„ადუღებულ წყალს ვსვამ, ვითომ ჩაია“ – 12 წლის მეგის სულისშემძვრელი ისტორია გულს აგიტირებთ. ბავშვს ზამთრის მოახლოება აშინებს, რადგან მხოლოდ თხელი სამოსი აქვს. საბრალო გოგონა შარშან დახეული ფეხსაცმლით დადიოდა სკოლაში. ფეხები თოვლისა და წვიმის წყლით უსველდებოდა.
Birthday 20.07.2012
ადუღებულ წყალს ვსვამ, ვითომ ჩაია“ – 12 წლის მეგის სულისშემძვრელი ისტორია გულს აგიტირებთ. ბავშვს ზამთრის მოახლოება აშინებს, რადგან მხოლოდ თხელი სამოსი აქვს. საბრალო გოგონა შარშან დახეული ფეხსაცმლით დადიოდა სკოლაში. ფეხები თოვლისა და წვიმის წყლით უსველდებოდა.
ეს 12 წლის მეგია. ბავშვის გულში მწველი ცეცხლი გიზგიზებს. თითქოს ყველა უბედურებამ ამ ანგელოზ გოგონასთან მოიყარა თავი. გოგონას 3 წლის ძმას მწვავე ასთმური შეტევები აქვს. საყვარელი ძამიკოს ტანჯვის ყურებას მეგი ვეღარ უძლებს. ამ ანგელოზი გოგონას უბედურება ამით არ მთავრდება. სკოლაში ზოგი ბავშვი დასცინის იმის გამო, რომ ძველი ტანსაცმელი და ფეხსაცმელი აცვია. შარშან, მთელი ზამთარი, დახეული ფეხსაცმლით დადიოდა. თოვლი და წვიმა ფეხსაცმელში შესდიოდა და სიცივისგან ლურჯდებოდა ეს მზესავით გოგონა. ყველაზე საშინელება კი ისაა, რომ ბავშვი ავარიულ სახლში ცხოვრობს და ყოველ ღამე შიშით იძინებს. არ იცის, დილა ისევ გაუთენდება თუ აღარასდროს ამოვა მზე მისთვისბავშვს უამრავი ოცნება აქვს. მისი ცრემლიანი მწვანე თვალები მხოლოდ ოცნებებზე საუბრის დროს ბრწყინდება. დიახ, როდესაც გოგონა თავის ოცნებებზე ესაუბრებოდა ფონდის კორესპონდენტს, მის თვალებში იმედის ნაპერწკლები აენთო. იმედი იმისა, რომ კეთილი ადამიანების ყურამდე მივიდოდა მისი გასაჭირი.
საბრალო გოგონა ადუღებულ წყალს სვამს ჩაის ნაცვლად. ღმერთო, ეს ხომ წარმოუდგენელია
მეგი (12 წლის): სკოლაში რომქვის ხანავისწავლეთ, ზუსტად მაგ პირობებში ვცხოვრობ. მთელ სოფელში ერთადერთი ბავშვი ვარ, ვისაც სახლში ძველი ტელევიზორიც კი არ აქვს. ჩემი დიდი ოცნებაა, რომ ტელევიზორი მქონდეს. მალე ახალი წელი მოვა, გასართობ პროგრამებსა და საახალწლო შოუებს აჩვენებენ ტელევიზორში. ძალიან მინდა, რომ ვუყურო. სკოლაში, ჩემ გარდა, ყველას ტელეფონი აქვს. სასკოლო ჩათია გაკეთებული და ყველა საჭირო ინფორმაციას იქ წერენ მასწავლებლები, მშობლები და მოსწავლეები. ჩემი დიდი ოცნებაა, რომ მეც შევუერთდე სკოლის ჩათს. მაგრამ დედა ჩემთვის ტელეფონს კი არა, მედიკამენტებსაც კი ვერ ყიდულობს ჩემი ავადმყოფი ძმისთვის“. ამ სიტყვების თქმისას ბავშვმა ისე ამოიოხრა, რომ თითქოს მთელი გული ამოაყოლა. მწვანე თვალებიდან ვებერთელა ცრემლები წამოსცვივდა და სიმწრისგან ხმა აუკანკალდა.
კეთილო ადამიანებო, როდესაც ფონდის კორესპონდენტი ფიფიების ოჯახში მივიდა, მეგის ჟანგიან რკინის საწოლზე ეძინა. საბრალო გოგონა ძილშიც კი კანკალებდა, მაგრამ მის სახლში ერთი თბილი საბანიც კი არ იყო. ჭერიდან კი წვიმის წყალი დასდიოდა ბავშვს. ღმერთო, ეს ისეთი საშინელი სანახავი იყო, ისეთი საშინელი. მალე ზამთარი მოვა. საბრალო ბავშვს ისევ თხელი ტანსაცმლით და დახეული ფეხსაცმლით მოუწევს თოვლში სიარული. გოგონა კი მაინც განაგრძობს ოცნებასდიახ, ბავშვი წამითაც არ წყვეტს ოცნებას და იმედი აქვს, რომ ერთ დღესაც უამრავი კეთილი ადამიანი შეიტყობს მის გაჭირვებას და მერემერე ვინ იცის, იქნებ ერთ დღესაც მეგის ოცნებებმა ასრულება დაიწყოს.
თუ გსურთ პირადად მოინახულოთ და დახმარება გაუწიოთ ამ ოჯახს, მათი მისამართია: წალენჯიხის რაიონი, სოფელი ეწერი.

0901200270“I drink hot water as if it were tea.” The heartbreaking story of 12-year-old Megi will tug at your heartstrings. This child fears the approaching winter because she only has light clothes. Last year, this poor girl went to school in torn shoes, her feet soaked by snow and rain.
This is 12-year-old Megi. There’s a burning fire in her heart, as though all the world’s troubles have gathered around this little angel. Her 3-year-old brother suffers from severe asthma attacks, and Megi can no longer bear to see her beloved brother tormented by them.
But that’s not the end of her struggles. Some children at school mock her for wearing old clothes and shoes. Last winter, she walked around in worn-out shoes all season, with snow and rain soaking her feet. This bright little girl shivered from the cold.
The most terrifying thing is that this child lives in a crumbling house and sleeps in fear every night. She doesn’t know if morning will come, or if the sun will never rise for her again…
Megi has many dreams. Her tearful green eyes only light up when she talks about her dreams. And when she shared her dreams with the Fund’s correspondent, a spark of hope lit up in her eyes – hope that kind people will finally hear about her desperate situation.
The poor girl drinks boiled water instead of tea. My God, it’s unimaginable…
Megi (12-year-old): “We studied the Stone Age at school—I live in the same conditions. In the whole village, I’m the only child without even an old TV at home. My biggest dream is to have a TV. New Year’s is coming, and there will be fun programs and holiday shows on TV. I really want to watch them.
Everyone else at school has a phone. There’s a school chat where the teachers, parents, and students share important information. My dream is to join that chat. But my mom can’t even buy medication for my sick brother, let alone a phone for me.” (As she said this, Megi sighed so deeply it seemed like her heart might burst. Huge tears rolled down her green eyes, and her voice trembled with bitterness.)
When the Fund’s correspondent visited the Pipia family, Megi was sleeping on a rusty iron bed. The poor girl was trembling even in her sleep, but there wasn’t a single warm blanket in the house. Rainwater was pouring down on her from the ceiling. My God, it was so terrifying to see… so terrifying.
Winter is coming soon. The poor girl will once again have to walk through the snow in light clothes and torn shoes. But Megi still keeps on dreaming… Yes, this child never stops dreaming and hoping that one day many kind people will learn about her struggles, and then… Who knows, maybe one day Megi’s dreams will start coming true.
If you are willing to visit the family and help them in person, here is their address: Tsalenjikha Municipality, village Etseri.
(Purpose: Megi Pipia).
Let’s smile, my friends! It’s because of all of you that little Megi is filled with happiness! Her smile is meant just for you!