დე, გული ხომ არ გაგისკდება?
ერთხელ, როდესაც ვიყინებოდით, იცი, რა გააკეთა დედამ? ადგა, და ჩვენი კარადა დაამტვრია. ხელებს და ფეხებს ურტყამდა და ისე ამტვრევდა, შეშა რომ გამოსულიყო, მერე კი, ღუმელში შეყარა. სხვანაირი სუნი ჰქონდა, ისეთი არა, როგორც ყოველთვის. ოთახშიც რაღაც შავი ღრუბელი იდგა… მაგრამ, გავთბით“, – ამბობს რვა წლის ნინო გვაჩვენებს იმას, კარადისგან რაც დარჩა.
„ერთხელ, როდესაც ვიყინებოდით, იცი, რა გააკეთა დედამ? ადგა, და ჩვენი კარადა დაამტვრია. ხელებს და ფეხებს ურტყამდა და ისე ამტვრევდა, შეშა რომ გამოსულიყო, მერე კი, ღუმელში შეყარა. სხვანაირი სუნი ჰქონდა, ისეთი არა, როგორც ყოველთვის. ოთახშიც რაღაც შავი ღრუბელი იდგა… მაგრამ, გავთბით“, – ამბობს რვა წლის ნინო გვაჩვენებს იმას, კარადისგან რაც დარჩა.
როდესაც ბავშვები იყინებიან, ღუმელში იყრება ყველაფერი: ავეჯი, ნაგავი და ტანსაცმელი
როდესაც სცივათ, ყველაფერს წვავენ: ავეჯს, ნაგავს და ხანდახან, ტანსაცმელსაც კი. დიდად არ ათბობს და ძალიან ყარს, მაგრამ, ღუმელში რაღაც რომ იწვის, თითქოს, უკეთ გრძნობენ თავს. ჩნდება იმედი, რომ იმ დღეს სიცივით არ დაიხოცებიან.
ასმათი მესამე შვილს ელოდებოდა, როდესაც დაქვრივდა. ანასტასიას, მამის სახე ნანახიც არ აქვს. მას შემდეგ, საბრალო ქალი გადარჩენისთვის იბრძვის და არც კი იცის, მისთვის და მისი შვილებისთვის თუ დადგება ხვალინდელი დღე. მაგრამ, ხვალინდელი დღე მოდის – ახალი დღე, ახალი სატანჯველისთვის. კეთილი მეზობლები რომ არა, დიდი ხანია, ცოცხლებიც აღარ იქნებოდნენ. სწორედ მეზობლებმა მიმართეს ჩვენს ფონდს, დახმარება გვთხოვეს, რათა სიკვდილს გადაგვერჩინა დედა და მისი შვილები.
მათ საცხოვრებელში რომ მოხვდე, უნდა გაიარო ეს ეზო და თან შეეცადო, ცხვირი არ გაიტეხო
უნდა გადააბიჯო დახეული ტანსაცმლისა და სათამაშოების გროვას
ეს შემოსასვლელი ისე უნდა გაიარო, რომ არ შეგეშინდეს
და ფეხი არ წამოჰკრა წყლის ბოთლების საშინელ საწყობს
მხოლოდ ამის შემდეგ, მოხვდები საშინელ სამარხში. ამ ოთახს ვერაფერს დაარქმევ სხვას
აი, ამ ფანჯრიდან შემოდის შუქი
– გვიამბეთ, ასმათ, აქ როგორ ცხოვრობთ?
ასმათი: ეს ჩემი მეუღლის სახლია. აქ ვცხოვრობდით ყველანი ერთად: მეუღლე, დედამთილი, მე და ბავშვები. მაშინ, თითქოს უკეთ გამოიყურებოდა ეს ყველაფერი. დედამთილიც კარგი მყავდა და მეუღლეც. ძალიან მეხმარებოდნენ. ახლა კი, სულ მარტო დავრჩი და აღარაფერი გამომდის.
– რატომ დარჩით მარტო?
ასმათი: მეუღლე მანქანამ გაიტანა. ვერ გადაარჩინეს. რამდენიმე დღე კომაში იყო, მერე მოკვდა. ჩემი დედამთილი კი, რამდენიმე თვეში დარდს გადაჰყვა. ორივე შვილი დაკარგა – ვერ გაუძლო დედის გულმა. ოჰ, როგორ მეხმარებოდა. ღმერთმა ყველას მისცეს ასეთი დედამთილი! ორივე მუშაობდნენ, ისიც და მეუღლეც. მე ბავშვებს ვუვლიდი. ასე ვცხოვრობდით. ვის რაღაში ვჭირდებით ახლა?
ასმათი: დახმარებას ვიღებ – 600 ლარს. არაფერში არ გვყოფნის. ან, იქნებ მე ვერ ვანაწილებ? არ ვიცი. ფულს კარგად ვერ ვითვლი. ბავშვებს ვაჭმევ. სულ მშივრები არასდროს არ მყავს, მაგრამ, არც ტანსაცმლის, არც სხვა ნივთების საყიდლად, არასდროს არ გვყოფნის ფული. ვერც ვაბანავებ ბავშვებს – წყალი არ გვაქვს. ალბათ, უკვე ნახეთ ჩვენი „წყლის საწყობი“. გზაზე უნდა გადახვიდე, სახლში წყალი რომ მოიტანო.
– მაინც, რაში არ გყოფნით ფული? პირველ რიგში რას იყიდიდით?
ასმათი: საწოლებს ვიყიდიდი, ჩვენი იშლება. კიდევ, საჭმელს და ტელევიზორს, მაცივარს და გაზქურას.
ნინო (8 წლის): მე უნდა მეთქვა ტელევიზორი!
ნიკა (6 წლის): მეც ტელევიზორი მინდა!
ანასტასია (4 წლის): მეც… მე-ე-ეც!!! ბაღში დავდივარ, იქ ბევრი სათამაშოა, და „თმებიანი“ თოჯინაც მომიტანე! მომიტან?
ნინო: მე კი, ფანქრები მომიტანე და რვეულები.
„აქ ყველაფერი ულამაზო გვაქვს.“
ნინო: შეხედე, რანაირი კედლებია… იატაკიც… ჩვენც ულამაზოები ვართ!
– თქვენ ძალიან ლამაზები ხართ, და ალბათ, მოვახერხებთ, თქვენი ოთახიც რომ მოვაწესრიგოთ.
ნინო: ეს? ან, აი ეს?
„აი, როგორ შეიძლება ამის „გალამაზება“?“
„ამ ტაშტში, ბინძური ტანსაცმელი კი არ ირეცხება, უარესად „ბინძურდება“
ასმათ: ჩვენი სახლი ჭვარტლის და ბოლის სუნად ყარს. ზამთარში შეშა რომ არ მქონდა, კარადას კარებები მოვაძრე და მაგით ვათბობდი ოთახს. ღუმელსაც რაღაც სჭირს. მთელი ბოლი სახლში შემოდის. გაზქურაც არ მაქვს. ბევრი რამ არ გვაქვს. არც მაცივარი.
– მაცივარში შესანახი თუ გაქვთ რამე?
ასმათი: ჩვენმა გამგებელმა, იაგო კენჭუაშვილმა, დიდი საქმე გაგვიკეთა: წნორის სოციალური სასადილოდან სპეციალურად ჩვენთვის ჩამოაქვთ სადილი! ეს სადილები ძალიან გვშველის! ვცდილობ, შევინახო მაგრამ, მალე ფუჭდება. აი, პატარა მაცივარი რომ მქონდეს, მოვახერხებდი საჭმლის შენახვას. კიდევ, მეზობლებს რომ მოაქვთ რძე, ან მაწონი. მაშინვე თუ არ შეჭამ – მორჩა!
ნიკა: მაცივარი არ არის საინტერესო! ტელევიზორი ჯობია! ჩვენი უბრალოდ დგას და არ მუშაობს!
„ამ ტელევიზორში არაფერი არ ჩანს, ხანდახან, ხმა ისმის,  ან ნახევარი თავი ჩანს“
„კიდევ, „ბოტასი“ მაჩუქე. ფეხები მისველდება და მეყინება“
ანასტასია: ჩვენ კი, ჩვენს ნახატებს გაჩუქებთ. ოღონდ ამას არა, სხვას! ქაღალდს და ფანქრებს თუ მოგვიტან, ახალს დაგიხატავთ.
ნინო: ასე ლამაზად აღარ გამომივა! მაგრამ, შენთვის არ მენანება. თუ „სახატავები“ გვექნება, კიდევ დავხატავთ.
ეს ნახატები, ერთადერთი სილამაზეა ამ სახლში. მხოლოდ ეს მიანიშნებს იმაზე, რომ აქ ბავშვები ცხოვრობენ
– ძალიან კეთილი ბავშვები ხართ! ჩემი აზრით, ყველა სურვილი აუცილებლად აგიხდებათ!
ნინო: არ გვჯერა, მაგრამ ვნახოთ, იქნებ აგვიხდეს! და თუ ახდება, მაშინ სოსისიც, კანფეტებიც და ჩიპსებიც ახდეს! კარგი?
– შევთანხმდით!
„გემრიელი პურიც გვინდა, ისეთი, კბილები რომ არ გვატკინოს“
აი ასე იღუპება საქართველოში ოჯახი, ჩვენს გვერდით, ჩვენი შვილების გვერდით. ეშინიათ სიცივისა და შიმშილის. კვდებიან ისე, რომ თავად ვერ ამჩნევენ ამას, ნელი და მტანჯველი სიკვდილით. რაღაა დასაწერი, ან სათქმელი? თქვენ საკუთარი თვალით ნახეთ ყველაფერი. მხოლოდ სურათებიც საკმარისია, რომ კიდევ დიდი ხნის განმავლობაში ვერ დაივიწყო ეს საშინელება!
ნუთუ, ასეთ პირობებში უნდა ცხოვრობდნენ ქართველი ბავშვები?
ნუთუ, მათი სახეები ბედნიერებით არ უნდა ბრწყინავდეს?
როგორ გავაბედნიეროთ ეს საბრალო ობლები? როგორ ვასწავლოთ ღიმილი? როგორ დავუბრუნოთ დაკარგული ბავშვობა, რომელსაც ფუნთუშებისა და კანფეტის სურნელი უნდა ჰქონდეს, და ჭვარტლით, ობითა და გაჭირვებით არ უნდა ყარდეს? იქნებ, თქვენ იცით პასუხი?
ვინმეს თუ ეყოფა გამბედაობა, მოინახულოს ეს ოჯახი და ამ საშინელ გაჭირვებას თვალებში ჩახედოს, მათი მისამართი ეს არის: გურჯაანის მუნიციპალიტეტი, სოფელი ჯიმითი.

Mom, won’t your heart burst?
“Do you know what mom did once so that we wouldn’t freeze? She broke our wardrobe. She broke it like that: she beat it with her hands and feet, so that it turned out like firewood, and then put it into the stove. There was an unusual smell. And it was like a black cloud in the room… But it became warm,” eight-year-old Nino says, showing us what is left of their wardrobe.
When children freeze from the cold, everything goes into the stove: furniture, garbage and clothes
When they are cold, they burn everything: furniture, garbage and sometimes even clothes. There is little heat from it, there is more than enough stench, but when something burns in the stove, it becomes a little bit better. You get a hope that on this day you will not die from the cold.
When Asmat widowed, she was carrying her third child. Anastasia did not even see her father. Since then, the unfortunate woman barely makes ends meet and does not even know if tomorrow will come for her and for her children. But tomorrow is coming – a new tomorrow for new suffering. If not for their good neighbors, they would not have been alive for a long time. It was the neighbors who addressed our Fund and asked to help them, asked not to let the children and their mother die.
To get into their dwelling, you need to go through this yard and try very hard not to break your nose.
You need to step over a pile of old torn clothes and toys
You need to go through the scary hallway and not get scared
And not stumble over this spooky water warehouse
And only after that you get into the crypt. It is just impossible to call this place otherwise.
Here comes the light through this window
– Asmat, how are you doing here?
Asmat: This is my husband’s house. We all lived here together: my husband, my mother-in-law and me with the children. It didn’t look so bad back then. I had a good mother-in-law and a good husband. They helped me a lot. And now I’m alone with the children and I can’t cope.
– Why were you left alone?
Asmat: My husband was hit by a car. They couldn’t save him. He lay in a coma for several days and then he died. And my mother-in-law died of grief a few months later. It was her second son who died – the mother’s heart could not stand it. Oh, she helped me so much. God bless everyone with such a mother-in-law! My husband worked and she worked too. I took care of the children. And so we lived. Who needs us now?
Asmat: I get an allowance – 600 GEL. It is not enough for anything. Or maybe am I not able to manage it? I don’t know. I’m not very good with money. I feed them – my children are never completely hungry, but there is not enough money for clothes or other things. I can’t even bathe my children – we don’t have water. You must have seen our “water warehouse”. You need to walk across the road and bring water home from there.
– What exactly do you lack money for? What would you buy first?
Asmat: I would buy beds – ours are falling apart. I would also buy food and a TV, a refrigerator, and a gas stove.
Nino (8-year-old): I want TV!
Nika (6-year-old): I want a TV too!
Anastasia (4-year-old): Me too, me too! I go to kindergarten, there are a lot of toys. And bring me a doll with hair! Will you bring it?
Nino: Bring me pencils and notebooks.
“Everything is ugly here “
Nino: Look at the walls… And the floor… And we’re ugly too!
– You are very beautiful, and we can probably put your room in order too.
Nino: This? Or that?
“Is it really possible to make this nice?”
“In this basin, dirty linen is not washed, it gets even more dirty”
Asmat: Everything in our house stinks of smoke and soot. When I had no firewood in winter, I tore off the doors from the closet and heated the room with them. And the stove does not work well. All smoke comes into the room. I don’t have a gas stove. We don’t have a lot of things. We don’t have refrigerator.
– Have you got anything to store in the refrigerator?
Asmat: Our gamgebeli Iago Kenchuashvili did a great job for us: they bring lunches from the social canteen from the city of Tsnori for us! These dinners save us indeed! I try to save them, but they spoil quickly. If we only had a small refrigerator, and I could store food. Our neighbors also bring us milk or matsoni. If you don’t eat them right away – they are gone!
Nika: Refrigerator is not interesting! TV is better. Ours just stands and does not work!
“You can’t see anything on this TV, sometimes you can hear it, and sometimes you can see half of a head”
“Give me some sneakers too. My feet get wet and cold”
Anastasia: And we will give you our drawings. Not these, but others! If you bring us pencils and paper, we will draw new ones for you.
Nino: I won’t be able to draw as beautifully anymore! But we will spare nothing for you. If we have something to draw, we will draw more.
These drawings are the only beauty in this house. Only drawings make you realize that children live here
– You are very kind children! I think all your wishes will come true!
Nino: We do not believe, but let’s see, maybe they will come true! And if they come true, then the sausages, and sweets, and chips will come true! Okay?
– Deal!
“And we also want delicious bread, which will not make our teeth hurt”
That is how a family next to us, next to our children, perishes in Georgia. They are afraid of cold and hunger. They are dying a slow and agonizing death without noticing that. What else to write, what to talk about? You saw everything yourself. Even photos are enough to make you unable to forget this horror for a long time!
Should Georgian children live in such conditions?
Shouldn’t their faces shine with happiness?
Where to get happiness for these unfortunate orphans? How to teach them to smile? How to bring back their lost childhood, which should smell of sweets and buns and not smoke, mold, and poverty? Maybe you have an answer?
If anyone dares to visit this family and face the horror, here is their address: Gurjaani municipality, Jimiti village.
(purpose: The Prodiashvili family).
We have good news for you – now you can read the stories of our beneficiaries on Instagram: https://www.instagram.com/chernovetskyi.fund/ and Telegram: https://t.me/ChernovetskyiFund