საკუთარ მუხლებს „მიჯაჭვული“
„ჩემი მუხლები უკვე გახევებულია, როგორც კი ამინდი გაუარესდება, მაშინათვე საშინელი ტკივილები მეწყება, თითქოს რაღაც დანით სერავს ჩემს კუნთებს“
წამოდექით ფეხზე და გააკეთეთ ჩვეული მოქმედებები, რომლებსაც თქვენს ცხოვრებაში ყოველდღე აქვს ადგილი: დაიბანეთ ხელი, მოამზადეთ სადილი, გაისეირნეთ ქუჩაში. დიახ, ამაში გასაკვირი არაფერია, მაგრამ…აი, 67 წლის ნანი იოსავას ამის გაკეთება არ შეუძლია. მშობიარობის დროს მან ქვედა კიდურების დამბლა გადაიტანა. მისი მორჩენა ვერ მოხერხდა და დარჩა ნანი მთელი ცხოვრება საკუთარ მუხლებს „მიჯაჭვული“.
„ღმერთმა აშოროს ყველას იმის მწარე შეგრძნება, როდესაც ჯერ კიდევ ბავშვობაში ათვითცნობიერებ საკუთარ სენს და  გესმის, რომ ნორმალური და ბედნიერი  ცხოვრება არ გექნება, უკვე ყველაფერი დამთავრებულია და ოცნებაც ფუჭი იქნება“, – ამბობს ნანი და ვერ იკავებს ცრემლებს.
როგორც მან გვიამბო, ადრეულ ასაკში ბევრს ტიროდა, გაურბოდა ბავშვებთან ურთიერთობას, რომლებიც მასზე ხუმრობდნენ და ხანდახან დასცინოდნენ კიდეც. მაგრამ მოგვიანებით, როცა წამოიზარდა, მტკიცედ გადაწყვიტა, რომ საკუთარი თავი უნდა მიეღო ისეთი, როგორიც არის…
ნანი მხოლოდ ჩოქვით გადაადგილდება. მუხლები მისთვის არის ერთადერთი საყრდენი ძალა, რომელთა მეშვეობით ეს ხანდაზმული ქალი საოცარ რაღაცეებს აკეთებს: ხოხვით ეშვება კიბეებზე, რომ საპირფარეშოთი ისარგებლოს და წყალი მოიტანოს, რომელიც ეზოშია; მუხლებზე „დამდგარი“ რგავს ბოსტანში  მწვანილს და ბოსტნეულს; დაჩოქილი რეცხავს იატაკს და ამზადებს სადილს…  და ასე გრძელდება 67 წელი!
დღეს ეს ხანდაზმული ქალი დუხჭირ პირობებში ცხოვრობს. სიცოცხლის ბოლო წლებს მარტოობაში და სიღარიბეში ატარებს. მისი სახლი, რომელიც 1954 წელს არის აშენებული, ავარიულ მდგომარეობაშია: იატაკი დალპა, სახურავიდან წვიმა ჩამოდის, კედლები დანესტიანდა, ირგვლივ კი საშინელი სუნი დგას. ნანი ლამის გაყინულ ოთახში ცივ იატაკზე წევს და ხშირად პურის ფულიც არ აქვს. მისი სხეული უკვე ვერ უძლებს დატვირთვას და ჯანმრთელობის მდგომარეობა დღითიდღე უარესდება.
უკანასკნელი პერიოდის განმავლობაში მან ორჯერ გადაიტან კუჭის ოპერაცია და სასწაულად გადარჩა.
„აი, ასე ვცხოვრობ….თუ  ამას ცხოვრება ჰქვია…მთელი ცხოვრება მუხლებზე გავატარე, ტკივილში და უსუსურ მდგომარეობაში“, – გვითხრა ნანი იოსავამ, რომელიც ლოცულობს, რომ ღმერთმა აშოროს ადამიანებს ავადმყოფობა და სულიერი დაცემა.
მეგობრებო, ნანი იოსავა სასწრაფოდ საჭიროებს თქვენს დახმარებას. ამ მარტოხელა ხანდაზმულ ქალს სჭირდება საკვები პროდუქტები, მედიკამენტები, საყოფაცხოვრებო ნივთები, თეთრეული, ასევე მუხლების „ფიქსატორი“.  მოდით, გავიწოდოთ მას დახმარების ხელი, შევუმსუბუქოთ მძიმე ყოფა და გავუხანგრძლივოთ სიცოცხლე!
თუ გაქვთ შესაძლებლობა დაეხმაროთ ნანი იოსავას, თანხა შეგიძლიათ გადარიცხოთ ჩვენი ფონდის ანგარიშზე GE15TB7194336080100003 ან  GE64BG0000000470458000 (დანიშნულება: ნანი იოსავა) ან ჩარიცხოთ პირდაპირ ჩვენი საიტიდან    https://chernovetskyifund.ge/ge/projects

calendar February 26, 2018
Get down on your knees and try to make simple actions that you do every day … pour yourself water, cook dinner, go out … it’s hard to imagine, and Nani Josava lives so from birth.
She is 67 years old. From birth suffers paralysis of the lower extremities. He could not be cured. Nani remained for life “chained to her own knees” and never in her life could not straighten herself.
“God forbid anyone to experience a feeling when at an early age you realize that there will not be a normal and happy life, that everything is already over and there is not even anything to dream about,” Nani Josava says through tears.
According to her stories, she cried tearfully at long nights. It used to happen that children in the street joked and sometimes laughed. However, I firmly decided that I should accept myself as I am …
Nani can only move crawling. Knees are her only support, thanks to which she manages to make the mind of incomprehensible actions: to go down on her lap on the stairs to get to the toilet, which is in the yard; bring water, whose source is also in the yard; plant vegetables and greens in the garden; clean the room; to mop the floor; prepare food … And so it’s going on for 67 years!
“My knees are already stiff, they are withered, and as the weather worsens, the pain immediately appears, and as if with a razor cuts the muscles,” Nani Josava told us.
Today this elderly woman spends her days in total poverty. The house, built in 1954, is in an emergency condition: the floor is rotten, the roof leaks, the walls are covered with mildew, the fetid odor of dampness surrounds, sleeps on the cold floor, around the cold and half-starved existence. The fragile organism can not stand it any more and every day it gets worse and worse.
Nani recently underwent an operation of the gastrointestinal tract twice and miraculously survived both times.
“That’s how I live if this can be called life … All life is on my knees, my whole life full of spiritual sadness and unbearable pain,” says the crying of Nani Iosava, who asks God only for one thing – that people do not suffer, do not suffer, and that their faces always shone with happiness.
Friends, Nani Yosawa urgently need your help. This single woman needs food, medicines, household utensils, bed linens, and knee restraints. Let’s not remain indifferent to her problems and extend a helping hand. By this we can facilitate her hard existence and most importantly – give her the incentive to live on!
Money you can transfer to the account of the fund GE15TB7194336080100003 or GE64BG0000000470458000 (appointment: Nani Iosava) or pay from our site https: //chernovetskyifund.ge/ge/projects
You can also deposit money from Nova Technology, TBCpay and ExpressPay terminals. In the “charity” section, find our foundation. (You can find the payment methods at https://goo.gl/GY2Gus).