საბრალო ბავშვს იმდენად ძლიერი კრუნჩხვები აქვს, რომ ლამისაა ძვლები დაემტვრეს!
ვანიკოს გვერდით გატარებული ორიოდე წუთიც საკმარისია, რომ ვერასოდეს დაივიწყო, თორმეტი წლის ბიჭუნა როგორ იტანჯება და რამხელა ტკივილებს უძლებს. ზოგიერთმა დიდმა ადამიანმაც შეიძლება ვერ გაუძლოს, ამ ჯოჯოხეთის მეათასედ ნაწილსაც კი! ხანდახან, მშვიდი, ანგელოზივით ლამაზი ბიჭუნა, სიმივით დაიჭიმება ხოლმე! ძარღვები ებერება, კუნთები კი, იმდენად დაძაბული აქვს, თითქოს უნდა, ყველა ძვალი რომ დაუმტვრიოს. ეს ძალიან მტკივნეულია, ძალიან… სულ რაღაც ერთი წუთის წინ, ის მშვიდად იწვა, პატარა ანგელოზივით, იღიმოდა და კრუტუნებდა. ახლა კი, ამოვარდნაზე აქვს ხელ-ფეხი და ისე აგდებს თავს უკან, თითქოს კისრის მოტეხვა უნდა. ბებო კი, ძალიან მაგრად იკრავს ბიჭუნას გულში, რომ არაფერი დაიშავოს.
„მაგრად უნდა დაიჭირო, თავს არაფერი რომ დაუშავოს. ხანდახან ეს კრუნჩხვები წყდება მაგრამ, დიდი ხნით არა“
– საბრალო ბიჭი, როგორ იტანჯება.
მარინე: ჩემმა ვანიკომ იმხელა წამება გამოიარა. დაბადებიდან, ერთი დღეც არ ახსოვს ტკივილის გარეშე. მე კი, მასთან ერთად ვიტანჯები. 11 წელიწადია, მხოლოდ მისთვის ვცოცხლობ. რთული ცხოვრება და მძიმე ბავშვობა გამოვიარე. შვილიც მარტომ გავზარდე, სამ სამსახურში ვმუშაობდი, ღამეებს ვათენებდი. ვფიქრობდი, აი, რისთვის ვცხოვრობ? იმისთვის რომ ვიმუშაო? ამ დროს, შვილიშვილი გაჩნდა ჩემს ცხოვრებაში – ჩემი თვალის სინათლე და სიცოცხლის აზრი.
– ბოდიშს გიხდით, მაგრამ უხერხული კითხვა უნდა დაგისვათ: სად არის ვანიკოს დედა? ბავშვს თქვენ რატომ ზრდით?
მარინე: ადრე გათხოვდა ჩემი შვილი. როდესაც ბიჭი ეყოლა, თვითონაც ჯერ ბავშვი იყო. 17 წლის ასაკში დედა გახდა. მეუღლესთან პრობლემები ჰქონდა, ის სვამდა და სცემდა მას. როდესაც ჩემი ანგელოზი დაიბადა, სულაც გამოყარა ისინი. ჩემი შვილი ბავშვს ვერ უვლიდა და ეს მისია საკუთარ თავზე ავიღე.
„ძალიან მაგრად თუ არ დაიჭირე, შეიძლება უბრალოდ დაიმტვრეს“
-ახლა სად არის თქვენი შვილი?
მარინე: სხვა ოჯახი ჰყავს. მეორე შვილი გააჩინა. ჩემი აზრით, ახლა ისიც გაიგებს დედობის გემოს და სიმძიმეს. არ გვინდა ამაზე საუბარი, მე იმიტომ გთხოვეთ მოსვლა, რომ ვანიკო მეჩვენებინა, და არა ჩემს შვილზე სალაპარაკოდ.
– აუცილებლად უნდა მეკითხა. გმადლობთ გულახდილობისთვის. ახლა ვისაუბროთ იმაზე, თუ რა სჭირდება ვანიკოს.
მარინე: ერთადერთი, რაც ახლა ჩემს შვილიშვილს სჭირდება, არის პამპერსი, წამლები და სპეციალური თხევადი საკვები. ჩვენი შემოსავალი მხოლოდ სოციალურ დახმარება და პენსიაა. არ გვყოფნის. დროებით სამსახურშიც კი ვერ გავდივარ. მაშინაც კი, როდესაც მაღაზიაში გავრბივარ ორი წუთით, ღმერთს ვევედრები, ვანიკოს არაფერი მოუვიდეს, ცოცხალი დამხვდეს. თუ რამე მოუვა, მასთან ერთად მეც შევწყვეტ სუნთქვას. ძალიან მჭიდრო კავშირი გვაქვს. ამიტომ, უფალს ყოველდღე, მუხლმოდრეკილი ვევედრები,  იმდენი დღე მაცოცხლოს, რამდენი დღის სიცოცხლეც უწერია ჩემს ვანიკოს.
„არ იტირო პატარავ, შენს გვერდით ვარ. ნუ გეშინია, არ მიგატოვებ“
– სულ ხელში გყავთ. ალბათ, რაც დრო გადის, ეს უფრო რთულია?
მარინე: სანამ ათი წლის გახდებოდა, ყველაფერი ბევრად უფრო მარტივი იყო. შემეძლო, კალთაში ჩამესვა. ახლა კი, უკვე იმდენად დეფორმირებულია მისი კუნთები, რომ ჯდომაც აღარ შეუძლია. გულში მაგრად უნდა ჩაიკრა, რაღაც არაბუნებრივი პოზები რომ არ მიიღოს. ხანდახან მგონია, რომ უბრალოდ წელში გადატყდება, რომ მის „გამართვას“ ვერ შევძლებ. როგორც ყვავილს, ისე ვუვლი. ოდნავმა გაციებამ, სიცხემ, შეიძლება ჩემი პატარა მოკლას.
– მის დაბანას როგორ ახერხებთ?
მარინე: მეზობელს ვთხოვ ხოლმე. მოდის და ტაშტში ვაბანავებთ  ვანიკოს, აქვე, ოთახში. ჩემი ოცნებაა, ეტლი მქონდეს, ჩემი ბიჭი რომ ჩავაწვინო და გავასეირნო. გვქონდა, მაგრამ იქ ვეღარ ჯდება.
ვანიკოს დაბანა წარმოუდგენლად რთულია. მაგრამ ბებო ვერ დაუშვებს, მისი შვილიშვილი დაუბანელი რომ დარჩეს
– მხოლოდ ვანიკოზე საუბრობთ. თქვენ კი, როგორც ვხედავ, ზურგი გტკივათ. სულ ხელს იკიდებთ.
მარინე: მე რა შუაში ვარ! ვანიკოს გარეშე, ჩემს არსებობას აზრი არა აქვს. გესმით? ის ჩემი ნაწილია! ათი წელი კალთაში მეჯდა, ყურს ვუგდებდი ყოველ მის ამოსუნთქვას. მე ავად გახდომის უფლება არ მაქვს. ეს ღალატის ტოლფასია! მე კი ჩემს შვილიშვილს ვერ დავაღალატებ. მას არ დაუმსახურებია ეს. იმედი მაქვს, არ დავაღალატებ, ის კი, მე არ დამაღალატებს და იცოცხლებს. არ შეწყვეტს სუნთქვას.
„ხანდახან ისე ხლართავს ხოლმე ფეხებს, რომ ვეღარც ვმართავ“
– არ იტიროთ, მარინე. მითხარით, როგორ შეგიმსუბუქოთ ტანჯვა?
მარინე: ჩემთვის არაფერს ვითხოვ, მხოლოდ ვანიკოსთვის. მას სჭირდება პამპერსი, წამლები და ფაფები. ასევე, სჭირდება ეტლი, მწოლიარე ავადმყოფებისთვის. და კიდევ ერთი დიდი თხოვნა მაქვს: ტელევიზორზე ვოცნებობ, ყურადღება, ცოტათი მაინც რომ გადავიტანო. თორემ, რომ დავწვებით და ერთმანეთს ვუყურებთ, თითქოს სულ მარტონი ვართ ამქვეყნად. ეჰ…
თანხა წამლებსა და ჰიგიენურ საშუალებებზე არ გვყოფნის
ჩერნოვეცკის ფონდი ამ ოჯახს, მძიმე ავადმყოფი ბავშვით, გასაჭირთან პირისპირ მარტოს ვერ მიატოვებს! ამიტომ, ვიწყებთ ვანიკოს და მისი ერთგული ბებოს დასახმარებლად, სახსრების შეგროვების საქველმოქმედო აქციას! ღმერთი ხომ იმისთვის გვაჩვენებს სხვის სირთულეებს, რომ ჩვენი საუკეთესო თვისებები გამოვავლინოთ და ნამდვილი ქრისტიანები გავხდეთ. სხვაგვარად, ის ადამიანების უბედურებას არასდროს დაუშვებდა, იმიტომ, რომ ყველა ერთნაირად ვუყვარვართ!
მათ სჭირდებათ პამპერსი, წამლები, ბავშვთა კვება, სპეციალური ეტლი და ტელევიზორი.
ვინმეს თუ ექნება სურვილი მოინახულოს და დახმარება პირადად გაუწიოს, მათი მისამართი ეს არის: გორი, პატარა გარეჯვარი.
(დანიშნულება: ვანიკო და მარინე ტიელიძე).
ჩემი ვანიკო მთელმა საქართველომ შეიყვარა
,,არ შეგეშინდეს, ჩემო კარგებო, ეს სიხარულის ცრემლებია, ემოციებს ვერ ვუმკლავდები, ვერ გადმოგცემთ რას ვგრძნობ. ჩვენ მთელმა საქართველომ გადაგვარჩინა. ღმერთს ვეკითხები, რით დავიმსახურე  ამხელა სიყვარული? მეუბნებით, გმირი ბებია ხარო!  მე ამ გმირობას, თქვენს გარეშე როგორ შევძლებდი? მე  ის მარტოხელა ბებია ვარ, რომელიც თავისი ანგელოზის გადარჩენისთვის იბრძვის, ზურგს კი მთელი საქართველო უმაგრებს.“
ვანიკოს რომ სიარული და საუბარი შეეძლოს,  გეტყოდათ – მიყვარხართო,  მერე თქვენკენ გამოიქცეოდა და მაგრად ჩაგეხუტებოდათ.
უსაყვარლესი ბიჭუნას – ვანიკოს შესახებ ცოტა ხნის წინ გიამბეთ.  სასტიკმა დაავადებამ ის საშინელ დღეში ჩააგდო. ის კრუნჩხვებით იტანჯება. არავინ იცის, მორიგ შეტევას რა შედეგი შეიძლება მოჰყვეს. ბებო კი თავგანწირვით იბრძვის თორმეტი წლის შვილიშვილის სიცოცხლის გადარჩენისთვის. ის მარტო არ უნდა დავტოვოთ ამ უთანასწორო ბრძოლაში, ჩვენი სიყვარულით და სიკეთით უნდა გავაძლიეროთ!
– მარინე, ამბობთ, რომ უზომო სიყვარული იგრძენით ადამიანებისგან. მოგვიყევით, რა მოხდა, რა შეიცვალა თქვენს ცხოვრებაში?
მარინე: მიმართვა, რომელიც თქვენი ფონდის სახელზე დავწერე, ჩვენთვის გადარჩენის ,,ბილეთი“ აღმოჩნდა. მოხვედით, გვნახეთ და ამის მერე დაიწყო სიკეთის ნაკადი. რას წარმოვიდგენდი? ამდენ ყურადღებას მე არ ვარ მიჩვეული. ერთი უბრალო, უთქმელი ქალი ვარ – ნაჭუჭიდან რომ არ გამოდის, აი, ისეთი. ჩემი შვილიშვილის ცხოვრებით ვცხოვრობ. მას ჩემ გარდა არავინ ჰყავს და ძალიან ვჭირდები. ის უმწეოა, ვერ დადის ვერ საუბრობს. ცერებრალური დამბლა აქვს. უფლის მიერ მისთვის გათენებული ყოველი დღე არის ჩემი  სიმდიდრეც და ბედნიერებაც. მე მხოლოდ ამ დღეებით ვცოცხლობ.
არ ვიცი რა არის ეს ინტერნეტი, მე არ მიმიწვდება ხელი.  თქვენი ვიდეო აიტვირთაო და მთელმა ქვეყანამ ნახაო… საზღვარგარეთაცო… ასე მითხრეს. ბევრმა ადამიანმა დამირეკა, პირადად მოგვიკითხა. ყველა ამბობდა, რა ლამაზი ბიჭი გყავსო. დაგეხმარებით, რომ იცოცხლოსო. მოდიოდნენ ადამიანები სახვადასხვა საჩუქრებით და ჩვენთვის საჭირო ნივთებით. თქვენი ფონდისგან ხომ სისტემატიურად ვიღებთ და ვიღებთ მედიკამენტებს, საჭმელს.  დიდი მანქანა რომ გაჩერდა და უამრავი რამ ჩამოალაგეს, გავშეშდი… ამ ძვირფასმა საჩუქრებმა საერთოდ ჭკუიდან შემშალა. იცით, რა კარგი საწოლი გვაქვს თავისი ტექსტილით და თეთრეულით? მოდით, გაჩვენოთ, როგორ მოვეწყვეთ მე და ჩემი ვანიკო.
,,ეს ტახტრევანი შენია, ჩემო პრინცო! ამის შემდეგ რბილად და თბილად იქნები!“
ერთად გვძინავს რბილად და თბილად. არც მაცივარი მქონდა, არც ტელევიზორი, არც გაზქურა.
,,გაზქურაც მოგვიტანეს და გემრიელი ფაფის ინგრედიენტებიც. ახლა ჩემს ბიჭს კარგად დავანაყრებ.“
,,ეს ტელევიზორი ჩემი დაქალი გახდება, დამელაპარაკება ხან პრობლემებზე და ხანაც სიხარულს გამიზიარებს!“
-ყველაზე მეტად რა გამოგადგებათ? ყველაზე მეტად რამ გაგახარათ?
მარინე: რას ამბობთ! ყველაფერი გამოგვადგება და ყველაფერიც გაგვეხარდა. ასე მგონია, ჩემს ვანიკოსაც უხარია. ნეტა, შეეძლოს იმის გააზრება, როგორ შეიყვარეს ადამიანებმა… ჰო, მართლა აი, გაზის გამათბობელს გამოვყოფდი. ყველაზე მეტად, ალბათ, ის გამეხარდა. ზამთარი მოვიდა, სითბო სჭირდება ჩემს ბიჭს. ბლენდერიც ძალიან გამეხარდა. საკვებს ვუქუცმაცებდი და ისე ვაჭმევდი ჩემს პატარა ანგელოზს, მას ხომ ყლაპვაც უჭირს. დიდ დროს ვანდომებდი მომზადებას. ახლა აქ ჩაყრი და მორჩა, სამ წამში მზადაა.  კიდევ რა გაგვეხარდა ყველაზე მეტად? აი, წამლებზე, პამპერსებზე და საკვებზე აღარაფერს ვიტყვი, კარგი? ისინი ჩვენ მუდამ გვჭირდება და მუდამ გვიხარია, როცა მოგაქვთ!
,,ბლენდერის საშუალებით, შევძლებ მოვამზადო ჩემი ვანიკოსთვის ისეთი საკვები, რომელსაც ადვილად გადაყლაპავს!“
მარინე, ახალი მეგობრები შეიძინეთ, უამრავი ადამიანი გესტუმრათ. ვინ იყვნენ ეს ადამიანები?
მარინე: ეს ადამიანები იყვნენ ჩვენი მხსნელები, ჩვენი ანგელოზები. მაშ, როგორ? განა ანგელოზები მარტო ცაში დაფრინავენ და წიგნებში ხატია?!  მე ვხედავდი მათ ფრთებს ასე ცხადად, როგორც თქვენ გხედავთ. ეს ფრთები სიკეთე იყო. იმაში კი არაა საქმე რამდენ რამეს მოგიტანენ. ზოგს უფრო მეტი შეუძლია, ზოგს ნაკლები. ისაა მთავარი სიყვარულით რომ აკეთებენ ამას. აი, ორსული გოგონა შეწუხდა ჩვენთვის, შორი გზიდან ჩამოვიდა, უამრავი რამ ჩამოგვიტანა. იყო ქალბატონი ნათიაც, რომელმაც პამპერსები და ჰიგიენური საშუალებები მოგვიტანა. ბატონი გიაც გვესტუმრა გვერდით სოფლიდან. ის ახლაც განაგრძობს ვანიკოს მონახულებას. იცით, როგორ უყვარს ჩემი ლამაზი ბიჭი? ვანიკოსაც ღიმილი მოეფინება ხოლმე სახეზე, თითქოს გრძნობს ადამიანი-სიკეთის მოახლოებას. კიდევ ჯარისკაცი გვესტუმრა, ფორმით, მთელი თავისი ნაწილის სახელით პროდუქტით მოგვამარაგა.  ოი, როგორი მადლობელი ვარ ამ ადამიანების… ერთი უცნობი კაციც იყო, მერე ბიჭები გამოგზავნა, ისინიც ძალიან დაგვეხმარნენ. მინდა, ყველას უდისესი მადლობა ვუთხრა იმ უსაზღვრო სიკეთისათვის, რომელმაც მე და ჩემს ვანიკის სიცოცხლე გაგვიხანგრძლივა.
მარინე, თქვენ ამ ყველაფერს ისე თბილად იხსენებთ…
მარინე: ეს სითბო მათ მაჩუქეს! ეს სითბო ახლა მე მთელ ჩემს საქართველოს უნდა გავუზიარო. დაწერეთ, მეგობარო, დაწერეთ! ყოველი ჩემი სიტყვა დაწერეთ! ყველას გააგებინეთ და გადაეცით, რომ ჩემი გული სიყვარულით ძგერს! რომ მე მიყვარს ადამიანები, ის ადამიანები, რომლებიც გაჭირვებაში არ ტოვებენ სხვებს!  ჩემი შვილიშვილის სიცოცხლე ყველაზე ძვირფასია ჩემთვის. ამ სიცოცხლეს ველოლიავებოდი მარტოდმარტო. ახლა კი ყველას იმედი მაქვს, თქვენი იმედი მაქვს. ვინც წაიკითხავს, იმის იმედი მაქვს. საქართველო სიკეთის ქვეყანაა!
,,მკაცრი ზამთრის სიცივეც კი  ვეღარ შეგვაშინებს!“
მარინე, ხელისუფლებისგან თუ გრძნობთ მხარდაჭერას და თუ შეიცვალა რამე ამ კუთხით? ადგილობრივი ხელისუფლებიდან მოვიდა ვინმე?
მარინე: კი, პოსტის გამოქვეყნების შემდეგ სოციალური სამსახურიდან გვესტუმრა ქალბატონი და წამლების დასახელებები ჩაიწერა. სურათებიც გადაუღო. დაგვპირდა, რომ წამლების საკითხში დაგვეხმარებოდა. იმდენი საბუთის შევსება და მისვლა-მოსვლაა საჭირო ყოველი დახმარების მოსაპოვებლად…  მე არ მაქვს იმის ფუფუნება, სადაც მჭირდება, ყველგან ვიარო. ვანიკოს ვერ ვტოვებ დიდი ხნით მარტოს. ვერსად გავდივარ, მხოლოდ მაღაზიაში 2-3 წუთით…
ინტერვიუ კარზე კაკუნმა და ჟრიამულმა შეგვაწყვეტინა. სოფლის სკოლის მასწავლებლები ესტუმრნენ პატარა ვანიკოს და თანატოლი გოგო-ბიჭები მოუყვანეს. ვანიკოს სკოლაში არასდროს უვლია.  აბა, როგორ?!  თუმცა, ამ პატარა გოგო-ბიჭებმა მასთან მეგობრობა გადაწყვიტეს. მოვიდნენ, ბუშტები, საახალწლო ტკბილეული და ტანსაცმელი მოუტანეს. კიდევ მოხველთო, როცა ვკითხე რამოდენიმე მათგანს, თითქოს ეწყინათ, ეს კითხვა რატომ დაგვისვითო. ჩვენ ვანიკოს მეგობრები ვართო – გადაჭრით მიპასუხეს – და აბა, რას ვიზამთო!
ბებომ მას თავისი სიცოცხლე მიუძღვნა. სიცოცხლე სიცოცხლისათვის!
მოდით, ჩვენც ვიყოთ ვანიკოს მეგობრები! მუდამ გვერდით დავუდგეთ მის გმირ ბებიას! ნუ მივატოვებთ გასაჭირში! ოჯახს კიდევ უამრავი რამ სჭირდება. არ აქვთ ცხელი წყალი, არც აბაზანა. ნეტავ, გაჩვენათ, როგორი წვალებით აცხელებს მარინე სათლით წყალს გაზზე და  კიდევ უფრო მეტი წვალებით აბანავებს ავზში პატარა ვანიკოს. თუ ვინმე არ დაეხმარა, ეს პროცედურა შეუძლებელია! ბავშვს კი სისუფთავეს ვერ მოაკლებს მზრუნველი ბებია. რაც შეეხება პამპერსებს, წამლებს და საკვებს, ისინი მათ მუდამ სჭირდებათ, სოციალური დახმარება კი ამისთვის საკმარისი არ არის. თუ თქვენ კითხულობთ ამ სტატიას, გადადით ზემოთ მოცემულ ბმულზე და თავიდან ბოლომდე წაიკითხეთ ვანიკოს ისტორია. დარწმუნებული ვარ, უმალ გაგიჩნდებათ მისი მონახულების და დახმარების სურვილი. თქვენ ხომ კეთილი ადამიანი ხართ!
(დანიშნულება: ტიელიძე ვანიკო).
სპეციალურ ნომერზე განხორციელებულ მხოლოდ ერთ ზარს ადამიანის სიცოცხლის გადარჩენა შეუძლია:0901200270; ვიფიქროთ იმაზე, რომ გაჭირვებულთა დახმარებით და მათი ტკივილის გაზიარებით, ჩვენ ვზრუნავთ საკუთარ სულზე და ვუახლოვდებით უფალს!

The hateful convulsions, that this poor one has, are so strong that they can break his bones!
Just a couple of minutes spent with Vaniko are enough to never forget how he suffers and what terrible pains this little twelve-year-old boy has to endure. Not every adult can endure even a thousandth of such hell! Sometimes this calm, handsome, like an angel, boy strains like a string! His veins bulge, and his muscles tense as if they about to break all his bones. It is very painful… A minute ago, he laid quietly, like an angel, smiling sweetly and purring. And now his arms and legs are twisting, he throws his head back, as if he wants to break his neck. His grandmother presses him to her heart very, very hard so that the boy does not hurt himself.
“You need to press him hard so that he doesn’t hurt himself. Sometimes these convulsions stop, but not for long.
– Poor boy, he suffers so much.
Marine: Vaniko is my little martyr. Since birth, he has not lived a single day without pain. And I suffer along with him. I have lived for 11 years only for him. I had a hard life and a hard childhood. I raised my daughter alone, worked at three jobs, did not sleep at night. I thought, what was I living for? To suffer? And now my grandson appeared in my life – my light and meaning of my life.
– I am sorry for asking that, but where is Vaniko’s mother? Why do you raise him?
Marine: My daughter got married early. She was still a child when her son was born. She became a mother at the age of 17. She had problems with her husband, he drank, beat her. And when my little angel was born, he kicked them both out. She could not take care of her baby, and I took over this mission.
“If you don’t hold him tight, he can just break”
– Where is your daughter now?
Marine: Now she has another family. She gave birth to her second child. I think she will feel the taste and heaviness of motherhood now. Let’s not talk about it, I invited you here not to discuss her, but to show you Vaniko.
– I should have asked. Thanks for the frank conversation. Now let’s talk about Vaniko’s needs.
Marine: The only thing my grandson needs now is diapers, medications, and special liquid food. We only have an allowance and a pension – about 500 lari in total. It is not enough. I can’t go to work. Even when I go out to the store, I pray to the Lord that nothing happens to Vaniko, that he is still alive when I get back home. If he stops breathing, my breathing will stop too. We are so connected to each other. I can’t live without my grandson, he can’t live without me. That’s why every day I beg God to give me as many days of life as the days my Vaniko is destined to live.
“Baby, don’t cry, I am with you. Don’t be afraid, I am with you.
– You carry him in your arms all the time. Perhaps it becomes more and more difficult to do this over the years?
Marine: Before he got ten, things were not so difficult. I could even sit him on my knees. And now his muscles are so deformed that he can no longer sit. You need to press him to your chest, otherwise he takes some unnatural poses. Sometimes I think that he will just break, that I will not be able to “straighten” him. I take care of him as he was a flower. The slightest cold, or fever can kill my boy.
– How do you bathe him?
Marine: I ask our neighbor to help me. She comes and we bathe Vaniko in a basin, right here in the room. I have one dream to have a wheelchair where I can lay my boy and take him out for a walk. We used to have a wheelchair, but he can’t sit there anymore.
It is so difficult to bathe Vaniko. But his granny won’t let him stay dirty
– You only talk about Vaniko. But I see that your back hurts too. You hold it all the time.
Marine: There is nothing to do with me! I do not exist without Vaniko. Do you understand? He’s a piece of me! For ten years he sat on my lap, I listen to his every breath. I can’t get sick – I don’t have the right for that. It will be a betrayal! And I will not betray my grandson. He doesn’t deserve it. I hope that I will not betray him, and he will not betray me and will live. Won’t stop breathing.
“Sometimes I can’t untangle his legs, he twists them like that”
– Don’t cry, Marine How can we alleviate your suffering?
Marine: I won’t ask anything for myself, I only ask for Vaniko. He needs diapers, medications, and porridges. We also need a wheelchair for bedridden patients. I want to ask you about one more thing: I dream of a TV to somehow distract myself. Because we usually lie down and look at each other, as if there is no one but us in the whole world. Eh…
Money is barely enough for food and hygiene products
The Chernovetskyi Fund can’t leave this family with seriously ill child facing the troubles alone! We are starting a charity campaign to raise funds to help Vaniko and his devoted grandmother! God lets us know about the difficulties of other people so that we can show our best qualities, become real Christians. Otherwise, He would never allow people to suffer because He loves everyone equally!
They need diapers, medications, baby food, a special wheelchair and TV
If anyone is willing to visit and help them in person, here is their address: Gori, Patara Garejvari Village.
(purpose: Vaniko and Marine Tielidze).
Entire Georgia fell in love with my Vaniko!
“Do not worry, my dears, these are tears of joy. I cannot hide my emotions; I cannot put into words what I feel. Entire Georgia stepped in to save us when we were dying . I ask God, what have I done to deserve such love and such care? They say I’m a heroine grandmother, but how could I have managed this without You? I’m that lonely grandma who’s fighting for her only grandson’s life – what is the heroism here?
“If only Vaniko could talk, he would tell you all a big thank you and then hug you very tightly.”
We told you about the adorable boy Vaniko quite recently. A vicious illness enveloped him from all sides, and the poor boy can neither speak nor walk, and can’t do nothing on his own. The only kindred spirit he has is a selfless grandmother who has been fighting this cursed disease with her grandson for 12 years now. After all, each attack of suffocation can be the last for Vaniko.
– Marina, tell us what has changed in your life, you said that you have never felt such love from strangers.
Marina: the letter I wrote to the foundation turned out to be my “saving ticket”. You came, talked to us, and from that moment the magic began. I could not even imagine that someone would respond. I’m not used to this kind of attention. I am a quiet person, I keep my problems to myself, I had my own world, and my grandson and I lived in it … or rather survived. He has no one but me, and I live only for him. He is my whole world and what happens outside these walls I do not know. And I don’t know anything about the Internet. I was told that the whole of Georgia saw the video about my unfortunate grandson. They even heard about him abroad – that’s what they told us. Many people called in, which were interested in the health of the boy. They said that he was very handsome, and they would do everything possible to keep him alive. They came from different cities, donated the necessary things, and from your fund I systematically received food and medicine. It’s like some kind of magic. And when your fund’s big car stopped at my gate and the flow of expensive things began – I was completely stunned! Look how comfortable my boy’s bed is! And the mattress is something special!
“Now you will sleep better on this huge bed, my dear boy!”
“Now I even have a refrigerator”
,,On this new stove for Vaniko every day I cook porridge, which he loves. By the way, porridge was also brought from the fund “
,,This TV became our bestfriend, how much new and interesting things I watched. Now I know what’s going on in the world”
– What made you the happiest?
Marina: Definitely all the attention! I feel that my Vaniko is also happy. Do you know how he sings along to the TV? But most of all, in these cold days, my new gas heater warms me! My boy needs warmth so that his fragile joints do not hurt. And the blender is a “big helper” to me. How I want him to realize at least for a second how he was loved by complete strangers! How I want to tell him that now not only his grandmother is taking care of him, but the entirety Georgia as well!
“Now im not worried that  he will choke on a chunk of food”
– Have you made new friends? Who are they?
Marina: They weren’t just people. For me they are angels. Do you think they are only described in books? No, I saw their wings as clearly as I see you now! These were the wings of kindness! It is impossible not to see them. One pregnant girl from another city came to us, brought a lot of necessary things for Vaniko. Mrs. Natia brought diapers and medicines, Mr. Gia from the neighboring village often visits Vaniko. When my grandson hears his voice, he just breaks into a smile. There was also one military man in uniform who brought food to us on behalf of the entire unit. Many strangers came, some did not even tell us their names. Each of them is a person of God!
– Marina, you speak of them with such warmth.
Marina: They gave me all this warmth and kindness, and now I want to give it in return. Write down my every word, tell entire Georgia many thanks. Write that I love all the people who do not leave complete strangers in trouble! Previously, we were alone in the fight against death, but now I have hope because of you all, all good people!
“we no longer fear cold weather”
Was there any support from the authorities?
Marina: Yes, there was a woman from a social agency, she wrote down the name of medications that we needed, she promised to help. You know, in order to get some kind of help from government, you need to fill out so many papers, so much hassle, but I don’t have time for this, I don’t have anyone to leave Vaniko with, even for a short time.I run to the store for maximum five minutes and only if he is fast asleep. You know, I also want to say a huge thank you to the children from the neighboring school, they said that they want be friends with Vaniko. Sometimes they come and hug him. My poor boy never went to school and it’s so nice to have friends.
Grandmother devoted her life to him now they have one life for two
Unfortunately, we are not omnipotent and could not solve all the problems of the family at once. Today, Vaniko and her grandmother’s most urgent problem is bathing. Every day Grandma has to heat water on the stove and wash the boy in a basin, and this is a very difficult procedure. It is impossible to cope with this alone – and it’s almost impossible to call for help all the time… Friends do you think, we can help them with this? It goes without saying that, Vaniko needs diapers and food all the time, and there is not enough social assistance for everything. Read the story of Vaniko again, we are sure you will want to help him.
If your heart is heavy because of everyday problems or unresolved issues, take a moment and look at our posts on Facebook. Better yet, call any of our beneficiaries, and all your problems will seem unimportant to you in comparison with those whom you came to help in the most difficult moment of their life.
Our problems are nothing in comparison! This is real grief! It is before your eyes! Thank the Lord for what you have. You are the happiest person in the world! Remember this and help those in need.
Unfortunately, the problems of this and many other families do not end there, so from time to time look through the stories of less fortunate on our website, talk to them. Each time, dialing the phone number of another less fortunate person, you will definitely feel God’s blessing on the other end! Please help these families! This is the best service to the Lord!
Friends, there is one more request: if you know about the misfortune of a neighbor or friend do a godly deed, drop us an email at: office-fsp@fsp.ge. Your kindness is a chance for yourself to be happy in everything!
(Purpose: Vaniko Tielidze)
It is also possible to transfer money from TBCpay and ExpressPay terminals.  Find our Fund under “Charity” section   (you can read more about rights and responsibilities of the Fund following the link https://goo.gl/GY2Gus)