თორნიკე, 10 წლის: „დედიკოს თავში „კიბოს ბომბი“ აქვს! წყეული სიმსივნე ისე სწრაფად იზრდება, შეიძლება, ნებისმიერ წამს გასკდეს! ისე მეშინია! ძალიან მეშინია, დეიდა! შეგიძლიათ, ამის შესახებ უამბოთ მთელ საქართველოს?! გადაარჩინეთ, გადაარჩინეთ ჩემი დედიკო! ძალიან მიყვარს! როდესაც გამოჯანმრთელდება, ხელებს ყოველდღე დავუკოცნი! ნეტავ იცოდეთ, რა გულკეთილია და როგორ ვუყვარვარ!
თორნიკე (10 წლის): „დედიკოს თავში ბომბი აქვს. სიმსივნე სწრაფად იზრდება და ნებისმიერ წამს შეიძლება აფეთქდეს. მეშინია… გადაარჩინეთ დედიკო! ძალიან მიყვარს და მის გარეშე ცხოვრება ვერ წარმომიდგენია!“
ირინა (42 წლის): „ოთხი რთული ოპერაცია და სხივური თერაპიის 28 კურსი ჩამიტარდა. თითქოს, უკან მოვიტოვე ყველაზე უარესი, მაგრამ ამ დროს, ექიმებმა თავში ახალი სიმსივნე აღმოაჩინეს. ის ცენტრალურ ნერვთან ახლოს, ძნელად მისადგომ ადგილას არის. ქართველმა ქირურგებმა უარი თქვეს ოპერაციის გაკეთებაზე – ძალიან სარისკოა. მხოლოდ უცხოელი სპეციალისტების იმედი მაქვს. მაგალითად, მსგავსი ოპერაციები წარმატებით ტარდება გერმანიაში.“
მეგობრებო, ირინას თავში უშველებელი სიმსივნე აქვს, რომელიც მის ტვინს ანადგურებს. ერთი წუთის დაკარგვაც არ შეიძლება – შესაძლოა, კიბო ნებისმიერ წამს გავრცელდეს. აუცილებელია, საზღვარგარეთ სასწრაფო ოპერაციის გაკეთება! ჯერ კიდევ შესაძლებელია ირინას გადარჩენა, მაგრამ ექიმებს ხელ-ფეხი შეკრული აქვთ – ოჯახს მკურნალობის საშუალება არ გააჩნია. გთხოვთ, დაეხმარეთ!
კოშმარული თავის ტკივილი ირინას დღედაღამ არ აძლევს მოსვენებას. სიმსივნე მხედველობის ნერვს აწვება და ქალის მხედველობა დღითიდღე უარესდება. ის ყველაფერს გაორებულს ხედავს და გადაადგილება უჭირს. სხივური თერაპიის დაწყება სასწრაფოდ სჭირდება! თითქმის აღარ დარჩა დრო მის გადასარჩენად!
ირინას ყოველდღე ემართება ეპილეფსიური შეტევები. საშინელი კრუნჩხვების შეჩერება შეუძლებელია – მედიკამენტები აღარ შველის. ოჯახი მუდმივად იმის შიშით ცხოვრობს, რომ ერთმანეთის მიყოლებით განმეორდება კრუნჩხვა.
ირინას მეუღლემ ყველაფერი გაყიდა, რაც კი რამ გააჩნდა ოჯახს, მაგრამ მკურნალობისთვის ეს არ აღმოჩნდა საკმარისი. ნუთუ, შუა გზაში მოუწევთ დანებება? ამჟამად, ოჯახი მხოლოდ ბავშვის შემწეობთ არსებობს – თვეში 200 ლარი, რაც საკვებისთვის ძლივს კმარა. ირინას მეუღლეს კი, ხერხემლის თიაქარი აქვს. მასაც ოპერაცია სჭირდება, მაგრამ საკუთარი თავი ყველაზე ნაკლებად ადარდებს.
გადაარჩინეთ ირინა, მეგობრებო! თორემ მალე, შეიძლება ძალიან გვიანი იყოს… თქვენ მიერ გაღებული ნებისმიერი თანხა, სიცოცხლის იმედია!
ირინა: „ღმერთის მწამს და მისი წყალობის იმედი მაქვს. მაგრამ, ასევე მაქვს კეთილი ადამიანების იმედიც, ვინც დამეხმარება და გასაჭირში არ მიმატოვებს. მთელი ცხოვრება თქვენი მადლიერი ვიქნები! გთხოვთ, შემინარჩუნეთ სიცოცხლე!“
თუ გსურთ, მოინახულოთ და დახმარება პირადად გაუწიოთ ამ ოჯახს, მათი მისამართია: დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტი, სოფელი სამრეკლო.
ყოველ ჯერზე, როდესაც ვინმეს დახმარება შეგიძლიათ, უბრალოდ დაეხმარეთ და გიხაროდეთ, რომ ღმერთმა დაგანახათ „სხვისი“ გასაჭირი! თქვენი მეშვეობით რომ პასუხობს ვიღაცის ლოცვებს! ეს იმას ნიშნავს, რომ რჩეული ხართ! მუდამ დალოცვილი იყავით! ძალიან გთხოვთ, ხშირად გაიხსენოთ სხვისი გასაჭირი და მოინახულოთ შეჭირვებულები. სწორედ ამ დროს, თქვენ იძენთ პიროვნულ მნიშვნელობას და დიდებას – ნამდვილი ქართველი ადამიანის, დიადი ქართველი ერის ღირსებას, რომელიც ღმერთმა ასეთად შექმნა!
მეგობრებო, კიდევ ერთი თხოვნა გვაქვს თქვენთან: თუკი შეიტყობთ, რომ თქვენს ნაცნობს ან მეზობელს დახმარება სჭირდება, გთხოვთ, გამოიჩინოთ გულისხმიერება და მოგვწეროთ ამის შესახებ ელექტრონულ მისამართზე: [email protected]

Tornike, 10 years old: “My mommy has a cancer bomb in her head! The cursed tumor is growing so fast, it could burst at any moment! I’m so scared… so scared, auntie! Please, can you tell all of Georgia about this? Save my mommy, please! I love her so much! When she gets better, I’ll kiss her hands every single day! If only you knew how kind she is to everyone – and how much she loves me!”
Tornike (10-year-old): “There’s a bomb inside my mommy’s head. The tumor is growing rapidly and could rupture at any moment. I’m scared. Please save my mom! I love her so much – I can’t imagine life without her!”
Irina (42-year-old): “I’ve already had four major surgeries and gone through 28 rounds of radiation therapy. When it finally seemed like the worst was behind me, doctors found a new tumor in my brain. It’s dangerously close to the central nerve, in a very difficult place to reach. Georgian surgeons refused to operate – they said it’s too risky. Our only hope is treatment abroad. Doctors in Germany have experience with operations like this and have had great success.”
Friends, massive tumor inside Irina’s head is destroying her brain. There’s no time to lose – at any moment, the cancer could spread further. An urgent operation abroad is the only hope! Doctors still have a chance to save her, but their hands are tied – the family has no means for treatment. Please, help!
Irina suffers from unbearable headaches day and night. The tumor is pressing on her optic nerve, and her vision is getting worse every day. She’s already seeing double, she can barely walk. She urgently needs to begin a course of radiation therapy. There is almost no time left to save her.
Irina suffers daily epileptic seizures. The terrifying convulsions can no longer be controlled – medications no longer work. Each day is filled with fear – from one attack to the next.
Her husband has sold everything of value just to keep the treatment going, but it was not enough. Will they really have to give up halfway? Today, the family lives on nothing but a child support allowance of 200 GEL – a sum barely enough for food. Irina’s husband suffers from a herniated disc, and also needs surgery – but right now, his only concern is saving his wife.
Save Irina, friends! Otherwise, it may soon be too late… Every donation you make is a chance at life!
Irina: “I believe in God and trust in His mercy. But I also believe that kind-hearted people will not abandon me and will stretch me a helping hand. I will be grateful to you for the rest of my life. Please, save me.”
If you are willing to visit the family and help them in person, here is their address: Dedoplistskaro Municipality, village Samreklo.