მეგობრებო, უბედურება ხდება! ოთხი ბავშვი ერთადერთი მარჩენალის გარეშე დარჩა! მამა დედას სასიკვდილოდ სცემდა შვილების თვალწინ და ახლა ამის გამო ციხეში არის! მაგრამ, ვინ უნდა აჭამოს და ჩააცვას ბავშვებს, სათამაშოებს ვინ აჩუქებს და სკოლისთვის ვინ მოამზადებს?! მეგობრებო, არავინ ჰყავთ ჩვენ გარდა! დედა მარტო ვერ უმკლავდება. ამჟამად ისინი ჩვენი შვილებიც არიან!
სოფიო, დედა (38 წლის): „ამჟამად ჩემი მეუღლე ციხეშია. ოჯახური ძალადობის გამო პოლიციაში ვუჩივლე. გამუდმებით მცემდა და მამცირებდა ბავშვების თვალწინ. ვერ ვიმუშავებ, რადგან არავინ მყავს, ბავშვები რომ დავუტოვო. ქირა რომ გადავიხადოთ, იძულებული ვარ, პროდუქტებზე გავაკეთო ეკონომია. ამჟამად ჩემთვის მთავარი არის ის, რომ ჭერი ჰქონდეთ ჩემს პატარა ანგელოზებს და ქუჩაში არ დარჩნენ“.
დიმა (5 წლის): დედა მთელი დღე ტირის. ვამშვიდებ, ვეუბნები: „დედა, ნუ ტირი“, მაგრამ ის მაინც ტირის.
– იცი, დედა რის გამო დარდობს?
დიმა: რა თქმა უნდა, ვიცი. ოპერაცია მჭირდება, მაგრამ დედაჩემს ფული არ აქვს. ავარიაში მოვყევით მთელი ოჯახი, ფეხი და მკლავი მოვიტეხე. ოპერაცია გამიკეთეს და რკინის ფირფიტები ჩამიდგეს, რომელიც ახლა ამოსაღებია. მაგრამ, რა უნდა ვქნათ, როდესაც ფული საერთოდ არ გვაქვს?! დედიკოც ამიტომ ტირის.
მადონა (7 წლის): „ავარიის გამო სახე მქონდა დამტვრეული და რამდენიმე კბილი ამომივარდა. ძალიან მეტკინა. პირიდან სისხლი მომდიოდა და ძალიან შემეშინდა. მადლობა ღმერთს, ყველანი ცოცხლები გადავრჩით! მინდა, რაც შეიძლება მალე გაუკეთონ ოპერაცია ჩემს ძმას – ფეხიდან რკინები ამოუღონ, გამოჯანმრთელდეს და ის საშინელება დავივიწყოთ“.
დიმამ თაბაშირში ერთი თვე გაატარა. თაბაშირი მოხსნეს, მაგრამ მაინც აწუხებს ტკივილები
რკინის ფირფიტებს თუ არ ამოიღებენ, ბავშვის ძვლები ზრდას შეწყვეტს
მარიამი (13 წლის): „ფულს აძლევენ ყველა ჩემს კლასელს, სკოლის ბუფეტში რამე რომ ჭამონ. მე კი ფული არ მაქვს და მთელი დღე მშიერი ვზივარ გაკვეთილებზე. დედა ბინის ქირას იხდის, არ აქვს საშუალება, ხუთი ლარი მომცეს, რომ წავიხემსო. ჩემთვის ახალი ჩანთის, ტანსაცმლის და ფეხსაცმლის ყიდვაც ვერ მოახერხა. ამიტომ წელს ძველი ჩანთით, რომელსაც შესაკრავი აქვს გაფუჭებული, და ძველი ტანსაცმლით მომიწია სკოლაში წასვლა. ჩემი ოცნებაა, მობილური ტელეფონი მქონდეს. ყველა ჩემს მეგობარს აქვს, ჩემ გარდა. გული მწყდება“.
აუტანელია ბავშვების ტანჯვის ყურება. ბავშვებს სასწრაფოდ სჭირდებათ დახმარება – საჭმელი, ტანსაცმელი, თავშესაფარი. დედა მარტო ვერ გაუმკლავდება!
თქვენ შეგიძლიათ ახლავე გაიღოთ ნებისმიერი ოდენობის შემოწირულობა. მხარში ამოუდექით ოჯახს რთულ პერიოდში, აჩუქეთ მათ ახალი ცხოვრება, სადაც მეტი სიხარული, სინათლე, სიკეთე იქნება, ტკივილი და ტანჯვა კი – ნაკლები. თქვენზეა დამოკიდებული ამ არაჩვეულებრივი ბავშვების მომავალი!
თუ გსურთ, მოინახულოთ და დახმარება პირადად გაუწიოთ ამ ოჯახს, მათი მისამართია: ხონის მუნიციპალიტეტი, ქალაქი ხონი, ჭანტურიას ქუჩა.

Heartbreaking story, friends! Four children have been left without their sole provider! Their father brutally beat their mother in front of them and is now in prison! But who will care for these little ones, feed them, clothe them, give them toys, and prepare them for school? There’s no one else but us, friends! There’s no way a mother can cope with this alone. From now on these are our children too!
calendar October 15, 2024
Sofio, Mom (38-year-old): “My husband is currently in prison. I reported him to the police for domestic violence. He tormented me and constantly beat me in front of the children. Now, I can’t go to work because there’s no one to take care of the little ones. I have to save on groceries just to pay the rent. Right now, the most important thing for me is to make sure my little angels have a roof over their heads and that they don’t end up on the street.”
Dima (5-year-old): “Mom cries all day. I try to comfort her and say, ‘Mom, don’t cry.’ But she still keeps crying.”
– Do you know why your mom is upset?
Dima: Of course, I do. I need surgery, but Mom doesn’t have the money for it. We were all in a car accident, and I broke my leg and arm. They did surgery and put in metal plates. Now they need to be removed. But how can we do that when we have no money at all? That’s why Mom cries.
Madonna (7 years old): After the accident, my face was all cut up, and I lost some teeth. It hurt so much. There was blood coming from my mouth, and I was so scared. Thank God we all survived! I just want my little brother to have his surgery soon—to get those metal rods out of his leg so he can heal, and we can put this nightmare behind us.
Dima spent a month in a cast. The cast is off now, but the pain is still there.
If the metal plates aren’t removed, his bones will stop growing.
Mariam (13 years old): “All my classmates bring money to school to buy lunch from the cafeteria. But I don’t have any, so I sit through classes hungry all day. Mom spends what she has on rent, and she can’t even give me five lari for a snack. She also couldn’t buy me a new backpack, clothes, or shoes. This year, I had to go to school with my old backpack that has a broken zipper, and wearing my old clothes. My dream is to have a mobile phone. All my friends have one, but I don’t. It breaks my heart.
Seeing these children suffer is unbearable. They urgently need help—to be fed, clothed, and given shelter. Their mother can’t cope alone!
Make any donation right now. Support this family through their hard times and give them a chance at a life with less pain and more happiness, light, and kindness. The future of these wonderful children depends on you!
If you are willing to visit the family and help them in person, here is their address: Khoni Municipality, Khoni, Chanturia Str.