დიდებული დილა გათენდა! დოლიძეების ოჯახში დღეს ნამდვილი დღესასწაულია. 11 თვის გაბრიელი და 11 წლის ანა-მარია უბედურებისგან იხსენით. უფალი ორმაგად დაგიბრუნებთ ამ სიკეთეს!
calendar თებერვალი 15, 2026
11 წლის ანამარია შიმშილობს, ციცქნა ჩვილმა რომ ჭამოსდაეხმარეთ ბავშვებს!
რვა თვის გაბრიელი შიმშილისგან ტირის და ცრემლები ახრჩობსდედას რძე არ აქვს, ბავშვთა კვების ყიდვის საშუალება კი მშობლებს არ გააჩნიათპურის ფულიც კი არ აქვთ. წამით მაინც წარმოიდგინეთ, რომ ეს, თქვენი შვილია. რას იგრძნობდით, თუკი მოისმენდით ამ ტირილს და დახმარების საშუალება არ გექნებოდათ?
ეს გაბრიელის დაიკოა ანამარია, ის 11 წლისაა. ძმა როგორმე რომ დაამშვიდოს, მან წყალი ჩაუსხა ბოთლში. მაგრამ განა, პატარას ეს დაანაყრებს?
ანამარია (11 წლის):დღეს, არაფერი მიჭამია, მუცელი ძალიან მტკივა. მაგრამ, მოვითმენ. მთავარია, ჩემმა ძამიკომ ჭამოს. სკოლაშიც მშიერი ვზივარ, საჭმელს ვერ ვყიდულობ. იქ, ფული უნდა გქონდესდღეში ერთი ლარი მაინც. მე კი, არ მაქვს“.
ბავშვების დედა, ნინო ახლა, ორსულობის მეოთხე თვეშია. ის შიმშილობსესე იგი, მის მუცლად მყოფი ბავშვიც შიმშილობს. ნინოს არამცთუ ექიმთან წასასვლელი, სამგზავრო ფულიც კი არ აქვს. მხოლოდ 400-ლარიანი სოციალური შემწეობით, ოჯახმა როგორ უნდა იარსებოს?
ნინო, დედა (31 წლის):მზად ვარ, სიცოცხლე დავთმო ბავშვების გამო. არ მინდა, ისინიც ისეთივე სიღატაკეში გაიზარდონ, როგორშიც მე ვიზრდებოდი.“
შეუძლებელია ცრემლების გარეშე იმის მოსმენა, რაც ნინომ ჩერნოვეცკის ფონდის ჟურნალისტს უამბო.
ნინო, 31 წლის (დედა):ჩემი პირველი მეუღლე ნარკომანი იყო, მთელი ათი წლის განმავლობაში მცემდა, სიკვდილის პირას მივყავდი. პატარა ანამარიამ გაბედა და პოლიციაში დარეკა ჩემს გადასარჩენად. ბავშვმა თქვა: „ასეთი მამა არ მჭირდება“. ახლა, ის კაცი ციხეში ზის.“
ნინოს მეორე შანსი აჩუქა ბედმა: ის მეორედ დაოჯახდა. მისი მეუღლე, გიო ანამარიას საკუთარი შვილივით ზრდის, ზრუნავს პატარა გაბრიელზე და ყველაფერს აკეთებს, რაც შეუძლია, რათა ოჯახი გამოკვებოს.
ნინო, 31 წლის (დედა):გიოს თიაქარი აქვს, საშინელი ტკივილებით იტანჯება. ოპერაციაზე მიმართვა მისცეს, მაგრამ უარი თქვა. ის რომ საავადმყოფოში დაწვეს, ბავშვებს ვინ მოუტანს პურს? პამპერსებს ვინ იყიდის? გამაყუჩებლის ყიდვაც კი არ შეგვიძლიაის კი, მაინც მიდის და მუშაობს 20 ლარს, 10 ლარს იღებს, ოღონდ ბავშვები არ იყვნენ მშივრები.“
სახლში, ფანჯრებზე ცელოფანია გაკრული, კედლები კი დაბზარულია და ინგრევა.
ანამარიას მუხლებზე უდევს რვეული და ისე მეცადინეობს, სახლში არც მაგიდა არის და არც სკამები. სკოლაში კი, სულ ერთი და იგივე ტანსაცმლით დადის.
ოჯახში ერთი წყვილი ფეხსაცმელი აცვიათ სამივეს ანამარიას, დედამისს და ბებიას.
ნინო, 31 წლის (დედა):როდესაც ბავშვი სკოლიდან მოდის, დედამთილი ჩუსტებს იხდის და მას აძლევს. თავად კი, ფეხშიშველი რჩება…“
ანა-მარია, 11 წლის:რვეულები, წიგნები, კალმები და ფანქრები მჭირდება და ახალი ჩანთაც. კარგად ვსწავლობ და არ მინდა, ჩამოვრჩე იმის გამო, რომ სასკოლო ნივთები არ მაქვს. კიდევძალიან მიყვარს ხილი და ტკბილეული. მაგრამ სახლში არასდროს გვაქვს.“
ანა-მარია, 11 წლის:დედას სარეცხის ხელით გარეცხვა უწევს. სარეცხი მანქანა გაფუჭდა. არ ვიცი, ჩვენზე უფრო შეჭირვებული ოჯახი სადმე თუ არსებობს.“
სახლში ცივა, ღუმელი კი თითქმის არ ათბობს. შეშა კატასტროფულად ცოტა აქვთ და მამამთილი, დაავადებული გულით, ყოველდღე მინდორში დადის, შეშას აგროვებს, რომ პატარები არ გაიყინონ.
ამ ოჯახს სასწრაფოდ სჭირდება თქვენი დახმარება პროდუქტები, ბავშვთა კვება, ტანსაცმელი, ფეხსაცმელი, საწოლები, საბნები, მაგიდა, სკამები, ჭურჭლის კარადები და წამლები. სახლში კი, ფანჯრებისა და კარების ჩასმაა საჭირო.
სანამ თქვენ ამ სტრიქონებს კითხულობთ, გაბრიელი კვლავაც ტირის, ანამარია შიმშილს ითმენს, მათი დედა კი ლოცულობს, რომ მის მუცელში მყოფი პატარა ცოცხალი გადარჩეს. მისი პატარა სიცოცხლე თქვენს ხელთაა! ნუ აუვლით გვერდს! სასწაული მოახდინეთ დღეს ამ ოჯახისთვის.
თუ გსურთ, მოინახულოთ ოჯახი და დახმარება პირადად გაუწიოთ, მათი მისამართია: ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტი, სოფელი ნაწისქვილარი.
(დანიშნულება: დოლიძეების ოჯახი).
დიდებული დილა გათენდა! დოლიძეების ოჯახში დღეს ნამდვილი დღესასწაულია. 11 თვის გაბრიელი და 11 წლის ანამარია უბედურებისგან იხსენით. უფალი ორმაგად დაგიბრუნებთ ამ სიკეთეს!
11 თვის გაბრიელი, ცოტა ხნის წინ, შიმშილით სიკვდილისთვის იყო განწირული. დღეს კი ბავშვი, ,,საკვების ზღვაში ცურავს”.
შეხედეთ, ამ თვალებს! შეხედეთ და იამაყეთ საკუთარი თავებით
დიახფონდის მეგობრებო, სწორედ თქვენ იხსენით დიდი უბედურებისგან, ეს პატარა ანგელოზი!
დოლიძეების ოჯახში, კიდევ ერთი საოცარი გოგონაა. 11 წლის ანამარია. მთელი ზამთარი, ბავშვი, სიცივისგან იყინებოდა. დამპალი ხის კარიდან და გატეხილი ფანჯრები, თოვლი და ყინვა შედიოდა ოთახში. დღეს კი, დოლიძეების სახლს, მაღალი ხარისხის მეტალოპლასტმასის კარფანჯრები ამშვენებს.
გარდა ამისა, დოლიძეების სახლს დღეიდან დაამშვენებს ყველა ის ავეჯი და საყოფაცხოვრებო ტექნიკა, რაც ოჯახს ძალიან სჭირდებოდა, მაგრამ საბრალო დედა ოცნებასაც კი ვერ ბედავდა ამაზე.
და ესეც, სწორედ რომ თქვენი დამსახურებით, ფონდის მეგორებო! ოჰჰჰ, ნეტავ იცოდეთ, როგორ ვამაყობთ თქვენით.
დოლიძეების ოჯახში, სიურპრიზების დღე გრძელდება
თბილისიდან ლაგოდეხში, უამრავი საჩუქარი წავიღეთ, რომლებიც თქვენი კეთილი გულებით იყო შემოწირული
ანამარია 11 წლის: მე მხოლოდ ძველი სამოსი მქონდა. სკოლაში კი, მთელი ზამთარი, ქურთუკის გარეშე დავდიოდი. 3 ჯემპრს ერთმანეთზე ვიცვამდი, რომ ყინვისგან გონება არ დამეკარგა, სკოლისკენ მიმავალ გზაზე.
თქვე კიიმდენი ტანსაცმელი მოგვიტანეთ, გარდერობშიც კი ვერ დაეტევა, დეიდა. უზომოდ ბედნიერი ვარ”.
ცოტა ხნის წინ, დოლიძეების ოჯახში, ბავშვების თვალებში მხოლოდ შიში, ტკივილი და უიმედობა იყო.
დღეს კი, ამ პატარა ანგელოზების თვალებში, ვარსკვლავები ანათებს
ბედნიერმა დედამ, თავისი შვილების ბედნიერი თვალების დანახვისას, მადლობის სიტყვები დაწერა თითოეული თქვენგანისთვის, ფონდის მეგობრებო!
ნინო 31 წლის: დედის ლოცვას დიდი ძალა აქვს. და მითუმეტეს ორსული ქალის ლოცვა, აუცილებლად შეგეწევათ თითოეულ თვქვენგანს, ვინც თუნდაც მცირედი გაიღეთ ჩემი შვილებისთვის“.
ძალიან მალე, დოლიძეების ოჯახს, ახალი ანგელოზები შეემატება.
დიახ,  31 წლის ნინოს სხეულში ახლა, უფლისგან გამოგზავნილ ანგელოზს სძინავს. მეგობრებო, როდესაც ამ პატარა ანგელოზს სახლში მიიყვანენ, მას დასჭირდება საწოლი, ტანსაცმელი, პამპერსები და ყველაფერი, რაც ჩვილის ცხოვრებისთვის აუცილებელია.
მაგრამ დღეს დოლიძეების ოჯახს ნებისმიერ სიღარიბეზე საშინელი უბედურება აქვსმათი სახლი თვალსა და ხელს შუა ინგრევა. კედლები ღრმა ბზარებითაა დაფარული, ჭერი ცვივა და ყოველი დღე ბავშვებისთვის შესაძლოა ტრაგედიად დასრულდეს. ამ ავარიულ სახლში ცხოვრება საშიშია, ბავშვების დაძინება საშიშია და დილით გაღვიძებაც კი საშიშია.
გთხოვთ, გულგრილად ნუ ჩაუვლით ამ ბავშვების გასაჭირს. ახლა მათ უბრალოდ რემონტი კი არა, უსაფრთხო სახლი სჭირდებათადგილი, სადაც ცხოვრება აღარ შეეშინდებათ.
ფონდის კორესპონდენტი: ეს ულამაზესი ყვავილები ანამარიამ საკუთარი ხელით მომიკრიფა. მე კი დავპირდი, რომ ლაგოდეხიდან თბილისში ჩამოვიტანდი. პირობა შევასრულე.

11-year-old Anna-Maria goes hungry so that her tiny baby brother can eat… Help the children!
Eight-month-old Gabriel cries from hunger and chokes on his tears… His mother has no milk, and the parents cannot afford baby formula – they don’t even have money for bread. Imagine for a moment that this is your child. What would you feel hearing this crying and having no way to help?
This is Gabriel’s sister, Anna-Maria. She is 11 years old. To somehow calm her brother, she gives him a bottle of water. But will that make a baby full?
Anna-Maria, 11-year-old: “I didn’t eat anything today, my stomach hurts a lot. But I’ll endure it. The main thing is that my little brother eats. At school I stay hungry too – I don’t buy food. You need money there… at least one lari a day. I don’t have it.”
The children’s mother, Nino, is now four months pregnant. She is starving too – which means the baby in her womb is starving as well. Nino can’t afford to go to a doctor; she doesn’t even have money for transportation. How is the family surviving on a social allowance of 400 lari?
Nino, 31 years old (mother): “I am ready to give my life for my children. I just don’t want them to grow up the way I did – in poverty.”
What Nino told the Fund’s journalist is impossible to hear without tears.
Nino, 31-years-old (mother): “My first husband was a drug addict. He beat me for 10 years, almost to death. Little Anna-Maria gathered her courage and called the police to save me. My daughter said: ‘I don’t need a father like that.’ Now he is in prison.”
Fate gave Nino a second chance: she married again. Her husband Gio accepts Anna-Maria as his own daughter, cares for little Gabriel, and does everything he can to feed the family.
Nino, 31-years-old (mother): “Gio has a hernia and is in constant pain. He was referred for surgery, but he refused – if he goes into the hospital, who will feed the children? Who will buy them diapers?” We can’t even afford painkillers… Yet he still goes to work – for 20 lari, for 10 lari – just so the children won’t be hungry.”
The windows in their home are covered with plastic, the walls are cracked and crumbling.
Anna-Maria does her homework on her knees – there is no table or chairs in the house. She goes to school in the same clothes every day.
There is one pair of shoes for three people in the family – Anna-Maria, her mother, and her grandmother.
Nino, 31-years-old (mother): “When my daughter comes home from school, my mother-in-law takes off her slippers and gives them to her. And she stays barefoot…”
Anna-Maria, 11-year-old: “I need notebooks, books, pens and pencils. And a new school bag. I study well and don’t want to fall behind because I don’t have school supplies. And also… I really love fruit and sweets. But we never have them.”
Anna-Maria, 11-year-old: “My mom has to wash clothes by hand. The washing machine is broken. I don’t know if there is a family more in need than ours.”
It is cold in the house, and the stove barely heats. There’s almost no firewood left, and every day my grandfather-in-law, despite his heart problems, goes out into the field to gather wood so the little ones don’t freeze.
This family urgently needs your help – food, baby formula, clothes, shoes, beds, blankets, a table, chairs, cupboards for dishes, and medicine. Their home needs windows and doors installed.
While you are reading these lines, Gabriel is crying again, Anna-Maria is enduring hunger, and their mother is praying that the baby in her womb survives. His tiny life is in your hands! Please don’t pass by. Make a miracle happen for this family today.
If you are willing to visit the family and help them in person, here is their address: Lagodekhi Municipality, village Natsiskvilari.
– In Bank of Georgia GE64BG0000000470458000(Purpose: The Dolidze family).
A beautiful morning has arrived! Today is a true celebration for the Dolidze family. You saved 11-month-old Gabriel and 11-year-old Anna-Maria from hardship. May the Lord bless you doubly for this kindness!
REPOST RIGHT AWAY, MY GOOD MAN! HELP YOUR FRIENDS TO GET CLOSER TO GOD! YOU HELPED – THANK YOU!
Only a short time ago, 11-month-old Gabriel was facing the threat of starvation. Today, this precious little boy is practically “swimming in a sea of food.”
Look into his eyes! Look – and be proud of yourselves!
Yes, friends of the Fund, it was you who saved this little angel from terrible suffering!
There is another extraordinary child in the Dolidze family – 11-year-old Anna-Maria. All winter long, this little girl shivered in the bitter cold. Snow and freezing air poured into their home through a rotten wooden door and broken windows. But today, the Dolidze family’s house is protected by strong new doors and windows.
And starting today, their home is also filled with the furniture and household appliances they so desperately needed – things their struggling mother never even dared to dream of.
This is your doing, dear friends of the Fund! If only you knew how proud we are of you.
The day of miracles continues for the Dolidze family. From Tbilisi to Lagodekhi, we brought countless gifts made possible by your generous hearts.
Anna-Maria, 11: “I only had old clothes. All winter, I went to school without a proper jacket. I wore three sweaters at once so I wouldn’t faint from the cold on the way there.”
“And now you’ve brought us so many clothes that they won’t even fit in the wardrobe. I am happier than words can say.”
Not long ago, the eyes of the Dolidze children held only fear, pain, and hopelessness.
Today, the eyes of these little angels are shining with stars.
Overwhelmed by her children’s happiness, their mother wrote a message of gratitude for each of you, dear friends of the Fund.
Nino, 31: “A mother’s prayer holds great power. And the prayer of a pregnant woman even more so. It will surely protect every one of you who gave even the smallest gift for my children.”.
Very soon, another little angel will join the Dolidze family.
Right now, within 31-year-old Nino, sleeps a child sent by the Lord. Friends, when this precious baby comes home, the family will need a crib, clothes, diapers, and everything necessary for a newborn’s life.
But today, the Dolidze family faces a danger even worse than poverty – their home is literally collapsing around them. Deep cracks scar the walls, the ceiling is crumbling, and each day could end in tragedy. It is terrifying to live there, terrifying to put children to sleep there, and terrifying to wake up there.
Please, do not turn away. These children need more than repairs. They need a safe home where they can live without fear.
Fund Correspondent: Anna-Maria gathered these beautiful flowers for me with her own hands. I promised her I would bring them from Lagodekhi to Tbilisi – and I kept that promise.