ყოველი შემდეგი გულყრა შეიძლება უკანასკნელი აღმოჩნდეს გიორგისთვის
გიორგის, ნინის და მათი დედიკოს, მეგის ტანჯვის ცრემლების გარეშე ყურება შეუძლებელია. შეუძლებელია გაიცნოთ ისინი და გული დარდით არ აგევსოთ. მხოლოდ დედას, უფლის გამოგზავნილ ანგელოზს, შეუძლია ამდენის ატანა.
მეგი: ჩემს ბიჭს მძიმე დაავადებების სრული კომპლექტი აქვს: ეპილეფსია, ცერებრული დამბლა და აუტიზმი. კლინიკური სიკვდილი ოთხჯერ გადაიტანა. იცით, რამდენჯერ შემომთავაზეს გიოს თავიდან მოშორება და ცხოვრების ახლიდან დაწყება? მეხვეწებოდნენ, ბავშვთა თავშესაფარში ან გონებრივად ჩამორჩენილი ბავშვებისთვის განკუთვნილ სპეცილურ დაწესებულებაში ჩამებარებინა. თქვენ ამის გაკეთებას შეძლებდით? მე ვერ შევძელი. შეძლებდით თავიდან მოგეშორებინათ შვილი, რომელიც ოთხჯერ გამოგლიჯეთ სიკვდილს ხელიდან?
ალბათ, გიორგის ესმის, რომ დედამისი რომ არა, უკვე დიდი ხანია ცოცხალი არ იქნებოდა
– პირველად როდის შეამჩნიეთ, რომ უცნაურად იქცევა გიორგი?
მეგი: სრულიად ჯანმრთელი დაიბადა. 2 წლის იყო, ცრუ კრუპი რომ გადაიტანა და იმ დღიდან, ჩემი მშვიდი ცხოვრებაც დასრულდა. შეტევები იმდენად ძლიერი იყო, რომ შავდებოდა, სუნთქვას აჩერებდა და გონებას კარგავდა. მერე უდიდესი საშინელება მოხდა, კომაში ჩავარდა! წყალტუბოს საავადმყოფოში, სადაც ის იწვა, ვერაფერს შველიდნენ. ბავშვი „ჩამოწერეს“. ჩემს მეუღლეს, რომელიც ამჟამად აღარ არის ცოცხალი, უთხრეს: „ჩათვალეთ, მკვდარია.“ იმას კინაღამ გული გაუსკდა, მე კი გავიქეცი, შევიჭერი რეანიმაციაში, მოვითხოვე ჟანგბადის ბალიში და ჩემს ბიჭს გვერდიდან არ ვშორდებოდი, სანამ თვალები არ გაახილა. მაგრამ კომის მერე, ძალიან შეიცვალა. მისი განვითარება შეჩერდა, დაუზიანდა ტვინის მარცხენა ნახევარსფერო. გიორგიმ სიარულიც და ლაპარაკიც ნელ-ნელა შეწყვიტა. დაეწყო შეტევები, კოორდინაციის კარგვა.
– შეტევის დროს რა ემართება გიოს?
მეგი: ღმერთმა ნუ დაგანახოთ. ძირს ეცემა, ხელს, ფეხს და თავს ურტყამს იატაკს. მერე, ცოტა ხნით ჩერდება. სასწრაფოს გარეშე, ვერაფერს ვშველი. კიდევ კარგი, ვისწავლე, როგორ უნდა მოვაბრუნო ექიმების მოსვლამდე! ყოველი ასეთი შეტევის დროს, წლების სიცოცხლე მაკლდება. სასწაულია, რომ ახლა ვდგავარ და გესაუბრებით. შინაგანად გამოფიტული ვარ და დიდი ხნის მკვდარი.
“ნებისმიერ წამს შეიძლება შეტევა დაემართოს. აი, ამ წუთას მშვიდად ზის, მერე კი უცებ იატაკზე ეცემა და იკრუნჩხება.“
მეგი: ყოველდღე ვხედავ, როგორ უარესდება ჩემი შვილის მდგომარეობა. სამი წლის ასაკში უფრო მეტ სიტყვას ამბობდა ვიდრე ახლა, როდესაც 11 წლის არის. ენცეფალოგრამა დროულად თუ არ გადავუღეთ და მკურნალობა არ დაენიშნა არც კი ვიცი, რა საშინელებით უნდა დასრულდეს ჩვენი ცხოვრება, მისიც და ჩვენიც. მეც მედიკამენტები მჭირდება… მხოლოდ ჩემი უნარშეზღუდული შვილის პენსიით როგორ გავიტანთ თავს? იქნებ, ვინმემ მირჩიოს რამე? პამპერსი სჭირდება, ახალი ტანსაცმელი. არაფერი აქვს ჩასაცმელი, სპეცსკოლაში რომ იაროს. წამლების უზმოზე მიღება არ შეიძლება. ჯერ საჭმელი უნდა ჭამოს ბავშვმა, პროდუქტის საყიდელი ფული კი არ გვაქვს.
რამდენიმეჯერ გიორგი კინაღამ ხელში ჩააკვდა დედიკოს, მაგრამ მან შეძლო მისი საიქიოდან მობრუნება
– საათზე მეტია, აქ ვარ და ერთი წამითაც კი არ მოგშორებიათ გიორგი. ხან კალთაში ზის, ხან რაღაცას ითხოვს.
მეგი: ვერ გეტყვით, როგორ მიჭირს. მოვლა მუდმივად სჭირდება, საჭმელსაც კი ვერ ჭამს დამოუკიდებლად. მე კი დიაბეტი მაქვს და ეპილეფსია, მაგრამ ექიმთან წასვლასაც კი ვერ ვახერხებ, გჯერათ? ვერ დავტოვებ მარტოს დიდი ხნით. მაშინაც კი, როდესაც სპეცსკოლაში ვტოვებ, ეკლებზე ვზივარ. რამდენიმეჯერ დამირეკეს და მითხრეს, რომ უმძიმესი შეტევა ჰქონდა. ვერც კი წარმოიდგენთ, რა გადავიტანე, სანამ სკოლაში გავრბოდი. აი, ამიტომაც, საკუთარი ცხოვრება აღარ მაქვს. გიო არის ჩემი ცხოვრება.
გიორგი ერთი წამითაც არ შორდება დედიკოს.
– უკვე გასაგებია, რომ მუშაობაზე ლაპარაკიც ზედმეტია.
მეგი: იცით, როგორ მინდოდა მუშაობაც და სწავლაც? კარიერის გაკეთებას და საკუთარი ცხოვრების აწყობას ვაპირებდი. მაგრამ, როგორც ხედავთ, უფალს სხვა გეგმები ჰქონია. 25 წლის ვიყავი, რომ დავოჯახდი, ნინი გაჩნდა, ის ახლა 19 წლისაა. იშვიათი თანდაყოლილი პათოლოგია აქვს ჩემს გოგონას. არ აქვს მენჯ-ბარძაყის ძვლის „ბუდეები“. ტკივილები აწუხებს სიარულის დროს, ძალიან კოჭლობს. ოპერაცია სჭირდება, პროთეზირება. სანამ სული მიდგას, ჩემი შვილებისთვის უნდა ვიბრძოლო, წარმოდგენაც კი მზარავს, მერე რა იქნება.
– ნინი, უკვე გადაწყვეტილი გაქვს, სკოლის დამთავრების მერე რა უნდა აკეთო?
ნინი: მინდა, სადმე მუშაობა რომ დავიწყო. მაგალითად, კონსულტანტად მაღაზიაში. აწონვაში მივეხმარო, ხილ-ბოსტნის სექციაში. მაგრამ არ ვიცი, ფეხზე დგომას რამდენ ხანს შევძლებ, სანამ ტკივილი შემაწუხებს. მაინც მირჩევნია, დამჯდარმა ვიმუშაო, ჯერჯერობით ვეძებ. დიდი სიამოვნებით ვისწავლიდი ფრჩხილების გაკეთებას, მაგრამ ფინანსური შესაძლებლობა არ მაქვს. მიჭირს სახლში ყოფნა, დედიკოს და ჩემი ძმის ტანჯვას მუდმივად ვუყურებ და მეც ვნერვიულობ.
ნინის სულ ეტირება, როდესაც ხედავს, რა დღეშია თავის ძმა
– სოციალურ შემწეობას მაინც ხომ იღებთ?
მეგი: სოციალურმა სამსახურმა მაღალი ქულებით შეგვაფასა, იმის გამო, რომ აქ სხვის ნივთები დევს. ამ სახლში სტუმრად ვართ, სანამ საზღვარგარეთიდან პატრონი არ დაბრუნდება და ვიღებთ მხოლოდ 50 ლარს. ეს ხომ დაცინვაა, თვეში 50 ლარით პურსაც ვერ იყიდი! თვეში 300 ლარის მხოლოდ მედიკამენტები გვჭირდება, 200 ლარის პამპერსი… საჭმელს ან მეზობელი მოგვაწვდის, ან კიდევ ვინმე ღვთისნიერი ადამიანი. ბავშვის დატოვება რომ შემეძლოს, დღედაღამ შეუსვენებლად ვიმუშავებდი, ბავშვებს წამლები, ტანსაცმელი და საჭმელი რომ არ მოკლებოდათ.
– იცით, გასაგიჟებელი რა არის?! ნუთუ სოციალური სამსახური ვერ ხედავს თქვენს ნატანჯ სახეებს, თქვენს თვალებს?! იმას, რომ ნებისმიერ წამს შეიძლება საშინელება დატრიალდეს. იმასაც ვერ ხედავენ, რომ პომიდორით და პურით სადილობთ? ან ამ დახეულ კოლგოტს? გაფუჭებულ გაზის გამათბობელს და ორი სკამით აწყობილ მაგიდას? რომ, ტელევიზორიც კი არ გაქვთ, როგორც ქვის ხანაში?
მეგი: ყველაფერი დამოკიდებულია იმაზე, თუ რა თვალით შეხედავ. თუ გულით შეხედავ, ყველაფერს დაინახავ და მიხვდები. აი, ჩვენი ტაძრის მრევლი გვეხმარება ტანსაცმლით, საკვებით, როცა შეუძლიათ. თქვენც ასე გვხედავთ, ასეთია თქვენი ღვთაებრივი მისია – სხვებს დაეხმაროთ. რამდენიმე წლის წინ, თქვენი ფონდისგან საჩუქრად მივიღეთ საწოლი, მანამდე კი იატაკზე გვეძინა. სოციალური სამსახური ნივთებს უყურებს, ვერ ხედავს ადამიანებს და მათ ტკივილს.
მძიმედ დაავადებულ ბავშვს პომიდორი და პური აქვს სადილად!
– გამოდის, სრულიად მარტო ზრდით ბავშვებს?
მეგი: ჩემი მეუღლე 5 წლის წინ გარდაიცვალა. დაშორებულები ვიყავით, მაგრამ სანამ ცოცხალი იყო, გიოს მოვლაში ძალიან მეხმარებოდა. მასთა რჩებოდა, აჭმევდა, ასეირნებდა. მე კი, ვმუშაობდი ხოლმე, ამ დროს. გარდაიცვალა და ძალიან გაგვიჭირდა. ძალიან…
– არც მშობლები გყავთ, არც ახლობლები?
მეგი: დედაჩემს დიაბეტი აქვს, მამას კი – თავის ტვინის სიმსივნე. დედა ძალიან განიცდის, რომ ვერაფრით მეხმარება. გიოს ვერ მიხედავს, ვერ გაუმკლავდება. დიდი ბიჭია უკვე და მისი ხელში აყვანაც რთულია.
ერთი შეხედვით, გიო სრულიად ჩვეულებრივი ბავშვია. მაგრამ, მხოლოდ მისმა დედიკომ იცის, როგორ იტანჯება.
– მეგი, ვხედავ, საუბარი გიჭირთ და გიოსაც არ მოსწონს, რომ კითხვებით გაწუხებთ. მოდით, შევაჯამოთ. კონკრეტულად რით შეგვიძლია თქვენი დახმარება?
მეგი: ძალიან მერიდება თხოვნა, მაგრამ ახლა, ჰაერივით მჭირდება თქვენი დახმარება. გთხოვთ, დამეხმარეთ, გიო ყოველთვე მედიკამენტებით უზრუნველყოფილი რომ მყავდეს. პენსია და სოციალური შემწეობა არც საკვებზე მყოფნის, არც წამლებზე. ჩემს გიოს ფსიქოლოგისა და ლოგოპედის დახმარება, რეაბილიტაცია ძალიან სჭირდება. უპირველეს ყოვლისა, ენცეფალოგრამის გადაღება და მერე, მედიკამენტოზური მკურნალობის კურსი. კიდევ, მინდა გთხოვოთ ზამთრის ორი თბილი ქურთუკი, ჩემთვის და ნინისთვის. აგრეთვე, ძალიან მაშინებს ჩვენი გაზის გამათბობლის მდგომარეობა. ძალიან ძველია და გაზი ჟონავს. საშიშია. ეპილეფსიით თუ არ დავიხოცეთ, გავიგუდებით გაზით. ენა არ მომიბრუნდება, ტელევიზორი და კარადები რომ გთხოვოთ, ისედაც, ძალიან ბევრს ვითხოვ, მგონი.
ამ გაზის გამათბობელმა, შეიძლება მთელი ოჯახი სიცოცხლე შეიწიროს. რა მნიშვნელობა აქვს, გაზით გაიგუდებიან თუ სიცივე მოკლავთ?
მეგიმ სახეზე ხელები აიფარა და ატირდა. გიოს ეს ძალიან არ მოეწონა და გაგვებუტა, მისი დედიკო რომ ავატირეთ. დედიკოსაც გაებუტა, ამ ქვეყნად ყველაზე მეტად არ უყვარს, როდესაც დედიკო ტირის… გიო ვერ გაებუტება თანამდებობის პირებს, რომლებიც სოციალურ შემწეობას არ აძლევენ. ვერ გაებუტება ექიმებს, ვინც უფასოდ ვერ უმკურნალებს… გიომ ბევრი რამ არ იცის და არ შეუძლია. მაგრამ, ჩვენ ხომ, კარგად ვიცით ყველაფერი. ჩვენ ხომ, შეგვიძლია? ჩვენ კი არ უნდა გავიბუტოთ, არამედ ხელი უნდა გავუმართოთ და ტანჯვა როგორმე შევუმსუბუქოთ.
მეგის, გიორგის და ნინის ოჯახი, წარმოუდგენლად რთულ მდგომარეობაში ჩავარდა და მარტო, ვერ გაუმკლავდებიან. დიდხანს ვერ გაძლებენ და დაიღუპებიან. მალე გამოელევათ ძალა.
ნუ დავივიწყებთ, რომ სიკეთეს არა მხოლოდ შეჭირვებულების დასახმარებლად, არამედ საკუთარი თავისთვის ვაკეთებთ. იმისთვის, რომ ჩვენი სული გადარჩეს და ჰპოვოს სამუდამო სასუფეველი!
თუ გსურთ მოინახულოთ ოჯახი და დახმარება პირადად გაუწიოთ, მათი მისამართია: ვაზისუბანი, მე-4 მიკრორაიონი, მე-2 კვარტალი, კორპუსი 10, ბინა 109.

Each epileptic seizure could be the last for Giorgi It is impossible to watch the agony of Giorgi, Nini and their mother Megi without tears. It is impossible to get to know them and not go crazy with worry. Only a mother can endure so much – a guardian angel sent by God.
Megi: My son has a full set of serious illnesses: epilepsy, cerebral palsy, autism. My son has experienced clinical death four times. Do you know how many times people suggested that I get rid of Gio and start living? They tried to convince me to send him to an orphanage or to a special institution for intellectually disabled children. Could you do that? I couldn’t. Could you get rid of your child, whom they saved from the clutches of death four times?
Each epileptic seizure could be the last for Giorgi
It is impossible to watch the agony of Giorgi, Nini and their mother Megi without tears. It is impossible to get to know them and not go crazy with worry. Only a mother can endure so much – a guardian angel sent by God.
Giorgi probably understands that if it weren’t for his mom, he wouldn’t have been alive for a long time.
– When did you notice unusual behavior in Giorgi?
Megi: He was born perfectly healthy. At the age of two, he had a false croup, and from that day on, I haven’t known a peaceful life. The seizures were so severe that he turned black, stopped breathing, and lost consciousness. Then it was even worse – he fell into a coma! In the Tskaltubo hospital where we were, they gave up on him. They told me and my now-deceased husband Nugzar, “Consider him dead.” My husband was on the verge of collapsing, and I rushed in, stormed into the intensive care unit, demanding an oxygen mask. I sat by his side until my boy opened his eyes. But after that coma, he became completely different. His development halted, and his left hemisphere was damaged. Giorgi gradually stopped walking and talking, he began having seizures, and there was a loss of coordination.
– What happens to Gio during an attack?
Megi: It’s better for you never to see this. He collapses in convulsions. His arm, leg, head hit the floor. Then, for a short while, it stops. It’s impossible to stop it if I don’t call the ambulance. It’s good that I learned how to bring him back from the brink before the doctors arrive! Each seizure takes years of my life. The fact that I’m talking to you right now and holding on is a miracle because inside, I’m completely empty and dead.
“A seizure can start at any second. He can be sitting calmly, and then suddenly end up on the floor in convulsions.”
Megi: Every day, I see how my son’s condition is getting worse. At the age of three, he used to speak many more words than he does now at the age of eleven. If we don’t get him an EEG and start him on new medications in time, I don’t know what nightmare our lives could turn into. I also need medications… But how can I survive on my disabled son’s pension? Maybe someone can advise me? He needs diapers, and new clothes. He has nothing to wear to his special school. You can’t give him medicine on an empty stomach. First, you have to feed the child, but there’s not enough money for groceries.
Giorgi has died in his mother’s arms several times, but she brought him back from the brink.
– I’ve been here for less than an hour, and Giorgi hasn’t left your side for a second. He’s either in your arms or asking for something.
Megi: It’s incredibly difficult. He requires constant care; he can’t even eat on his own. I have diabetes and epilepsy myself, but, believe me, I can’t even go to the doctor. You can’t leave him alone for long. Even when he’s at the special school, I’m on pins and needles because they’ve called me from school several times to say that Gio had a terrible epileptic seizure. You can’t imagine what I went through until I reached the school. That’s why I’m no longer living my own life; my life is all about Gio.
Giorgi doesn’t leave his mother’s side for a minute.
– Apparently, working is out of the question.
Megi: You know, I wanted to study and work. I wanted to build a career and make a life for myself.” I even studied at a university. But you see, God had other plans. I got married at 25, and Nini was born – she’s 19 now. My daughter was born with a rare condition – her pelvic bones lack capsules or “nests.” Walking is painful for her, and she limps severely. She needs to be operated on to get a prosthesis. As long as I’m alive, I will save my children, but I’m even afraid to imagine what will happen next.
– Nini, have you thought about what you’d like to do after you finish school?”
Nini: I want to find a job, like working as a consultant in a store, helping with weighing items or in the fruits and vegetables section. But I’m not sure how long I can stand on my feet before the pain starts. So, I think it’s better to look for a sedentary job for now. I would love to take manicure courses, but I don’t have the financial resources for it. It’s tough at home; I constantly witness my brother and mom’s suffering and it makes me nervous.
Nini always wants to cry when she sees what’s happening to her brother.
– Don’t you receive any social allowance?
Megi: The social service scored us high scores due to other people’s belongings. We are guests in this house, allowed to stay temporarily until the owners return from abroad. And we receive only 50 lari. You can’t even buy bread for a month with 50 lari. It’s outrageous! Medications cost 300 lari, diapers 200… As for food, sometimes neighbors or kind people bring us some. If I could leave my son with someone, I would work – day and night without weekends – to ensure the children have medications, clothes, and food…
– Do you know what’s driving me crazy?! Can’t the social service see your worn-out faces, your eyes filled with exhaustion?! Don’t they realize what can happen at any moment? And don’t they notice the simple bread and tomatoes for lunch? Or the torn tights? The broken gas heater and a table made from two chairs? And the fact that you don’t even have a television, like you’re living in the Stone Age?
Megi: It all depends on how you look at it. If you look with your heart you’ll see everything and understand us. People from our church help me with clothes and food when they can. You look at things that way, you have this divine mission to help others. A few years ago, the Fund gave us a bed because we were sleeping on the floor. But the social service doesn’t look at people and their suffering; they focus on material things.
For my sick child, lunch often consists of just bread and tomatoes.
– So, you bringing up your children alone?
Megi: My husband passed away 5 years ago. We were divorced, but he helped me a lot with Gio while he was alive. He stayed with him, fed him, took him for walks. I was working at that time. But when he died, it became very difficult. Really hard…
– Do you have parents or any close relatives?
Megi: My mother has diabetes, and my father has brain cancer. They are old and seriously ill. My mom is so worried that she can’t help. She can’t cope with Gio anymore. He’s already quite big, it is impossible to carry him.
Gio looks like an ordinary child, but only his mother knows how much he suffers, how he agonizes.
– Megi, I see it’s hard for you to talk, and Gio doesn’t seem to like that we’re bothering you. Let’s summarize our conversation. How can we help you?
Megi: I’m not ashamed to ask for help. Right now, we need your assistance as we need air. Please help us provide Giorgi with his medications. Gio’s pension and social allowance are not enough for food or medication. My Gio urgently needs the help of a psychologist, speech therapist, and rehabilitation. Please help us provide him with food and diapers. First, he needs an electroencephalogram, followed by a course of medication. I would ask for two warm jackets for my daughter and me for the winter. I’m also very afraid of our gas heater. It’s prehistoric and leaks gas. It’s not safe to use it. If we don’t die from epilepsy, we might be suffocated by the gas. I can’t even bring myself to ask for a TV or cabinets – I’m already asking for so much.
This gas heater could kill our family. And what difference does it make how we die, from the cold or suffocation?
Megi buried her face in her hands and started to cry. Gio didn’t like this; he was upset with us for bringing his mom to tears with our questions. He got upset with his mom – he dislikes it most in the world when his mom cries. Gio can’t get upset with the officials who won’t provide him with social allowance. He can’t be upset with the doctors who can’t treat him for free. Gio doesn’t know and can’t do many things. But we do know, and we can. We shouldn’t get upset; instead, we should help. We can unite and alleviate this suffering.
The family of Megi, Giorgi, and Nini have faced incredible hardships, and they can’t handle it all on their own. They won’t stay afloat for long, and they are running out of strength.
Remember, we do good not only for those in need but also for ourselves. We save them from perishing and help our souls find eternal life!
If you are willing to visit this family and help them in person, here is their address: Vazisubani, 4th microdistrict, 2nd block, building 10, apartment 109.
We never turn our backs on those we support because one–time assistance only offers temporary relief from their suffering. But what happens to this child afterward? Can you imagine what one-time assistance is like? It’s akin to rescuing a fish stranded on the shore, briefly dipping it in water, and then placing it back on dry land. You can provide ongoing support to this family by setting up a monthly donation through the Fund’s website.