გაიღიმეთ, მეგობრებო! თქვენ ბედნიერება აჩუქეთ პატარა გვანცას! ის პირადად თქვენთვის იღიმის!
„დაბადების დღეზე მეგობრები რომ დავპატიჟო, მხოლოდ პურს ხომ არ ვაჭმევ, დეიდა?! შევრცხვები. სანთლებიანი ტორტი ცხოვრებაში ერთხელაც კი არ მქონია. გული ძალიან მტკივა“ – ახლოვდება 11 წლის გვანცას დაბადების დღე. სიხარულის ნაცვლად, ბავშვის თვალები ცრემლებით არის სავსე.
გოგონა თოხით ხელში 11 წლის გვანცაა. თამაშის ნაცვლად, ბავშვი ბაღში მიწას თოხნის, რომ მწვანილი მაინც მოიყვანოს. გვანცას კიდევ 4 დედმამიშვილი ჰყავს. ბავშვებს შიმშილისგან ყოველდღე მუცელი სტკივათ. როდესაც გვანცამ მის სახლში მისული ფონდის კორესპონდენტი დაინახა, ბავშვმა ცრემლები ვეღარ შეიკავა და ამის გამო მოუბოდიშა კიდეცუცნობ დეიდას“. მისი ცრემლების მიზეზი, ძვირფასო მკითხველო, იცით, რა იყო? თურმე მისი დაბადების დღე ახლოვდება. გოგონას კი სანთლებიანი ტორტი ცხოვრებაში ერთხელაც არ ჰქონია. ეჰ, ცხოვრებავ, რა უსამართლოდ ჩაგრავ ამ საბრალო გოგონას!
გვანცა (11 წლის) –არ ვიცი, ასეთი უბედური რატომ ვარ. რა დავაშავე? მე ხომ ბევრს არაფერს ვითხოვ? მხოლოდ ის მინდა, რომ ჩემს დაბადების დღეზე ერთხელ მაინც შევძლო ჩემი კალსელების, ჩემი მეგობრების დაპატიჟება. არც გასართობ ცენტრზე მაქვს პრეტენზია, არც სადმე რესტორანში აღნიშვნაზე. მხოლოდ ის მინდა, რომ ჩემს სახლში შემეძლოს პატარა სუფრის გაშლა. ჩემი დაბადების დღე ახლოვდება. 9 ნოემბერი მიყვარს, მაგრამ იმავდროულად, ყველაზე სევდიანი ვარ ხოლმე მაგ დღეს. იცით, რატომ? იმიტომ რომ დამალვა მიწევს ბავშვებისგან, რადგან მრცხვენია, სახლში რომ ვერ ვპატიჟებ. მითხარი, დეიდა, როგორ შემოვიპატიჟო სახლში, როცა პურის გარდა საჭმელი არაფერი გვაქვს?! ზოგჯერ კი მოხარშული მაკარონი გვაქვს. დაბადების დღის სუფრაზე მხოლოდ მაკარონს ხომ არ დავდებ? შევრცხვები. მალე 12 წლის გავხდები და იქნებ, ეს დაბადების დღე მაინც მქონდეს გამორჩეული. ჩემი ოცნებაა, სანთლებიანი ტორტი მქონდეს, სანთლები ჩავაქრო და სურვილები ჩავიფიქრო.
– რა სურვილს ჩაიფიქრებდი, გვანცა, შეგიძლია გამანდო?
– ყველაზე მეტად ვოცნებობ, რომ მოცეკვავე გავხდე. ჩემით ვისწავლე ცეკვა და გული საშინლად მტკივა, რომ ცეკვის სტუდიაში ვერ მივყავარ დედას, რომ კონცერტებზე შევძლო გამოსვლა. საჭმლის და მედიკამენტების ფულიც კი არ აქვს დედას და სტუდიაში როგორ მომიყვანს. კიდევ ჩავიფიქრებდი, რომ ლამაზი ქურთუკი მქონდეს. ცხოვრებაში ერთხელაც კი არ მქონია თბილი ქურთუკი და ფეხსაცმელი. ღმერთო, რა იქნება, რომ ცხოვრებაში ერთხელ მაინც მქონდეს ისეთი დაბადების დღე, როგორზეც ვოცნებობ!“
მეგობრებო, სამარცხვინოა, რომ 11 წლის გვანცა, ამხელა, ულამაზესი გოგო, წიგნებს სკოლაში წაიღებს ზურგჩანთის ნაცვლად, ცელოფნის პარკით, რომელიც თეთრები ღირს და ძველ ტანსაცმელს ჩაიცვამს, აბუჩად რომ აიგდოს ყველამ! ნუთუ,  დავუშვებთ იმას, გვანცამ თავი დამცირებულად რომ იგრძნოს. ბავშვის ოცნებაა, სწავლის დაწყებამდე სასწაული რომ მოხდეს და ვინმემ მისთვის გაიმეტოს ახალი ჩანთა და ტანსაცმელი.
ამ დანგრეული ქოხიდან, ცელოფნის პარკით წაიღებს გვანცა სკოლაში წიგნებს
ეს 11 წლის გვანცაა. ფოტოზე კი, მისსახლსხედავთ. დიახ, ეს დანგრეული ქოხი, რომელიც ძროხების სადგომზე უარესია, გოგონას სახლია. უბედურება ისაა, რომ ბავშვის სიცოცხლე ყოველდღე სერიოზული საფრთხის ქვეშ არის, რადგან ოდნავი ქარის დაბერვის დროსაც კი, სახლი ისე ირწევა, თითქოს, მიწისძვრა მოხდა. ძილის წინ გვანცა უფალს შესთხოვს, რომ სახლის ნანგრევებში არ მოჰყვეს თვითონ და მისი 4 დედმამიშვილი, რომლებიც ასევე მცირეწლოვნები არიან. ფონდის კორესპონდენტის გამოჩენამ, გოგონას სევდიანი თვალები ააციმციმა. ხოლო, როდესაც კორესპონდენტმა გვანცას ჰკითხა, თუ რაზე ოცნებობს, დაუჯერებელი იყო ეს შეკითხვა ბავშვისთვის. ალბათ, საბრალო გოგონასთვის მისი ოცნებების შესახებ არასდროს არავის უკითხავს
გვანცა (11 წლის): მალე სწავლა დაიწყება. სხვა ბავშვები ლამაზად ჩაცმულები მოვლენ სკოლაში. მე კი, მეცმევა დახეული ფეხსაცმელი და ძველი ტანსაცმელი. სურათის გადასაღებადაც კი ვერ დავდგები ბავშვებთან ერთად. ჩემი დახეული ტანსაცმლით და ცელოფნის პარკით კადრს ხომ არ გავუფუჭებ
რა ცელოფნის პარკზე საუბრობ, გვანცა?
გვანცა: დეიდა, მრცხვენია ამის თქმა, მაგრამ წიგნები ამ ცელოფნის პარკით უნდა წავიღო სკოლაში, რადგან ჩანთა არ მაქვს. შარშან ნაჩუქარი ჩანთით წავიღე, მაგრამ ის ჩანთა ისეთი ძველი იყო, რომ სულ დაიხა, წელს კი, ძველი ჩანთაც სანატრებელი გამიხდა. ძილის წინ ვოცნებობ ხოლმე და ჩემს წარმოსახვით სამყაროში ვმოგზაურობ.
– მითხარი, როგორია შენი სამყარო. გამანდე, რაზე ოცნებობ ხოლმე ძილის წინ
გვანცა: ვოცნებობ, რომ ერთხელ მაინც მეცვას ახალი კაბა და ახალი ფეხსაცმელი. ასევე ვოცნებობ, რომ ზამთარში ფეხი აღარ დამისველდეს. არადა, ისე ძალიან მიყვარს თოვლში გუნდაობა, მაგრამ იმის გამო, რომ თბილი ბათინკი არასდროს მქონია, თოვლის მოსვლაც აღარ მიხარია. ფეხი მისველდება, მერე მაღალი სიცხე მაქვს, დედას კი წამლების ფული არ აქვს. ვოცნებობ, რომ ერთი წყვილი თბილი ბათინკი მქონდეს და თბილი ქურთუკი. ჯემპრებიც არ მაქვს თბილი. მინდა, რომ მოცეკვავე გამოვიდე, ჩემით ვისწავლე ცეკვა და ყველაზე დიდ სიამოვნებას მანიჭებს, როდესაც ვცეკვავ, მაგრამ დედას ფული არ აქვს, რომ ქორეოგრაფთან მატაროს. საშინლად მტკივა ამაზე გული. ასევე ვოცნებობ, რომ ტელეფონი მქონდეს, თუნდაც იაფფასიანი. მე არ ვარ ის ბავშვი, რომელიც ძვირადღირებულ ნივთებზე ოცნებობს. ტელეფონი კი იმიტომ მინდა, რომ სკოლის დავალებებს, კლასის ჩატში წერენ მასწავლებლები. ასევე ბავშვებსაც თუ რამე შეკითხვა აქვთ, მაგალითად რამე ვერ გაიგეს დავალებიდან, ყველაფერს ჩატში წერენ. ერთადერთი ბავშვი ვარ მთელ სკოლაში, ვისაც ტელეფონი არ აქვს. ვოცნებობ, რომ ოდესმე მაინც ამიხდეს ეს სურვილი. მაგრამ, დეიდა, უკვე აღარ მჯერა. ალბათ, ღარიბ ბავშვებს ოცნებები არ უსრულდებათ. მე ხომ, ამ სოფელში ყველაზე ღატაკი ოჯახის შვილი ვარ.“
კეთილო ადამიანებო, ალბათ თავად დარწმუნდით, როგორი გულგატეხილია ბავშვი და როგორი უიმედო. ახლა, წესით, გვანცა სასკოლოდ ლამაზ ტანსაცმელს უნდა ისინჯავდეს და სარკის წინ ბზრიალებდეს სიხარულისგან, მაგრამ სამწუხაროდ, საბრალო გოგონას სარკეში ჩახედვაც კი არ სურს, რადგან სარკეში, მხოლოდ დახეულ ტანსაცმლიან და აცრემლებულ გოგონას დაინახავს
თუ გსურთ, მოინახულოთ და დახმარება პირადად გაუწიოთ ამ ოჯახს, მათი მისამართია: ბაღდათის რაიონი, სოფელი ობჩა

Let’s smile, my friends! It’s because of all of you that little Gvantsa! is filled with happiness! His smile is meant just for you!
Birthday 09.11.2012
“If I invite my friends to my birthday, I can’t just serve them bread, can I, auntie? It would be so embarrassing. I’ve never had a cake with candles in my life. My heart aches so much.” Eleven-year-old Gvantsa’s birthday is approaching, but instead of joy, her eyes fill with tears.
The girl with the hoe in her hand is 11-year-old Gvantsa. Instead of playing, she’s tilling the soil in the garden to plant at least some greens. Gvantsa has four siblings. Every day, the children go hungry, and their stomachs ache. When Gvantsa saw a correspondent of the Fund visiting her home, she couldn’t hold back her tears and even apologized to the unfamiliar woman for crying. Do you know the reason for her tears, dear reader? It turns out her birthday is coming soon, and she’s never had a cake with candles in her life. Oh, how unfair life is to this poor girl.
Gvantsa (11 years old) – “I don’t know why I’m so unfortunate. What did I do wrong? Am I asking for too much? I just want to be able to invite my classmates and friends to my birthday. I’m not asking for a fun center or a restaurant. All I want is to set up a small table at home. My birthday is approaching. I love November 9, but at the same time, it makes me very sad. Do you know why? Because I have to hide from the other kids since I’m embarrassed that I can’t invite them over. Tell me, auntie, how can I invite them when all we have to eat is bread?  Sometimes we have boiled macaroni. But how can I just serve macaroni at the birthday party? It would be embarrassing. I’ll be turning 12 soon, and maybe this birthday will be special. My dream is to have a cake with candles, to blow them out, and make a wish.
– What wish would you make, Gvantsa? Can you share it with me?
My biggest dream is to become a dancer. I taught myself to dance, and it breaks my heart that my mom can’t take me to a dance studio so I can perform in concerts. She doesn’t even have money for food or medication, let alone bringing me to a studio.  I’d wish for a beautiful jacket. I’ve never had a warm jacket or shoes in my life. God, what if I could have the birthday I’ve been dreaming of, just once in my life?”
Friends, we are so embarrassed that 11-year-old Gvantsa, a beautiful girl on the brink of becoming a young lady, will go to school carrying a plastic bag instead of a backpack and wearing old clothes, just to be laughed at! Will we allow Gvantsa to be humiliated like that? This child dreams of a miracle happening before school starts—that someone will be kind enough to give her a new bag and clothes.
From this crumbling shack, Gvantsa will carry her books to school in a plastic bag.
This is 11-year-old Gvantsa. The home you see in the photo is hers. Yes, this dilapidated shack, which is worse than a cowshed, is where this little girl lives. The heartbreaking reality is that every day, this child’s life is at serious risk. Even the slightest wind makes the house tremble as if it’s about to collapse.  Before going to sleep each night, Gvantsa prays to God that she and her four younger siblings won’t end up buried under the ruins of their home. When the Fund’s reporter visited, Gvantsa’s sad eyes lit up. And when asked what she dreams of, the question seemed unbelievable to her. Perhaps no one had ever asked this poor girl what her dreams were.
Gvantsa (11 years old): School is starting soon. Other kids will come to school nicely dressed. But I’ll be wearing torn shoes and old clothes. I won’t even be able to stand next to the other kids for a photo. I wouldn’t want to ruin the picture with my ragged clothes and a plastic bag, would I?
– Gvantsa, what do you mean about a plastic bag?
Gvantsa: Auntie, I’m embarrassed to say this, but I’ll have to carry my textbooks to school in this plastic bag because I don’t have a backpack. Last year, I used a donated bag, but it was so old that it fell apart, and this year even an old bag seems like a dream. Before bed, I dream and travel in my imaginary world.
– Tell me about your world. Share a secret: what do you dream of before going to sleep?
Gvantsa: I dream of wearing a new dress and new shoes at least once. I also wish that my feet won’t get wet in the winter anymore. I really love playing in the snow, but since I’ve never had warm boots, I don’t enjoy it as much when it snows. My feet get wet, and then I get a high fever, but Mom doesn’t have money for medication. I dream of having a pair of warm boots and a warm coat. I don’t have any warm sweaters either.
I want to dance in an ensemble; I’ve taught myself to dance. Dancing brings me the most joy. But my mom can’t afford to take me to a choreographer. My heart aches terribly.
I also dream of having a phone, even a cheap one. I’m not the kind of kid who dreams of expensive things. I want a phone because teachers post school assignments in the class chat. Also, if kids have questions or don’t understand an assignment, they write in the chat. I’m the only child in the entire school who doesn’t have a phone. I dream that someday at least this wish will come true. But I don’t believe anymore, Auntie. Maybe poor children’s dreams never come true. I’m a child from the poorest family in this village.
Kind people, you must see for yourselves how upset and desperate this child is! Gvantsa should be trying on beautiful clothes for school and beaming with joy in front of the mirror. But sadly, the poor girl doesn’t even want to look in the mirror because all she’ll see is a tear-streaked face in ragged clothes.
If you are willing to visit the family and help them in person, here is their address: Bagdati Municipality, village Obcha.
(Purpose: Gvantsa Khachiperadze).