თუ სიკვდილი გვიწერია – სამივე მოვკვდებით
„დედა ბორბლებზე დადის და ძალიან სტკივა, მაგრამ მე მას წამლებს ვაძლევ!“ – პატარა, ლამაზი ქეთი ზღურბლიდანვე ისეთი სიამაყითა და ბავშვური გულუბრყვილობით შემოგვძახის, რომლისგანაც უფროსებს მაშინვე ცრემლი ადგებათ თვალებზე. ის „მზიანი ბავშვია“ – როგორც ახლა დაუნის სინდრომის მქონე ბავშვებს ეძახიან… „დედა, დე, სტუმრები გვყავს!“ – ეს მშვენიერი გოგონა, რომელიც მართლაც მზეს ჰგავს, მხიარული ყიჟინით შერბის ოთახში და დამხმარე ეტლში მჯდომ ქალს მუხლებზე ახტება…
თუ სიკვდილი გვიწერია სამივე მოვკვდებით
– ამბობს ბავშვების დედა, ია.
„ლამაზო ია, ლამაზო ია, არ იტირო, რა! ისევ გტკივა?“ – 8 წლის ქეთი დედას ალერსიანად უსვამს თავზე ხელს…
„სულ ასეა, ერთი ნაბიჯითაც კი არ მშორდება! იცით, ჩემზე როგორ ზრუნავს?! არადა, ექიმები ირწმუნებოდნენ, რომ ორივე დავიღუპებოდით! რომ მე თვითონ ინვალიდი, ავადმყოფ შვილს ვერ მოვუვლიდი! იმის გახსენებაც კი მზარავს, რამდენი საზიზღრობის მოსმენა მომიწია, როცა დაიბადა… (ია სახეს ხელებით იფარავს.)
25 წლის წინ საშინელმა ავტოსაგზაო შემთხვევამ იას ცხოვრება ორად გაყო – ავტოსაგზაო შემთხვევამდე და მას შემდეგ და 16 წლის წინ გოგონა ორი წლით მიაჯაჭვა ლოგინს… „არავის ეგონა, რომ ოდესმე ჯდომას შევძლებდი, არათუ სიარულს“, – ქვითინებს უბედური ქალი. – „მაგრამ, როგორც ხედავთ, უფალმა არა მხოლოდ ეტლით გადაადგილების შესაძლებლობა მომცა, არამედ ჩემი შესანიშნავი შვილების დედობის უდიდესი ბედნიერებაც მარგუნა!მე მათთვის ვცოცხლობ!“
ია – ნამდვილი გმირია! დამხმარე ეტლს მიჯაჭვულმა ქალმა 8 წლის ქეთის და 7 წლის გაბრიელს სიცოცხლე აჩუქა. ისინი საშინელ პირობებში, მწირ სოციალურ დახმარებაზე ცდილობენ გადარჩენას და ჩვენი მხარდაჭერა ძალიან სჭირდებათ.
„წამო, ყავა დავლიოთ! დედას არ შეუძლია, ამიტომ მე მოვხარშავ! ნახე, ფეხების მაგივრად ბორბლები აქვს! ისეთი სასაცილოა! მაგრამ მისი ბორბლები შესაკეთებელია, სულ ფუჭდება… შემდეგ ჯერზე ტორტი მოგვიტანე! ყავა ტორტთან ერთად უფრო გემრიელია“, – სხაპასხუპით გვეუბნება პატარა ქეთი, დედას დაუღალავად ეხუტება და კნუტივით დაძვრება მასზე.
ია: ოჰ, ისეთი ლაქლაქა მყავს! ცოტა გაუგებრად საუბრობს, სიტყვებს ბოლომდე არ ამბობს, მაგრამ მე მისი მესმის. ალბათ შენიშნეთ, რომ ქეთის დაუნის სინდრომი აქვს. რამხელა ბედნიერება მყავს, ნეტავ იცოდეთ! იმდენი საზიზღრობა მითხრეს, როცა გავაჩინე… რვა წელი გავიდა, მაგრამ ეს სიტყვები გულში დღემდე დანასავით მხვდება!
შეგიძლიათ, რომ მოგვიყვეთ? მართალი ხართ, ზოგჯერ სიტყვები უფრო მეტ ტკივილს აყენებს ადამიანს, ვიდრე ფიზიკური ტანჯვა.
ია:ოჰ, როგორი მართალი ხართ! მოდი ყველაფერს თავიდან დავიწყებ, მე ხომ ყოველთვის ასეთი არ ვიყავი! ჯანმრთელი ქალი ვიყავი, მაგრამ ერთმა შემთხვევამ მეც გამტეხა და ცხოვრებაც გამინადგურა! სკოლის დამთავრებისთანავე გავთხოვდი. ერთმანეთი ძალიან გვიყვარდა. ის 21 წლის იყო, მე – 16-ის. ჩვენს ბედნიერებას საზღვარი არ ჰქონდა! 1996 წელს სახლში ვბრუნდებოდით, ღრუბლიანი ამინდი იყო; ჩემმა ქმარმა საჭე ვეღარ დაიმორჩილა და მანქანა მოგვისრიალდა… ძლიერი დარტყმა იყო. ჩემი მეუღლე ერთადერთი იყო, ვინც არ დაშავდა. მე უმძიმესი ტრავმა – ხერხემლის მოტეხილობა მივიღე, დედამისმა კი, რომელიც ჩვენთან ერთად იყო, მის ხელებში დალია სული… სასწრაფომ მოსვლაც კი ვერ მოასწრო. ნამდვილი კოშმარი იყო!
ამ ყველაფრის მერე მდგომარეობიდან როგორ გამოხვედით? ვინ გივლიდათ?
ია: ჩემი მეუღლე და დედაჩემი… ორი წელი საწოლში ვიწექი.ვერავინ გვაძლევდა გარანტიას, რომ ოდესმე დაჯდომას ან მოძრაობას შევძლებდი… მაგრამ აი, დავჯექი! მიუხედავად იმისა, რომ დამხმარე ეტლში ვზივარ, შვილების გაჩენა მაინც შევძელი და ბედნიერი ვარ! ისინი ჩემი ყველაფერია! ისინი ჩემი ცხოვრებაა! მართალია, მათი მარტო გაზრდა ძალიან მიჭირს, მაგრამ მე ამას აუცილებლად შევძლებ!
მარტო რატომ დარჩით? ხომ თქვით, რომ მეუღლე გივლიდათ?
ია:იცით, მან, ხუთი წლის წინ, უბრალოდ მიგვატოვა… ბავშვები სულ პატარები იყვნენ; მაგრამ ჩვენთან ცხოვრება აღარ ისურვა… ვერც გავამტყუნებ. ალბათ ხეიბართან ცხოვრება რთულია. მე მას არ განვსჯი და არც სხვას მივცემ ამის უფლებას! მან ჩემი მშვენიერი შვილები მაჩუქა.
ია, თუ შეიძლება, ქეთის შესახებ მოგვიყევით. მისი დიაგნოზი მის დაბადებამდე იცოდით?
ია: უი, არა! ბავშვი რვათვიანი დაიბადა. ინკუბატორში დააწვინეს. ერთი კვირა არ მინახავს. როცა მივაკითხე, მითხრეს, რომ ავადმყოფი დაიბადა, ინვალიდი იყო და ვერ გავუმკლავდებოდი. ყურში დღემდე ჩამესმის ეს სიტყვები: „ინვალიდმა ინვალიდი გააჩინე… ვერ გადარჩებით. მასთან დიდხანს ვერ შეძლებ, გაწამდები, მასაც დაღუპავ და თავსაც დაიღუპავ.“ ამას ჩემს საკუთარ შვილზე მეუბნებოდნენ, წარმოგიდგენიათ? გული ისე მტკიოდა, თავს ისე უბედურად ვგრძნობდი… და არც არავინ მყავდა, ვინც გვერდში დამიდგებოდა! ბევრი ვიტირე, მაგრამ შვილი არ მიმიტოვებია. გულში ჩავიკარი და ვუთხარი, რომ მისი სიცოცხლისთვის აუცილებლად ვიბრძოლებდი და თუ სიკვდილი გვეწერა, – ერთად მოვკვდებოდით! მაგრამ როგორც ხედავთ, მშვენიერი გოგონა მყავს! დედის სიხარული!
ია, შვილების მოვლა არ გიჭირთ?
ია:იმის თქმა, რომ მიჭირს – არაფრის თქმის ტოლფასია… იცით, მარტო ერთი პრობლემა კი არ გვაქვს, რომელსაც ვერ ვაგვარებთ… იმდენი პრობლემა გვაქვს, რომ ყველას ვერც კი ჩამოვთვლი…
მოდი მთავარი პრობლემით დავიწყოთ!
ია:მოდი!ჩემთვის ყველაზე დიდი და მთავარი პრობლემა გაუმართავი დამხმარე ეტლია. მეშინია, რომ ერთ დღესაც უბრალოდ მწყობრიდან გამოვა და შეიძლება ისე დავშავდე, რომ ვერც ერთმა ქირურგმა ვეღარ ამაწყოს.
დამხმარე ეტლი სახელმწიფოსგან არ გეკუთვნით?
ია:დიახ, მეკუთვნის და ამის შესახებ განცხადება არაერთხელ დამიწერია… რაზეც ახლა ვზივარ, ისიც სახელმწიფომ მომცა, მაგრამ ხომ გესმით, ისინი სამუდამო არაა, გამოყენებისას ცვდება და გამოცვლა სჭირდება. მეუბნებიან, გაჩუქეთ და გეყოთ, ბიუჯეტში ფული არაო. ჰოდა, ვზივარ!  ზოგჯერ კი ვახსენებ, მაგრამ აზრი არ აქვს.
თქვენს დეპუტატს წერილს აუცილებლად მივწერთ!
ია: დიდი მადლობა! თორემ ჩემი არ ესმით… მეორე დიდი პრობლემა ისაა, რომ სარეცხი მანქანა არ მაქვს. უბრალოდ ვერც კი წარმოიდგენთ, როგორ ვწვალობ! პატარა ტაშტს მუხლებზე ვიდგამ და ისე ვრეცხავ. ბავშვებს სკოლაში ჭუჭყიანებს ხომ არ გავუშვებ?
სკოლაში თავისით დადიან?
ია:არა, დილით მიმყავს და გაკვეთილების შემდეგ, უკან მომყავს. ჯერ პატარები არიან. არ მინდა, რომ გზაში ვინმემ აწყენინოს! ხომ გესმით, რასაც ვგულისხმობ? ვიღაცები შეიძლება გაჩერდნენ, დაჟინებით უყურონ, მათკენ თითიც კი გაიშვირონ… ძალიან ძნელი ასატანია… მაგრამ მესმის: ჩემი შვილი ყველას არ ჰგავს. მე ამას შევეგუე!
ია, რა შემოსავალი გაქვთ? როგორ ახერხებთ გადარჩენას?
ია: პენსიას ვიღებ – 140 ლარს, ჩემი შვილი კი 250 ლარს იღებს… სოციალური დახმარებაც გვაქვს. ბურღულეულს, მაკარონს, პურს, ხილფაფას ვყიდულობ. ეს არის ჩვენი საკვები. თუ ფასდაკლებაა, ზოგჯერ ბავშვებს ქათმის ბარკლებითაც ვანებივრებ. ჩემს წამლებზე აღარაფერს ვამბობ. რაც ყოველდღე უნდა ვსვა, იმას დღეგამოშვებით ან სამ დღეში ერთხელ ვსვამ. ტკივილგამაყუჩებელს ვერ ვიყიდი, როცა ვიცი, რომ ბავშვი მშიერი დარჩება, ხომ გესმით? გგონიათ, წამლები იაფია? ერთ აბს ორი პურის ფასი ადევს – მაგარია, არა? როგორ, როგორ უნდა ვიცხოვროთ? მუშაობა არ შემიძლია, სულ მარტო ვარ, ქმარი არ მყავს, ჩემი მშობლები გარდაცვლილები არიან – ღმერთმა ნათელში ამყოფოს მათი სულები… რა გავაკეთო?
დიახ, მართლაც რომ წარმოუდგენელია! ნამდვილი გმირი ხართ!
ია:დიახ, სწორედ ასე წარმომიდგენია ჩემი თავი! ჩემი შვილებისთვის სუპერგმირი ვიქნები! მე მათ მარტო არ დავტოვებ!
ქეთი უკვე შემოგვეგება და ყავაც შემოგვთავაზა, გაბრიელი კი თვალითაც არ გვენახება. შეიძლება, მათ რომ გავესაუბროთ?
ია: დიახ! ქეთი ისეთი მოსიყვარულეა, ხომ ხედავთ, საერთოდ არ მშორდება. გაბრო კი მორცხვი ბიჭია.
ქეთი (8 წლის): მე დედა მიყვარს. მას „ვავა“ სტკივა, ქეთი კი წამალს და წყალს აძლევს. დედას ქეთი კარგი ჰყავს!
და კარგ ქეთის რა უნდა, რომ ჰქონდეს?
ქეთი: გაბროსთვის – „სამაკატი“, ქეთისთვის კი ცივი ჩაი და ტორტი მოიტანე! ყავას მოვხარშავ და გემრიელი იქნება! მულტფილმებიც მოიტანეთ!
ტელევიზორი გინდა?
ქეთი:დე, ტელევიზორი მინდა? მე მულტფილმები მინდა!
ია:დიახ, ტელევიზორზე ოცნებობს. ისეთი სასაცილო გოგოა!
ია, პირადად თქვენ რა გჭირდებათ?
ია: ოჰ, ნუ მკითხავთ!..ძალიან მჭირდება მასაჟები, წამლები, საფენები და ტელეფონი, მაგრამ თქვენთან ამის გამო არ მოვსულვარ. მინდა დამაიმედოთ, რომ იმაზე აღარ ვდარდობდე, რომ ჩემს შვილებს მშივრებს დაეძინებათ და დილითაც არაფერი მექნება, რომ ვაჭამო…
მეგობრებო, დასამატებელი აღარაფერი გვაქვს… ამ ოჯახის პრობლემებს  ერთ პოსტში ვერ ჩამოვთვლით. ჩვენ ყველაზე მთავარი მოგიყევით, ახლა კი გელოდებით, რომ მთავარი გადაწყვეტილება მიიღოთ: ან უბრალოდ თავი გააქნიოთ და თქვათ, რომ საქართველოში ცხოვრება რთულია, ან გააკეთოთ ის, რასაც გული გიბრძანებთ – მის ძახილს მიჰყვეთ.
მეგობრებო, ია ქოქაშვილისოჯახის დახმარების მიზნით, ჩერნოვეცკის ფონდი საჯაროდ იწყებს თანხების შეგროვებას! როგორც იცით, ფონდის დახმარება ერთჯერადი არაა. ქართველებიისე უნდა ცხოვრობდნენ,როგორც ეს მსოფლიოში ყველაზე ამაყ ერს შეეფერება!
გადასარჩენად ოჯახს საკვები, წამლები, სარეცხი მანქანა და დამხმარე ეტლი სჭირდება! დაეხმარეთ მათ გადარჩენაში! ჩათვალეთ, რომ ისინი თქვენი ახლობლები არიან!
შეგიძლიათ ოჯახი პირადად გაიცნოთ და შეძლებისდაგვარად დაეხმაროთ მათ. უფალი ამისთვის აუცილებლად დაგლოცავთ და დაგაჯილდოებთ! მათი მისამართია: წეროვანი, დევნილთა დასახლება, რიგი №16.
უფალი გვაძლევს ისეთ ადამიანებზე ზრუნვის შესაძლებლობას, რომლებსაც ამის გაკეთება თავად არ შეუძლიათ. ყველა ადამიანი ერთნაირი არ არის. სიკეთით ყველა არ გამოირჩევა. ნუ აუვლით გვერდს სხვის გაჭირვებას! უბედური ადამიანები – ზეციური საჩუქარია, რათა ჩვენ შევძლოთ, დავამტკიცოთ უფლის სიყვარული საქმით და არა სიტყვებით!
(დანიშნულება: ია ქოქაშვილი).
ჩვენ, თქვენთან ერთად, უკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ! მოდი ამ  ოჯახსაცგავუმართოთ ხელი! უბედურებისგან ხომ დაზღვეული არავინაა? ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს!

If we are destined to die, all three of us will die.
“Mom walks on wheels, it hurts her! But I give her pills!” – the little beauty Keti shouts with pride and childish naivety, greeting us at the doorway, making the eyes of the adults wet. She is a “sunny child”, as the children with Down syndrome are called now… “Mom, Mom, the guests came to visit us!” – a wonderful little girl, indeed looking like the sun, runs into the room with joyful screams and jumps on the knees of a woman sitting in a wheelchair…
0901200270If we are destined to die, all three of us will die.
– Says Ia, the mother of these children.
“Mom walks on wheels, it hurts her!But I give her pills!” – the little beauty Keti shouts with pride and childish naivety, greeting us at the doorway, making the eyes of the adults wet. She is a “sunny child”, as the children with Down syndrome are called now… “Mom, Mom, the guests came to visit us!” – a wonderful little girl, indeed looking like the sun, runs into the room with joyful screams and jumps on the knees of a woman sitting in a wheelchair…
“Beautiful Ia, beautiful Ia, don’t cry, does it hurt again?” – 8-year-old Keti gently strokes her mother’s head…
“She acts like that all the time – she never leaves me alone! You know how much she takes care of me?! And the doctors said that we would both die, that I am disabled, and I won’t be able to take care of my sick daughter! It’s scary to recall all the nasty things they told me when she was born…” (Ia covers her face with her hands.)
A terrible accident that happened 25 years ago divided Ia’s life into two parts: before and after. It confined a 16-year-old girl to bed for two years… “Nobody thought that I would ever be able to sit, let alone walk,” the poor woman sobs. – But, as you can see, the Lord gave me not only the opportunity to move with the help of a wheelchair, but also the greatest happiness – to become the mother of my wonderful babies! I live for their sake!
Ia is a real hero! Being confined to a wheelchair, she gave birth to 8-year-old Keti and 7-year-old Gabriel. They survive in terrible conditions living on a tiny allowance, and they really need our support.
“Let’s have some coffee, mom can’t make it, so, I’ll make it instead. Look, she has wheels instead of her feet. So funny! But her wheels need to be fixed. They break sometimes. And please, bring us cake next time! Coffee with cake tastes better,” – little Keti tells us very quickly and does not stop hugging her mother. She literally crawls over her like a kitten…
Ia: Oh, she’s my little chatter-box, it’s hard to understand her because she doesn’t finish the words, but I understand her. Probably you have noticed that Keti has Down syndrome. You can’t even imagine how sweet she is! They told me so many nasty things when I gave birth to her! Eight years have passed, and these words are still stuck like a knife in my heart!
– Could you please tell us about that? You are right, sometimes words hurt more than bodily suffering.
Ia: It’s true! Let’s start from the very beginning. I have not always been like that. I used to be a healthy woman, but one incident broke me and my whole life! I got married immediately after graduating from school. We loved each other so much! He was 21 and I was 16. We were so happy! In 1996 we were coming back home; it was a rainy day and my husband lost control and the car skidded… The blow was very strong. My husband was the only one who did not get any injuries. I got a severe injury – a spine fracture, and his mother, who was with us, died in his arms before the ambulance arrived. It was a nightmare!
– How did you manage to recover after that? Who took care of you?
Ia: My husband and my mother… I was in bed for two years. Nobody guaranteed us that I would ever be able to sit down or move… But I became able to sit! Despite me being a disabled person who needs a wheelchair, I was able to give birth to children, and I’m happy! They are my everything! They are my life! But it is hard to bring them up alone.
– Why were you left alone? You said your husband took care of you?
Ia: You know, he just left five years ago… Children were little back then. He decided not to live with us. I can’t judge him. Probably it’s hard to live with a disabled person. I don’t judge him, and I won’t allow anybody to judge him. He gave me two wonderful children.
– Ia, could you please tell me more about Keti? Did you know about her diagnosis before her birth?
Ia: No. She was born 8-month premature. They placed her in an incubator. I haven’t seen her for a week. When I came to take her home, they told me that she was born sick, that she was disabled and that I won’t be able to take care of her. I still hear these words in my ears: “You are a disabled person, and you gave birth to a disabled person too… You are not here for long. You won’t be able to take care of her all the time. You will suffer and will ruin her, and ruin yourself.” They were telling me that about my baby! Can you imagine that? It hurt so much, I felt so unhappy back then… There was no one to support me. I cried but I did not abandon my daughter. I hugged her and said that I would struggle for her life. If our destiny is to die, we will die together. But you see what a pretty girl I have! Mommy’s joy!
– Ia, isn’t it difficult for you to bring them up?
Ia: To say that it is difficult is to say nothing… You know, we don’t have just one problem that we cannot solve… We have so many problems that you cannot even count all of them.
– Let’s start with the main one.
Ia: Okay. The biggest and the most important problem for me is my broken wheelchair. I am afraid that one day it will fall apart, and I will hurt myself so that no doctor would be able to put me together again.
– Aren’t you entitled to get a wheelchair from the state?
Ia: I am, and I wrote about that many times… The one I am using now is what the state gave me. But they are not eternal. When you use them, they get worn out and you need to change them. But their respond is: “We gave you one – that’s enough… There is no money in the budget.” So, I use that one. I sometimes remind them, but with no result.
– We will certinly write a letter to your deputy.
Ia: Thanks a lot! Because they don’t hear me. Another big problem is that I have no washing machine. You can’t imagine how hard it is for me. I put a washing basin on my knees and wash that way – I can’t let my children go to school wearing dirty clothes.
– Do they go to school by themselves?
Ia: I take them there in the morning and bring them back when the lessons end. They are still little. I don’t want anyone to offend them on their way. You know what I mean. They can stop them; they can even point a finger at them. It is very hard to stand it. But I understand that my daughter is not like the other children. I came to term with that.
– Ia, what is your income? How do you manage to survive?
Ia: I get pension – 140 GEL. My daughter gets 250 GEL. Plus, social allowance. I buy cereals, pasta, bread, and jam. That’s our food. Sometimes I treat my children with chicken legs when they are on sale. I am not saying anything about my medications which I need to take daily – I take them every other day or once in three days. You know, I can’t buy painkillers if I know that my children will stay hungry because of that. Do you think the pills are cheap? One pill cost like two loafs of bread – it’s nice, isn’t it? How to live? I can’t work, I am completely alone. I have no husband, my parents died long ago, let them rest in peace. What can I do?
– It’s incredible! You are a real hero!
Ia: Yes, this is how I imagine myself – I will be a superhero for my children! I will not leave them alone!
– So, Keti has already met us, she offered us some coffee, but Gabrielle is not showing up. Can I please talk to him?
Ia: Yes, Keti is so loving, you see, she does not leave me alone. Gabro is a very shy boy.
Keti (8-year-old): I love my mom. Her boo-boo hurts. Keti gives her pills and water! Keti is good!
– What does good Keti want to have?
Keti: A scooter for Gabro and a cold tea and cake for Keti! I will make coffee and it will be delicious! And bring me cartoons.
– Do you want a TV?
Keti: Mom, do I want a TV? I want cartoons!
Ia: She dreams about a TV! She is so funny!
– Ia, and what do you need?
Ia: Please, don’t ask me… I need massage, medications, diapers, I really need a phone. But I addressed you not because of that. I want you to give me hope that my children will not go to bed hungry, that I would not worry that there is no food for them to eat the next day.
Friend, we have nothing to add. One post will not be enough to count all the problems this family has. We told you about the main ones, and now we are waiting for you to make a main decision: will you just shake your head and say that life in Georgia is difficult, or you will do what your heart tells you to do and will follow its call.
Friends, the Chernovetskyi Charity Fund starts a charity campaign to help Ia Kokashvili. As you know, the Fund never stops on ad-hoc help. Georgians should live like the proudest nation on earth – Georgians – deserve!
This family really needs foodstuffs, medications, a washing machine, and a wheelchair to survive. Help them to survive, consider them your family.
You can visit them in person and provide them all possible help, and God will bless you! He will reward you! Their address is – Tserovani, refugees settlement, house #16.
God gives us chances to take care of people who are unable to take care of themselves. Not all people are the same. Not all of them are as kind as we are. Do not pass by someone else’s trouble! Those poor people are sent to us by heaven so that we could prove not by words, but in deeds that we trust in God!