იაპონელმა მეცნიერებმა პარალიზებულ პაციენტს ღეროვანი უჯრედების ინექციით სიარულის უნარი დაუბრუნეს
იაპონელმა ექიმებმა გაავრცელეს ინფორმაცია ზურგის ტვინის მძიმე დაზიანების მკურნალობაში არსებული გარღვევის შესახებ. ექსპერიმენტის დროს სრულიად პარალიზებულ პაციენტს ღეროვანი უჯრედების ერთი ინექციის შემდეგ დგომისა და მოძრაობის უნარი დაუბრუნდა.
როგორც ტოკიოს უნივერსიტეტ კეიოს მკვლევარებმა განაცხადეს, კვლევაში მონაწილეობდა 60 წელზე უფროსი ასაკის ოთხი მამაკაცი, რომელთაც ხერხემლის მძიმე დაზიანებები ჰქონდათ მიღებული. მათ 2022 წლის დასაწყისში, ტრავმიდან ორიდან ოთხ კვირამდე პერიოდში, ღეროვანი უჯრედები შეუყვანეს ზურგის ტვინში. გვერდითი მოვლენები არ დაფიქსირებულა. დღეს ერთერთი პაციენტი უკვე ხელახლა სწავლობს სიარულს, მეორეს კი ნაწილობრივ აღუდგა ხელებისა და ფეხების მოძრაობა. მეცნიერები ექსპერიმენტის წარმატებას 50%-ით აფასებენ.
მეთოდი ეფუძნება ინდუცირებული პლურიპოტენტური ღეროვანი უჯრედების (iPS უჯრედების) გამოყენებას, რომლებსაც შეუძლიათ სხვადასხვა ტიპის ქსოვილად გარდაქმნა. პროფესორ ჰიდეოკა ოკანოს ხელმძღვანელობით, სპეციალისტებმა გადააპროგრამეს ისინი ნერვულ უჯრედებად, რამაც შესაძლებელი გახადა ზურგის ტვინის დაზიანებული უბნების აღდგენა.

Japanese researchers have announced a breakthrough in the treatment of severe spinal cord injuries. In a recent experimental procedure, a completely paralyzed patient regained the ability to stand and walk after receiving a single injection of stem cells.
According to scientists at Keio University in Tokyo, four male patients over the age of 60—each with serious spinal cord injuries—participated in the clinical trial.
The patients received injections of stem cells directly into their spinal cords between two and four weeks after their injuries, in early 2022. No adverse side effects were reported. Today, one of the patients is learning to walk again, while another has partially regained mobility in his arms and legs. Researchers estimate the success rate of the experiment at around 50%.
The treatment is based on the use of induced pluripotent stem cells (iPS cells), which can develop into various types of tissue. Led by Professor Hideyuki Okano, the team reprogrammed iPS cells into nerve cells, which helped regenerate the damaged areas of the spinal cord.