0901200270„ჩემი საყვარელი მამიკო დამპირდა, როცა გაიზრდებოდი, კვადროციკლს მიყიდიდა. გავიზარდე, მაგრამ ის ჩემ თვალწინ გარდაიცვალა! ღმერთო, ოღონდ მამიკო გამიცოცხლე და საერთოდ აღარ მინდა კვადროციკლი!“
შეხედეთ, თვალებზე მომდგარ ცრემლებს ძლივს იკავებს დაობლებული ბიჭუნა. ახლა ის ერთადერთი „მამაკაცია“ ოჯახში და არ სურს, რომ საყვარელმა დედიკომ და დაიკომ მისი ცრემლები დაინახონ. ბიჭუნამ ფონდის კორესპონდენტს უამბო იმ ბედნიერ წლებზე, რომლებიც საყვარელ მამიკოსთან ერთად გაატარა. მართალია, გულიშვილების ოჯახი მაშინაც შეჭირვებული იყო, მაგრამ, სამაგიეროდ, გლოვის ზარი არ იყო მათ სახლში. ერთ ავბედით დღეს კი შემაძრწუნებელი გლოვის ზარი გაისმა მათ ოჯახში. გაბრიელის მთავარი საყრდენი და იმედი – მისი საყვარელი მამიკო – სამუდამოდ წაიყვანა ვერაგმა სიკვდილმა.
აი, ასეთი ბედნიერი იყო გაბრიელი მამიკოსთან ერთად. მისი გარდაცვალების შემდეგ ბავშვის სახიდან ღიმილი გაქრა, თვალებიდან კი – ვარსკვლავები და მისი პატარა გული ახლა მხოლოდ სევდით და დარდით არის სავსე.
მშრომელი და ღირსეული კაცის შვილია გაბრიელი. მამის გარდაცვალების შემდეგ გონიერი ბიჭუნა პასუხისმგებლობას გრძნობს ოჯახში და სულ შრომობს. საბრალო ბავშვს ერთი და იგივე ტანსაცმელი აცვია სკოლაშიც და ბაღში მუშაობის დროსაც, რადგან ეს არის მისი ერთადერთი „თბილი“ ტანსაცმელი ზამთრის ყინვაში. ობოლი ბიჭის ოცნებაა, რომ თბილი ქურთუკი, შავი შარვალი და ტყავის თბილი ფეხსაცმელი ჰქონდეს.
ეს ბოლო შეშაა გულიშვილების ოჯახში. ამ შეშით დანთებული ღუმელი მხოლოდ რამდენიმე საათით გაათბობს ნესტიან ოთახს და მერე რა ქნას საბრალო ბავშვმა? არადა, დედას და დაიკოს პირობა მისცა, არ შეგაცივებთო. ნუთუ საბრალო ბიჭი ტყეში წავა შეშისთვის და… არა, ღმერთმა არ ქნას, ბავშვს რამე უბედურება შეემთხვეს!
ყოველ საღამოს, აი, ამ სკამზე იჯდა ხოლმე გაბრიელი მამიკოსთან ერთად და თავის ოცნებებს უყვებოდა. ავადმყოფი მამა კი პირობას აძლევდა ბავშვს, რომ მის ყველაზე დიდ ოცნებას აასრულებდა და ახალ წელს კვადროციკლს უყიდიდა. თუმცა, სამწუხაროდ, მამა სამუდამოდ გაფრინდა ზეცაში. ახლა ბავშვი ასე მარტო ზის ამ დამტვრეულ სკამზე. იცის, რომ, სხვა ბავშვებისგან განსხვავებით, მისთვის ახალი წლის დილა ბედნიერი არ გათენდება. არც საჩუქრებს ელის და, მით უფრო, არც კვადროციკლს. საბრალო ბიჭუნა ფიქრობს, რომ კვადროციკლზე ოცნება მამიკოსთან ერთად დასამარდა…
თუ გსურთ, მოინახულოთ და დახმარება პირადად გაუწიოთ ამ ოჯახს, მათი მისამართია: გორის მუნიციპალიტეტი, სოფელი ქიწნისი.

Look at this orphaned boy, barely holding back his tears. Now, as the only “man” in the family, he doesn’t want his beloved mother and sister to see him cry. The boy shared with the Fund’s reporter the memories of his happy years with his father.
Even back then, the Gulishvili family lived in poverty, but their home wasn’t filled with the sound of grief. Then, one fateful day, the shattering toll of mourning struck their lives. Gabriel lost his greatest support and hope—his beloved father—taken by cruel and untimely death.
Gabriel was so happy with his father. But after his father’s passing, the boy’s smile disappeared, the sparkle left his eyes, and his little heart beats now only with sorrow and pain.
Gabriel is the son of a hardworking and honorable man. Since his father’s death, this bright young boy has felt the weight of responsibility for his family and works tirelessly. The poor child wears the same clothes to school and while working in the garden – his only “warm” outfit to fend off the biting winter cold. His dream is heartbreakingly modest: a warm jacket, black trousers, and leather boots.
These are the last logs the Gulishvili family has left. They’ll warm their damp room for only a few hours—then what will the poor child do? Still, Gabriel promised his mother and sister that he wouldn’t let them freeze. Will the poor boy really have to go into the forest for firewood? Let’s hope nothing bad happens to him!
Every evening, Gabriel used to sit on this chair with his father, sharing his dreams. Even as his health declined, his father would promise to fulfill Gabriel’s biggest wish—a quad bike—by the New Year. But sadly, his father has gone to heaven forever. Now, Gabriel sits alone on this broken chair. He knows that, unlike other children, he won’t wake up to a joyful New Year’s morning. He expects no gifts, let alone the quad bike. The poor boy believes his dream of a quad bike has been buried along with his father.
If you are willing to visit the family and help them in person, here is their address: Gori Municipality, Village Kitsnisi.