„სიკვდილის მეშინია, დეიდა“, – ეს სულისშემძვრელი სიტყვები უთხრა 11 წლის მარიამმა ფონდის კორესპონდენტს. გონიერი და კეთილი გოგონას დრამატული ისტორია გულს აგიტირებთ. პატარა ბავშვი ყოველდღე საკუთარი ხელით იკეთებს ინსულინის ნემსს. ღმერთო, ეს ხომ საშინელებაა!
calendar ოქტომბერი 10, 2024
სიკვდილის მეშინია, დეიდა“, – ეს სულისშემძვრელი სიტყვები უთხრა 11 წლის მარიამმა ფონდის კორესპონდენტს. გონიერი და კეთილი გოგონას დრამატული ისტორია გულს აგიტირებთ. პატარა ბავშვი ყოველდღე საკუთარი ხელით იკეთებს ინსულინის ნემსს. ღმერთო, ეს ხომ საშინელებაა!
აი, ასეთი საშინელი სურათი დაგვხვდა, როდესაც ჯაველიძეების ოჯახში მივედით. 11 წლის მარიამს ისეთი შეტევა დაემართა, რომ ბავშვს ამოსუნთქვაც აღარ შეეძლო. მადლობა უფალს, კეთილი მეზობლები დროულად მოვიდნენ და დედას დაეხმარნენ საბრალო ბავშვის მოსულიერებაში (მარიამის დედა მე-2 ჯგუფის ინვალიდია). გგონიათ, ეს საშინელი შეტევები გოგონას ერთადერთი პრობლემაა? სამწუხაროდ, არა. მოემზადეთ, ყველაზე უარესი ახლა უნდა გითხრათ. გოგონას ისეთი დაავადება აქვს, რომელიც ამ ასაკის ბავშვს, წესით, არ უნდა ჰქონდეს. 11 წლის მარიამს შაქრიანი დიაბეტის რთული ფორმა აქვს. ეს საშინელი დაავადება ერთი წლის წინ დაემართა. თუმცა, რასაც ახლა გეტყვით, ძარღვებში სისხლს გაგიყინავთ. ინსულინის ნემსს ყოველდღე 11 წლის ბავშვი საკუთარი ხელით იკეთებს. ღმერთო, ეს ხომ წარმოუდგენელია!
11 წლის ბავშვი საკუთარი ხელით იკეთებს ინსულინის ნემსს
სამწუხაროდ, ეს ფოტო არც ინტერნეტიდან არის აღებული და არც დრამატული ჟანრის ფილმის კადრია. ეს რეალობაა. წარმოიდგინეთ, ეს ცეროდენა გოგო როგორ ისტრესება ყოველდღე, როცა ამხელა ნემსს საკუთარი ხელით იკეთებს. ვინ იცის, ამ დროს შიშისგან როგორ ფეთქავს მისი პატარა გული. „დეიდა, სიკვდილის მეშინია“, – ეს სიტყვები უთხრა ბავშვმა ფონდის კორესპონდენტს აკანკალებული ხმით. მარიამი იმ ასაკშია, რომ სათამაშოებსა და ლამაზ კაბებზე უნდა ფიქრობდეს. ბავშვს კი ყოველდღე მხოლოდ ერთ რამეზე ეფიქრებაროგორ გაიკეთოს ინსულინის ნემსი ისე, რომ ნაკლებად ეტკინოს. ღმერთო, ეს ხომ უსამართლობაა!
მარიამი ერთადერთი ბავშვია ოჯახში. ვინ იცის, იქნებ ძმა ან და რომ ჰყოლოდა, ნაკლებად შეშინებოდა ვერაგი დაავადების. დედმამიშვილი ხომ ყველაზე დიდი იმედია ადამიანისთვის გაჭირვების ჟამს!
ნემსის გაკეთებამდე, სისხლში შაქრის დოზა გაიზომა ბავშვმა. დაშვებულ დოზას ბევრად აჭარბებს.
მარიამი (11 წლის):ნემსის გაკეთება ერთმა კეთილმა ექიმმა მასწავლა, როცა გაიგო, რომ ჩემთან სახლში ვერც ექთანი მოვიდოდა და ვერც დედა გამიკეთებდა ნემსს. ჩემი დედიკო თავადაც ავადმყოფობს და იქით სჭირდება ჩემი დახმარება. როცა ნემსს ვიკეთებ, ჩემი გული შიშისგან ასეთ ხმებს გამოსცემსდუგ, დუგ, დუგ. უფალს ყოველდღე ვევედრები, რომ გამომაჯანმრთელოს. წმინდა სანთელსაც ვანთებ და ვლოცულობ ხოლმე“.
მარიამი ყოველდღე ხატებთან ლოცულობს და უფალს გამოჯანმრთელებას ევედრება.
ეს კი გოგონას დედა, 53 წლის მანანაა. ქალი მე-2 ჯგუფის ინვალიდია. დაბადებიდან სმენისა და მეტყველების სერიოზული პრობლემა აქვს. როდესაც მარიამი ცუდად არის და უნდა დედას დახმარება სთხოვოს, ბოლო ხმაზე ყვირის, რომ დედამ გაიგოს, რას ეუბნება შვილი. ეს ყოველივე კი ისედაც ავადმყოფ და დასტრესილ ბავშვს უარესად ხდის. ნერვიულობის ფონზე მარიამის დაავადება და ასევე ნერვული შეტევები უფრო მძაფრდება. ბავშვის დედას კი ფული არ აქვს, რომ სასმენი აპარატი იყიდოს. იტანჯება დედაც და იტანჯება ბავშვიც.
მარიამი ამ დანგრეულ სახლში ცხოვრობს
დედაშვილი საშინელ პირობებში ცხოვრობს. არადა, შაქრიანი დიაბეტი ისეთი დაავადებაა, რომ მაქსიმალურად ხელის შეწყობა სჭირდება ბავშვს როგორც კვების მხრივ, ისე ცხოვრების პირობების თვალსაზრისით. ბავშვს კი საშინელ პირობებში უწევს ცხოვრება და ამაში თავად დარწმუნდებით, როცა ამ ფოტოებს ნახავთ.
ფანჯრის მინები ჩამტვრეულია. ხის ჩარჩოს კი ჭია ჭამს
ოთახის ძველი ხის კარი არ იხურება და ზამთარში ყინვა შედის ოთახში
ყინულივით ცივ წყალში რეცხავს ბავშვი ჭურჭელს
სიცოცხლისთვის საშიში გაზის ბალონი
შეხედეთ, ნუთუ ამას ტანსაცმლის კარადა ჰქვია? სანაგვეზეც კი ვერ ნახავთ ასეთ საშინელებას
სახლი ამ საშინელი ფაროსანებით არის სავსე
გოგონა წაიქცა. მუხლებიდან სისხლი წამოუვიდა. სახლში კი ბინტიც კი არ ჰქონდა და წვიმის წყლით ჩამოიბანა სისხლი
ხელებს წვიმის წყლით იბანს ბავშვი
ავადმყოფობის მიუხედავად, საბრალო გოგონა ზამთრისთვის შეშას აგროვებს.
როდესაც კორესპონდენტი გოგონას ოჯახში იმყოფებოდა, საშინელი წვიმა დაიწყო. გოგონას კი თბილი ტანსაცმელი არ ჰქონდა. აკანკალებული ბავშვი ფონდის კორესპონდენტმა შენიშნა. თავად ნახეთ ფოტო და მიხვდებით, რამდენს უძლებს ეს საბრალო ბავშვი.
შეხედეთ ბავშვის თვალებს. რამხელა სევდა და უიმედობაა მათში
ვერაგი დაავადებისა და საშინელ პირობებში ცხოვრების მიუხედავად, ბავშვი სიკეთეს ასხივებს. მიუსაფარმა ძაღლმა ლეკვები დაყარა. თავად დატანჯული ბავშვი ლეკვებზეც ზრუნავს. გოგონამ ნაღვლიანად უთხრა ფონდის კორესპონდენტს: „რა ვუშველო ამ ლეკვებს ზამთრის ყინვაში, როცა ჩემი სახლის ფანჯრებიც ჩამტვრეულია და სიცივე შემოდის სახლში. ლოგინში ჩავიწვენ და ისე გავათბობ. ისინიც ხომ სულიერი არსებები არიან და ისევე იბრძვიან სიცოცხლისთვის, როგორც მე. ამიტომ მე მათ დავეხმარები“. აი, სწორედ ეს ფრაზა თქვა გონიერმა გოგონამ. კეთილ საქმეზე საუბრისას კი ბავშვის თვალებში ღვთიური მადლი ჩაიღვარა. ღვთისმშობლის მოსახელე გოგონა ნამდვილად ამართლებს თავის სახელს.
ავადმყოფი ბავშვი მიუსაფარ ლეკვებზე ზრუნავს
კეთილო ადამიანებო, მარიამი კი ეხმარება უსუსურ ლეკვებს, მაგრამ თავად მარიამს ვინ გაუწვდის დახმარების ხელს??? საკმარისია, წამით მაინც ჩახედოთ გოგონას თვალებში, რომ მაშინვე მიხვდებითმარიამი შველას გვთხოვს. თვალებით ნათქვამიდამეხმარეთგაცილებით უფრო მძიმეა, ვიდრე სიტყვით ნათქვამი. თვალებით ნათქვამიმიშველეთგულში ისარივით ხვდება ადამიანს. კეთილო ადამიანებო, თქვენი გულიდან ახლა, ალბათ, სისხლი წვეთავს, თვალებიდან კი ცრემლები
გახსოვდეთ, საბრალო გოგონას თქვენი დახმარება ყველაზე მეტად სჭირდება. ბავშვს სასწრაფოდ ესაჭიროება ექიმთან კონსულტაცია და კვლევები, წინააღმდეგ შემთხვევაში, ბავშვი შესაძლოაარა, ამ სიტყვების დაწერა არ შემიძლია. ფონდის გულშემატკივრებო, მე-2 ჯგუფის ინვალიდ დედას ამ ანგელოზი ბავშვის ექიმთან მიყვანის ფული არ აქვს. ხომ წარმოგიდგენიათ, როგორ იტანჯება ამ დროს დედის გული? მხოლოდ უფალმა იცის, როგორი ცეცხლი გიზგიზებს უბედური დედის გულში, როდესაც შვილის ტანჯვას უყურებს და ვერაფრით ეხმარება
კეთილო ადამიანებო, საბრალო დედაშვილი ახლა მხოლოდ თქვენს იმედზეა, თქვენ მიერ გაღებული თუნდაც მცირედითაც კი ამ საბრალო გოგონას ცხოვრება რადიკალურად შეიცვლება. დედა ღვთისმშობელი კი არასდროს დაგივიწყებთ, რომ მის მოსახელე საბრალო გოგონას დახმარების ხელი გაუწოდეთ.
თუ გსურთ მოინახულოთ ოჯახი და პირადად დაეხმაროთ, მათი მისამართია: ოზურგეთის მუნიციპალიტეტი, სოფელი ასკანა.

“I am afraid of death, Aunty,” were the heartbreaking words 11-year-old Mariam said to the Fund’s correspondent. The dramatic story of this smart and kind girl will touch your heart. This little child gives herself an insulin shots every single day. God, it’s heartbreaking!
This is the horrible scene we witnessed when we visited the Javellidze family. 11-year-old Mariam had so severe attack, she couldn’t even breathe. Thank God, kind neighbors rushed in and helped her mother revive the poor child. Mariam’s mom is a group 2 disabled person. Do you think these terrifying attacks are the only problem this girl faces? Unfortunately, no. Brace yourself, now I have to tell you the worst part. This little girl has a disease that usually doesn’t occur in children her age. At just 11 years old, Mariam has a severe form of diabetes. This horrible disease started one year ago. But what I’m about to tell you will chill you to the bone. This 11-year-old child injects herself with insulin every day. God, it’s unbelievable!
0901200270“I am afraid of death, Aunty,” were the heartbreaking words 11-year-old Mariam said to the Fund’s correspondent. The dramatic story of this smart and kind girl will touch your heart. This little child gives herself an insulin shots every single day. God, it’s heartbreaking!
This is the horrible scene we witnessed when we visited the Javellidze family. 11-year-old Mariam had so severe attack, she couldn’t even breathe. Thank God, kind neighbors rushed in and helped her mother revive the poor child. Mariam’s mom is a group 2 disabled person.
Do you think these terrifying attacks are the only problem this girl faces? Unfortunately, no. Brace yourself, now I have to tell you the worst part. This little girl has a disease that usually doesn’t occur in children her age. At just 11 years old, Mariam has a severe form of diabetes. This horrible disease started one year ago. But what I’m about to tell you will chill you to the bone. This 11-year-old child injects herself with insulin every day. God, it’s unbelievable!
This 11-year-old child injects herself with insulin every day.
Unfortunately, this photo wasn’t taken from the Internet or a scene from a dramatic movie. It’s reality. Just imagine the stress this little girl experiences daily, as she injects herself with such a large needle. Who knows how fast her little heart is pounding from fear in that moment?
“Auntie, I’m afraid of dying,” the girl said with a shaking voice to the Fund’s correspondent. Mariam is at an age where she should be thinking about toys and pretty dresses. But every day, she’s only thinking about how to give herself an insulin shot with as little pain as possible. God, how unfair is that!
Mariam is an only child. Who knows, maybe if she had a brother or sister, she wouldn’t be as scared of illness. A brother or sister can be a person’s greatest comfort in tough times.
Before each injection, Mariam checks her blood sugar levels. They are far above the safe limits.
Mariam (11 years old): “A kind doctor taught me how to give myself shots after realizing that no nurse could come to my home, and my mom couldn’t give me the injections herself. My mom is also sick and needs my help. When I give myself the shot, my heart beats so hard from fear, it goes ‘thud, thud, thud.’ Every day, I pray to God to heal me. I also light a holy candle and pray.”
Mariam prays daily in front of icons, asking God for healing.
This is Mariam’s mother, 53-year-old Manana. She is group 2 disabled. She has had serious hearing and speech problems since birth. When Mariam is sick and wants to call her mom for help, she has to scream as loud as she can so her mother can hear her. All of this only worsens the state of an already sick and stressed child. Because of this stress, Mariam’s condition worsens, and she suffers from nervous breakdowns. Her mother can’t afford to buy a hearing aid. Both mother and daughter are suffering.
Mariam lives in a dilapidated house.
The mother and daughter live in terrible conditions. But diabetes is the kind of disease where the child needs maximum support, both in terms of nutrition and living conditions. However, Mariam has to live in a miserable environment, as you’ll see from these pictures.
The window panes are broken. The wooden frame is being eaten away by insects.
The old wooden door doesn’t close, and in winter, cold air flows in.
The child washes dishes in freezing water.
Dangerous gas bottles.
Look at this—can you even call it a wardrobe? You won’t find such horror even in a dump.
The house is full of these awful bugs.
The girl fell. Blood ran from her knees. She didn’t even have a bandage at home and had to wash her wound with rainwater.
The child washes her hands with rainwater.
Despite her illness, this poor girl collects firewood for the winter.
While the correspondent was visiting the family, a terrible storm began. Mariam had no warm clothes, and the correspondent noticed her shivering from the cold. Look at the photos, and you’ll understand how much this poor child has to endure.
Look into her eyes. They are filled with so much sadness and hopelessness.
Despite her illness and living in terrible conditions, Mariam radiates kindness. A stray dog gave birth to puppies, and this suffering child is now taking care of the puppies. The girl said sadly to the Funds correspondent: “What can I do to help these puppies survive the winter cold when my house has broken windows and the cold air comes in? I’ll put them in my bed to keep them warm. They are living creatures, too, and they’re fighting to survive, just like me. So I’ll help them.” That’s what this wise girl said. As she spoke about her good deed, her eyes filled with a divine grace. This girl, named after the Virgin Mary, truly lives up to her name.
This sick child is taking care of stray puppies.
Kind people, Mariam is helping helpless puppies, but who will lend a helping hand to Mariam?! It only takes one second to look into her eyes and you’ll understand—Mariam is begging for help. “Help me,” said with her eyes, weighs far more heavily than words could ever express. “Help me,” said with her eyes, strikes the heart like an arrow.
Kind people, surely your hearts are bleeding, and tears are filling your eyes. Remember, this poor girl desperately needs your help. She urgently needs to see a doctor and get tests done, otherwise… No, I can’t bring myself to write those words.
Friends of the Fund, Mariam’s mother, a group 2 disabled, cannot afford to take her little angel to the doctor. Can you imagine how much the mother’s heart is breaking during this time? Only God knows the fire burning in the heart of this unfortunate mother as she watches her child suffer, powerless to help. Kind people, this poor mother and child are now depending solely on you. Even if you can donate just a small amount, it will change this poor girl’s life completely. And the Virgin Mary will never forget that you extended a helping hand to her namesake.
If you are willing to visit the family and help them in person, here is their address: Ozurgeti Municipality, village Askana.