calendar მაისი 27, 2021
„დაიძინე, სიხარულო, დაიძინე… შენ გვერდით ვარ, არ გაგიშვებ! შენთან ვარ და შენს ძილს ვუდარაჯებ… ჩემო სიყვარულო, ჩემო პატარავ…“ – აგერ უკვე 28 წელია დედა შვილს ამ სიმღერას უმღერის, რომ შეტევებისა და კრუნჩხვების შემდეგ დაამშვიდოს. 28 წელია მისი ხელი მაგრად უჭირავს, რომ მთვარისამ იგრძნოს – ის არ მიუტოვებიათ, ის მარტო არ არის! ერთადერთი, რაც მას ამ სამყაროსთან აკავშირებს, დედის ხმა და დედის ხელებია…
ადრე, როცა მთვარისა პატარა იყო, დედას სულ ხელში აყვანილი და გულზე მიხუტებული დაჰყავდა. მერე გოგონა წამოიზარდა; დედა მას მუხლებზე ისვამდა და მანამდე არწევდა, სანამ შეტევები არ უწყდებოდა… ახლა დედას აღარ შეუძლია – მთვარისა უკვე დიდი გოგოა! დედა გვერდით უწევს, ეხუტება და ყურში ჩამღერის, მთვარისა კი ხმას აყოლებს: „უ-უ-უ-უ-უ… უ-უ-უ…“, რადგან სხვაგვარად დედას ვერანაირად ვერ უხსნის, რომ თავს კარგად გრძნობს…
რა მოუვიდა ამ საბრალო გოგონას? რატომ აღმოჩნდა სრულიად ჯანმრთელი ბავშვი ასეთ მდგომარეობაში? როგორ ცდილობს დედა-შვილი მწირ პენსიაზე გადარჩენას? ამ ყველაფერს ჩვენი სულისშემძვრელი ინტერვიუდან შეიტყობთ დედასთან – ხათუნა თოდუასთან.
ხათუნა: როცა აფხაზეთში ომი დაიწყო, იქიდან ქმართან და შვილებთან ერთად გამოვიქეცი. საქართველოში ჩამოვედით, ბორჯომში დაგვასახლეს და ეს ბინა მოგვცეს; მერე კი ყველაზე დიდი საშინელება მოხდა… ჩემი უმცროსი გოგონა, რომელიც მაშინ სულ რაღაც ოთხი თვის იყო, გაცივდა. საავადმყოფოში დიდხანს ვერ ხვდებოდნენ, რა სჭირდა. ექიმებმა ფილტვების ანთებაზე დაუწყეს მკურნალობა, მაგრამ ბავშვი სულ უფრო და უფრო ცუდად ხდებოდა… შედეგად, ექიმებმა საერთოდ ხელები გაშალეს – ვერაფრით დავეხმარებითო. მენინგიტის დიაგნოზი გაცილებით გვიან დაისვა, როდესაც დაავადებამ მის სხეულში ფეხი მოიკიდა და ბავშვი ინვალიდად აქცია. ჩვენი ცხოვრება ნამდვილ კოშმარად იქცა! ტანჯვა-წამება დაიწყო. ერთი ექიმიდან მეორესთან გავრბოდით… შვიდი გრძელი წელიწადი გავატარეთ ასე, საავადმყოფოებში! მაგრამ ყველა ექიმი ერთსა და იმავეს გვიმეორებდა – ასეთი ბავშვები დიდხანს ვერ ცოცხლობენ! მითხრეს, – წაიყვანე შენი შვილი, უიმედოა, მაქსიმუმ რვა წელი იცოცხლოსო; მაგრამ ყველა პროგნოზის მიუხედავად, მთვარისა უკვე 28 წლისაა! და მიუხედავად ყველაფრისა, მისი სიცოცხლისთვის ბრძოლას მაინც გავაგრძელებთ!
თუ შეიძლება, მთვარისას მდგომარეობის შესახებ მოგვიყევით…
ხათუნა: ჩემს შვილს ლაპარაკი, სიარული და მოძრაობა არ შეუძლია. ვერც თავს იჭერს, ამიტომ დამხმარე ეტლზე შარფით ვაბამ, რომ არ ჩამოუვარდეს. სხეულის მარჯვენა მხარე მთლიანად პარალიზებული აქვს. მთვარისას დამოუკიდებლად ჭამაც კი არ შეუძლია. ჩემ გარეშე სრულიად უმწეოა! რადგან ვერ საუბრობს, ჟესტების ენაზე საუბარი ვასწავლე, რომ მიჩვენოს, თუ რამე სჭირდება.
მაგრამ ყველაზე საშინელი მისი შეტევებია. კრუნჩხვები დღეში რამდენჯერმე ემართება. მთელი სხეული ებოჭება, საშინელი ტკივილები აქვს, ტირის… მაგ დროს მის გვერდით უნდა ვიყო, რომ სპაზმების დროს თავი არ დაარტყას და მძიმედ არ დაშავდეს. ღამე კიდევ უფრო უარესია. ზოგჯერ საერთოდ არ გვძინავს – შეტევები ერთი მეორის მიყოლებით აქვს და ასე გრძელდება დილამდე. მერე თითქოს წყნარდება, იძინებს… მაგრამ გაღვიძებისთანავე, ისევ შეტევა ემართება… და ასე ყოველდღე!
კრუნჩხვებს რა იწვევს?
ხათუნა: კრუნჩხვები უნებურად და მოულოდნელად ეწყება. ამინდის ნებისმიერი ცვლილებაც კი მაშინვე გავლენას ახდენს მასზე. ტემპერატურის, ატმოსფერული წნევის მკვეთრმა ცვლილებამ შეიძლება შეტევები კიდევ უფრო გაახშიროს, ვიდრე ჩვეულებრივ დღეს. შეიძლება კრუნჩხვები მისმა კარგმა განწყობამაც კი გამოიწვიოს, თუ იმ დღეს რამემ ძალიან გაახარა.
ხათუნა, შვილზე მარტო ზრუნავთ? არავინ გეხმარებათ?
ხათუნა: არა, მე და მთვარისა სრულიად მარტო ვართ. უფროსი შვილიც მყავს – თამარი, რომელიც გათხოვებამდე საცხოვრებლად თბილიში გადმოვიდა და ძალიან მეხმარებოდა. მაშინ საბანკეტო დარბაზში ვმუშაობდი და შემეძლო მთვარისა დასთან დამეტოვებინა. ახლა კი თამარს საკუთარი ოჯახი და სამი შვილი ჰყავს, მატერიალურად ძალიან უჭირთ. დახმარება როგორ ვთხოვო? ახლა ვეღარ ვმუშაობ, სულ მთვარისას გვერდით უნდა ვიყო. ის ჩემ გარეშე სრულიად უმწეოა! ჩემი ქმარი კი… უკვე ოცი წელია ჩვენთან აღარ არის. გულმა ნერვიულობას ვეღარ გაუძლო და გარდაიცვალა. ჩვენმა ოჯახმა იმდენი მწუხარება ნახა…
– მოგვიყევით, როგორ გაიცანით თქვენი მეუღლე? ოჯახის შექმნისას თუ გიფიქრიათ, რომ ოდესმე ასეთი უბედურება შეგემთხვეოდათ?
ხათუნა: ერთმანეთი აფხაზეთში გავიცანით. მე მაღაზიაში ვმუშაობდი, ის კი ჯარიდან ახალი დაბრუნებული იყო. ერთმანეთი მაშინვე მოგვეწონა, ორი წელი ვხვდებოდით, მერე კი დავქორწინდით. მშვენიერი, ბედნიერი ოჯახი გვქონდა, ორი ჯანმრთელი შვილი გვყავდა. სხვა რაღაზე უნდა მეოცნება? ჩვენი სამომავლო გეგმები ომმაც კი ვერ დაჩრდილა… მაგრამ მოგვიანებით, როცა ჩემი გოგონა ავად გახდა… ეჰ! რამხელა სადარდებელია! ვერასოდეს ვიფიქრებდი, რომ ამდენი ტანჯვის გამოვლა მოგვიწევდა!
რაზე ცხოვრობთ? სახელმწიფო გეხმარებათ?
ხათუნა: სოციალურ დახმარებას არ ვიღებთ. ყოველთვე სახელმწიფო 45 ლარს გვიხდის, როგორც დევნილებს და 250 ლარს – შშმ პირთა პენსიას. ასევე, როგორც აფხაზეთის ინვალიდს, წელიწადში ერთხელ 150 ლარიც გვეკუთვნის წამლებისთვის. ადგილობრივი ხელისუფლებაც წელიწადში ერთხელ წამლებს გვიფინანსებს. სულ ეს არის! სახელმწიფოსგან სხვა დახმარება არ გვაქვს. ეს ფული საერთოდ არაფერზე გვყოფნის! საჭმელი ვიყიდოთ თუ წამლები – აქედან როგორ ავირჩიო?
რას აჭმევთ მთვარისას?
ხათუნა: მისთვის ჩვეულებრივი საკვები არ შეიძლება, რადგან ყლაპვა არ შეუძლია. ყველაფერს ვუქუცმაცებ ან თხევად საჭმელს ვუკეთებ და საკუთარი ხელით ვაჭმევ. რა თქმა უნდა, სურსათიც ნატურალური უნდა იყოს, მაგრამ ფული ყველაფერზე არ მყოფნის… არადა, ჩემს გოგონას განსაკუთრებული კვება სჭირდება.
რას ამბობენ ექიმები – გამოჯანმრთელების შანსი არსებობს?
ხათუნა: ამაზე საუბარი ძალიან მიჭირს, მაგრამ… არა, არანაირი შანსი არ არსებობს! ექიმებმა თავდაპირველად თქვეს, რომ ასეთი დიაგნოზის მქონე ბავშვები დიდხანს ვერ ცოცხლობენ, მაგრამ სიკვდილის დამარცხება მაინც შევძელით! თუმცა, სრულ გამოჯანმრთელებაზე საუბარი არ არის. ერთადერთი, რისი გაკეთებაც შეგვიძლია – პირობები უნდა შევქმნათ, რომ ჩემს გოგონას სიცოცხლე შევუნარჩუნოთ.
რა სახის დახმარება გჭირდებათ?
ხათუნა: მე ამ ცხოვრებაში არაფერი მჭირდება, ოღონდ ჩემი გოგონა იყოს ცოცხალი! ყველა კეთილ ადამიანს მხოლოდ ერთს ვთხოვ – საკვებით, წამლებით და საფენებით დაგვეხმარეთ. ჩემს გოგონას სამედიცინო მეთვალყურეობა და ძვირადღირებული წამლები სჭირდება… ჩვენ ამ ყველაფრის ფული არ გვაქვს… თუ ვინმე დამეხმარება, თითოეული თქვენგანის მადლობელი ვიქნები!
ხათუნა, რის გწამთ? რაში ხედავთ ხსნას?
ხათუნა: უფლის და მისი უსაზღვრო სიყვარულის მწამს! უფალი ყოველთვის ჩვენთანაა, მე მას ყოველდღე ვგრძნობ, ჩემი ცხოვრების ყოველ წამს. მე და ჩემი გოგონა ეკლესიაში ხშირად დავდივართ. მთვარისა თავს არსად არ გრძნობს ისე კარგად, როგორც ტაძარში. როცა საეკლესიო გალობას უსმენს, სულ იღიმის და უხარია. ღმერთმა ასეთი ანგელოზი მაჩუქა – ჩემი მთვარისა. მის ღიმილში და თვალებში თავად უფალს ვხედავ! მჯერა, რომ ღმერთი არ მიგვატოვებს!
მეგობრებო, მთვარისას ყურება და მისი ამბის ცრემლების გარეშე მოსმენა უბრალოდ შეუძლებელია! ჩვენ არ გვაქვს იმის უფლება, რომ საბრალო გოგონა დახმარებისა და ყურადღების გარეშე დავტოვოთ! მას სჭირდება: წამლები, საფენები და საკვები. მოდი ერთად დავეხმაროთ, გამოვიჩინოთ გულმოწყალება და მივცეთ მას ნორმალურად ცხოვრების შესაძლებლობა!
შეგიძლიათ თავად ეწვიოთ მთვარისას, გაიგოთ ოჯახის საჭიროების შესახებ, გაამხნეოთ და მხარი დაუჭიროთ, უთხრათ, რომ ისინი მარტო არ არიან და ჩვენ მათ გასაჭირში არ მივატოვებთ! ეს ძალიან მნიშვნელოვანია!
მათი მისამართია: ბორჯომი, რუსთაველის ქ. №107.
მეგობრებო, მთვარისა ქარჩავას დახმარების მიზნით, ჩერნოვეცკის ფონდი საჯაროდ იწყებს თანხების შეგროვებას!
უფალი გვაძლევს ისეთ ადამიანებზე ზრუნვის შესაძლებლობას, რომლებსაც ამის გაკეთება თავად არ შეუძლიათ. ყველა ადამიანი ერთნაირი არ არის. სიკეთით ყველა არ გამოირჩევა. ნუ აუვლით გვერდს სხვის გაჭირვებას! უბედური ადამიანები – ზეციური საჩუქარია, რათა ჩვენ შევძლოთ, დავამტკიცოთ უფლის სიყვარული საქმით და არა სიტყვებით!
მეგობრებო, თქვენთან კიდევ ერთი სათხოვარი გვაქვს – თუკი შეიტყობთ, რომ თქვენს ნაცნობს ან მეზობელს დახმარება სჭირდება, გთხოვთ გამოიჩინოთ გულისხმიერება და ამის შესახებ მოგვწეროთ ელექტრონულ მისამართზე: office-fsp@fsp.ge
(დანიშნულება: მთვარისა ქარჩავა).
თანხის გადმორიცხვა შეგიძლიათ ჩვენი ვებ-გვერდიდან ან ОРРА, TBCpay და ExpressPay ტერმინალებიდან. ქვეთავში “ქველმოქმედება“ მოძებნეთ ჩვენი ფონდი (ფონდის დამატებით უფლება-მოვალეობებს შეგიძლიათ გაეცნოთ ბმულზე https://goo.gl/GY2Gus).

Baby who is 28 years old.
“Sleep, my joy, sleep, I am close to you and will not let you go! I am here and will guard your sleep… My dear, my little girl… ” – for 28 years now, a mother has been singing this song to her daughter to calm her down after attacks and seizures. For 28 years she has been holding and squeezing her hand tightly so that Mtvarisa felt that she is not left, that she is not alone. The only thing that connects her with this world is her mother’s voice and her mother’s hands …
When Mtvarisa was a baby, her mother always carried her in her arms, embracing her. Then the girl grew up, and her mother sat her on her knees and dandled her until the attack ended… Now mother cannot do that anymore – Mtvarisa is already big! So, her mom lies down next to her, cuddles up and sings in her ear… And Mtvarisa sings along: “Oo-oo-oo-oo-oo… oo-oo-oo-oo”, because this is the only way she can let her mother know, that she is okay.
What happened to this unfortunate girl? Why did a perfectly healthy child become like this? How do mother and daughter survive on a tiny pension? You will learn all this in the heartbreaking interview of her mom – Khatuna Todua.
Khatuna: When the war in Abkhazia started, my husband, children, and I fled from there. When we arrived here, they settled us in Borjomi and provided us with this apartment. And then the worst thing happened… My youngest daughter, only four months old then, caught a cold. Doctors could not understand for a long time what was wrong with the child. They started to treat her for pneumonia, but the baby was getting worse… The doctors just threw up their hands – they were unable to help the child. She was diagnosed with meningitis much later, when the disease already developed and turned my daughter into a disabled person. Our life turned into a nightmare; our anguish started. We went from one doctor to another… We spent seven long years living in hospitals! All doctors told us the same – such children aren’t here for long. They said: “Take your daughter, she is hopeless, she will live another eight years at maximum…” But contrary to all predictions, Mtvarisa is already 28 years old! We will continue to struggle for her life, no matter what!
Could you, please tell me about Mtvarisa’s condition?
Khatuna: My daughter cannot walk, talk, move. She does not hold her head, so I tie her to the wheelchair with a scarf so that she does not fall down. The right part of her body is completely paralyzed. Mtvarisa can’t even eat independently. She is completely helpless without me. Since my daughter cannot talk, I taught her to communicate with me with gestures – to show me if she needed something.
But the most terrible thing are attacks. She has seizures several times a day – they fetter her body, severely hurt her, my daughter cries… I need to be with her at this time, so that she does not hit her head in convulsions, does not harm herself. But it’s even worse at night. Sometimes we don’t sleep at all – attacks follow one to another till morning. Then she seems to calm down and falls asleep… But when she wakes up attack repeats. Every day the same thing happens.
– What can cause the seizures?
Khatuna: They happen involuntarily and unexpectedly. Any change in the weather immediately affects my daughter. Sudden changes in air temperature, atmospheric pressure can cause attacks to happen more often than usually. Even her good mood – if she was very happy about something that day – that can also cause seizures.
– Khatuna, do you take care of your daughter alone? Does anybody help you?
Khatuna: We are completely alone with Mtvarisa. I have an older daughter – Tamar. Before she got married and moved to Tbilisi, she used to help me a lot. I worked at a banquet hall then and could leave Mtvarisa with her sister. Now Tamar has her own family, she has three kids, and they live in poverty. How can I ask her for help now? I can’t work now – I have to be with Mtvarisa all day long. She is absolutely helpless without me. And my husband… he has not been with us for twenty years. His heart could not stand the experience, and he died. So much grief befell our family.
– Could you please tell me how did you meet your husband? When you started your family, have you ever thought that such misfortune would happen to you?
Khatuna: We met in Abkhazia. I worked in a store, and he just had been discharged from the military. We immediately liked each other. We dated for a couple of years and then got married. We had a wonderful, happy family, two perfectly healthy children. What else could one dream of? Even the war did not darken our plans for the future… But when our daughter got sick… What a grief! I would never have thought that we would have to endure so much suffering!
– What do you live on? Does the state help you?
Khatuna: We don’t get a social allowance. The state pays us monthly 45 GEL, as we are refugees, plus 250 a disability pension. Having the status of disabled person from Abkhazia we are also entitled to get 150 GEL per year for medications. The local authorities finance us for medications once a year as well. That’s all! We don’t get any other aid from state. And this money is enough for nothing. How is it possible to choose between buying medications or food?
– What does Mtvarisa eat?
Khatuna: She cannot eat regular food because she cannot swallow. I grind all the food, or I prepare liquid food for her. I feed her with my hands. Of course, the products should also be natural, but there is not enough money for everything… My daughter needs special nutrition.
– What do the doctors say – is there any chance for her to recover?
Khatuna: It hurts me to say that, but… There is no chance! From the very beginning doctors told us that children with such diagnosis aren’t here for a long. But we managed to defeat death. However, we are not talking about complete recovery. The only thing that we can do – is to create the conditions to keep my daughter alive.
– What help do you need?
Khatuna: I don’t need anything in this life, only for my daughter to be alive. I’d like to ask all kind people about one thing – to help us with foodstuffs, medications, and diapers. My daughter needs to be examined by doctors, she needs expensive medications, but we have no money for that. I will be grateful to anyone who will help me!
– Khatuna, what do you believe in? In what do you see the salvation?
Khatuna: I believe in God and in His endless love! The Lord is always with us, I feel Him every day, every moment of my life. My daughter and I often go to church. In no other place does Mtvarisa feel as good as in church. She always smiles and rejoices when she hears the liturgical chants. The God gave me such an angel – my Mtvarisa. In her smile, in her eyes I can see the God Himself. I believe the Lord will never leave us!
Friends, it is impossible to look at Mtvarisa and to listen the story about her without tears! We have no right to leave this poor girl without out help and attention! She needs medications, diapers, and foodstuffs. Let’s help her, let’s show her our mercy, let’s give her a chance to live normally!
You can come to visit Mtvarisa and learn about the needs of her family, cheer them up and give them support, tell them that they are not alone and that we will not leave them in trouble. It’s extremely important!
Their address is: Borjomi, 107 Rustaveli Str.
Friends, Chernovetskyi Charity Fund is starting a charity campaign to help Mtvarisa Karchava.
God gives us chances to care of people who are unable to take care of themselves. Not all people are the same. Not all of them are as kind as we are. Do not pass by someone else’s trouble! Those poor people are sent to us by heaven so that we could prove not by words, but in deeds that we trust in God!