მაგდა (26 წლის): „ორი პატარა ბავშვით ქუჩაში დავრჩით. ცეცხლმა ყველაფერი გაანადგურა! მთავარი ისაა, რომ ბავშვები ცოცხლები გადარჩნენ. ამისთვის ღმერთს მადლობას ვწირავ.“
calendar თებერვალი 23, 2026
სალომე (5 წლის): „ყველაფერი ფერფლად იქცა. მხოლოდ სათამაშოები მენანება! ისინი, ჩემი ოჯახის წევრები იყვნენ!“
პატარა სალომე და სანდრო ნაცარტუტად ქცეული სახლის ნანგრევებში იქექებიან და ეძებენ, იქნებ რამეს მიაგნონ, რაც გადარჩა! ეს წარმოუდგენლად ამაღელვებელი სცენა გულს მოგიკლავთ.
სალომე (5 წლის): „ნახე, დეიდა, ეს ჩემი საყვარელი ფეხსაცმელი იყო. დაიწვა! ჩემი სათამაშოებიც დაიწვა, ტელევიზორი, საწოლი და ტანსაცმელი – იმდენი ვიტირე.“
აი, რა დარჩა ამ ანგელოზების სახლისგან. ერთი კადრიც კი საკმარისია, ოჯახის ტრაგედია სრულყოფილად რომ დაინახოთ.
მაგდა, დედა (26 წლის): „ორი პატარა ბავშვით ქუჩაში დავრჩით. მხოლოდ ის ტანსაცმელი გადარჩა, რაც გვეცვა. ცეცხლმა ყველაფერი გაანადგურა! ყველაზე მთავარი ისაა, რომ ბავშვები ცოცხლები გადარჩნენ. ამისთვის, ღმერთს მადლობას ვწირავ“.
სახლში ხანძარი მოკლე ჩართვის გამო გაჩნდა. სასწაულია, რომ ამ დროს, შინ არავინ იმყოფებოდა. სალომე საბავშვო ბაღში იყო, სანდრო კი – სკოლაში. მშობლებთან ერთად იქ რომ მივიდნენ, უკვე აღარაფერი იყო დარჩენილი.
ახალ წლამდე სულ რამდენიმე დღით ადრე მოხდა ხანძარი – იმ დროს, როდესაც ბავშვები სასწაულებს ელოდებიან და თოვლის ბაბუას წერილებს სწერენ. მაგრამ პატარა სალომეს წერილი ადრესატამდე „ვერ მივიდა“ – ის მის საახალწლო ოცნებებთან ერთად დაიწვა. ახლა, გოგონას სჯერა, რომ მისი სურვილები შეიძლება მხოლოდ ერთ ჯადოსნურ დილას ახდეს. მოდით, ვაჩვენოთ ბავშვებს, რომ ნამდვილი სასწაულები ყოველდღე ხდება. ნამდვილი ჯადოქრები არსებობენ – და ეს თქვენ ხართ, ჩვენი ფონდის კეთილი გულები!
ჯუმბერი, მამა (31 წლის): „ეს ის სახლია, სადაც დავიბადე. სადაც გავიზარდე. სადაც ჩემი შვილები იზრდებოდნენ. მინდოდა, მათთვის დამეტოვებინა… 30 წლის განმავლობაში რაც მოვაგროვეთ, რამდენიმე საათში გაქრა. მთელი ცხოვრების განმავლობაში ვშრომობ, ჩემს ოჯახს რომ არაფერი მოაკლდეს. ახლა კი, არაფერი გვაქვს. მხოლოდ სოციალური შემწეობით ვარსებობთ. მაგრამ მე მინდა, სახლი ხელახლა ავაშენო. ეს ჩვენი მიწაა. ჩვენი მშობლიური სახლი.“
სარეცხი მანქანა და მაცივარი ცეცხლმა დაადნო. მხოლოდ შავი, დანახშირებული კარკასი დარჩა, რომელიც სრულად დაფარულია ჭვარტლით.
სალომე (5 წლის): „ჩემი სახლი მენატრება. ყოველდღე ვეკითხები დედას და მამას, სახლში როდის დავბრუნდებით?“
მაგდა, დედა (26 წლის): „სახელმწიფომ დროებითი საცხოვრებელი მოგვცა, ნახევარი წლით. მერე რა იქნება? სულ ვფიქრობ: ქუჩაში თუ დავრჩით?..“
ეს ბავშვები ბევრს არაფერს ითხოვენ. არ ითხოვენ ძვირადღირებულ ტელეფონებს. არ ითხოვენ მოდურ ტანსაცმელს. ისინი ითხოვენ სახლს. თბილ ოთახს. საკუთარ საწოლს.
მეგობრებო, თქვენი ყოველი შემოწირულება – აგურია მათი ახალი სახლისთვის. აგური, ამ ახალგაზრდა ქართული ოჯახის მომავლისთვის, სადაც მუდამ სიყვარული და მეგობრობა სუფევდა!
თუ გსურთ, მოინახულოთ ოჯახი და დახმარება პირადად გაუწიოთ, მათი მისამართია: ადიგენის მუნიციპალიტეტი, სოფელი დიდი ზანავი.

Magda, 26: “We were left out on the street with two small children in our arms. The fire destroyed everything. The most important thing is that the children are alive. For that, I thank God.”
calendar February 23, 2026
Salome, 5-year-old: “Everything burned to the ground. But I’m mostly sad about my toys. They were my little family…”
Little Salome and Sandro sift through the ashes, searching in the charred remains for anything that might have survived. It’s a heartbreaking sight.
Salome, 5-year-old: “Look, auntie, these were my favorite sneakers. They burned… My toys burned too. The TV, my little bed, my clothes – I cried so much.”
This is all that remains of these little angels’ home. You only need to look once to see the scale of their loss.
Magda, mother (26): “We and our little children were left without the roof over our heads. With nothing but the clothes we were wearing. The fire destroyed everything. The most important thing is that the children are alive. For that, I thank God.”
The house caught fire because of a short circuit. It’s a miracle, no one was inside at the time. Salome was at kindergarten, and Sandro was at school. By the time they rushed back with their parents, nothing was left.
The fire happened just days before New Year – the time when children wait for miracles and write letters to Santa. But little Salome’s letter never reached its destination. It burned along with her New Year dreams. Now the little girl believes her wishes might still come true – on one magical morning.  Let’s show these children that real miracles can happen any day. Kind wizards do exist – and they are you, our kind-hearted friends of the Fund.
Jumber, father (31): “This is the house where I was born. Where I grew up. Where my children were growing up. I wanted to leave it to them… What we built over 30 years disappeared in a few hours. I worked my whole life so my family would have everything. And now we have nothing. We survive only on social allowance. But I want to build the house again. This is our land. Our home.”
The washing machine and refrigerator melted in the fire. Only blackened, charred frames remain, covered in soot.
Salome: “I miss my home. Every day I ask Mommy and Daddy when we’re going back.”
Magda, mother (26): “The state gave us temporary housing – for six months. And after that? I keep thinking: ‘What if we end up on the street again?’”
These children are not asking for much. They are not asking for expensive phones. Not for fashionable clothes.
They are asking for a home. A warm room. Their own little beds.
Friends, every donation you make is a brick in their new home. A brick in the future of this young Georgian family, where love and unity have always lived.
If you are willing to visit the family and help them in person, here is their address: Adigeni Municipality, village Didi Zanavi