7 წლის დაჩის სათამაშო არასდროს ჰქონია. ბავშვი ბურთზე ოცნებობს. ველოსიპედი კი, მისთვის დღემდე აუხდენელ ოცნებად რჩება. კეთილო ადამიანებო, მხოლოდ თქვენი გულისხმიერების შედეგად, ამ საბრალო ბავშვის ჩამქრალ თვალებში რწმენა და იმედი დაიბადება.
ეს 7 წლის დაჩია. ბავშვს სათამაშო არასდროს ჰქონია. საბრალო ბიჭუნას მთავარი ოცნება კი, სწორედ რომ სათამაშოებია, დღემდე.
დაჩი (7 წლის): ჩემი ოცნებაა, რომ ფეხბურთის, ფრენბურთის, კალათბურთის ბურთები მქონდეს. წარმომიდგენია, როგორი ბედნიერები არიან ბავშვები, ვისაც სამივე ბურთი აქვს. კიდევ იმაზე ვოცნებობ, რომ ველოსიპედი მქონდეს, დიდი ხანია ოცნებად მაქვს. შარშან თოვლის ბაბუასაც კი მივწერე წერილი, მაგრამ არც ველოსიპედი, არც სხვა სათამაშოები არ მომიტანა.“
შეხედეთ, დაჩის ზურგს უკან როგორი დაჟანგებული გამათბობელი მოჩანს. ნაქირავები ბინის ცივ ოთახში, ბავშვს ყინულივით ცივი აქვს პატარა ხელები. დაჩის თოვლში გუნდაობა ძალიან უყვარს, მაგრამ წელსაც, ისევე როგორც შარშან, ვერ იგუნდავებს. ალბათ, მიზეზსაც მიხვდებით, ჩვენო ძვირფასო მკითხველო. მამისგან მიტოვებულ საბრალო ბავშვს არც ქურთუკი აქვს, არც ფეხსაცმელი, არც თბილი ჯემპრი.
დაჩი (7 წლის): ვოცნებობ, რომ ერთხელ მაინც შევხვდე ზამთარს ახალი ტანსაცმელით. ჩემს კლასელებს, კარგი ტანსაცმელი აცვია ყველას. მე კი, ძველი ტანსაცმელი მაქვს მხოლოდ. ასევე ვოცნებობ იმაზე, სპორტული ტანსაცმელი რომ მქონდეს. ძალიან მომიხდებოდა ნაცრისფერი, ან შავი ფერის სპორტულები, მაგრამ, დედა ვერ მიყიდის. ტელეფონს რაც შეეხება, რომ მქონდეს, ალბათ, ცაში ავფრინდებოდი სიხარულით. მგონი, ერთადერთი ბავშვი ვარ სკოლაში, ვინც ტელეფონის არქონის გამო, მასწავლებლის ჩატს ვერ კითხულობს. რამდენჯერმე ტელეფონი ჩემს კლასელებს ვთხოვე, უბრალოდ ხელში რომ დამეჭირა.“
ღვთისნიერი ბავშვი, ყოველდღე ლოცულობს.
თუ გსურთ, მოინახულოთ და დახმარება პირადად გაუწიოთ ამ ოჯახს, მათი მისამართია: ქ. გორი, ანწუხელიძის ქუჩა.
(დანიშნულება: დაჩი ჩაგუნავა)
გაიღიმეთ, მეგობრებო! ეს ხომ თქვენ გააბედნიერეთ პატარა დაჩი! ის პირადად თქვენ გიღიმით!
დაჩი: „დედა რომ მეუბნებოდა, სასწაულების გჯეროდესო, მართალი ყოფილა. დღეს ჩემს ცხოვრებაში ყველაზე ბედნიერი დღე გათენდა. კეთილმა ხალხმა მაჩუქა ის ტელეფონი, რომელიც ძალიან მინდოდა. თქვენ რომ არ გამოჩენილიყავით ჩემს ცხოვრებაში, ამ ნატვრას ვერავინ შემისრულებდა“.
დაჩი: „ძალიან მომეწონა ეს ტელეფონი. თან ისეთ ლამაზ ფოტოებს იღებს. ბევრ ფოტოს გადავიღებ ჩემი და ჩემი და-ძმების, მერე წლები რომ გავა, ერთმანეთს შევადარებთ, ბავშვობას გავიხსენებთ, ამასთან ერთად გაგიხსენებთ თქვენც, კეთილო ხალხო… არასდროს დაგივიწყებთ ამ სიკეთეს!“
დაჩი, რაში გამოიყენებ შენს ახალ ტელეფონს?
დაჩი: „თამაშებს ჩავწერ და ჩემს კლასელებთან ერთად ვითამაშებ, ყველას აქვს ტელეფონი და ახლა მეც მექნება. ძალიან, ძალიან გახარებული ვარ!“
თამაშის გარდა, კიდევ რას გააკეთებ?
დაჩი: „დედიკოს დავურეკავ სკოლიდან და ველაპარაკები დასვენებებზე. სწავლაშიც ხელს შემიწყობს. მასწავლებელი დავლებებს მესენჯერით გვიგზავნის და აქვე გავაკეთებ უფრო მარტივად“.
შეხედეთ, შეხედეთ და კმაყოფილი იყავით თქვენი გულისხმიერებით, კეთილო ხალხო! ერთ დროს ამ პატარა ანგელოზის თვალები შიშითა და უიმედობით იყო სავსე, თქვენმა გულებმა კი მის თვალებში სიცოცხლისა და ბედნიერების ცეცხლი დაანთო. თქვენ კიდევ ერთი ბავშვის გული გააბრწყინეთ და მიეცით მას არაამქვეყნიური ბედნიერება!
ძალიან გვაინტერესებს, მეგობრებო, როგორ შეცვალა ღმერთმა თქვენი ცხოვრება, როცა თანაგრძნობა შეიგრძენით?!

09012002707-year-old Dachi has never had toys. The child dreams of a ball. A bicycle remains his pipe dream to this day. Good people, only thanks to your kindness will faith and hope be born in the faded eyes of this poor child.
This is 7-year-old Dachi. The child has never had toys. Until now, the poor boy’s main dream remains toys.
Dachi (7 years old) – “I dream of having a football, a volleyball, a basketball. I can imagine how happy those children are who have all three balls. I also dream of a bicycle. I have been dreaming of a bicycle for a long time. Last year I even wrote a letter to Santa Claus, but he didn’t bring me a bicycle or any other toys.”
Look at the rusty heater behind Dachi. In the cold room of the rented apartment, the child’s little hands are cold as ice. Dachi loves to play snowballs, but this year, like last year, he will not be able to play snowballs. You probably understood the reason, our dear readers. The poor child, abandoned by his father, has no jacket, no boots, no warm jumper.
Dachi (7 years old) – “I dream of meeting winter at least once in new clothes. All my classmates wear nice clothes. And I only have old clothes. I also dream of sportswear. Gray or black sneakers would suit me, but my mother cannot buy them for me. As for the phone, if I had one, I would probably fly into the sky with joy. I think I am the only child in school who cannot read the teacher’s chats because I do not have a phone. Several times I asked my classmates to at least hold their phone in my hands.”
A believing child prays every day.
If you are willing to visit the family and help them in person, here is their address: Gori, Antsukhelidze Street.
(purpose: Dachi Chagunava).
Let’s smile, my friends! It’s because of all of you that little Dachi is filled with happiness! His smile is meant just for you!
Dachi: “When Mom told me to believe in miracles, she was right. Today was the happiest day of my life. Kind people gave me the phone I had always wished for. If you hadn’t come into my life, no one would have made this dream come true.”
Dachi: “I really love this phone. It takes such beautiful pictures. I’ll take lots of photos of myself and my siblings, and years from now, we’ll look back at them, remembering our childhood – and you, kind people… We will never forget your kindness!
— Dachi, what will you use your new phone for?
Dachi: “I’ll download games and play with my classmates. Everyone else has a phone, and now I finally have one too. I’m so, so happy!”
– What else will you do besides games?
Dachi: “I’ll call my mom from school and talk to her during breaks. It will also help me with my studies. Our teacher sends us assignments through Messenger, so now it’ll be much easier for me to complete them.”
Look, look, dear friends, and be proud of your generosity! Once, this little angel’s eyes were filled with fear and hopelessness, but your kindness has lit a spark of life and happiness in them. You have filled another child’s heart with light and given him pure, heavenly joy! We’re curious, friends—how has your life changed since you opened your heart to compassion?