დანახშირებული ძვლების გროვა იმ დღესვე დამარხეს! იმის საშუალებაც კი არ მომცეს, ჩემი შვილი რომ დამეტირა.
მას შვილის დატირების საშუალებაც კი არ მისცეს. ყველაფერი ისე უცებ მოხდა! სახლი წამებში დაიწვა და ყელაფერი, რაც წლების განმავლობაში, მუხლჩაუხრელი შრომის ფასად შეიქმნა, ფერფლად იქცა. მაგრამ, რაღა მნიშვნელობა აქვს ამას, როდესაც ყველაზე გულკეთილი და მზრუნველი ადამიანი შეეწირა ამ ხანძარს?
“მხოლოდ ასე შემიძლია მოვეფერო და გულში ჩავიკრა… აქ ჩემი სურათი უნდა იყოს”
– გულნარა, ვიცი, რომ იმ ავბედითი დღის გახსენება თქვენთვის ძალიან მძიმეა, მაგრამ იძულებული ვარ გკითხოთ.
გულნარა: 30 დეკემბერს არხეინად ვემზადებოდით ახალი წლისთვის. ჩემი შვილი, ღმერთმა ნათელში ამყოფოს, დილით ადრე ადგა, როგორც ყოველთვის 6:30, იბანავა და სამსახურში წასასვლელად ემზადებოდა. ამ დროს, მეორე სართულზე თითქოს რაღაც ჩამოინგრა და შემომესმა ყვირილი: „ხანძარია, ხანძარი!“ ეზოში გამოვცვივდით და დავინახეთ, რომ ბოლი ამოდიოდა სახურავიდან. ჩემი ბიჭი სახლში შევარდა, სამსახურის საბუთები რომ აეღო, მაგრამ ვეღარ გამოვიდა. მასთან ერთად მინდოდა შესვლა, მაგრამ მეზობლებმა არ შემიშვეს. მეუბნებოდნენ, იქნებ ფანჯრიდან გადახტა, იქნებ უკვე გამოვიდაო… მეც დავუჯერე. ნეტა შევსულიყავი და დავმწვარიყავი ჩემს შვილთან ერთად. ბედნიერი დედა ვიქნებოდი. არცერთი დედა არ უნდა გლოვობდეს საკუთარ შვილებს! ეს უსამართლობაა.
ცეცხლმა რამდენიმე წუთში ყველაფერი შთანთქა. ყველაფერი, რასაც ოჯახი წლების გამავლობაში ქმნიდა
მტვრად და ფერფლად იქცა წამებში ოჯახის ცხოვრება
– ღმერთო ჩემო, რის გადატანა მოგიხდათ…
გულნარა: ჩემი შვილის გვამიც არ მანახეს, გიორგის დანახშირებული ძვლები დახურული კუბოთი, ნახევარი საათით მოასვენეს და მალევე დამარხეს. არც კი ვიცი, რატომ ვარ ცოცხალი. არ ვიცი, აქ რა მაკავებს. ყოველდღე ვევედრები ღმერთს, რომ წამიყვანოს ჩემს შვილთან. მაგრამ, არ მივყავარ, ესე იგი, ჯერ აქ ვარ საჭირო.
ცეცხლი არავის ინდობს! მან მოკლა საუკეთესო, უკეთილშობილესი ადამიანი
– კიდევ თუ გყავთ შვილები, გიორგის გარდა?
გულნარა: დიახ, ქალიშვილი მყავს, საზღვარგარეთ მუშაობს. მისი გოგო კი, ჩემი შვილიშვილი, ჩემთან ერთად ცხოვრობს. ბიძამისი ყველაზე ახლობელი ადამიანი იყო მისთვის. საშინელ მდგომარეობაში ჩავარდა მისი დაღუპვის მერე… საკუთარ თავშია ჩაკეტილი, არავის ელაპარაკება… გიორგი არაჩვეულებრივი ადამიანი იყო! ვერც კი წარმოიდგენთ, როგორი. საკუთარი ოჯახი არ ჰყავდა, ყველაფერს აკეთებდა ჩემთვის და დისშვილისთვის! ხელის გულზე ატარებდა მას. ყველას უყვარდა. მეზობლებსაც და თანამშრომლებსაც…
„უბედნიერესი ქალი ვიქნებოდი ჩემს შვილთან ერთად რომ დავმწვარიყავი.“
– და რა საბუთების გამოსატანად შევიდა სახლში?
გულნარა: პრობაციის ოფიცრად მუშაობდა. წარმატებით დაამთავრა იურიდიული ფაკულტეტი, უყვარდა თავისი სამსახური. არ ვიცი, სახლში სამსახურის რა საბუთები ედო, რომლის გამოც იქ შესვლა გადაწყვიტა…
– თქვენი სახლი ფერფლადაა ქცეული, ყველაფერი განადგურებულია… ახლა როგორ ცხოვრობთ? ვინ შეგიფარათ?
გულნარა: ახლა, მეზობლებთან ვცხოვრობ, საკუთარი საწოლი დაგვითმეს. როგორც ხედავთ, ჩემი სახლისგან აღარაფერი დარჩა. რა ვქნა, ვის ვთხოვო დახმარება… როდესაც საქართველოში ამდენი მშიერი ბავშვია, ჩემი პრობლემები ვინმეს როგორ მოვახვიო თავს?
„იქნებ, შესაძლებელია ერთი ოთახის აღდგენა.“
– ჩვენ თუ შეგვიძლია, როგორმე შეგიმსუბუქოთ ცხოვრება?
გულნარა: არც კი ვიცი, რა გთხოვოთ… ვოცნებობ, აღვადგინო ერთი ოთახი მაინც. მე და ჩემს შვილიშვილს საკუთარი საწოლი რომ გვქონდეს. ნათესავებთან და მეზობლებთან რომ არ ვიაროთ დასაბანად, გაზის წყლის გამათბობელი გვინდა. მადლობელი ვიქნები ნებისმიერი დახმარებისთვის. ასევე, ძალიან გვჭირდება პატარა მაგიდა და სკამები… დანარჩენზე ვერც ვიფიქრებ. ჩვენ ხომ, არასდროს გვიჭირდა.
„უფალს ყოველდღე ვთხოვ, ჩემს შვილთან წამიყვანოს“
– შეგიძლიათ, თქვენს ოჯახზე გვიამბოთ?
გულნარა: ახალგაზრდა ვიყავი, რომ დავქვრივდი. გიორგი სამი წლის მყავდა. მეუღლეც უბედურ შემთხვევას ემსხვერპლა, სვეტი დაეცა და ადგილზე გარდაიცვალა. მისი გვამიც დასახიჩრებული იყო… ეს რაღაც წყევლას ჰგავს. მეუღლე 35 წლის იყო მაშინ. გიორგი რომ გაიზარდა, ვეუბნებოდით: „მოიყვანე ცოლი, ისეთი კარგი ბიჭი ხარ, შენს გვერდით ნებისმიერი ქალი დედოფლად იგრძნობს თავს, უბედნიერესი იქნება.“ ის კი, იცით, რას გვპასუხობდა? „იქნებ, მეც ახალგაზრდა მოვკვდები, მამაჩემივით?“ წარმოგიდგენიათ? თითქოს, სიკვდილის მოახლოებას გრძნობდა.
„რატომ მეც არ ჩავიფერფლე…“
– თქვენი საარსებო წყარო რა არის ამჟამად?
გულნარა: მე მხოლოდ პენსიას ვიღებ – 295 ლარს. მეტი არაფერი გვაქვს. გვეხმარებიან ნათესავები და მეზობლები, მაგრამ ვინ დაგეხმარება მუდმივად? ერთ ამბავს გეტყვით. სანამ დაიღუპებოდა, რამდენიმე დღით ადრე, ჩემმა ბიჭმა სამი თვის სამყოფი მედიკამენტები მიყიდა. ადრე, ასე არასდროს მოქცეულა. მოიტანა ამხელა პარკი და მეუბნება: „ახლა, შემიძლია მშვიდად მოვკვდე, ეს წამლები რამდენიმე თვე გეყოფა.“ ხუმრობით თქვა, მაგრამ რა მოხდა, ხომ ხედავთ? ახლა, ჩემი შვილის ნაყიდ ბოლო აბებს ვსვამ… თითქოს, იქიდანაც ზრუნავს ჩემზე…
ამ სიტყვების მერე, გულნარა ატირდა. დიდხანს ვისხედით ჩახუტებულები, მე კი გულდათუთქული დედისთვის ნუგეშის სიტყვებს ვერ ვპოულობდი…
რა უნდა თქვა, რა უნდა იფიქრო ადამიანმა… დედას შვილის დაკარგვის ტკივილს ვერ გავუყუჩებთ, გიორგის ვერ შევუცვლით, მაგრამ ჩვენ შეგვიძლია შევუმსუბუქოთ ტანჯვა. თითქოს, მისი უსაყვარლესი გიორგი, მასზე ჩვენი ხელებით ზრუნავს. თითქოს, ჩვენ ყველა, მისი მეგობრებივით მივედით მის სანახავად. მისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ნებისმიერი წვრილმანი. მას ხომ, აღარაფერი დარჩა.
საწოლები, ლოგინის თეთრეული, მაგიდა, სკამები, ნებისმიერი საოჯახო ტექნიკა, ჭურჭელი… ეს არასრული ჩამონათვალია იმის, რაც ახლა ასე ძალიან სჭირდება გულნარას. იქნებ, მოვახერხოთ და დავეხმაროთ ერთი ოთახის აღდგენაში?
თუკი ვინმეს ექნება სურვილი მოინახულოს და დახმარება პირადად გაუწიოს, ოჯახის მისამართია: თელავის მუნიციპალიტეტი, სოფელი ქვემო ხოდაშენი.
მეგობრებო, კიდევ ერთი თხოვნა გვაქვს: თუკი შეიტყობთ, რომ თქვენს ნაცნობს ან მეზობელს სჭირდება დახმარება, გთხოვთ, გამოიჩინოთ გულისხმიერება და მოგვწეროთ ამის შესახებ ელექტრონულ მისამართზე: [email protected]
(დანიშნულება: გულნარა ხმიადაშვილი)
ერთად, ჩვენ უკვე ათასობით შეჭირვებულს დავეხმარეთ. გავუმართოთ ხელი ამ ოჯახსაც! ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს?! რადგან არავინ იცის, რას გვიმზადებს ცხოვრება ხვალ!

calendar March 24, 2023
She couldn’t even mourn her son properly. It all happened so fast! The house burned to the ground in a matter of minutes and turned everything that had been built over years of hard work into ashes. But does that matter at all when fire kills the kindest and most caring person?
They buried a pile of charred bones the same day! They did even let me cry over my son’s body.
“That’s the only way I can hug and kiss him… This should have been my photo”
– Gulnara, I know it hurts you to recall that fateful day, but I have to ask.
Gulnara: On December 30th, when we were preparing for New Year, nothing foretold bad luck. My son, rest him in peace, woke up early in the morning, as usual at 6:30, showered, and got ready for work. At that time, something collapsed on the second floor, and I heard my neighbors screaming: “Fire, fire.” We ran out into the yard and saw smoke billowing from the roof, but there was no fire. My son ran into the house to get his work papers and he couldn’t get out. I wanted to go in and rescue him, but the neighbors wouldn’t let me in. They said maybe he had jumped out the window, maybe he was already out … and I believed them. I wish I would have gone in and burned with my son. I would have been a happy mom. No mother should mourn her children! It’s not fair.
The fire consumed everything in minutes. Everything that had been built up over the years
The family’s whole life turned to ashes
– God, what you’ve been through…
Gulnara: I didn’t even see my son’s body, they brought Giorgi’s charred bones in a closed coffin for half an hour and then buried him. I don’t know why I’m still alive. I don’t know what keeps me here. Every day I pray to God to take me to my boy. But he doesn’t, so I must stay here.
The fire has no mercy! It killed the kindest and nicest man
– Do you have other children besides Giorgi?
Gulnara: Yes. I have a daughter who works abroad, and her daughter – my granddaughter – lives with me. Her uncle was the closest person to her. After his death she is in a terrible state. She withdrew into herself, she does not talk… Giorgi was such a wonderful person! He didn’t have a family of his own, and he did everything for me and his niece. He adored us. Everybody loved him. His neighbors, his colleagues…
“I would have been a happy woman if I’d burned with my son”
–  And what documents did he go to the burning house for?
Gulnara: He was a probation officer. He graduated with honors from law school, he loved his job. I don’t know, he had some work papers at home, and he went to get them…
– Your house is in ruins, you have everything burned down… how do you live now? Who sheltered you?
Gulnara: Now I live with my neighbors – they gave us their bed. As you can see there is nothing left in my house. What to do, who to ask… when there are so many starving children in Georgia, how can I impose my problems on anyone?
“Maybe it’s possible to fix up just one room”
– Is there any way we can make your life easier?
Gulnara: I don’t even know what to ask for… I dream of fixing at least one room. For me and my granddaughter to have our own bed. So that I wouldn’t have to go to my relatives and neighbors to bathe – I need a gas boiler. I would appreciate any help. I also need a small table and chairs… I can’t even think of anything else. I’ve never been in need.
“Every day I ask God to take me to my son”
– Can you tell us about your family?
Gulnara: I got widowed early. Giorgi was three years old then. My husband didn’t die of his own accord either, but in an accident. A pole collapsed on him at work, and he died on the spot. His body was also mutilated…it is like a curse. My husband was 35 years old. When Giorgi grew up, we told him: “Get married! You’re so good, any woman would be happy to marry you, she would be like a queen next to you” . Do you know what he answered? “Maybe I’ll die young, like my daddy.” Can you imagine? He seemed to foresee his death.
“Why didn’t I turn to embers, too…”
Gulnara: I only have a pension of 295 GEL. That’s all. Our neighbors and relatives help us, but who can help forever? Let me tell you one story. A few days before he died, my son bought me three months’ worth of medications. He never did that. He brought a whole bag and said: “Now I can die in peace. Now you have medications for a while” he said it in jest, but do you see what happened? Now I’m finishing the last of the pills my son bought me… as if he was looking after me from there, too.
After these words Gulnara burst into tears. We sat hugging each other for a long time, and I could not find the words to soothe the burnt heart of this unfortunate mother.
What to say, what to think of… we can’t heal the wounds of the loss of her son, we can’t replace her son, but together we can ease her suffering. It’s as if her beloved Giorgi is taking care of her with our hands. As if we were all his friends and had come to visit his mother. Any little thing could be of vital importance to her. She has nothing left.
Beds, bedding, a table, chairs, any appliances, dishes… this is an incomplete list of what Gulnara needs now. Can we also help her restore at least one room?
If anyone is willing to visit and help them in person, here is their address: Telavi, Kvemo Khodasheni village.