„ფეხზე დადგომას თუ შევძლებ, ჩემი ოცნებაა, მონაზვნად აღვიკვეცო“ – ირმას ტრაგიკული ცხოვრება სულს აგიფორიაქებთ. ერთ დროს ბედნიერი გოგონა, ახლა, ლოგინს არის მიჯაჭვული ბნელ ოთახში და დახმარებას სთხოვს ხალხს, მონასტრამდე თავის ფეხით მისვლა რომ შეძლოს.
calendar სექტემბერი 15, 2024
მარტოხელა ქალი ბნელ ოთახში, ჟანგიან საწოლს არის მიჯაჭვული
ხუთ კვადრატულ მეტრში, ბნელ ოთახში, ჟანგიან საწოლს მიჯაჭვულია ირმა და იტანჯება… ქალს არც ქმარი, არც შვილები ჰყავს. დედ-მამაც დაეღუპა. დიახ, ასე სრულიად მარტოა საბრალო ქალი და საწოლიდან ადგომა წყლის დასალევადაც კი არ შეუძლია. ირმა სრულიად ჯანმრთელი იყო, თუმცა, საყვარელი დედის გარდაცვალებამ მასზე ისე იმოქმედა, რომ ვერაგი დაავადება განუვითარდა. ქალს გადაადგილების პრობლემები ჯერ კიდევ 2009 წლიდან შეექმნა. თუმცა, უფულობის გამო, ექიმთან ვერ მივიდა. საბრალო ირმას ჯანმრთელობის მდგომარეობა დედის გარდაცვალების შემდეგ დამძიმდა. 2019 წელს კი, საბრალო ქალს, გაფანტული სკლეროზის დიაგნოზი დაუსვეს ექიმებმა.
ჭამის დროსაც კი არ შეუძლია საწოლზე წამოჯდომა
შეხედეთ, საბრალო ქალს! ჭამის დროსაც კი არ შეუძლია ლოგინზე წამოჯდომა. ერთი წამით მაინც წარმოიდგინეთ რა საშინელებაა, მწოლიარე მდგომარეობაში საკვების მიღება. ზოგჯერ ლუკმა გადაუცდება საბრალო მარტოხელა ქალს და წყლის მიმწოდებელიც კი არავინ ჰყავს. სპეციალური სამედიცინო საწოლი რომ ჰქონოდა ირმას, არც ნაწოლები გაუჩნდებოდა და ჭამის დროსაც შეძლებდა წამოჯდომას. ახლა კი, ამ ჟანგიან,  საუკუნეზე მეტი წლოვანების საწოლზე წევს ქალი, სრულიად პარალიზებული.
ეს ჟანგიანი საწოლი საუკუნეზე მეტი ხნისაა
ირმას სრულიად პარალიზებული აქვს ორივე კიდური
საბრალო ქალს ერთადერთი ოცნება აქვს: ფეხზე დადგომა შეძლოს, რომ მონასტერში წავიდეს და მონაზვნად აღიკვეცოს. დიახ, ქალი გამოუტყდა ფონდის კორესპონდენტს, რომ ჯერ კიდევ ახალგაზრდობიდან სურს მონაზვნად აღკვეცა. ერთი საინტერესო ისტორიაც გაიხსენა თავისი წარსულიდან.
ირმა (55 წლის): ჯერ კიდევ მრავალი წლის წინ, როდესაც ახალგაზრდა და სიცოცხლით სავსე ვიყავი, როდესაც ვოცნებობდი, რომ მყოლოდა ბევრი შვილი, ერთ-ერთმა ბერმა შემომხედა და ასეთი სიტყვები მითხრა: „შენ მონაზვნად აღიკვეცები და შენი სახელი იქნება „დედა ანა“. მაშინ, ალბათ, ვერავინ იფიქრებდა, რომ მე მონაზვნად აღკვეცის სურვილი ოდესმე მექნებოდა, რადგან ძალიან აქტიური და სიცოცხლით სავსე გოგო ვიყავი. ჩემი ერთადერთი ოცნებაა, სიცოცხლის უკანასკნელ წუთამდე უფლის მსახური ვიყო. მაგრამ, მონასტერში როგორ წავიდე, მონაზვნად როგორ აღვიკვეცო, როდესაც ამ საწოლიდან წამოდგომაც კი არ შემიძლია“ – ეს სიტყვები წარმოთქვა საბრალო ქალმა, ამოიოხრა და საწოლის წინ, კედლებზე გაკრულ ხატებს შეხედა ცრემლმორეულმა.
ირმას საწოლის წინ ეს ხატებია. მხოლოდ ლოცვა აძლიერებს ქალს
იმისთვის, რომ ირმა ბოლომდე გამოჯანმრთელდეს, საჭიროა ღეროვანი უჯრედის გადანერგვა, რომელიც საზღვარგარეთ კეთდება და ძალიან ძვირადღირებული ოპერაცია არის. საბრალო ქალი იმდენად მორიდებულია, რომ ფონდის კორესპონდენტს ეს სიტყვები უთხრა: „შვილო, უცხო ადამიანებს ასეთი ძვირადღირებული ოპერაციისთვის დახმარებას ვერ ვთხოვ, მაგრამ, მცირედი დახმარება მაინც რომ გაიღონ, მასაჟის კურსს ჩავიტარებ და იქნებ, ყავარჯნების მეშვეობით გადაადგილება მაინც შევძლო. მონასტრამდე მიმაღწევინა, შვილო, ესაა ჩემი ერთადერთი ოცნება. თუ ლოგინიდან წამოდგომას ვერ შევძლებ, ისე მოვკვდები, რომ ამ ოცნებას საფლავში ჩავიყოლებ.“
ნუთუ ამას „ჭერი“ ჰქვია. ოთახში ისევე წვიმს, როგორც გარეთ
წვიმის წყალი ამ ტაშტში გროვდება
აი, ამ ტაშტში გროვდება, ჭერიდან ჩამოსული წვიმის წყალი. შემდეგ კი, გარეთ ღვრიან კეთილი მეზობლები. როგორც შეუძლიათ, ცდილობენ დახმარება გაუწიონ საბრალო ქალს მიუხედავად იმისა, რომ თვითონაც შეჭირვებულად ცხოვრობენ.
ირმას სამყაროსთან კონტაქტი ხდება მხოლოდ ამ ძველი ფანჯრის მეშვეობით
დიახ, სამწუხაროდ, ირმა კონტაქტს ამყარებს სამყაროსთან სწორედ ამ საუკუნოვანი ხის ფანჯრის მეშვეობით. ვერც ზაფხულის მცხუნვარე სხივებით თბება ქალი და ვერც სურამის ლამაზ ბუნებაში სეირნობს ზამთრის თოვლში. მხოლოდ ამ პატარა ფანჯრიდან ხედავს ბუნდოვნად, თუ როგორ იცვლება წელიწადის დროები მის მიღმა.
ძველი ხის კარიდან და ფანჯრებიდან ზამთარში ყინვა შედის ოთახში
ირმას მშობლები
საწოლს მიჯაჭვულ ქალს, საყვარელი მშობლები ერთი წუთითაც კი არ ავიწყდება. მადლიერება ხომ, ადამიანის ყველაზე დიდი ნიჭია. ბევრი უმადური შვილი არსებობს, სამწუხაროდ. თვალებზე მომდგარი ცრემლებით ირმა იხსენებს, თუ როგორი ლაღი ბავშვობა ჰქონდა, როდესაც მისი მშობლები ცოცხლები იყვნენ. ქალი იმდენად საინტერესო მოსაუბრეა, რომ ფონდის კორესპონდენტმა მომავალ მონაზონს ჰკითხა, რა რჩევას მისცემდა ახალგაზრდებს. ქალმა გაიღიმა, თვალებში სიკეთის ვარსკვლავები აუკიაფდა და მშვიდად მიუგო: „ვინც ოცნებობთ რომ შვილები გყავდეთ, არ დაუშვათ, დედად გახდომაში რაიმემ ხელი რომ შეგიშალოთ. ოღონდ, ღირსეული დედობა გაუწიეთ თქვენს შვილებს. მაგრამ თქვენ, ვინც გარკვეული მიზეზების გამო დედა ვერ გახდებით, სასოწარკვეთას არ მიეცეთ, დაფიქრდით, იქნებ სულიერ სიმშვიდეს მაშინ იგრძნობთ, თუ დარჩენილ ცხოვრებას მიუძღვენით უფალს.“
სოფელში პატარა ბავშვებმაც კი იციან, რომ ამ ძველი ხის ღობის მიღმა, საწოლს არის მიჯაჭვული მარტოხელა კეთილი ქალი. ზოგ ბავშვს კანფეტი მიაქვს, ზოგს ხილი, ზოგს კი ბებოს გამომცხვარი ხაჭაპური. დახმარების სურვილს გამოხატავენ ასე ბავშვები. უფალმა დალოცოს ისინი და მათი ოჯახები. კეთილო ადამიანებო, ახლა კი დროა, ამ ღობეს გასცდეს საბრალო ქალის ამბავი. დაე, მთელმა საქართველომ გაიგოს, რომ ჩვენს სიახლოვეს, ლოგინს მიჯაჭვულია ერთი კეთილი ქალი, რომელიც მონაზვნობაზე ოცნებობს. მისი ამ ოცნების ასრულება კი, კეთილო ადამიანებო, მხოლოდ თქვენი დახმარებით არის შესაძლებელი. თქვენ მიერ გაღებული თუნდაც მცირედით, შესაძლებელია, რომ საბრალო ქალი ფეხზე დადგეს და მერე… მერე კი ვინ იცის, იქნებ, გაზაფხულის ერთ მშვენიერ დღეს, მაშინ, როდესაც მდელოზე იები აყვავდებიან, მონასტრის ჭიშკართან შავებში ჩაცმული დედაო შევნიშნოთ, რომელიც დაგვლოცავს და გვეტყვის: „მე ირმა ვიყავი, შენი დახმარებით კი, „დედა ანა“ ვარ და უფალს ვემსახურები.“
თუ გსურთ, მოინახულოთ და დახმარება პირადად გაუწიოთ ამ ოჯახს, მათი მისამართია: სურამი, რუსიას ქ. №31.
(დანიშნულება: მოსესიანების ოჯახი).
ერთად, ჩვენ  დავეხმარეთ უკვე ათასობით შეჭირვებულს. გავუმართოთ ხელი ამ ოჯახსაც! ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს?!
რადგან არავინ იცის, რას გვიმზადებს ცხოვრება ხვალ! სპეციალურ ნომერზე:  0901200270  განხორციელებულ მხოლოდ ერთ ზარს ადამიანის სიცოცხლის გადარჩენა შეუძლია! დალოცვილები ყოფილიყავით!

“If I can stand on my feet, my dream is to become a nun” – Irma’s tragic life is heartbreaking. The once happy girl is now bedridden in a dark room and begs people for help so that she can walk to the monastery on her own.
A lonely woman chains to a rusty bed in a dark room.
Irma chains to a rusty bed in a five-square-meter dark room and suffers… The woman has no husband or children. Her parents are also dead. Yes, the poor woman is completely alone and cannot even get out of bed to drink water. Irma was completely healthy, but the death of her beloved mother affected her so much that she developed an insidious disease. The woman began having problems with mobility back in 2009. However, due to poverty, she was unable to see a doctor. Poor Irma’s health worsened after the death of her mother. In 2019, doctors diagnosed the poor woman with multiple sclerosis.
She cannot even sit up in bed while eating
Look at the poor woman! She cannot even sit up in bed while eating. Just imagine for a second how awful it is to eat lying down. How many times has the poor woman almost choked on her food, and no one even gave her water. If Irma had a special medical bed, she would not have developed terrible bedsores and she would be able to sit up while eating. Now the completely paralyzed woman lies on a rusty bed that is almost a hundred years old.
This rusty bed is over a century old
Irma’s both legs are completely paralyzed.
The poor woman has only one dream – to be able to stand on her own feet, go to a monastery and become a nun. Yes, the woman told the Fund’s correspondent that she wanted to become a nun from a young age. She also recalled an interesting story from her past.
Irma (55 years old) – “many years ago, when I was young and full of life, when I dreamed of having many children, one of the monks looked at me and said these words to me – “You will become a nun and your name will be Mother Anna.” Then no one could have imagined that I would ever want to become a nun, because I was a very active girl. Now my only dream is to be a servant of the Lord until the last minute of my life. But how can I get into a monastery, how can I become a nun, when I can’t even get out of this bed”, – these words were spoken by the poor woman, she sighed and with tears in her eyes looked at the icons pasted on the walls in front of the bed.
These icons are in front of Irma’s bed. Only prayer strengthens a woman.
For fully recover, Irma needs a stem cell transplant, which is a very expensive operation abroad. The poor woman is so shy that she told the Fund’s correspondent the following words: “Daughter, I cannot ask strangers for help for such an expensive operation, but if they help even a little, I will take a course of massage and, perhaps, I will be able to move around on crutches. To reach the monastery, this is my only dream. If I cannot get out of bed, I will die and take this dream to the grave.”
Is this called a “ceiling”? It rains in the room just as it does outside
Rainwater is collected in this tank
Rainwater from the ceiling is collected in this tank here and good neighbors pour it out. They try to help the poor woman as best they can, despite the fact that they themselves live in poverty.
Irma’s contact with the world is only through this old window
Yes, unfortunately, Irma’s contact with the world is through this century-old wooden window. The woman cannot warm herself under the scorching rays of the sun, nor walk through the beautiful nature of Surami under the winter snow. She only dimly sees through the window how the seasons change.
Frost penetrates into the room through old wooden doors and windows in winter
Irma’s Parents
A bedridden woman never forgets her beloved parents for a minute. Gratitude is the greatest talent a person can have. Unfortunately, there are many ungrateful children. With tears in her eyes, Irma recalls how pleasant her childhood was when her parents were alive. The woman is such an interesting conversationalist that a Fund correspondent asked the future nun what advice she would give to young people. The woman smiled, her eyes shone with kindness and calmly answered: “Those of you who dream of having children, do not let anything stop you from becoming a mother. Be a worthy mother to your children. But you, who for some reason cannot become a mother, do not despair, think, maybe you will feel peace of mind if you dedicate the rest of your life to the Lord.”
Even small village children know that behind this old wooden fence there is a lonely kind woman chained to a bed. Some of the children bring sweets, some bring fruit, and some bring khachapuri baked by their grandmother. This is how the children express their desire to help. May God grant them and their families health. Good people, now is the time to pass on the story of this poor woman behind this fence. Let all of Georgia know that next to us lives a kind woman who dreams of becoming a nun. Her dream can only come true with your help, good people. Even a small amount donated by you, perhaps, the poor woman will get back on her feet and then… Who knows, maybe one fine spring day, when violets bloom in the meadow, we will notice a mother dressed in black at the gates of the monastery, who will bless us and say: “I was Irma, and with your help I am now “Mother Anna” and serve the Lord.”
If you would like to visit the family and provide assistance in person, here is their address: Khashuri district, Surami, Rusiya St. 31
Whenever you can help someone, just do it and rejoice that God is answering someone’s prayers through you!