ჩემთან მეგობრობა არავის უნდა! მაგრამ, მე ხომ ადამიანი ვარ!
ხათუნა 29 წლის არის. გაჭირვებით იხსენებს, ბოლოს როდის დადგა მიწაზე ფეხი, იმდენი ხანი გავიდა მას შემდეგ. „სიზმარშიც კი ვერ ვიხსენებ, როგორ დავდიოდი. – დანანებით ამბობს ხათუნა. – ის კი მახსოვს, რომ არაჩვეულებრივი შეგრძნება იყო!“ დედა გახდა მისი ხელებიც და ფეხებიც. დედა გახდა მთელი სამყარო საბრალო ხათუნასთვის. თანატოლები, ისე ექცევიან, როგორც პატარას, ბავშვებს ეშინიათ და თითს იშვერენ მისკენ… ეს ძალიან მტკივნეულია. რამდენჯერ მოუკლა ამ ყველაფერმა, ხათუნას და მის მფარველ ანგელოზს – დედას, დარეჯანს, ისედაც ნატანჯი გული.
29 წელია, დედა ხელით ატარებს თავის პატარა გოგონას
დედიკოს გარეშე, ხათუნა ერთ დღესაც ვერ იცოცხლებს
ინტერვიუს ჩაწერა ძალიან გაგვიჭირდა. ჯერ დარეჯანი ტიროდა და ხათუნა ამშვიდებდა. მერე კი, თავად ხათუნა ტიროდა გულამოსკვნილი. დედა გულში იკრავდა, ოთახში დაატარებდა და ამშვიდებდა თავის გოგონას.
– დარეჯან, როდის შეიტყვეთ შვილის ავადმყოფობის შესახებ? დაბადებიდანვე ჰქონდა პრობლემები?
დარეჯანი: ხათუნა – პირველი შვილია. რამხელა სიხარული მოიტანა ჩვენს ოჯახში, ვერც კი წარმოიდგენთ. უზომოდ გამაბედნიერა, მიუხედავად იმისა, რომ ჯერ თავადაც ბავშვი ვიყავი. დედა 22 წლის ასაკში გავხდი. გამოუცდელი ვიყავი, ყველაფრის მეშინოდა. რძით მოიწამლა, გული აერია. ჩემი ბრალი ეგონათ. ალბათ, რამე ისეთი ჭამაო. მაგრამ, ეს არ მთავრდებოდა.
– ექიმისთვის არ მიგიმართავთ?
დარეჯანი: როგორ არა?! ექიმმა მითხრა, რომ ძალიან ცხიმიანი რძე მქონდა და აჯობებდა, ბავშვი ხელოვნურ კვებაზე გადამეყვანა. ასეც მოვიქეცით. ფაფების მიცემის დრო რომ მოვიდა, ზოგ ფაფაზე ნორმალური რეაქცია ჰქონდა, მანის ფაფაზე – გულისრევა.
ხათუნას მთელი ორგანიზმი განადგურებული აქვს
ხათუნა: მე რომ ეს არ მახსოვს, დედა! ისიც არ მახსოვს, როგორ დავდიოდი… მეც ვიყავი როდესმე სხვა ბავშვებივით?
დარეჯანი: ხათუნას ძალიან იშვიათი დაავადება სჭირს, ცელიაკია ჰქვია. დედამიწის მოსახლეობის ერთ პროცენტზე ნაკლებს აქვს ეს დაავადება. ამ დაავადების დროს, ორგანიზმი ვერ ითვისებს გლუტენს – წებოვანას, რომელსაც შეიცავს მარცვლეული. ამიტომ, საკვების მიღების დროს, ადამიანი უბრალოდ იწამლება! მაგრამ საქართველოში, 30 წლის წინ, ვინ იცოდა ამის შესახებ რამე? არც არავინ. ამიტომ, ხან რაქიტს მკურნალობდნენ, ხან საჭმლის მომნელებელ სისტემას, ხან ღვიძლს, ხან თირკმელებს… ბავშვის მდგომარეობა კი, სულ უფრო მძიმდებოდა. ათი წლის ასაკში, მისმა სახსრებმა დეფორმაცია განიცადა, ძვლები – დასუსტდა, ხერხემალი კი, გაუმრუდდა.
„ძალიან მინდა, ნამდვილი მეგობრები რომ მყავდეს“
– როდის დაუსვეს ეს დიაგნოზი?
დარეჯანი: 10 წლის ასაკში. ლოგინიდან ვეღარ ადგა, ნაბიჯი ვერ გადადგა, ყველაფერი სტკიოდა. ტიროდა, კიოდა, მეხვეწებოდა: მიშველეო! მაგრამ, ვერაფერი გავუგეთ, ვერაფერი გავაკეთეთ. მერე, თბილისში, ერთ-ერთმა ექიმმა მისი ანალიზების გერმანიაში გაგზავნა გვირჩია. სწორედ იქ დაუსვეს დიაგნოზი. უკვე 20 წელია, ვცხოვრობთ ამ დიაგნოზით. ფაქტობრივად, ხათუნას სკოლშიც კი არ უვლია.
ხათუნა: არადა, როგორ მინდოდა! ყველა ბავშვი დადიოდა, მე კი სახლში ვიჯექი და ვტიროდი… ჩემთან მეგობრობა არავის უნდოდა!
– რაზე ოცნებობ, ხათუნა?
ხათუნა: გავლა მინდა! მინდა ყველასავით ვიყო! ყველაფერი მტკივა. ხელები, ფეხები, კბილები მტკივა. ძალიან ცუდად ვარ… იცი, რა ლამაზად დავდიოდი? აი ასე, დავდიოდი, დავდიოდი… ახლა კი, არ შემიძლია. დედას დავყავარ, დედიკო ყველაფერს აკეთებს ჩემთვის.
„მინდა, გავიხსენო, რა ლამაზად დავდიოდი, დედას როგორ ვახარებდი, და ვერ ვიხსენებ“
დარეჯანი: უჩემოდ, ხათუნა უბრალოდ ვერ გადარჩება. შვილს შევწირე მთელი ცხოვრება, მთელი ახალგაზრდობის წლები. შვილის გამო, ნებისმიერი დედა მოიქცეოდა ასე. მაგრამ იცით, როგორი რთულია?
– ხათუნას გარდა, კიდევ გყავთ შვილები?
დარეჯანი: ხათუნას შემდეგ, ორ წელიწადში, ბიჭი მეყოლა. ჯანმრთელია. მაგრამ ვიცი, რომ ჩემგან ყურადღება ყოველთვის აკლდა. ამიტომ მინდა, ბოდიში მოვუხადო. ისინი ერთად მივიყვანეთ სკოლაში, მაგრამ ხათუნამ ვერ შეძლო სწავლა.
ხათუნა: არც წერა ვიცი, არც კითხვა. მხოლოდ ტელევიზორის ყურება ვიცი. ხანდახან, იქ ისეთი სასაცილო ადამიანები გამოდიან. კიდევ, ფილმების ყურება მიყვარს. ყველაზე მეტად მიყვარს ტელევიზორი! შენ დამირეკავდი, ტელეფონი რომ მქონდეს? დაგელაპარაკებოდი ხოლმე!
„დედა არის ჩემი ფეხებიც, ხელებიც, ჩემი საუკეთესო მეგობარია დედა“
– კიდევ ვისთან ისურვებდი ლაპარაკს?
ხათუნა: დეიდებთან! ისინი კარგად ლაპარაკობენ. ბავშვები კი, არ მიყვარს. დამცინიან. მეუბნებიან, რომ მახინჯი ვარ. აი, გადამიღე სურათი, ხალხს აჩვენე, მერე მათაც დაველაპარაკები. მოვუყვები, როგორ მტკივა ყველაფერი და მეც მეყოლება მეგობრები. დამირეკავენ და მკითხავენ ხოლმე, როგორ ვარ, მე კი ვეტყვი, რომ ცუდად… და ერთად ვიტირებთ, მერე კი ვეტყვი, რომ მიყვარს! აი, რისთვის არის საჭირო ტელეფონი.
– დარეჯან, რა გჭირდებათ ყველაზე მეტად?
დარეჯანი: არაფერი არ გვჭირდება, გარდა ხათუნასთვის სპეციალური საკვებისა და პამპერსის. მხოლოდ პამპერსსა და წამლებში გვყოფნის ჩვენი შემოსავალი. ხათუნასთვის უგლუტენო პროდუქტის ყიდვას, ყოველთვის ვერ ვახერხებთ. არაერთხელ დაგვეხმარა ჩერნოვეცკის ფონდი. სწორედ იმ დროს გამოჩნდით, როდესაც ძალიან ცუდ დღეში ვიყავით! იცით, როგორია? თითქოს, მუდამ გვერდით გყავს ახლობელი ადამიანი და შეგიძლია ყოველთვის მიმართო, როდესაც სიკვდილ-სიცოცხლის ზღვარზე ხარ!
„ტელეფონი თუ მექნება, ახალი მეგობრები დამირეკავენ და მკითხავენ ხოლმე, როგორ ვგრძნობ თავს!“
ხათუნა: მეც დამირეკონ, რა! დამელაპარაკონ! ძალიან მინდა. პირობას გაძლევთ, არ ვიტირებ, უბრალოდ მოვუყვებოდი, რა ცუდად ვარ, და უკეთესად ვიგრძნობ თავს ამის მერე!
ხათუნა ხშირად დასტირის საკუთარ ბედს და იმას, თუ რა დღეში ჩავარდა ოჯახი, მისი ავადმყოფობის გამო. მაგრამ ფარ-ხმალს არ ყრის  და სიცოცხლისთვის ბრძოლას განაგრძობს.
როდესაც ცუდად გრძნობთ თავს, უფალს ნუ განარისხებთ, ნუ დაემდურებით ბედს! თქვენთვის ხვალინდელი დღე სულ სხვანაირი იქნება!
როდესაც გულში დამძიმებული გაქვთ, გაიხსენეთ ხოლმე ეს ახალგაზრდა გოგონა, ხათუნა. ერთხელ, უკვე დავეხმარეთ ყველანი ერთად, უფალმა შეისმინა ჩვენი ლოცვები მისი ჯანმრთელობისთვის! ახლა, ის ისევ ცუდად გრძნობს თავს! ვიცით, რომ მისი მდგომარეობის გამოსწორება შეუძლებელია, მაგრამ, ხომ შეგვიძლია, ტანჯვა რომ შევუმსუბუქოთ!
და კიდევ, მოინახულეთ ხათუნა, დაუმეგობრდით მას. ამით უზომოდ გაახარებთ!
თუკი ვინმეს სურვილი ექნება, პირადად მოინახულოს და გაუწიოს დახმარება ამ ოჯახს, ეს არის მათი მისამართი: შუახევის მუნიციპალიტეტი, სოფელი გოგაძეები.

calendar May 23, 2022
Khatuna is 29 years old. She can hardly remember when her foot stepped on the ground because too much time has passed. “Even in my sleep I can’t remember how I walked,” Khatuna says with resentment. “But I remember how great it was!” Her mother became her legs, her mother became her hands. Her mom became the whole world for poor Khatuna. She has no friends, no one she can talk to. Her peers treat her like a baby, children shy away and point fingers at her… It all hurts her so much… That has killed the tortured heart of Khatuna and her guardian angel – her mother Darejan – so many times.
Khatuna will not be able to live even a day without her mother
Recording our interview was rather difficult. First, Darejan cried, and Khatuna calmed her, then Khatuna began to sob. Mom pressed her to her heart, walked around the room and calmed her daughter.
– Darejan, when did you find out about your daughter’s illness? Did her problems start since birth?
Darejan: Khatuna is our first child. You cannot imagine how much joy she brought to our family. I was so happy even though I was still a child myself. I became a mother at 22. I was unexperienced, afraid of everything. I fed her milk, and from that moment the problems began. She got poisoned by milk, she was vomiting. They thought it was because of me. Maybe I ate something wrong. But it didn’t stop.
– Did you go to the doctor?
Darejan: Yes, of course! The doctor said that my milk was too fatty, and it was better to feed the child with formula. So I did. When the time came to give her porridge, it turned out that she perceived some types of porridge normally, but semolina porridge caused her to vomit.
Khatuna’s entire body is affected by the disease.
Khatuna: Mom, I don’t remember that! I don’t even remember how I walked… Have I ever been like others?
Darejan: Khatuna has a very rare disease called celiac disease. This disease affects less than one percent of the world’s population. When person has this disease, the body cannot digest the gluten that grains contain. A person simply gets poisoned when eating! But who knew about that 30 years ago in Georgia? No one. So, they treated her either for rickets, or for indigestion, or for the liver, or for the kidneys … But the child was getting worse. By the age of ten, her joints were already deformed, her bones had become brittle, and her spine got twisted.
“I wish I had real friends”
– When was she diagnosed with celiac disease?
Darejan: When she was 10 years old. She could not get out of bed, could not take a step, she was in pain. She screamed, cried, begged for help! But we couldn’t understand anything, we couldn’t do anything. Then, in Tbilisi, one doctor advised us to send her tests to Germany. That’s where she was diagnosed. We have been living with this diagnosis for 20 years now. Khatuna did not really go to school.
Khatuna: And I really wanted to!  All the children went to school, and I stayed at home and cried … No one wanted to be friends with me!
– What are you dreaming about, Khatuna?
Khatuna: I want to walk! I want to be like everyone! Everything hurts me. My hands hurt, my legs hurt, my teeth hurt. I feel very bad… Do you know how beautifully I could walk? I walked and walked… but now I can’t. My mother “walks” me, my mother does everything for me.
“I want to remember how beautifully I walked, how I made my mother happy, but I can’t”
Darejan: Khatuna simply won’t survive without me. I devoted all my youth, all my health to my daughter. Any mother would do the same for her child. But do you know how difficult it is?
– Do you have any other children besides Khatuna?
Darejan: Two years after the birth of Khatuna, I had a son. He is healthy. But I know that he always lacked my attention, so I want to ask him to forgive me. We sent them to school together, but Khatuna could not study.
Khatuna: I can’t write and read. I can only watch TV. Sometimes funny people perform there. And I love watching movies. I love TV the most! Would you call me if I had a phone? I would talk to you!
“Mom is my legs, mom is my arms, mom is my best friend”
• Who else would you talk to?
Khatuna: I would talk to other women. They speak well. And I don’t like children. They laugh at me. They say I’m not pretty. Take a picture of me now, then show it to people and I’ll talk to them too. I will tell them how everything hurts me, and I will have friends. And they will call and ask me how I feel, and I will tell them that I feel bad … And we will cry together, and then I will say that I love them! That’s why I need a phone.
– Darejan, what else do you need most of all?
Darejan: We don’t need anything but special food for Khatuna and diapers. Our income is only enough for diapers, medications. We can’t always buy gluten free products for Khatuna. The Chernovetskyi Fund has helped us many times. Every time we had a very bad time, you always appeared! It is like… You have a very close person who is always by your side. To whom you can address when you are on the verge of death, and he immediately comes to help you!
“If I have a phone, my new friends will call me and ask me how I feel!”
Khatuna: And let them call me! Let them talk to me! I really want this. I promise I won’t cry, I’ll just tell you how bad I feel, and this will make me feel good!
Khatuna often cries because of her bitter fate, and because of the situation in which her family found itself because of her illness. But still, she does not give up and fights for life.
When you’re heartbroken, friends, don’t anger God by saying you’re unhappy. Tomorrow will be different for you!
When your heart is full of sadness – think about young girl Khatuna. Together we have already helped her, and God heard our prayers for her health! Now she’s sick again! We know that it is impossible to make her recover, but we can alleviate her suffering!
And also, visit Khatuna, count her as your friend. She will be really happy!
If anyone is willing to visit and help them in person, here is their address: Shuakhevi Municipality, village Gogadzeebi.