„კეთილო ადამიანებო, მე დაუცველი პატარების დედა ვარ, ერთი მათგანი ახლახან დაიბადა. ეპილეფსია ნელი და მტანჯველი სიკდვილით მკლავს! მაგრამ, მე არ მაქვს სიკვდილის უფლება! არავინ მყავს, ბავშვები რომ დავუტოვო! ჩემი მეუღლე კარგი ადამიანია, მაგრამ კაცი დედას ვერასოდეს შეუცვლის ბავშვებს…“
განა, დედობა ყველაზე რთული რამ არ არის ამქვეყნად?
დედა ერთადერთი ადამიანია, რომელიც მზად არის, ნაწილებად დაამსხვრიოს საკუთარი გული, ოღონდ მისი შვილის გული დარჩეს მთელი.
ჩვენ ვუყურებთ ნინოს და ჩვეულებრივ ახალგაზრდა ქალს ვხედავთ. ორი წლის ანდრიასთვის კი, ის მთელი სამყაროა.
ის მისკენ ხელებს იწვდის. ელოდება, როდის აიყვანს ხელში. ელოდება, როდის გაუღიმებს დედა. ელოდება, როდის ჩაიკრავს გულში.
მან არ იცის, რომ მის დედიკოს ეპილეფსია აქვს.
არ იცის, რომ შეტევები ხშირად მეორდება.
არ იცის, რომ ყოველ ჯერზე, შეტევის შემდეგ, დედას თვალების გახელის ეშინია.
ნინოს სიკვდილის არ ეშინია. მას სხვა რამ აშინებს. აშინებს ის, რომ ერთ დღესაც, შეიძლება მარტოდ დარჩენილმა გაიღვიძოს პატარა ანდრიამ.
ის, ჯერ კიდევ ახალგაზრდაა. მაგრამ, ავადმყოფობამ დააუძლურა. სიღარიბემ დააუძლურა. მუდმივმა ბრძოლამ დააუძლურა.
და მაინც, მისი გული არ დაღლილა. ის ყოველდღე იბრძვის, რათა მის შვილს საკვები, სითბო და უსაფრთხოება ჰქონდეს.
ახლა, ნინოს სასწრაფოდ სჭირდება ოპერაცია. საშვილოსნოს ყელის სისხლძარღვების გაფართოება სისხლდენას იწვევს. მკურნალობის გარეშე, მდგომარეობა გაუარესდება. ჯანდაცვის სამინისტროც ჩართულია!
მისი მეუღლე ყოველდღე, დასვენების გარეშე მუშაობს. ის ყველაფერს აკეთებს, რაც შეუძლია. თუმცა, ეს საკმარისი არ არის.
დღეს, ეს ოჯახი იმედით სულდგმულობს. ჩვენი და თქვენი იმედით.
თუ გყავთ დედა – თქვენ იცით, მისი სიყვარული რას ნიშნავს.
ჩვენ შეგვიძლია, შევუნარჩუნოთ დედას სიცოცხლე მისი შვილებისთვის.
თუ გსურთ, მოინახულოთ ოჯახი და დახმარება პირადად გაუწიოთ, მათი მისამართია: თელავის მუნიციპალიტეტი, სოფელი ბუშეტი.

Kind people – I am the mother of helpless little children; one of them was born just recently. Epilepsy is slowly and painfully killing me. But I have no right to die. There is no one I can leave my children with. My husband is a good man, but no man can ever replace a mother…
calendar February 25, 2026
Isn’t being a mother the hardest thing in the world?
A mother is the only person willing to let her own heart break into pieces, just so her child’s heart can remain whole.
We look at Nino and see an ordinary young woman. But her two-year-old Andria sees a whole universe in her.
He reaches out his little hands to her. He waits for her to pick him up. He waits for his mother to smile. He waits for her to hold him close.
He doesn’t know that his mother has epilepsy.
He doesn’t know that the seizures happen often.
He doesn’t know that every time one ends, she is afraid to open her eyes.
Nino is not afraid of death. She is afraid of something else. She is afraid that one day little Andria might wake up – and find himself alone.
She is still young. But the illness has drained her. Poverty has drained her. The constant struggle has drained her.
And yet her heart is not tired. She fights every single day – so her son will have food, warmth, and safety.
Right now, Nino urgently needs surgery. An enlargement of the blood vessels in her cervix is causing bleeding. Without treatment, her condition will worsen. The Ministry of Health has not stood aside.
Her husband works every day without rest. He is doing everything he can. But it is not enough.
Today, this family is holding on to hope — to the hope that we can give them.
If you have a mother, you know what her love means.
It is in our power to help a mother stay alive for her children.
If you are willing to visit them and help them in person, here is her address: Telavi Municipality, village Busheti.