როდესაც ექიმები სიკვდილს უქადიან, დედის სიყვარული და უფლის უდიდესი რწმენა კი სიცოცხლეს უნარჩუნებს!
შვიდ წლამდე თედოს თითის განძრევაც კი არ შეეძლო. კრაზანას მისთვის თვალი რომც ამოეჭამა, ვერაფერს იზამდა. ექიმების სიტყვების თანახმად, გარდაუვალი სიკვდილი ელოდა, მაგრამ დედა ყოველ ჯერზე ახერხებდა მის საიქიოდან მობრუნებას!
თქვენ წინაშეა მძიმედ დაავადებული და ძალიან უბედური, მშვენიერი ქართველი ვაჟკაცი თედო! შვიდ წლამდე ცოცხალმკვდარი ლოგინს იყო მიჯაჭვული. სავარაუდოდ, მშობიარობის დროს ბავშვი ხელიდან გაუვარდათ და დაუზიანდა თავის ტვინი, არადა სრულიად ჯანმრთელი დაიბადა! თედოს ოჯახს საშინელი, უდიდესი უბედურება დაატყდა თავს!
ერთხელ ბიჭს თვალზე კრაზანა დააჯდა, მან კი ვერაფრით მოიშორა. ფუტკრებისგან განსხვავებით, კრაზანა უმიზეზოდ იკბინება. ისინი ბრაზიანი და აგრესიულები არიან! სასწაულია, რომ შორენა, ბიჭის დედა, მუდამ მის გვერდით არის. ერთი წამიც და თედო თვალის გარეშე დარჩებოდა!
ღმერთო, ღმერთო, მეგობრებო, რამდენი ასეთი სამწუხარო ისტორია გსმენიათ ჩვენგან, საავადმყოფოებზე საქართველოში, განსაკუთრებით თბილისის ფარგლებს გარეთ. რა თქმა უნდა, ამის აღიარების გამბედაობა არ ეყოთ და ბავშვი დედას ისე გაატანეს, რომ შედეგების შესახებ არც კი გააფრთხილეს. მაგრამ მათ დაავიწყდათ, რომ არსებობს ღმერთი და მისი წყალობით ქართველი დედები თავგანწირვით იბრძვიან საკუთარი სისხლისა და ხორცის გადასარჩენად!
შორენა: „მომხდარის შემდეგ მეუღემ მალევე არჩევანის წინაშე დამაყენა — ან მე, ან ეს ავადმყოფი მახინჯი ბავშვიო! აი, თავადაც ხედავთ, ჩემი არჩევანი როგორი იყო!”
რას ვიზამთ, მეგობრებო, ჩვენთვის ქმრების ასეთი გადაწყვეტილება სიახლეს სულაც არ წარმოადგენს! თუ მოვისურვებთ, ვნახავთ, ასეთ ნაძირალებს რას უმზადებს უფალი! შეგვიძლია ვიპოვოთ და ვნახოთ… მათთვის ეს გარდაუვალია!
შორენა: დავრჩი სამი შვილით მარტო. თედოსთვის წამლები რომ გვეყიდა და მასაჟებზე გვეტარებინა, მე და ჩემი უფროსი ვაჟი თორნიკე, რომელიც მაშინ 11 წლისა იყო, მოცვს ვკრეფდით და სანაპიროზე ვყიდდით. ამ დროს კი თედოს უვლიდა მისი უმცროსი ძმა თომა, რომელიც მაშინ 7 წლისა იყო. ასე, ერთმანეთის მუდმივი თანადგომით, სახლის კეთილმოწყობა მოვახერხეთ და ადამიანურად ცხოვრება დავიწყეთ. ბავშვები გაიზარდნენ, დაიწყეს მუშაობა, ყველაფერს აკეთებდნენ იმისთვის, რომ არაფერი მოჰკლებოდა თედოს. შეუძლებელი შევძელით. თედო ფეხზე დადგა და ნაბიჯების გადადგმა შეძლო… მაგრამ აღმოჩნდა, რომ ყველაზე რთული გამოცდა წინ გველოდა.
— რა მოხდა, შორენა? რატომ არის ირგვლივ ყველაფერი ასე დანგრეული?
შორენა: როდესაც ცხოვრება უკვე აწყობილი გვქონდა და, უფლის წყალობით, ბედნიერად ვცხოვრობდით 12 წელი, ხანძარი გაჩნდა და 20 წუთში გაანადგურა, ფერფლად და ნაცარტუტად აქცია ყველაფერი, რაც გაგვაჩნდა. ჩვენი სახლი მთლიანად დაიწვა. გადავრჩით, მადლობა ღმერთს, მაგრამ იმ ტანსაცმლის ამარა დავრჩით, რომელიც ხანძრის გაჩენის მომენტში გვეცვა.
— როგორ გადარჩით?
შორენა: ღმერთმა გადაგვარჩინა. სახლში არ ვიყავით. მე გასაუბრებაზე ვიყავი, თედო დღის ცენტრში, ჩემი უმცროსი ვაჟი და რძალი სამსახურში იყვნენ. ყველანი სახლში რომ ვყოფილიყავით, ახლა თქვენთან არ ვისაუბრებდი! და საქართველო ვერ გაიგებდა, რამხელა უბედურება შეგვემთხვა! ყველანი ცოცხლად დავიწვებოდით!
ხალხისთვის დახმარების თხოვნას ვერასდროს გავბედავდი. საქართველოში ხომ ჩვენ გარეშეც უამრავი გაჭირვებული ადამიანია. მაგრამ ახლა სრულიად გამოუვალ მდგომარეობაში ვართ. სხვის სახლში ვცხოვრობთ და ძალა უნდა მოვიკრიბოთ, რათა ყველაფერი ნულიდან დავიწყოთ. ყველაზე ცუდი კი ისაა, რომ თედოს ვერ ვუხსნი, რატომ ვართ აქ! ჩემი საბრალო, მძიმედ დაავადებული შვილი სხვის, ძილისთვის მოუხერხებელ საწოლზე ზის და წუწუნებს: „ჩემი საწოლი, ჩემი საწოლი…“ ნერვული აშლილობის გამო ხერხემლის საშინელმა ტკივილმა შეაწუხა!
„თედოს რაღაც წანაზარდი გაუჩნდა ხერხემალზე, რის გამოც ჯოჯოხეთური ტკივილი აწუხებს და სიარული არ შეუძლია. კუზი გაუჩნდა და ცუდად გრძნობს თავს“
— ღმერთო, ნეტავ, თუ დარჩა ამქვეყნად რამე განსაცდელი, რომელიც აგცდათ?
შორენა: არა! საკუთარ ტყავზე ისიც კი გამოვცადე, რას ნიშნავს შვილის სიკვდილი. 25 წლის წინ, ერთი წლის ასაკში, ჩემი გოგონა გარდაიცვალა. ავად არ იყო, არც ჯანმრთელობის რაიმე პრობლემა ჰქონდა… უბრალოდ, ვერ გაიღვიძა. ჩემი გარდაცვლილი გოგონას გვამით ხელში საავადმყოფოდან საავადმყოფოში დავდიოდი, ვითხოვდი, გაეკვეთათ და მიზეზი აეხსნათ ჩემთვის. ახალგაზრდა ვიყავი, ეს იყო ჩემთვის ბედის პირველი დარტყმა და შემდეგ ერთი ბედნიერი დღეც აღარ მახსოვს… მერე თედო დაიბადა და უკვე იცით, რაც მოხდა.
— როგორ ფიქრობთ, რატომ იტანჯება ამდენს ზოგიერთი ადამიანი? მიზეზი რა არის?
შორენა: წყევლას ჰგავს. დარწმუნებული ვარ, ტანჯვა ყოველთვის ჩვენი წინაპრების ცოდვების საზღაურია.
— თქვენს წინაპრებს რა უნდა დაეშავებინათ ისეთი, რომ თქვენ ამდენი პრობლემა გქონოდათ? ყველა ვერ გაუმკლავდებოდა ამას.
შორენა: რადგან ჩემი მშობლები ცოცხლები აღარ არიან და ეს მათ გრძნობებს არ შეურაცხყოფს, გეტყვით. ერთი ძალიან კარგი და კეთილი ბიჭი მიყვარდა და მასაც ძალიან ვუყვარდი. ისე, როგორც რომეოსა და ჯულიეტას… მაგრამ ჩემი მშობლები ჩვენი ურთიერთობის წინააღმდეგი იყვნენ. დედამ მითხრა, თუ დავქორწინდებოდით, თავს მოიკლავდა.
— და რატომ? იქნებ, რაიმე მიზეზი იყო?
შორენა: იმ ბიჭს ავადმყოფი და ჰყავდა, დედაჩემმა კი თქვა, რომ არ სურდა, მთელი ცხოვრება ავადმყოფების მომვლელი ვყოფილიყავი, რომ ჩემს კისერზე იქნებოდა მისი დაც… პატარა ვიყავი, დედაჩემს წინააღმდეგობას ვერ გავუწევდი… ვიფიქრე: გავიზრდები და საყვარელ ადამიანს გავყვები ცოლად. მაგრამ 17 წლისაც არ ვიყავი, როდესაც სრულიად უცნობმა კაცმა, ჩემმა მეუღლემ მომიტაცა. ესეც დედაჩემის ნახელავია, ჩემი აზრით. წამოსვლა მინდოდა, მაგრამ სახლში არ მიმიღეს და დედამ დამარწმუნა, რომ დავრჩენილიყავი… ასე მოხდა ეს ყველაფერი…
— ღმერთო! სწორედ ის დაგემართათ, რისგანაც დედას უნდოდა თქვენი დაცვა…
შორენა: ხანდახან ვფიქრობ: მაშინ რომ არ ჩარეულიყო დედაჩემი ჩემს ბედში, როგორ ვიცხოვრებდი? მაგრამ ამას ვერასდროს გავიგებ… რაც არის, ეს არის… ღმერთს არ ვემდური. ყოველთვის მადლობას ვუხდი იმ განსაცდელისთვის, რასაც მიგზავნის და ვთხოვ, მომცეს ძალა, რომ ამ ყველაფერს გავუძლო.
არ იფიქროთ, რომ ვეჭიდები სიცოცხლეს. ხანდახან მეჩვენება, რომ დიდი ხანია ცოცხალი აღარ ვარ. სანამ ჩემს ტანჯულ თედოს ფეხზე არ დავაყენებ, იმქვეყნად ვერ წავალ. იმხელა შრომა მაქვს ჩადებული, უმოძრაო ბავშვი ცოცხალ ადამიანად რომ ქცეულიყო. არ მაქვს უფლება, ახლა დავნებდე და ყველაფერი ისე დავტოვო, როგორც არის. სულ რაღაც ერთი წლის წინ, მას ადგომა და ნაბიჯების გადადგმა შეეძლო. მასაჟის გაკეთება ვისწავლე, ვუკეთებდი და ჭიქის ხელში დაჭერა შეძლო. მაგრამ ერთი წლის წინ წანაზარდი გაუჩნდა ხერხემალზე, რომელიც იზრდება და ძალიან სტკივა. ამის გამო თედო წელში მოიხარა და ვეღარ დადის. მეშინია, თუ ახლა ვერაფერს გავაკეთებ მისთვის, სრულიად უმოძრაო გახდება, როგორც ბავშვობაში, და ეს დასასრულის დასაწყისი იქნება.
უფროსი ვაჟი, გამოკვლევებისა და ოპერაციებისთვის ფულის შესაგროვებლად საბერძნეთში წავიდა სამუშაოდ. ჩავიდა თუ არა, სამშენებლო ობიექტზე უკანონო მუშაობისთვის დააკავეს. კარგი უნდოდა, მაგრამ ისე გამოვიდა, როგორც ყოველთვის. მხოლოდ პრობლემებია ყველგან, სადაც არ უნდა გაიხედო. პრობლემები ისედაც იყო ჩვენს ცხოვრებაში, მაგრამ თავზე ჭერი მაინც გვქონდა, ახლა კი ისიც აღარ გვაქვს.
„25 წელია, კოვზით ვაჭმევ და როგორც ჩვილს, ისე ვუვლი“
— არავინ გეხმარებათ? სახელმწიფომ რემონტისთვის თანხა არ გამოყო?
შორენა: სახელმწიფომ 5 000 ლარი მოგვცა. რისთვის უნდა იყოს ეს თანხა საკმარისი? მშობლები არ მყავს, ქმარი არ მინახავს 17 წელია… მარტო ვარ და სამი ვაჟი მყავს. მე არასოდეს შევაწუხებდი უცნობ ადამიანებს და დახმარებას არ ვითხოვდი, მაგრამ სხვა გზა უბრალოდ არ მაქვს. თქვენი თანაგრძნობისა და მხარდაჭერის გარეშე ვერ გადავრჩებით. დაგვეხმარეთ…
— ისეთ შოკში ჩამაგდო იმ ყველაფერმა, რაც მოვისმინე, სულ დამავიწყდა მეკითხა, თქვენი საარსებო წყარო რა არის?
შორენა: თედოს პენსია და უმცროსი შვილის, თომას ხელფასი. კურიერად მუშაობს. ხომ გესმით, მკურნალობისთვის თანხას ვერასდროს შევაგროვებთ.
„მხოლოდ ღმერთის რწმენა მმატებს ძალას, ცხოვრება რომ გავაგრძელო და ადამიანური სახე არ დაკარგო”
— რის გაკეთება შეგვიძლია თქვენთვის?
შორენა: ჩემთვის არა, ჩემი თედოსთვის. გთხოვთ, თურქეთში წასვლაში, გამოკვლევების ჩატარებასა და ოპერაციის გაკეთებაში დაგვეხმაროთ. ვერ ვიცოცხლებ, თუ ის ისევ ისეთი უმწეო გახდება, როგორიც სიცოცხლის პირველ წლებში იყო!
ძვირფასო მეგობრებო, სხვისი მწუხარების შესახებ ყოველ ახალ ისტორიასთან ერთად, უფლის წყალობით, ფონდის დასახმარებლად 130 000-ზე მეტი ადამიანი შემოგვიერთდა! ეს უკვე ნამდვილი სასწაულია! მსოფლიოს სხვა ქვეყნებში მსგავსი რამ არ ხდება. მიუხედავად იმისა, რომ გულისხმიერი ადამიანების 90 პროცენტი თავადაც მდიდარი არ არის, ჩვენ ზუსტად ვიცით, რომ ისინი, ისევე როგორც ჩვენ, ფონდში, ახლოს არიან შემოქმედთან და ერთად ყოველთვის შეგვიძლია ერთმანეთის იმედი გვქონდეს. ჩვენ ჩვენი საქართველო ჩამოვაყალიბეთ — სიკეთისა და დახმარების საქართველო! ღმერთმა გამოგვიგზავნა ჟურნალისტები, რომლებმაც იციან, ადამიანების გასაჭირის შესახებ სიმართლე როგორ გვიამბონ, რათა  თქვენს მშვენიერ სულებს ჩასწვდეს!
დავეხმაროთ შორენას, თედო ფეხზე რომ დააყენოს! თურქეთის კლინიკაში ნამდვილად არავის დაუვარდება ის! იქ შეუძლიათ და მზად არიან, რომ ფეხზე დააყენონ, მაგრამ ამისთვის ძვირადღირებული გამოკვლევები სჭირდება.
მეგობრებო, დალოცვილები ყოფილიყავით, ღმერთმა გაშოროთ განსაცდელი, ის ადამიანები კი, ვისაც თქვენ დაეხმარეთ, თქვენი ჯანმრთელობისთვის მუდამ ილოცებენ!
შორენას და მისი ვაჟის, თედოს ამბავი წარმოუდგენლად შემზარავია. წარმოიდგინეთ, რომ თქვენი შვილი სიცოცხლის პირველივე წუთებიდან საწოლს არის მიჯაჭვული და თითის განძრევაც კი არ შეუძლია. დაბადებიდან უიმედოა მისი მდგომარეობა, მაგრამ სამყაროს ცენტრია დედისთვის, რომელიც, ყველაფრის მუხედავად, უკვე 25 წელია, მისი ჯანმრთელობისთვის იბრძვის. მათი ცხოვრება განსაცდელთა დაუსრულებელი რიგია, რომელიც მათ აძლიერებს და, იმავდროულად, ანადგურებს. მაგრამ ამ ჯოჯოხეთშიც კი სიყვარულისა და იმედის ადგილი მოიპოვება.
მიუხედავად ყველაფრისა, შორენა დამნაშავეებს არ ეძებს. ღმერთს არ ემდურის, მხოლოდ ძალას სთხოვს, სირთულეებს რომ გაუმკლავდეს და შვილს დაეხმაროს.
შორენა დახმარებას ითხოვს, მის შვილს თურქეთში რომ ჩაუტარდეს გამოკვლევები და ოპერაცია. თითოეული ჩვენგანი შეიძლება აღმოჩნდეს ისეთ სიტუაციაში, როდესაც უცხო ადამიანების დახმარება ერთადერთი ხსნა არის. შორენას და თედოს ისტორია არა მხოლოდ ტანჯვის ისტორიაა, არამედ დახმარების მუდარა გახლავთ, რომლის იგნორირებაც არ შეიძლება. ნუ დავრჩებით გულგრილნი. „ნეტარ არიან მოწყალენი, რადგან ისინი იქნებიან შეწყალებულნი“ (მათე 5:7). ჩვენი დახმარებით ამ ოჯახს შეუძლია კვლავ ჰპოვოს სახლი, იმედი და მომავალი. დაეხმარეთ, სანამ გვიანი არ არის და იქნებ, თედოს არა მხოლოდ სიცოცხლე, არამედ ბედნიერებაც აჩუქოთ.
თუ გსურთ, მოინახულოთ და დახმარება პირადად გაუწიოთ ამ ოჯახს, მათი მისამართია: ბათუმი, თამარის დასახლება, ტბეთის შესახვევი №6.

calendar May 28, 2024
Until the age of seven, Tedo couldn’t move a single finger. He wouldn’t have been able to swat away a wasp even if it were eating his eye. The doctors said he would die, but his mother brought him back from the brink every time! Before you is a gravely ill and unfortunate but handsome Georgian boy, Tedo! Until the age of seven, he lay in bed neither alive nor dead. During childbirth, the baby likely slipped from the hands of the midwife and injured his head, even though he was born perfectly healthy! A tragedy beyond comparison befell Tedo’s family! One day, a wasp landed on the boy’s eye, and he couldn’t brush it away. Unlike bees, wasps sting without provocation. They are just aggressive! It’s a miracle that Shorena, the boy’s mother, was always by his side. Just a second more, and Tedo might have lost his eye! My God, unfortunately, you have heard so many such stories from us, friends, about many Georgian hospitals, especially those located in the provinces, far away from Tbilisi.
When Doctors Give Up, but a Mother’s Love and Strong Faith in God Save!
Until the age of seven, Tedo couldn’t move a single finger.  He wouldn’t have been able to swat away a wasp even if it were eating his eye. The doctors said he would die, but his mother brought him back from the brink every time!
Before you is a gravely ill and unfortunate but handsome Georgian boy, Tedo! Until the age of seven, he lay in bed neither alive nor dead. During childbirth, the baby likely slipped from the hands of the midwife and injured his head, even though he was born perfectly healthy! A tragedy beyond comparison befell Tedo’s family!
One day, a wasp landed on the boy’s eye, and he couldn’t brush it away. Unlike bees, wasps sting without provocation.  They are just aggressive! It’s a miracle that Shorena, the boy’s mother, was always by his side. Just a second more, and Tedo might have lost his eye!
My God, unfortunately, you have heard so many such stories from us, friends, about many Georgian hospitals, especially those located in the provinces, far away from Tbilisi.  Of course, they didn’t have the courage to confess this to the mother, so they handed her the baby without warning her about the possible consequences. But they forgot that there is a God, and He has destined Georgian mothers to make sacrifices for the sake of saving their children!
Shorena: “Shortly after the incident, my husband gave me an ultimatum: ‘It’s either me or this sick freak!’ And here I am before you, and here is my choice!”
Well, such ultimatums from husbands are no news to us, friends! But what choice God will make for such a scoundrel, we will someday!  We’ll wait and see… For sure!
Shorena: I was left with three children in my arms.  In order to buy medications for Tedo and take him to massages, my eldest son, Tornike, who was 11 at the time, and I gathered blueberries and sold them on the beach. During this time, Tedo’s younger brother, Toma, who was 7 at the time, stayed with him. Day by day, helping each other, we managed to arrange our home and start living like human beings. And as the children grew up, they began to work, doing everything to ensure Tedo lacked nothing. We did the impossible. Tedo stood up and took steps… But it turned out, the hardest part was still ahead for me.
– What happened, Shorena? And why is there such chaos all around?!
Shorena: When everything was going well and God gave us 12 years of happy life, suddenly there was a fire, and in just 20 minutes everything we had built up turned into ashes, dust, and rubble.  Our house caught fire, and everything burned to the ground.  Thank God we survived, but we were left only with the clothes we were wearing at the time of the fire.
– How did you survive?
Shorena: God saved us. We weren’t at home. I was at an interview, Tedo was at the day center, and my youngest son and daughter-in-law were at work. If we had all been at home, you wouldn’t be talking to us now! And Georgia wouldn’t have known about our tragedy! We would have all burned alive!
I would never have dared to ask people for help. Because even without us, there is already so much suffering among people in Georgia. But now we are completely helpless. We live in someone else’s house, and we need to find the strength to start over from scratch. But the worst part is that I can’t explain to Tedo why we’re here! And my poor sick son sits on someone else’s uncomfortable bed and moans: “My bed, my bed…” Due to a nervous breakdown, he began to experience terrible pain in his spine!
“Something grew on Tedo’s spine.  Because of this, Tedo experiences excruciating pain and cannot walk. He developed a hump on his back, and he feels unwell.”
– My God, are there any worldly horrors that you have been spared from?
Shorena: No! I even experienced on my own skin what it means to lose a child. 25 years ago, when she was one year old, my daughter died. She wasn’t sick, she didn’t have any health problems… She just didn’t wake up. With the body of my dead daughter in my arms, I went to hospitals to have an autopsy done and to understand what had happened to her. I was young, it was the first blow of fate for me, and after that, I never saw a happy day… After her, Tedo was born, and what happened next, I have already told you.
– Why do you think some people suffer so much? What’s the reason?
Shorena: It’s like a curse. I’m sure every suffering is payment for the sins of our ancestors.
– What could your ancestors have done wrong to cause you such problems? Not everyone could cope with it.
Shorena: Since my parents are no longer alive and this won’t hurt their feelings, I’ll tell you. I was in love with a very good and kind boy, and he loved me very much too. Like Romeo and Juliet… But my parents were against our union. My mother said she would kill herself if I married him.
– Why? Were there any reasons?
Shorena: That boy had a sick sister, and my mother said she didn’t want me to spend my whole life taking care of the sick, that his sister would be a burden on me… I was young, I couldn’t resist my mother… I thought: I’ll grow up and marry my beloved.  But I wasn’t even 17 when my husband, a completely stranger, kidnapped me. I think that’s also my mother’s doing. I wanted to leave him, but I wasn’t accepted back home, and my mother persuaded me to stay… That’s how it all happened.
– Oh God! You’ve faced exactly what your mother tried to protect you from…
Shorena: Sometimes I wonder: if she hadn’t intervened in my fate back then, how would I have lived? But it’s impossible to know… What’s done is done… I never blame God. I always thank Him for the trials He sends me and ask for strength to endure and overcome them.
Don’t think I’m clinging to life. Sometimes it feels like I’ve been dead for a long time already. I can’t leave this world until I get my martyr, Tedo, back on his feet. I’ve poured so much effort into him, transforming him from an immobile child into a living one.  “I can’t afford to give up now and let everything run on its own. Just a year ago, he could stand up and take steps on his own.  I learned to give him massages, and he could hold a cup in his hand. But a year ago, a growth appeared on his spine, it’s growing and causing him excruciating pain, and because of it, Tedo hunched over and stopped walking. I’m afraid that if I can’t do something for him now, he’ll end up just as immobile as he was in childhood, and that would spell disaster.
My eldest son went to work in Greece to earn money for exams and surgeries, but he got caught working on a construction site illegally as soon as he got there. He had good intentions, but things always seem to go awry.  Everywhere I turn, it’s just one problem after another. We used to cope with problems, but at least we had a roof over our heads, and now we don’t even have that.
“For 25 years, I’ve been spoon-feeding him and tending to him like a baby.”
– Isn’t anyone helping you? Hasn’t the state provided funds for repairs?
Shorena: The state gave me 5000 lari. What can that amount cover? I don’t have parents, haven’t seen my husband in 17 years… I’m alone, and I have three sons. I never would have burdened others or asked for help, but I simply have no other choice. Without your compassion and support, we won’t survive. Please, help us…
– I was so shocked by what I heard that I even forgot to ask what you live on?
Shorena: My son’s pension and my youngest son Toma’s salary.  He works as a courier. You understand, we’ll never be able to save enough for treatment.
“Only faith in God keeps us going and helps us maintain our dignity.”
– What can we do to help you?
Shorena: Not for me, but for my Tedo. Please, help us go to Turkey for exams and surgery. I won’t be able to handle it if he becomes as helpless as he was in his early years again!
Dear friends! From one story to the next, the Lord God has brought over 130,000 people to the Fund to aid those in need.  It’s truly a miracle! Such a united effort is unparalleled in other parts of the world. No matter that 90 percent of these kind-hearted people are not wealthy, but we know for sure that they, like us in the Fund, are close to the Creator, and together we can always rely on each other. We’ve formed our own Georgia – a place of kindness and help! And God has blessed us with journalists who have the gift of sharing others’ sorrows in a way that touches your hearts.
Let’s join our efforts to help Shorena get Tedo back on his feet! In Turkey, they definitely won’t drop him! They have the expertise to help him stand again.  However, costly examinations are required.
Be blessed, dear friends, and may sorrow always pass you by. Remember, those you’ve assisted are forever praying for your well-being!
The story of Shorena and her son Tedo is striking in its cruelty. Imagine that from the first moments of life, your child is confined to a bed, unable to even move a finger.  Deprived of hope from birth, he becomes the center of the world for his mother, who, against all odds, has been fighting for his health for 25 years now. Their life is a series of trials that both strengthen and simultaneously destroy. But even in this hell, there is room for love and hope.
Despite everything, Shorena does not seek culprits, does not complain to God, but only asks for strength to endure the hardships and help her son.
Shorena asks for help for her son to go to Turkey for examination and surgery.  Each of us may find ourselves in a situation where the help of strangers becomes the only salvation. The story of Shorena and Tedo is not just a tale of suffering; it’s a cry for help that cannot be ignored. Let’s not remain indifferent. “Blessed are the merciful, for they will be shown mercy” (Matthew 5:7). It is within our power to help this family regain their home, hope, and future. Help now, before it’s too late, and perhaps you will not only give Tedo life, but also happiness.
If you are willing to visit the family and help them in person, here is their address: Batumi, Tamara’s Settlement, Tbeti Turn #6.