდან, რომლებიც მდებარეობს პირის ღრუში. მან უნდა დათრგუნოს ცილის მოქმედება, რომელიც მათი განვითარების პროცესს აჩერებს.
მეცნიერები ვარაუდობენ, რომ ჩამოყალიბებული ჩანასახები შეძლებენ ამოვარდნილი ან ჩამოცვენილი კბილები ჩანაცვლებას. 2018 წელს ეს უკვე შესაძლებელი გახდა თაგვებისა და ფერეტების შემთხვევაში.
პრეპარატის პირველი კლინიკური კვლევები ადამიანებზე 2024 წლის ზაფხულშია დაგეგმილი. მეცნიერებს სურთ დაამტკიცონ მისი უსაფრთხოება და ეფექტურობა პაციენტებისთვის.

Human trial of a tooth-growing drug will begin in 2024
Japanese startup Toregem Biopharma by 2030 will put into production a drug with the help of which people will be able to grow their own teeth.  About it  writes  the local agency Kyodo.
According to the publication, the drug should grow teeth from the formations of their tissue, which are in the oral cavity.  The remedy should inhibit the action of the protein that stops the process of their development.
Scientists assume that the formed rudiments will be able to replace unerupted or fallen out teeth. In 2018, they have already managed to grow them in mice and ferrets.
The first clinical trials of the drug on humans are scheduled for the summer of 2024. Scientists want to confirm its safety and effectiveness for patients.