„ამ ძველი შარვლით ველოსიპედზე ვერ დაგსვამთო, მითხრეს ბავშვებმა და დაცინვა დამიწყეს. გული საშინლად მეტკინა“, – მამისგან უარყოფილი 4 წლის ბავშვი ახლა თითქოს სამყარომაც უარყო. საბრალო ზუკა ბურთსა და ველოსიპედზე ოცნებობს.
შეხედეთ, ბავშვის თვალებს. ცდილობს, რომ მომდგარი ცრემლები „უკან გააბრუნოს“, რადგან ბიჭს „უცნობ დეიდასთან“ ტირილის რცხვენია. ის ხომ უკვე ვაჟკაცია. ეს საბრალო ბავშვი მამამ უარყო და ერთხელაც კი არ უფიქრია, რომ 10-თეთრიანი საღეჭი რეზინი მაინც მიეტანა ბავშვისთვის. ზუკას პატარა გული დარდითა და სევდით არის სავსე. მისი თვალები კი უთქმელადაც ამბობს, რომ ის უარყოფილი ბავშვია. დიახ… მშობლისგან მიტოვებული ბავშვების თვალებში ყოველთვის იკითხება განსხვავებული სევდა. ისეთი სევდა, რომელსაც ამ ბავშვების გარდა ვერავინ გაიგებს. საბრალო ბიჭს სათამაშო არასდროს ჰქონია. არ მოგეჩვენათ. ამ 4 წლის განმავლობაში ბავშვს 5 წუთითაც კი არ სჭერია სათამაშო ხელში. ბავშვის საბრალო დედას პურის საყიდელი ფულიც კი არ აქვს. სხვა ბავშვებმა კი ზუკა გარიყეს და თავისთან არ ათამაშებენ. არც სათამაშოებს აძლევენ. ამის ერთადერთი მიზეზი კი ისაა, რომ ბიჭს ძველი ტანსაცმელი და დახეული ფეხსაცმელი აცვია. მშობლებო, სანამ ახალ ტანსაცმელს უყიდით თქვენს შვილებს, სჯობს, უფრო ღირებული რამ მისცეთ მათ – ასწავლეთ სიყვარული და გაჭირვებული ბავშვების თანადგომა!
ზუკა (4 წლის) – ველოსიპედზე ვოცნებობ. რამდენჯერ ვთხოვე სხვა ბავშვებს, რომ ცოტა ხნით გავესეირნებინე, მაგრამ უარი მითხრეს. ამ ძველი შარვლით ვერ დაგსვამთო და მერე სიცილი დაიწყეს. გული საშინლად მეტკინა. არც ბურთი მაქვს, რომ ვითამაშო. არადა, ფეხბურთელობაზე ვოცნებობ, მაგრამ დეიდა (მიმართავს კორესპონდენტს), ფეხბურთელი ბურთის გარეშე ვინმეს უნახავს? პულტიან მანქანაზე იმდენი ხანი ვიოცნებე, მაგრამ მაინც არ ახდა ჩემი ოცნება. მალე ზამთარიც მოვა და ხვალ რომ გავიღვიძებ, ნეტა ციდან ჩამოვარდეს თბილი ქურთუკი და ბათინკები. ღმერთო, როგორი ბედნიერი ვიქნები“.
თუ გსურთ პირადად მოინახულოთ და დახმარება გაუწიოთ ამ ოჯახს, მათი მისამართია: ახმეტის მუნიციპალიტეტი, სოფელი ქვემო ალვანი.

“You can’t sit on a bike in those old pants,’ they told me and started laughing. It hurt me so much” – The four-year-old child, rejected by his father, now seems to be rejected by the world. Poor Zuka dreams of having a ball and a bicycle.
Birthday 14.01.2020
Look into the child’s eyes. He’s trying to “hold back his tears” because he feels embarrassed to cry in front of a “stranger lady.” He’s already a man. This poor child was abandoned by his father, who never even bothered to buy him a piece of gum that costs just 10 tetri. Little Zuka’s heart is filled with sadness and sorrow. His eyes say that he is a rejected child. You know… There’s always a different kind of sadness in the eyes of children abandoned by their parents – a sorrow that only they can understand. This poor boy has never had any toys. You heard that right. In his four years, not even for five minutes has he held a toy in his hands. His poor mother doesn’t have money even for bread. Other children avoid Zuka and don’t play with him. They won’t even share their toys. The only reason is that his clothes are old and his shoes are torn.  Parents, before buying your children new clothes, give them something more valuable—teach them to love and support children in need!
Zuka (4 years old):  I dream of having a bicycle. I’ve asked other kids so many times to let me ride just a little, but they always said no. You can’t sit on a bike in those old pants,’ they told me and started laughing. It hurt me so much. I don’t even have a ball to play with. And I want to be a football player, but tell me, Auntie (speaking to the reporter), have you ever seen a football player without a ball? I’ve dreamed for so long of having a remote-control car, but my dream never came true. Winter is coming soon. When I wake up tomorrow, I wish a warm jacket and boots would fall from the sky. Oh God, I’d be so happy.”
If you are willing to visit the family and help them in person, here is their address: Akhmeta Municipality, Kvemo Alvani village.