ერთ წამში შეწყვეტილი სიცოცხლე! ორი ქართველი ძმის ტრაგედიამ მთელი ქვეყანა შესძრა. როდესაც რევაზს ცივ სამარეში აწვენდნენ, სწორედ მაგ დროს, მისი უმცროსი ძმა, რეანიმაციაში, სიცოცხლისთვის იბრძოდა. სამწუხაროდ, რევაზი ვერ გადავარჩინეთ, მაგრამ ახლა შანსი გვაქვს, რომ 25 წლის ლევანი ვიხსნათ ამქვეყნიური ჯოჯოხეთისგან.
დღეს 25 წლის ბიჭი პარალიზებულია.
მან მხოლოდ დაქორწინება მოასწრო.
მხოლოდ დაიწყო ოცნება შვილებზე.
მხოლოდ ახლა დაიწყო ცხოვრება…
ერთ მშვენიერ დღეს, ძმები ლვანი და რევაზი სოფელ ბადიაურიდან თბილისში ჩავიდნენ, მეგობრის დაბადების დღის აღსანიშნავად. სამწუხაროდ, ეს დღე, ძმებ უსუფაშვილებისთვის, ტრაგიკული აღმოჩნდა. ქუჩაში ძმებს მანქანა დაეჯახათ. 29 წლის რევაზი (5 წლის ანანოს მამა) გარდაიცვალა.
,,მამიკო მალე დაბრუბდება?” – ღმერთო, როგორი მძიმეა ბავშვისგან ამ სიტყვების მოსმენა!
ლევანი კი, 21 დღე კომაში იყო. 2 ოპერაცია ჩაუტარდა, თუმცა სამწუხაროდ, საბრალო ბიჭი მთლიანად არის პარალიზებული.
,,როდესაც კომადან გამოვედი, მაშინვე ჩემი ძმა ვიკითხე. მითხრეს, რომ ისიც საავადმყოფოში წევს, სხვა პალატაში. ცოტა უკეთ რომ გავხდი და სხვა პალატაში გადამიყვანეს, იქ ერთ პაციენტს ვთხოვე ტელეფონი და ჩემი ძმის ნომერზე დავრეკე. ავტომოპასუხემ მაცნობა, რომ ტელეფონი გამორთულია.’’
,,შემდეგ მის სოციალურ ქსელში შევედი და… იქ დამხვდა ხალხისგან სამძიმრის კომენტარები… გონება დავკარგე’’.
ნამდვილ სიყვარულს ვერაფერი დააკლო ქმრის დაინვალიდებამ.
24 საათის განმავლობაში გვერდიდან არ სცილდება საყვარელ მეუღლეს და ექთნის გასაკეთებლ საქმესაც, ეს პატარა გოგონა თავად აკეთებს (ექთნის დაქირავების ფინანსური საშუალება ოჯახს არ გააჩნია).
ალიონა, 22 წლის: ,,ჩვენს ახლადშექმნილ ბუდეში მხოლოდ ბედნიერება გვინდოდა, ბევრ შვილზე ვოცნებდით. რა იქნება ამის მერე? ნუთუ ისე უნდა დავიხოცოთ მე და ლევანი, რომ შვილის ალერსი ვერ გამოვცადოთ?!“
მეგობრებო, ლევანის რეაბილიტაცია უფულობის გამო შეწყდა. ღმერთო, ეს ხომ დიდი უსამართლობაა… არადა, რეაბილიტაციის პროცესში, მას იმაზე უკეთესი შედეგი ჰქონდა, ვიდრე ამას ექიმები მოელოდნენ.
თუ ლევანს დროულად არ გაუგრძელდება რეაბილიტაცია, კიდევ ერთი ქართველი ვაჟკაცი სამუდამოდ დაკარგავს ფეხზე გავლის შანსს. ის ვერასდროს გახდება მამა და მთელი ცხოვრება საწოლს იქნება მიჯაჭვული. არადა, ის ხომ სულ რაღაც 25 წლისაა…. მას ხომ მთელი ცხოვრება წინ აქვს.
უსუფაშვილების სახლში ფანჯარაც კი არ არის.
მეგობრებო, ამ ფოტოების ნახვისას, ალბათ, თავადაც დარწმუნდით, რომ უსუფაშვილების ოჯახში არ მოიძებნება არც ერთი ნივთი, რომლის გაყიდვაც 5-ლარიანი წამლის ყიდვის საშუალებას მაინც მისცემდათ, აღარაფერს ვამბობთ ძვირადღირებულ რეაბილიტაციაზე.
მეგობრებო, ახლა კიდევ ერთი ქართველი ბიჭის ბედი წყდება. და შესაძლოა, სწორედ თქვენმა გაზიარებამ ან დახმარებამ გადაარჩინოს იგი მთელი ცხოვრების განმავლობაში საწოლს მიჯაჭვული ყოფნისგან.
მხოლოდ თქვენ, კეთილო ადამიანებო, შეგიძლიათ გლოვის ზარი ბედნიერების ზარად აქციოთ – ახლად შექმნილი ოჯახისათვის: 22 წლის გოგოსა და 25 წლის ბიჭისთვის. ახლა თითოეული წუთი მნიშვნელოვანია!
თუ გსურთ ეწვიოთ და პირადად დაეხმაროთ ამ ოჯახს, მათი მისამართია: საგარეჯოს მუნიციპალიტეტი, სოფელი ბადიაური.

A life cut short in an instant! The tragedy of two Georgian brothers has shocked the entire country. At the very moment Revaz was being buried, his younger brother was fighting for his life in intensive care. Unfortunately, doctors could not save Revaz, but now we have a chance to save 25-year-old Levan from a living hell on earth.
calendar May 28, 2026
Today, a 25-year-old man is paralyzed.
He had just gotten married.
He had just started dreaming about children.
He had only just begun to live…
One day, brothers Levan and Revaz were traveling from the village of Badiauri to Tbilisi to celebrate a friend’s birthday. Unfortunately, their friend’s birthday turned into a tragedy for the Usupashvili brothers. The brothers were hit by a car in the street. 29-year-old Revaz died (father of 5-year-old Anano).
“Will daddy come back soon?” Oh God, how painful it is to hear such words from a child!
Levan was in a coma for 21 days. He underwent two surgeries, but unfortunately the young man is now paralyzed.
“When I came out of the coma, the first thing I asked about was my brother. They told me he was also in the hospital, in another ward. When I started feeling a little better and was moved to another room, I asked one of the patients for a phone and called my brother. A recorded message said the phone was switched off.
“Then I went to his social media page and… saw condolences from people… I lost consciousness.”
His disability did not diminish true love.
24 hours a day, this fragile young woman does not leave her beloved husband alone and performs the work of a nurse (the family has no means to hire one).
Alena (22 years old): We only wanted happiness in our newly created home, we dreamed of many children. What will happen next? Will Levan and I die without ever feeling the love of our children?!
Friends, Levan’s rehabilitation has stopped due to lack of funds. God, how unjust this is… although during rehabilitation his progress was even better than doctors expected.
If Levan does not urgently continue treatment, another Georgian young man will permanently lose the chance to stand on his feet again. He will never be able to become a father and will remain bedridden for life. And he is only 25… his whole life should still be ahead of him.
The Usupashvili family does not even have a window in their home.
Friends, looking at these photos, you can probably see for yourselves that there is nothing in the Usupashvili household that could be sold to even buy medicine worth 5 lari, let alone expensive rehabilitation.
Friends, the fate of another Georgian young man is being decided right now.
And perhaps your repost or help will save him from a life in bed forever.
Only you, kind people, can turn mourning into joy for a young couple – a 22-year-old woman and a 25-year-old man. Every minute matters now!
If you are willing to visit them and help them in person, here is her address: Sagarejo Municipality, village Badiauri.