ახდა ჩვენი ბავშვების ლამაზი ოცნება – მზის ჩასვლა, ტალღები და თოლიები!
ლამაზი შოკოლადისფერი რუჯი, ბევრი ზღვის ფოტო და დაუვიწყარი შთაბეჭდილებები! სწორედ ჩვენს ბავშვებზეა საუბარი, რომლებიც ზღვაზე დასასვენებლად იყვნენ წასული. სწავლის დაწყების წინა დღეებში, ჩვენი მზრუნველობის ქვეშ მყოფმა სამმა ოჯახმა (ლომიძეებმა, ანდრონიკაშვილბმა და კვანტალიანებმა) საოცარი სიურპრიზი მიიღესქობულეთში დასვენების შეთავაზება. რა სალაპარაკოა, რომ ჩვენმა ბავშვებმა ჩანთები უდიდესი სისწრაფით ჩაალაგეს და დიდი აღელვებით, ცხოვრებაში პირველად გაუდგნენ ზღვისკენ მიმავალ გზას?!
ეს ულამაზესი ოცნება, მზის ჩასვლის ცქერა, ზღვის ტალღები და თოლიები ბავშვებს აჩუქეს სამმა არაჩვეულებრივმა ადამიანმა: სასტუმროს მფლობელებმა
დიმიტრი ვერულიძემ („ივერი“)
რატი მეგრელიძემ („ედემი“)
და კირილ კუზმინმა („რივა“)
ასეთი კეთილი ინიციატივისთვის და ჩერნოვეცკის ფონდთან აქტიური თანამშრომლობისთვის დიდ მადლობას ვუხდით! გვიხარია, რომ ჩვენს ფონდს ასეთი შესანიშნავი და ყურადღებიანი მეგობრები და პარტნიორები ჰყავს.
დიმიტრი ვერულიძე წიგნებს ურიგებს ბავშვებს
თეონა, დედა თავის ორ შვილთანგიოსთან და ნინოსთან ერთად (ლომიძეების ოჯახი) ხაშურში ცხოვრობს, ზღვის სანაპიროდან სამი საათის სავალზე. მაგრამ, ზღვაზე პირველად იყვნენ წასული და თანაც, თეონას დაბადების დღეზე! „გიო ისეთი გარუჯულია, – ხუმრობს თეონა, – ღამით აღარ ჩანს.“
ბავშვები ზღვაშიც და სასტუმროს აუზშიც ბანაობდნენ
გიო (ყვება, რა გაიგო ზღვის შესახებ):ძალიან დიდია. სადაც არ უნდა გაიხედო, ყველგან ზღვა არის! შენ იცი, რომ ირხევა? მეც მარხევდა გასაბერი წრით. მერე, ცურვაც ვისწავლე. ღრმად არ შევდივარ, მხოლოდ ნაპირის გასწვრივ ვცურავ, დედიკო მშიშარაა და მაშინვე მეძახის.
მედუზა ვიპოვე წყალში! ნაპირზე გამოვიყვანე, მერე კი ისევ გავუშვი ზღვაში, იცოცხლოს. თევზები ვნახე, მაგრამ ხელით ვერ დავიჭირე. მეთევზეებთან მივედი და ვკითხე, როგორ უნდა დამეჭირა. მათ იციან, ბევრი ჰქონდათ კონტეინერში.
გიო: “ზღვა არის უზარმაზარი და ირხევა!”
მზის ჩასვლას ვუყურემშვენიერია! უცნაური და ლამაზი, მზე წითელ ნათურას ჰგავს. მომღერალი შადრევნებიც ვნახე. ზევითქვევით ხტუნაობენ და ფერებს იცვლიან, მაგარია.
ბევრი ახალი მეგობარიც მყავს. თქვენი ფონდიდან ოთხი ბავშვი, ისინიც დასასვენებლად იყვნენ ჩასული. სასტუმროს დირექტორი კირილი გავიცანი და ვესაუბრე. უცხოელები ვნახე, ისინიც გავიცანი. მაგრამ, მათ ვერ ვესაუბრე, მხოლოდ გამარჯობას ვეუბნებოდი. ამას იგებდნენ და იცინოდნენ.
ბავშვები გასართობ ცენტრშიც იყვნენ, სადაც უამრავი ლამაზი ემოციით დაიტვირთნენ
კირილი გულკეთილი ადამიანია. მე და ჩემი და ციცინათელაში წაგვიყვანა, გასართობ პარკში. ტირშიც გვასროლინა. მანქანებსა და მოტოციკლებზეც დაგვსვა. ნინოზე უკეთ ვატარებ, მიუხედავად იმისა, რომ ის უფროსია. სად ვიყავი აქამდე? რა კარგი ადგილია, ეს ზღვა! გთხოვთ, შეგიძლიათ, სხვა დროსაც გამიშვათ?!“
გიომ უამრავი საინტერესო გასართობი ნახა: უზარმაზარი ჭადრაკი, საქანელები, მომღერალ შადრევნებთანაც გაისეირნა. მან ცურვა ისწავლა და ახალი მეგობრებიც შეიძინა
დედიკო მარიამიც (ანდრონიკაშვილების ოჯახი) უსაზღვროდ ბედნიერია, მოულოდნელი ზღვაზე დასვენების შესაძლებლობა რომ მიეცა. მოვუსმინოთ, რას ამბობს მისი უფროსი შვილი გიო.
გიო (6 წლის):როგორც კი ჩავედით, მიუხედავად იმისა, რომ გზაში ძალიან დავიღალე, მაშინვე წყალში ჩავხტი. შენ იცი, რომ ზღვაზე მხოლოდ საბანაო ტრუსით შეიძლება სიარული? ყველა ასე დადის, იქ შეიძლება. პლაჟი სათამაშოდ კარგი ადგილია. იქ, ბევრი რამ ავაშენე კენჭებისა და ქვიშისგან. მაგრამ, დიდხანს არ რჩება. ტალღა მოდის და ყველაფერს შლის. კიდევ, ქოლგის ქვეშ ვიჯექი.
ზღვაშიც შემეძლო ბანაობა და სასტუმროს აუზშიც. ორივეგან ვცურავდი ხოლმე. ვაითუ, ზღვაზე კიდევ დიდხანს ვერ წავალ?
მომეწონა სასტუმროს გემრიელი კერძები. ლამაზ ოთახში ვცხოვრობდით. სამწუხაროა, რომ სკოლა დაიწყო, იქ კიდევ დავრჩებოდი.“
გიო: „კიდევ დავრჩებოდი ზღვაზე, მაგრამ სკოლა დაიწყო“.
მარიამი, დედა: შესანიშნავად დავისვენეთ! დიმიტრი ვერულიძისა და ჩერნოვეცკის ფონდის დაპატიჟებისთვის ძალიან მადლობელი ვარ. ჩვენზე ზრუნავდნენ, მაქსიმალურ ყურადღებას გვაქცევდნენ. საუზმეზე, სადილსა და ვახშამზე გემრიელ კერძებს მივირთმევდით. გიოს სურვილებს უსრულებდნენ. აღფრთოვანებული ვარ ნამდვილად. ჩემს შვილს ისე მოეწონა ზღვა, რომ წყლიდან ვერ ამომყავდა. ბევრი ფოტო გადავიღეთბულვარზე, საქანელებსა და სანაპიროზე.“
კვანტალიანების ოჯახი
დედა: ზაური ზღვაზე თავს მშვენივრად გრძნობდა, გულიანად მხიარულობდა, მისმა დაავადებამ ერთხელაც არ იჩინა თავი. მთელი ოჯახიმოზრდილებიც და ბავშვებიცმადლობას ვუხდით მოგზაურობის ორგანიზატორს, რატი მეგრელიძეს, სტუმართმოყვარეობისთვის და გულთბილი დახვედრისთვის.
ვენერა (12 წლის): მე და ჩემმა დაიკომ ზღვაში ხურდა გადავაგდეთ, კიდევ რომ წავიდეთ. იცით, ეს ნიშანი? იქ, ძალიან მაგარია. დილით ბანაობენ, ირუჯებიან, საღამოს კი, ყველა გამოპრანჭული სეირნობს ბულვარზე. მეც და ჩემი დაიკოც ვსეირნობდით, მუსიკას ვუსმენდით ბულვარში, ვცეკვავდით, ჰამაკში ვქანაობდით, ნიჟარებს და ლამაზ კენჭებს ვაგროვებდით. საუკეთესო დასვენება იყო ჩემს ცხოვრებაში!
ჩერნოვეცკის ფონდი კიდევ ერთხელ, მთელი გულით მადლობას უხდის ჩვენს პარტნიორებს: დიმიტრი ვერულიძეს, რატი მეგრელიძეს და კირილ კუზმინს ჩვენი ბავშვებისთვის ასეთი დღესასწაულის მოწყობისთვის, კეთილდღეობას და ყოველივე საუკეთესოს ვუსურვებთ მათ!

A BEAUTIFUL DREAM OF OUR CHILDREN – A SUNSET, WAVES, AND SEAGULLS – CAME TRUE!
A beautiful tan, tons of beach photos, and unforgettable memories! This is all about our children who went to the seaside. Just before the school year started, our beneficiaries – three families: the Lomidze, Andronikashvili, and Kvantaliani – received an amazing surprise: an offer to go for holidays to Kobuleti. Do I even need to mention how quickly the children packed their bags and with what excitement they traveled on their first-ever journey to the sea?!
This beautiful dream with a sunset, waves, and seagulls was a gift to the children made by three wonderful people: hotel owners
Dimitri Verulidze (“Iveri”)
Rati Megrelidze (“Edem”)
Kirill Kuzmin (“Riva”)
We extend a huge thank you to them for their kind initiative and active cooperation with the Chernovetskyi Fund! We are happy that the Fund has such wonderful and caring friends and partners.
Dimitri Verulidze gives children books
Mom Teona and her two children, Gio and Nino (the Lomidze family), live in Khashuri, three-hour drive from the sea. But this was their first trip, and it happened on Teona’s birthday! “Gio got so tanned,” jokes Teona, “that it’s hard to find him at night.”
The children swam both in the sea and in the hotel pool.
Gio (shares what he learned about the sea): “It is huge. No matter where you look – it’s the sea in every direction! And did you know it moves? I was rocking on an inflatable ring. Then I learned to swim. I don’t swim out into the deep, only across, because my mom calls me back right away.
I found a jellyfish in the water! I pulled it to shore, then released it back into the sea so it could live. I saw fish, but I couldn’t catch them with my hands. I went to the fishermen and asked how they do it. They can catch them – they had a lot in a container.
Gio: “The sea is enormous, and it sways!”
I saw the sunset—it’s a beautiful thing! Strange and beautiful, the sun looked like a red lightbulb. I saw the musical fountains. They jump—up and down—and change colors, it’s cool.
I made a lot of new friends.  Four kids from your Fund also came for vacation. I met the hotel manager, Kirill, and talked with him. I saw some foreigners, too. I met them, but I couldn’t talk to them. I just said hello – they understood that perfectly and smiled.
The children also went to an entertainment center and got lots of exciting emotions.
Kirill is a kind person. He took me and my sister to “Tsitsinatela,” an amusement park. He let me shoot at the shooting range. He gave us rides in cars and motorcycles. I’m better at riding than Nino, even though she’s older. Where have I been all this time?  The sea is such a wonderful place! Can you send me there again, please?”
Gio found many fun activities: giant chess, swings, and a walk to the musical fountains. He learned to swim and made new friends.
Mom Mariam (from the Andronikashvili family) was also overjoyed with the unexpected seaside vacation. Let’s hear what her eldest son, Gio, says.
Gio (6 years old): As soon as we arrived, even though I was tired from the trip, I ran straight into the water. And did you know that at the beach, you can just walk around in your underwear? Everyone does it, it’s allowed. The beach is great for playing. I built a lot of things there—from stones and sand. But they don’t last long, the waves come and wash everything away. Oh, I also sat under an umbrella.
I could swim both in the sea and in the hotel pool. I swam in both places. Who knows when I’ll go to the sea again?
I liked the tasty food at the hotel. We lived in a beautiful room. It’s a pity school has started; I would have liked to stay there longer”.
Gio: “I would have stayed to live by the sea, but school started.”
Mom Mariam: “We had a great vacation!  I’m so grateful to Dimitri Verulidze for inviting us, and to the Chernovetskyi Fund. They took care of us, giving us maximum attention. They fed us delicious breakfasts, lunches, and dinners. They fulfilled Gio’s wishes. I am absolutely thrilled. My son loved the sea so much, I couldn’t get him out of the water. We took lots of pictures – on the boulevard, on the swings, at the beach…
The Kvantaliani family.
Mom: Zauri felt great at the sea, had a wonderful time, and his illness didn’t bother him at all. The whole family – both adults and children – we are grateful to the trip organizer, Rati Megrelidze, who welcomed us so warmly and hospitably.
Venera (12 years old): My sister and I threw coins into the sea to come back. Do you know that superstition? It’s so nice there. In the morning, we swim and sunbathe, and in the evening, everyone dressed up strolls along the boulevard. My sister and I also walked around, listened to music on the boulevard, danced, swung on the hammocks, and collected seashells and beautiful stones. These are the best holidays of my life!
The Chernovetskyi Fund once again sincerely thanks our partners: Dimitri Verulidze, Rati Megrelidze, and Kirill Kuzmin for the wonderful holidays for our children, and wishes them prosperity and all the best!