„გელოდებოდით, ისე გელოდებოდით…“ – მითარგმნის სრულიად პარალიზებული 35 წლის შვილის, სოფის, ჩუმ, მაგრამ ძალიან ემოციურ და გახარებულ ბგერებს მისი საბრალო, ძალიან, ძალიან მძიმედ დაავადებული 69 წლის დედა – თამარი! არ ვიცი, რას ეუბნებოდა დედა შვილს ჩემს მოსვლაზე, მაგრამ ასეთი გულიანი დახვედრისა და ღიმილის საპასუხოდ, მაშინვე მომინდა ამ ორი მარტოხელა ქალისთვის მიმეცა ყველაფერი, რაც კი რამ ძვირფასი გამაჩნდა!
calendar ივლისი 6, 2025
გელოდებოდით, ისე გელოდებოდით…“ – მითარგმნის სრულიად პარალიზებული 35 წლის შვილის, სოფის, ჩუმ, მაგრამ ძალიან ემოციურ და გახარებულ ბგერებს მისი საბრალო, ძალიან, ძალიან მძიმედ დაავადებული 69 წლის დედათამარი! არ ვიცი, რას ეუბნებოდა დედა შვილს ჩემს მოსვლაზე, მაგრამ ასეთი გულიანი დახვედრისა და ღიმილის საპასუხოდ, მაშინვე მომინდა ამ ორი მარტოხელა ქალისთვის მიმეცა ყველაფერი, რაც კი რამ ძვირფასი გამაჩნდა!
დედასთან საუბრისა და გადაღებების პროცესში, რათა ფონდის მეგობრებს გარემო უკეთ აღექვათ, მივხვდი, რომ საქართველოში ორი ყველაზე მარტოსული, ღარიბი და შეჭირვებული ქალის, თითქმის სრულიად პარალიზებული გოგონასსოფის და მისი ასაკოვანი, ასევე ძალიან, ძალიან მძიმედ დაავადებული დედისთამარის სახლში აღმოვჩნდი, რომელიც გმირულად, საკუთარი სნეულებებისა და ტკივილების მიუხედავად, მხოლოდ იმისთვის ცოცხლობს, რომ მისი საბრალო შვილის სიცოცხლე არ შეწყდეს!
წარმოიდგინეთ: ცოცხალი ხართ, ტკივილს გრძნობთმაგრამ, თქმა არ შეგიძლიათ, სად გტკივათ. გშიათმაგრამ არ შეგიძლიათ საჭმელი ითხოვოთ. წყურვილი გაწუხებთმაგრამ ენა არ გემორჩილებათ. გეშინიათმაგრამ, დახმარებას ვერ ითხოვთ.
სწორედ ასეთია სოფიოს ცხოვრება. სრული უმწეობის 35 წელი. 35 წელი სხეულში, რომელიც გალიად იქცა. 35 წელია, პატარა ბავშვივით არის. ჩემი დანახვა ისე გაუხარდა, სიტყვების წარმოთქმას შეეცადა, რომლებიც გაუგებარია ადამიანისთვის, რომელსაც პირველად ესმის, მაგრამ დედამ, როგორც თარჯიმანმა, ამიხსნა, რასაც ამბობდა: „მე გელოდებოდით, ისე გელოდებოდით…“
მას ლაპარაკი არ შეუძლია. ვერ დადის. ხელებს ნორმალურად ვერ ამოძრავებს. კოვზს ვერ იჭერს. არ ესმის, რა ხდება მის გარშემო. ის უბრალოდ არსებობს ტანჯვაში, რომლის აღწერა შეუძლებელია. ერთადერთი ადამიანი კი, ვისაც მისი ესმის, დედაა.
დედას ესმის, რომ მისი კვნესა ძახილია. მისი გამოხედვაკივილი. მისი სუნთქვა კი, ტკივილის მანიშნებელი. მხოლოდ დედას შეუძლია ამ ყველაფრის ამოკითხვა. იმიტომ, რომ უკვე 35 წელია, მის გვერდით არის.
დედა:ყოველდღე ვფიქრობ, რა ელის სოფის, მე თუ მოვკვდებიყოველდღე, ყოველ ღამით, უძილოდ, განუწყვეტლივ, უიმედოდ.
ერთხელ, მე და სოფი ვსაუბრობდით, მე თუ აღარ ვიქნები რა ბედი ელის. ის მწარედ, ძალიან მწარედ ატირდა. ყველანაირად ცდილობდა ეთქვა, როგორ არ უნდა ჩემთან განშორება, რომ მისთვის გაუგებარია მიზეზი, თუ რატომ ვაშინებ ჩემი წასვლით და სადაც არ უნდა წავიდე, უნდა ჩემ გვერდით ყოფნა.“
ოდესღაც სოფიოს ნორმალურად ჯდომა მაინც შეეძლო. ახლა კი, აღარ. COVID-19-ის შემდეგ, მისი ფეხი მოიკრუნჩხა და სხეულის მდგომარეობაც კი წამებად იქცა. სამი უმძიმესი ოპერაცია უშედეგო აღმოჩნდა. ყოველი მოძრაობა ცეცხლის ალივით ედება ნერვებზე. ყოველი ღამე კი, საკუთარ სხეულთან ბრძოლაა მისთვის.
სოფიო ასპანიძე ცერებრული დამბლის მძიმე ფორმით იტანჯება. მას სრულად აქვს დარღვეული ოთხივე კიდურის მოძრაობითი აქტივობაარ შეუძლია სიარული, ხელების გამოყენება. სოფიოს არ შეუძლია ლაპარაკი და გარშემო სამყაროს ვერ აღიქვამსდროსაც ვერ აღიქვამს, არ შეუძლია საკუთარი თავის მოვლა და 24/7 სრულად დამოკიდებულია სხვის დახმარებაზე.
სოფიო ეტლს არის მიჯაჭვული. მას არ შეუძლია დამოუკიდებლად ჭამა, დალევა, გადაბრუნება, საპირფარეშოში გასვლა ან ტკივილის სიტყვებით გამოხატვა. მისი ყოველი დღე სრული ფიზიკური და ფსიქოლოგიური ტყვეობაა.
არ არსებობს ამქვეყნად ადამიანი, რომელსაც ისე ვეყვარებით, როგორც ღმერთს! რაოდენ სამწუხაროა, რომ სიცოცხლის განმავლობაში ხშირად, ეს გვავიწყდება!
დედა, თამარ ასპანიძე, 69 წლის არის. ძლიერი ქალი, რომლის ცხოვრება 35 წლის განმავლობაში ექვემდებარება ერთ მიზანს: შვილზე ზრუნვას. ის ერთადერთი ადამიანია, ვინც სოფიოს უვლის. თანაც, ინფარქტი ორჯერ გადაიტანა. თუ მის ყოველდღიურ ფიზიკურ დატვირთვას დაინახავს, ვერც ერთი ექიმი ახსნის, როგორ არის დღემდე ცოცხალი! ჩირქოვანი სეფსისის გამო, მძიმე ოპერაცია გადაიტანა: ჭიპის არე აქვს ამოკვეთილი. ვენების ვარიკოზული გაგანიერება, ფეხის ტკივილები აწუხებს. სტენტები აქვს ჩადგმული.
მიუხედავად ამ ყველაფრისა, თამარი დახმარების, შესვენების, დასვენების დღეების გარეშე აგრძელებს შვილზე ზრუნვას. ის საჭმელს ამზადებს, აჭმევს, ბანს, აბრუნებს, მკურნალობს, ესაუბრება, ცდილობს, შეუმსუბუქოს ტანჯვა. მარტოს არასდროს ტოვებს, ერთი წუთითაც კი. ისინი ცხოვრობენ ბინაში, რომელიც თამარის გარდაცვლილი მეუღლის ქალიშვილს ეკუთვნის. ოჯახის შემოსავალი, დედაშვილის პენსიები ჯამში 775 ლარს შეადგენს, ამას ემატება სოციალური შემწეობის 100 ლარი. თანხა თითქმის მთლიანად სოფიოს კვებაზე, წამლებსა და მოვლაზე იხარჯება.
თამარი შეუძლებელს არაფერს ითხოვს. ეტლს, რადგან ძველი აღარ ვარგა, გაფუჭებულია და მოუხერხებელია სოფის მოკრუნჩხული სხეულისთვის. ტკივილგამაყუჩებლებსა და მალამოებსსოფიო მუდმივად იტანჯება ტკივილით, განსაკუთრებით ფეხებსა და სხეულში. კარის შეცვლასძველი კარი არ იკეტება, ოთახში ორპირი ქარია და სოფიო იყინება.
როდესაც სოფიოს ვკითხე, რა უნდოდა, მობილურ ტელეფონზე მიმითითა. დედა ამბობს, რომ მას ტელეფონი ძალიან უყვარსის აბედნიერებს და ართობს. სულ ეს არის.
35 წელი ტკივილი. 35 წელი უიარაღო ბრძოლა. 35 წელი მდუმარე ცხოვრება, რომლის ოდნავ შემსუბუქება შესაძლებელია. სოფიოს მადლობის გადახდა არ შეუძლია. მაგრამ, რომ შეეძლოს ალბათ, მისი მზერა გვეტყოდა: მადლობა, რომ შემამჩნიეთ.“
ინტერნეტში მოვიძიეთ ინფორმაცია ყველაზე უბრალო, საშუალო დონის ცხოვრების მქონე ოჯახზე გათვლილი ნივთების შესახებ, რომლითაც შესაძლებელია ცერებრული დამბლის შემდეგ პარალიზებული ადამიანის მოვლის გამარტივება.
წარმოიდგინეთ, მეგობრებო, რაოდენ საშინელია საქართველოში სიღარიბისთვის განწირული ამ ორი ქალის მდგომარეობა, რომელთა სიცოცხლის ყოველი დღე, ისევე ძვირფასია უფლისთვის როგორც ჩვენი, რადგან მისი ქმნილებები ვართ ყველანი!
ამჟამად, უიმედოდ დაავადებული დედაშვილის სიცოცხლე ღმერთმა მხოლოდ ჩვენ მოგვანდო! რას წერენ რიგითი ექიმები, ინსულტის შემდეგ, პაციენტების მოვლის თავისებურებები:
სანამ მდგომარეობა დასტაბილურდება, ადამიანები, ვისაც ტვინში სისხლის მიმოქცევის დარღვევა აქვს, საჭიროებენ ექიმების დახმარებას. გაწერის შემდეგ, პაციენტებმა რეაბილიტაცია ახლობლების მეთვალყურეობის ქვეშ უნდა გააგრძელონ. ნათესავებმა კი, ყოველთვის არ იციან, სწორად როგორ გაუწიონ მათ დახმარება. სულ რამდენიმე დღის წინ, ახლობელი ადამიანი მაღაზიამდე რამდენიმე კილომეტრს გადიოდა, დღეს კი დამოუკიდებლად პირის დაბანაც კი აღარ შეუძლია. თუკი, მოხდა ისე, რომ ინსულტგადატანილ ავადმყოფზე ზრუნვის ვალდებულება აიღეთ, ჩვენი სტატია დაგეხმარებათ იმაში, რომ გაიგოთ კონკრეტულად რა დახმარების გაწევა შეგიძლიათ სახლის პირობებში და რას უნდა მიაქციოთ ყურადღება, ახლობელი ადამიანის რეაბილიტაციამ უსაფრთხოდ და ეფექტურად რომ ჩაიაროს.
სახლის პირობებში ინსულტის შემდგომი მოვლის ზოგადი წესები:
ავადმყოფისთვის ზუსტი დღის განრიგი უნდა შეადგინოთ და მკაცრად დაიცავით ის.
მუდმივად აკონტროლეთ ახლობელი ადამიანის მდგომარეობა. გაუზომეთ სიცხე და არტერიული წნევა, დაათვალიერეთ კანი, აკონტროლეთ განავალი. ყურადღება მიაქციეთ ავადმყოფის ემოციურ ფონსმისი განწყობაც ძალიან მნიშვნელოვანია ინსულტის შემდეგ სახლის პირობებში ჯანმრთელობის აღსადგენად. საჭიროების შემთხვევაში, დახმარებისთვის დაუყოვნებლივ მიმართეთ მკურნალ ექიმს.
• ახლობელი ადამიანისთვის ნათესავებთან, მეგობრებთან, კოლეგებთან საკმარისი კომუნიკაცია უნდა უზრუნველჰყოთ. რაც უფრო მეტი ადამიანი მოინახულებს მას, მით უფრო მაღალია ინსულტის შემდეგ მეტყველების აღდგენის ალბათობა და ვადების შემცირდება. თუმცა, თავიდან უნდა აარიდოთ გადაღლა და სტრესი. შეზღუდეთ ურთიერთობის დრო და შეადგინეთ აკრძალული სასაუბრო თემების სია, რომელმაც შეიძლება ავადმყოფი გააღიზიანოს.
• მუდმივად აკონტროლეთ ავადმყოფის ორგანიზმის ფუნქციების დარღვევის ხარისხი. დააზუსტეთ მკურნალ ექიმთან მეთოდები, რომლებიც გამოგადგებათ თქვენი ახლობლის ინსულტის შემდგომი რეაბილიტაციისთვის სახლის პირობებში. ჩაინიშნეთ ყველა გვერდითი მოვლენა, რომელიც აღდგენის პროცესში ჩნდება, რათა სპეციალისტმა მკურნალობის კორექტირება შეძლოს.
როგორ მოვაწყოთ ოთახი ინსულტის შემდგომი რეაბილიტაციისთვის სახლის პირობებში?
გაწერის დღისთვის პაციენტის ოთახი სრულად მომზადებული უნდა იყოს. მნიშვნელოვანი და გასათვალისწინებელი რა არის?
თუ ახლობელმა გადაადგილების უნარი დაკარგა, ნაწოლების საწინააღმდეგო ლეიბი ან ფუნქციონალური საწოლი შეიძინეთ, რაც მას მაქსიმალური კომფორტით წოლის შესაძლებლობას მისცემს, თქვენ კიმის გადაბრუნებას გაგიადვილებთ, რათა ნაწოლების გაჩენა თავიდან აიცილოთ.
საწოლი ისეთ ადგილას უნდა იდგეს, რომ ავადმყოფმა ოთახში შემსვლელი ადამიანების მაშინვე დანახვა და ფანჯარაში გახედვა შეძლოს. უზრუნველყავით მასთან თავისუფალი მისასვლელი ყველა მხრიდან. თუკი მას, თუნდაც ერთი ხელის მოძრაობა შეუძლია, იმ მხარეს პატარა მაგიდა ან ტუმბო დადგით. ასევე, თქვენთან სწრაფი კავშირისთვის, ადამიანს ხელთ უნდა ჰქონდეს ზარი, გამოსაძახებელი ღილაკი (მაგალითად, ელემენტებზე მომუშავე კარის ზარის კომპლექტიდან). ანდა, საწოლთან ახლოს დადგით რადიო ძიძა.
თუკი თქვენ, სახლის პირობებში მოვლას ინსულტის შემდეგ ისეთი ადამიანისთვის უზრუნველჰყოფთ, რომელმაც გადაადგილების უნარი შეინარჩუნა, იზრუნეთ იმაზე, რომ ოთახში, სადაც ის იცხოვრებს და ასევე, მისი გადაადგილების ყოველდღიურ მარშრუტზე, ავეჯი იყოს მდგრადი და მყარად იდგეს. დერეფნებში, საპირფარეშოში, სააბაზანოში სასურველია კედლის მოაჯირების დამონტაჟება, რომლებზეც ის საჭიროების შემთხვევაში დაყრდნობას შეძლებს. ხალიჩები, სადენები წინასწარ უნდა აიღოთ იატაკიდან, ავადმყოფმა თავისუფლად, წაქცევის რისკის გარეშე გადაადგილება რომ შეძლოს.
ინსულტის შემდგომ პარალიზებული პაციენტების სახლის პრობებში მოვლის თავისებურებები
1. ნაწოლების წარმოქმნის თავიდან აცილება.
მუდმივი ზეწოლისა და სისხლის მიმოქცევის დარღვევის გამო, იმ ადგილებში, რომლებზეც დაზარალებული წევს, შესაძლოა განვითარდეს ქსოვილების კვდომანეკროზიამის თავიდან ასაცილებლად, საჭიროა მწოლიარე პაციენტის ყოველ ორ საათში ერთხელ გადაბრუნება მეორე გვერდზე. ასევე, ინსულტის შემდეგ, სახლში ავადმყოფების მოვლისას მნიშვნელოვანია ჰიგიენის დაცვა: შემწოვი თეთრეულის გამოცვლა ნაწლავებისა და შარდის ბუშტის ყოველი დაცლის შემდეგ, მისი მთლიანად დაბანა დღეში ერთხელ და საჭიროებისამებრ, პამპერსის გამოცვლის შემდეგ. არ უნდა დაგვავიწყდეს მასაჟიც. მსუბუქი მოძრაობები, დაზელვა, დაკვრა სისხლის მიმოქცევის გაუმჯობესებას შეუწყობს ხელს.
2. ჰიპოსტაზური პნევმონიის განვითარების პრევენცია.
როდესაც მწოლიარე ავადმყოფი 24 საათის განმავლობაში საწოლშია, შეიძლება სისხლის შეგუბება და ფილტვების არასაკმარისი ვენტილაცია განვითარდეს. ამის გამო ხდება ნახველის დაგროვება. ხშირად ვითარდება პათოგენური ფლორა. ადამიანს არ შეუძლია სრულფასოვნად სუნთქვა და დროულად ნახველის ამოღება. გარდა იმისა, რომ არსებობს საკვებით ან სასმელით დახრჩობის რისკი, ამან შეიძლება პნევმონიაც გამოიწვიოს. ადამიანს სისხლის შეგუბებასა გამკლავებასა და სუნთქვის გაუმჯობესებაში რომ დაეხმაროთ, აუცილებელია მასთან ერთად სუნთქვითი ვარჯიშების გაკეთება. შეგიძლიათ გაბეროთ ბუშტები, ჭიქაში საწრუპის საშუალებით ბუშტები ბეროთ. საკმარისია ამ ვარჯიშების შესრულება დღეში 4-ჯერ, თუნდაც 5 წუთის განმავლობაში, და ინსულტის შემდეგ აღდგენა სახლში უფრო სწრაფად და უსაფრთხოდ ჩაივლის.
3. თრომბოზის განვითარების რისკის გამორიცხვა.
იმის გამო, რომ ადამიანი დიდ დროს ატარებს მწოლიარე მდგომარეობაში, მისი კუნთები სუსტდება, ვენური სისხლი გუბდება. ამან შეიძლება გამოიწვიოს სისხლის ნაკადის შენელება ან სრული შეჩერება ზოგიერთ სისხლძარღვში, მათ შორის ტვინთან უშუალოდ დაკავშირებულ სისხლძარღვებში. ამიტომაც ძალიან მნიშვნელოვანია მწოლიარე პაციენტის რეგულარულად გადაბრუნება, ინსულტის შემდეგ მსუბუქი მასაჟის დამოუკიდებლად გაკეთება ან რეაბილიტოლოგის გამოძახება ბინაზე. მწოლიარე პაციენტს ფეხები სითბოში უნდა ჰქონდეს, ამასთან შეამოწმეთ, რომ წინდების რეზინამ კოჭებში არ მოუჭიროს. მჯდომარე მდგომარეობაში ავადმყოფის ფეხების ქვეშ ბალიში უნდა დაიდოს, რათა უზრუნველყოფილ იქნეს სისხლის ნორმალური მიმოქცევა. ასევე, ამისთვის სასურველია ტერფების ლიმფოდრენაჟული მასაჟის გაკეთება.
კვების თავისებურებები ინსულტის შემდეგ სახლის პირობებში რეაბილიტაციის დროს
ადამიანის რაციონი უნდა იყოს დაბალანსებული და საკმარისი სიცოცხლის უზრუნველსაყოფად. კვების მიღება დღე-ღამეში 4-5 მცირე ულუფად უნდა დაიყოს. გამორიცხეთ მაღალკალორიული პროდუქტები, რათა აარიდოთ ავადმყოფს ჭარბი კვება. თუ მას საკვების დამოუკიდებლად ღეჭვა არ შეუძლია, პროდუქტები ბლენდერით უნდა დააქუცმაცოთ. თუ ის ნელა ჭამს, ნუ დააჩქარებთ.
ინსულტის შემდეგ სახლის პირობებში რეაბილიტაციის დროს, რეკომენდებულია ავადმყოფის რაციონში შემდეგი პროდუქტების ჩართვა:
• ქათამი, ინდაური, საქონლის ხორცი, კურდღლის ხორცი;
• უცხიმო თევზი და ზღვის პროდუქტები;
• კვერცხის ცილა;
• რძის პროდუქტები ცხიმის დაბალი შემცველობით;
• ახალი ხილი, ბოსტნეული და მწვანილი;
• მარცვლეული;
• ჩირი და თხილი.
რა დაცინვაა, რა ირონია! საქართველოში ხომ, ფონდის უამრავ მეგობარს თავადაც არ აქვს საშუალება, ასე რომ იკვებოს!
პროდუქტების მირთმევა რეკომენდებულია ახალი, მოშუშული ან მოხარშული სახით. სასმელებიდან უმჯობესია უპირატესობა მიანიჭოთ სუსტად დაყენებულ მწვანე ჩაის, კომპოტებს, მორსებს და, რა თქმა უნდა, უბრალო წყალს. ინსულტგადატანილი ადამიანის რაციონიდან უნდა გამოირიცხოს ყავა და მაგარი შავი ჩაი, შემწვარი, ცხიმიანი, ცხარე, მარილიანი, მწნილი, ტკბილეული, ალკოჰოლი. ასევე, უნდა მოერიდოთ პარკოსნებსა და სხვა პროდუქტებს, რომლებიც მუცლის შებერილობას იწვევს.
კუჭნაწლავის ტრაქტის მუშაობის გასაუმჯობესებლად, შეგიძლიათ გააკეთოთ მსუბუქი მასაჟი, ყოველი ჭამის შემდეგ, პაციენტის ჭიპის გარშემო საათის ისრის მიმართულებით მსუბუქად დაჭერითი მოძრაობებით.
ჰიგიენური მოვლა ინსულტგადატანილი პაციენტებისთვის
მწოლიარე პაციენტის კანის სისუფთავის შენარჩუნება ინსულტის შემდგომი სახლის პირობებში რეაბილიტაციის ყოველდღიური განრიგის მნიშვნელოვანი ნაწილია. პირის დაბანა, ხელებისა და კისრის დაბანა, კბილების გამოხეხვა და მთელი სხეულის დაბანა აუცილებელია დილა-საღამოს. ასევე, თუ ადამიანს აქვს შარდის შეუკავებლობა, ხშირი დაბანა არის საჭირო.
მარტივი ჰიგიენური პროცედურებისთვის უნდა მოამზადოთ რბილი კბილის ჯაგრისი, პირსახოცები, ბამბის დისკები, მარლის ხელსახოცები, თბილი წყლით სავსე ჭურჭელი პირის დასაბანად.
დასაბანად და მთელი სხეულის დასამუშავებლად შეიძლება დაგჭირდეთ რეზინის ხელთათმანები, თბილი წყლით სავსე პირადად ავადმყოფისთვის განკუთვნილი ტაშტი და სხვა დიდი ზომის ჭურჭელი დაბინძურებული სითხისთვის, ინტიმური ჰიგიენის საშუალებები, ერთჯერადი საფენები, დაბალი რბილი ბალიში თავის ქვეშ დასადებად.
აუცილებლად მოიხსენით ყველა სამკაული, შეიკარით თმა, ნაწნავი ან კუდი გაიკეთეთ და ხელები დაიბანეთ.
კვირაში ერთხელ მაინც აუცილებელია ავადმყოფისთვის თავის დაბანა, დილაობით კითმის დავარცხნა. ყოველ 2-3 დღეში ერთხელ, ფეხის აბაზანები უნდა გაუკეთოთ. საჭიროებისამებრხელებსა და ფეხებზე ფრჩხილების დაჭრა. ყოველი პროცედურის შემდეგ, სპირტით დაამუშავეთ მაკრატელი.
მეგობრებო, მოგვწერეთ და შემოწირულობა გაიღეთ ამ საბრალო ადამიანებისთვის, ვინ რამდენსაც შეძლებს, ილოცეთ, ასე რომ არ დაიტანჯონ. ჩვენ კი ვფიქრობთ, რომ ყველაზე მართებული გადაწყვეტილება იქნება, დედა მშვიდად რომ იყოს, სოფიომ კი სიტყვათავშესაფრისგაგონებისას ცხარე ცრემლით არ იტიროსკეთილ, კარგ ქალბატონს ერთი წლის მომსახურების საფასური გადავუხადოთ! თუნდაც, ხვალვე შეუდგეს საქმეს! იქნებ, თქვენ იცნობთ ვინმეს?! თანხას შევაგროვებთ!
ვაჩუქოთ კიდევ ერთი წლის სიცოცხლე განუყრელ დედაშვილს! ახლა, ეს ჩვენი პასუხისმგებლობაც არის, რადგან საქართველოში, ასეთი ადამიანები არავის სჭირდება!
თუ გსურთ, მოინახულოთ და დახმარება პირადად გაუწიოთ ამ ოჯახს, მათი მისამართია:  თბილისი, ლოტკინის გორა 42 (კერძო სახლი).

“I’ve been waiting for you, I’ve been waiting for you so long…” –  those were the soft but deeply emotional and joyful words of 35-year-old Sophie, who is completely paralyzed-translated for me by her heartbroken and seriously ill 69-year-old mother, Tamar. I don’t know what Tamar told her daughter about my visit – but the moment I saw Sophie’s smile and heard her welcome, all I wanted was to give everything I had to these two lonely, suffering women.
calendar July 6, 2025
While speaking with Tamar and filming, so that the Fund’s friends could better understand their situation, I realized I had stepped into the home of two of the loneliest, poorest, and most tragic women in all of Georgia: Sophie – almost entirely paralyzed – and her elderly mother Tamar, who, despite her own severe illnesses and constant pain, lives for one purpose only: to keep her suffering daughter alive.
Imagine this: You’re alive. You feel pain – but you can’t say where it hurts. You’re hungry – but you can’t ask for food. You’re thirsty – but your tongue won’t move. You’re scared – but you don’t know how to cry for help.
That’s Sophie’s life. 35 years of total helplessness. 35 years in a body that has become a prison. 35 years of being like a little child.  When she saw me, she lit up and began making soft, unintelligible sounds—nonsense to a stranger, but her mother understood and translated: “I’ve been waiting for you, I’ve been waiting for you so long…”
She doesn’t talk. She doesn’t walk. She can’t move her arms properly. She can’t hold a spoon. She doesn’t understand what’s happening around her. She simply exists – trapped in suffering beyond words. And the only person who understands her is her mother.
Tamar understands her daughter’s moans as a cry for help, her gaze as a scream, her breathing as a signal of pain.  Only a mother can read these signs – because she’s been by Sophie’s side for 35 years.
Mom: “Every day I wonder what will happen to Sophie if I die… Every day. Every night. No sleep. No rest. No hope.
Once, we talked about what would happen to her after I’m gone. She started crying bitterly, trying as hard as she could to say she doesn’t want me to leave, that she doesn’t understand why I frighten her by speaking about death, and that she wants to go wherever I go.”
There was a time when Sophie could at least sit upright. But not anymore. After contracting COVID-19, one of her legs twisted, and even sitting became torture. Three major surgeries brought no improvement.  Every movement is fire along her nerves. Every night is a battle with her own body.
Sophie Aspanidze suffers from a severe form of cerebral palsy. She has complete motor impairment in all four limbs – she can’t walk or use her hands. She cannot talk or understand the world around her. She is disoriented in time and space, and responds to questions with involuntary, unintelligible sounds. She is fully dependent on 24/7 care for every basic need.
Sophie is wheelchair-bound. She cannot eat, drink, turn over, ask to use the toilet, or express pain on her own. Every day of her life is one of total physical and emotional imprisonment.
No one in this world loves us the way God does – and yet we so often forget this, even while our loved ones are still alive.
Tamar Aspanidze, 69 years old. A strong woman whose entire life for the past 35 years has been devoted to caring for her daughter. She is Sophie’s only caregiver – even though she has survived two heart attacks. No doctor can understand how she’s still alive if they saw the physical strain she endures every day. After a serious infection, she had to undergo emergency surgery to remove her navel. She suffers from varicose veins and constant leg pain. She’s had stents installed.
Yet Tamar continues to care for her daughter completely alone – no help, no breaks, no weekends off. She cooks, feeds, washes, turns, treats, talks to Sophie – and tries to ease her pain. She never leaves her side. Not for a minute. They live in a borrowed apartment that belongs to Tamar’s late husband’s daughter.  Their only income: Tamar and Sophie’s pensions—a total of 775 GEL plus 100 GEL in social allowance. Almost everything goes to food, medicine, and Sophie’s basic care.
Tamar isn’t asking for the impossible.  Sophie’s wheelchair is old, broken, and doesn’t suit her twisted posture. She needs pain medication and ointments – her body constantly aches, especially her legs.
They need a new door – the current one won’t close, there’s a draft in the room, and Sophie is always cold.
When I asked Sophie what she wanted, she pointed to a mobile phone. Her mother said she loves it – it makes her happy, it keeps her entertained. That’s all.
35 years of pain. 35 years of struggle without a weapon. 35 years of silent suffering, which ve can ease a little bit. Sophie can’t say thank you –  but if she could, her eyes would say: “Thank you for noticing me.”
We looked up the most basic items that can ease the life of someone paralyzed by cerebral palsy – things any average family might have.
Just imagine, friends, the desperate situation of these two women in Georgia, trapped in poverty – yet their lives, like ours, are just as precious to God, because we are all His creation. And now, God has placed the fate of this gravely ill mother and daughter into our hands.
Doctors write the following…Caring for Patients After a Stroke.
Before their condition stabilizes, people who have suffered a stroke need the help of doctors. But after they are discharged, their recovery must continue under the supervision of family. Family members don’t always know how to help. Because, just a few days ago this person might have walked several kilometers to the store – and now they can’t even wash their face. If you’ve found yourself responsible for caring for someone after a stroke, this guide will help you understand how to assist them at home – and what to watch for to make the recovery process safe and effective.
General rules for home care after a stroke
• Establish a clear daily routine for the patient and stick to it closely.
• Monitor their condition regularly: Take their temperature and blood pressure, check their skin, and keep track of bowel movements. Pay attention to their emotional state – mental outlook is just as important for recovery. If needed, don’t hesitate to contact the treating physician.
• Encourage social interaction with relatives, friends, and former coworkers. The more people visit, the faster speech may return. However, avoid overstimulation: limit visiting hours and avoid emotionally upsetting topics.
• Continuously track which bodily functions are impaired. Ask the doctor which rehabilitation techniques are suitable. Document any side effects that arise during recovery so treatment can be adjusted as needed.
Preparing the home for recovery after stroke
By the time of discharge, the patient’s room should already be fully prepared. What is important to keep in mind?
If the patient is immobile, get an anti-bedsore mattress or a functional hospital bed that offers comfort for them and makes it easier for you to turn them regularly.
Place the bed where they can see people entering and have a view out the window.
Ensure easy access from all sides. If they can use one arm, put a table or nightstand on that side. They should also have a way to call for help—a bell, a wireless doorbell button, or even a baby monitor next to the bed.
If the person retains mobility, make sure all furniture in the room and along their regular walking paths (hallways, bathroom, etc.) is sturdy and stable. Install wall-mounted support bars where needed. Remove rugs and loose cords from the floor to prevent tripping.
Special care for paralyzed stroke patients at home
1. Prevent pressure sores (bedsores)
When someone lies in one position too long, reduced blood flow can lead to tissue death (necrosis). To prevent this:
Turn the patient every two hours. Maintain hygiene: change incontinence pads or linens after each bowel movement or urination. Bathe the patient once a day and clean them after every accident. Gentle massages (stroking, rubbing, tapping) help improve circulation.
2. Prevent hypostatic pneumonia
Lying still for long periods can reduce blood circulation and cause poor lung ventilation, leading to fluid buildup (congestion) and infection. The person may struggle to cough or breathe fully, which increases the risk of choking or pneumonia. To help: do breathing exercises – blowing balloons or blowing bubbles in a glass through a straw. Just 5 minutes, 4 times a day can improve lung function and help prevent complications.
3. Prevent thrombosis
Prolonged immobility weakens muscles and causes blood stagnation. This can slow or stop circulation, even in vessels connected to the brain.
To reduce the risk: Turn the patient regularly. Give light massages or hire a rehabilitation specialist for home visits. Keep their legs warm but avoid tight socks. When seated, place a pillow under their feet to help circulation. Foot and leg massages also promote lymphatic drainage.
Nutrition during home stroke recovery
The patient’s diet should be balanced and meet their nutritional needs. Serve 4–5 small meals per day. Avoid high-calorie foods – do not overfeed. If they cannot chew, puree food in a blender. If they eat slowly, be patient and don’t rush them.
Recommended foods:
• Chicken, turkey, beef, rabbit
• Lean fish and seafood
• Egg whites
• Low-fat dairy
• Fresh fruits, vegetables, herbs
• Whole grains
• Dried fruits and nuts
What irony! Many of the Fund’s friends in Georgia can’t even afford to eat like this themselves…
Prepare food boiled, steamed, or stewed. Best drinks: Lightly brewed green tea, compotes, fruit drinks, and plenty of clean water  Avoid: coffee and strong black tea, fried, fatty, spicy, salty, sweet, and pickled foods, alcohol, legumes and any foods that cause gas or bloating.
To support digestion, you can gently massage the stomach: Apply soft pressure in a clockwise motion around the navel after meals.
Hygiene for bedridden stroke patients
Keeping the skin clean is essential in daily home rehabilitation. Morning and evening, do the following: wash the face, hands, neck, and whole body. Clean genitals frequently, especially with incontinence.
Have on hand: soft toothbrush, towels, cotton pads and gauze, warm water in a washbasin.
You will also need disposable gloves, patient’s personal basin with warm water and separate basin for dirty water, intimate hygiene products, disposable underpads, and low pillow for neck support.
Tie up long hair, remove jewelry, and wash your hands before each procedure.
Wash their hair at least once a week, comb hair in the morning. Soak feet every 2–3 days. Trim fingernails and toenails as needed (Clean scissors with alcohol after each use).
Friends, please write to us and donate whatever you can. Pray for these women – that their suffering may be eased. But we believe the most meaningful help would be to hire a kind, reliable caregiver for one year—so that Tamar can find some peace, and Sophie won’t cry when she hears the word “shelter.” Let it happen tomorrow—even today. Maybe you know someone. We’ll raise the money.
Let’s give another year of life to this inseparable mother and daughter. It’s our responsibility now – because people like them are forgotten by everyone else.
If you are willing to visit the family and help them in person, here is their address: Tbilisi, 42 Lotkini Hill (private house)