ლეონიდ ჩერნოვეცკიმ ევრომაიდანზე დაღუპულთა ოჯახებისთვის 10 მილიონი გრივნა გამოყო
გაზეთი “სევოდნია” – კიევის ყოფილმა მერმა ლეონიდ ჩერნოვეცკიმ 10 მილიონი გრივნა გამოყო ოჯახების დასახმარებლად, რომლთა წევრებიც ევრომეიდანზე დაიღუპნენ. დაღუპულთა შორის არიან საქართველოს მოქალაქეებიც.
უკრაინული გამოცემა “სევოდნია”-ს ცნობით,
კიევის ყოფილი მერი ფინანსურად დაეხმარება ყველა ოჯახს,
რომელთა ოჯახის წევრებიც გმირულად დაიღუპნენ ევრომეიდანზე. ლეონიდ ჩერნოვეცკი ოჯახების დასახმარებლად 10 მილიონ გრივნას გამოყოფს.
თავის ოფიციალურ ფეისბუქ გვერდზე ჩერნოვეცკი აცხადებს: “მე მთელი სულით შეძრწუნებული ვარ იმ მსხვერპლით, რომელიც უკრაინელმა ხალხმა კეივში მომხდარი კონფლიქტის შედეგად გაიღო. სიტყვები არ მყოფნის იმ ტკივილის გამოსახატად, რომელსაც განვიცდი. მე ვაცხადებ, რომ გამოვყავი 10 მილიონი გრივნა იმ ოჯახების დასახმარებლად, ვისი წევრებიც ევრომეიდანზე დაიღუპნენ. მე კარგად მესმის, რომ ვერანაირი ფინანსური დახმარება ვერ აუნაზღაურებს მათ ოჯახის წევრებს ახლობლებელი და საყვარელი ადამიანების დაკარგვას, მაგრამ ასეთ უკიდურეს მდგომარეობაში მათი დახმარება ჩემს მოვალეობად მიმაჩნია. კომპენსაციას მიიღებს ყველა, განურჩევლად იმისა, ვისი მხარდამჭერი იყო დაღუპული – ხელისუფლების თუ ოპოზიციის. მკვლელების დაზარალებულებისგან გარჩევას შევძლებ! ამაში თვითონ ხალხი დამეხმარება. ჩემმა სამსახურებმა უკვე დაიწყეს მუშაობა ამ პროცესის დაწყების უზრუნველსაყოფად. ვლოცულობ უკრაინისთვის! მუდმივად მოგაწოდებთ ინფორმაციას ამ სამუშაოების შედეგების შესახებ”.
შეგახსენებთ რამდენიმე თვის წინ გავრცელებულ ინფორმაციას იმის შესახებ, რომ მილიარდელი ლეონიდ ჩერნოვეცკი უკვე 3 წელია ცხოვრობს საქართველოში, კერძოდ ქალაქ ქობულეთში, სადაც ზღვის სანაპიროზე ფლობს ძალიან დიდ და ლამაზ სახლს. თავის ფეისბუქ გვერდზე ლეონიდ ჩერნოვეცკიმ გახსნა ფოტო-გალერეა სახელწოდებით “საქართველო, რომელიც მე მიყვარს”.
2012 წლის აპრილში ლეონიდ ჩერნოვეცკიმ საქართველოში დააფუძნა საქველმოქმედო ფონდი “სოციალური პარტნიორობა”. არსებული ინფორმაციით, მისმა ორგანიზაციამ თბილისში გახსნა ბავშთა სახლი, რომელიც შეესაბამება უმაღლეს ევროპულ სტანდარტებს და არის ერთ- ერთი საუკეთესო ევროპაში. მისი ფონდი თბილისში თითქმის 2 წელია ყოველდღიურად ეხმარება 300 სოციალურად დაუცველ მოხუცებულ ადამიანს, რომელთაც დამოუკიდებლად გადაადგილება არ შეუძლიათ. ამ ადამიანებს ჩერნოვეცკის ფონდიდან ყოველდღიურად ეძლევათ უფასო ექთნის მომსახურება, უფასო მედიკამენტები და ჰიგიენური საფენები. ასევე, ფონდი მათ პერიოდულად საკვები პროდუქტებით ამარაგებს.
უკრაინაში ლეონიდ ჩერნოვეცკი საქველმოქმედო საქმიანობას 15 წელზე მეტია ანხორციელებს. მისი ფონდი კიევში უსახლკაროებს და მოხუცებულებს ეხმარება. მათთვის ყოველდღიურად, მთელი ქალაქის მასშტაბით, მზადდება უფასო სადილი; მათ ასევე წამლებით და მედიკამენტებით ეხმარებიან.
ლეონიდ ჩერნოვეცკის პირველი მეუღლე, რომელთანაც მას ორი შვილი შეეძინა, ქართველია. ხოლო მეორე მეუღლესთან, ელენასთან, მას ჰყავს შვილი გავრიილი, რომელიც რამდენიმე თვის წინ დაიბადა. პატარა დედასთან ერთად საცხოვრებლად საქართველოში გადმოვიდნენ.
ლეონიდ ჩერნოვეცკიმ კიევის მერის პოსტი 2012 წლის 1 ივნისს დატოვა. საკმაოდ მალე მას შემდეგ, რაც ხელისუფლებაში იანუკოვიჩი მოვიდა. ჩერნოვეცკი ორჯერ იყო არჩეული კიევის მერად, ხოლო მერის პოსტამდე 4 ჯერ იყო არჩეული დეპუტატად უკრაინის უმაღლეს საბჭოში.კიევის მერის პოსტზე ყოფნის დროს ლეონიდ ჩერნოვეცკიმ საქართველოს კიევის ცენტრში უფასოდ გადასცა მიწა, საელჩოს საუკეთესო ადგილას მშენებლობისთვის. ასევე ლეონიდ ჩერნოვეცკიმ დააფინანსა კიევში შოთა რუსთაველის სახელობის ძეგლის მშენებლობა (300,000 დოლარი), რომელიც ამჟამად დედაქალაქის ერთ – ერთი ულამაზესი ძეგლია.

The newspaper “Sevodnya” – The former Mayor of Kyiv, Leonid Chernovetskyi designated 10 million UAH to help the families, whose members perished on the EuroMaidan. Among the perished, there are also citizens of Georgia.
Ukrainian issue “Sevodnya” notifies that the former Mayor of Kyiv provides financial aid to all families, whose members died on the EuroMaidan as the heroes. Leonid Chenovetskyi apportions 10 million UAH to help the families.
On his official Facebook page Chernovetskyi announced: “With my whole soul I am terrified with the sacrifice which Ukrainian people experienced during the conflict in Kyiv. I do not have enough words to express the pain which I feel. I declare, that I will provided 10 million Hryvnias to help the families, whose members died on the EuroMaidan. I understand that no financial support can compensate for the life of these people, their family members, relatives and beloved persons. Everybody will receive the compensation, without distinction whether these were the government’s or opposition’s supporters who died. I can distinguish the victims from the killers! People will help me in doing this. Now my services are already preparing to start this organizational process. I pray for the Ukraine! I will constantly provide you with the information about the results of these works.”
We remind you that several months ago, information has spread that the billionaire Leonid Chernovetskyi has been living in Georgia for 3 years now, namely in the city of Kobuleti where he possesses a very big, beautiful house along the sea coast. On his Facebook page, Leonid Chernovetskyi opened a photo-album with the title “Georgia, which I Love”.
In April of 2012, Leonid Chernovetskyi founded the Charity Fund Social Partnership in Georgia. According to existing information, his organization opened a children’s shelter in Tbilisi which corresponds to the highest European standards and is one of the best in Europe. For almost 2 years, his Fund has been helping 300 socially unprotected elderly people in Tbilisi every day, who cannot relocate independently. These people daily receive free nursing service, free medicines and hygienic diapers from Chernovetskyi’s Fund. The Fund also periodically supplies them with food products.
Leonid Chernovetskyi has been active in Ukraine as a charity worker for more than 15 years. His Fund helps homeless and older people in Kyiv, for whom a free dinner is prepared every day citywide. They also receive medical aid and medicines.
The first wife of Leonid Chernovetskyi was Georgian, and he had two children with her. He has a son Gavrilyi with his second spouse, Elena. He was born several months ago and Leonid brought them to Georgia as well.
Leonid Chernovetskyi abandoned the post of Mayor on June 1st, 2012 soon after Yanukovich became the President of the country. Chernovetskyi was elected twice to the position of Mayor, and before the position of Mayor he was elected as a Deputy of the Supreme Council of Ukraine 4 times.
While in the position of the Mayor of Kyiv, Leonid Chernovetskyi gifted land in the center of Kyiv to Georgia free of charge in order to build the Embassy of Georgia in the best place. Leonid Chernovetskyi also financed the construction works of the statue of Shota Rustaveli in Kyiv (300,000 USD) which is one of the most beautiful statues in Kyiv.