„კომაში ყოფნა ჩემთვის რეალურ ცხოვრებაში ყოფნაზე უკეთესია!“
ნაზიბროლა  სულ რაღაც 49 წლისაა, თუმცა ცხოვრებაში რა არ გადაიტანა: 18 წლის ასაკში იგი მოიტაცეს, აიძულეს გათხოვილიყო, 23 წლის განმავლობაში სცემდნენ და ძალადობდნენ; ძმამ იგი უარყო და მოტყუებით მშობლებისეულ ბინაზე უარი ათქმევინა; უფროსმა გოგომ საწოლს მიჯაჭვული ავადმყოფი დედა მიატოვა. ერთადერთი ადამიანი, რომელიც მისი ერთგული დარჩა იყო მისი უმცროსი ქალიშვილი 16 წლის ნია. სწორედ ის უვლის ავადმყოფ დედას.
თავის ამბავს ნაზიბროლა თვალზე ცრემლითა და ტკივილით ყვება. მას ბევრი რამ უნახავს და ბევრი გადაუტანია ცხოვრებაში… და ნახევარი საუკუნე გამოვლილი ქალი სრულიად მარტო დარჩა, თავის შვილთან და უამრავ ავადმყოფობასთან ერთად, რომელიც მას დღე და ღამ მოსვენებას არ აძლევენ და ისედაც ჯოჯოხეთურ ცხოვრებას კიდევ უფრო ურთულებენ.
გულის უკმარისობა, ქრონიკული პანკრეატიტი, ც ჰეპატიტი, ციროზი, ანემია, სახლში გაჭირვებით გადაადგილდება, ორგანიზმი საკვებს არ ვერ ღებულობს, თავბრუსხვევები და გულძმარვა მოსვენების საშუალებას არ აძლევენ. დროდადრო დგება, რამდენიმე ნაბიჯს გადადგამს, იატაკზე ეცემა და შველას ითხოვს… ახლოს კი არავინაა… მხოლოდ მეზობლები გაიგებენ რა მის არაადამიანურ ძახილს, შემორბიან და წამოდგომაში ეხმარებიან…
-ნაზიბროლა, როგორ აღმოჩნდით ასეთ მდგომარეობაში?
ნაზიბროლა: ყველაფერი 30 წლის წინ დაიწყო. ჩემმა ყოფილმა ქმარმა 4-ჯერ მომიტაცა. სამჯერ დავბრუნდი, მეოთხედ კი ცოლად გავყევი. 3 წელი შვილი არ გვიჩნდებოდა, ის მცემდა და მისი მიტოვების შემთხვევაში მოკვლით მემუქრებოდა, ასეთ სტრესულ მდგომარეობაში დავორსულდი და ჩვენ პირველი შვილი გვეყოლა. ამანაც არ უშველა ჩვენს ოჯახს, ის აგრძელებდა ჩემზე ძალადობას. არაფრის გაკეთება არ შემეძლო.
-არავინ იყო ვინც დაგიცავდათ, სად იყვნენ თქვენი მშობლები?
ნაზიბროლა: მშობლები იმ დროს უკვე აღამ მყავდა, ძმამ კი ამბობდა, რომ თუ ოჯახი შევქმენი და მასთან არ უნდა მეწუწუნა, იმიტომ რომ მასაც ოჯახი ჰყავდა სარჩენი. ზედმეტი ტვირთი გავხდებოდი მისთვის! რა დაცვაზეა საუბარი, მშობლების სიკვდილის შემდეგ მან მოტყუებით გადაიფორმა სახლი, რომელიც მე მეკუთვნოდა. ის სახლი, რომელიც მას მშობლებმა აჩუქეს გაყიდა.
-სადაა თქვენი მეუღლე ახლა?
ნაზიბროლა: იცით ჩვენ მეორე გოგოც გვეყოლა, ნია. ახლა ის 16 წლის არის უკვე და სახლში ის მეხმარება. აი, ქმარი კი, 5 წლის წინ მან ისე მცემა საავადმყოფოში აღმოვჩნდი და 4 დღე კომაში ვიყავი… ექიმებმა მითხრეს, რომ იმ აბების გამო, რომელსაც ჩემი ქმარი მასმევდა, გადასხმები უნდა გამეკეთებინა… მათ ასევე აღმოაჩინეს, რომ ც ჰეპატიტი მქონდა, რომელიც გართულდა და ღვიძლის ციროზი განმივითარდა… გადაუდებელი მკურნალობა მჭირდებოდა… მაგრამ ამის სახსრები არ მქონდა…
ქმარს გავშორდი. უმცროსი გოგო მასთან დავტოვე, რამდენადაც ჩემი ფინანსური შესაძლებლობები იმის საშუალებას არ მაძლევდა თან წამომეყვანა ჩემი გოგონა. ნია, ყოველთვის მოდის ჩემთან, როცა მას ამის საშუალება ეძლევა, მივლის და საჭმელს მიმზადებს და მიდის… სრულ სიმარტოვეში ვრჩები ხოლმე.
-სადაა თქვენი უფროსი გოგონა?
ნაზიბროლა: მას შემდეგ რაც ლოგინად ჩავწექი, მეჩხუბა, ისეთი სიტყვები მეძახა, (შენიშვნა: ტირის) მითხრა რომ მისთვის არაფერს ნიშნავს და არაფერი მიკეთებია მისთვის და წავიდა. დაქალთან გადავიდა და აღარც მკითხულობს, მოვკვდი თუ გადავრჩი…
მათთვის ყველაფერს ვაკეთებდი, სტილისტად ვმუშაობდი რომ საჭმლის ფული შემომეტანა ოჯახში… ვზრუნავდი და ვღელავდი, რომ ოჯახური ძალადობის მომსწრენი იყვნენ… მაგრამ ჩემმა გოგომ ჩათვალა, რომ მისთვის არაფერი მიკეთებია. საწყენია, მაგრამ რაღას ვიზამ.
-რამდენია თქვენი შემოსავალი, გყოფნით საჭმლის ფულად?
ნაზიბროლა: სოციალური დახმარება და პირველი ჯგუფის შშმ პირის სტატუსისთვის მაძლევს სახელმწიფო შემწეობას, რაც მხოლოდ კომუნალურების გადასახდელად მყოფნის. განსაკუთრებული კვება მჭირდება, მაგრამ თავს ამის უფლებას ვერ მივცემ, რაც შეეხება მკურნალობას, ფიქრიც კი არ მინდა ამაზე… ხანდახან გამგეობა წამლების შეძენას მიფინანსებს, მაგრამ სამკურნალოდ ეს წამლები არ მყოფნის. ჩემი ჯანმრთელობა კი სულ უფრო უარესდება…
-ვინმე გეხმარებათ?
ნაზიბროლა: იცით, მე მჯერა სიკეთის არსებობის, და იმის რომ უცხო ადამიანი შეიძლება დაგეხმაროს. ერთხელ, როდესაც შემეძლო გარეთ გასვლა, მარკეტში ვიყავი შესული და შეუძლოდ გავხდი, იქვე ღვთისნიერი ქალბატონი იდგა, ყურადღება მომაქცია და მერე 50 ლარი მაჩუქა. ეს ჩემთვის ძალიან მნიშვნელოვანი იყო. მეზობლებიც მეხმარებიან, ზოგჯერ ცხელი კერძი შემოაქვთ, ზოგჯერ პური, ისეთი მადლიერი ვარ მათი… თქვენი ფონდი კი, ჩემი მომვლელი გახდა, თქვენი ექიმები ყოველ დღე მოდიან, ისინი რომ არა დიდი ხანია აღარ ვიქნებოდი ამ ქვეყნად.
-ღმერთის არსებობის გჯერათ და რა არის თქვენთვის ლოცვა?
ნაზიბროლა: ღმერთი რომ არა, ყველანაირი გადაწურული მექნებოდა. ლოცვა სიცოცხლის გაგრძელების ძალას მაძლევს. ჩემი პატარა გოგონა, რომ არა არად მარგია ეს ცხოვრება. მას დედა სჭირდება, რომელიც მოუვლის და იზრუნებს მასზე და არა პირიქით, ესაა ჩემი მიზანი და არა სხვა რამე!
-რა გესაჭიროებათ ყველაზე მეტად?
ნაზიბროლა: მედიკამენტები და საკვები პროდუქტები ჩემთვის ძალიან მნიშვნელოვანია. შესაძლებლობა რომ მქონოდა, მკურნალობის კურსს ჩავიტარებდი და უკეთ გავხდებოდი… ჩემს შვილს ტვირთად არ ვექცეოდი.
ნაზიბროლა, ყველაფერში საკუთარ თავს ადანაშაულებს. ფიქრობს, რომ ადრე უნდა ეფიქრა თავის თავზე და ბავშვებზე, ახლა კი გვიანია! ის ავადაა, მიტვებული და მოტყუებულია. სჯერა რომ უფალი მას არ მიატოვებს და მხოლოდ ერთი მიზანი აქვს – უნდა იცოცხლოს უმცროსი ქალიშვილისთვის!
ჩვენ კი ადამიანებმა, რომლებსაც შეგვიძლია სულ მცირედით მაინც დავეხმაროთ ამ ქალს, ადამიანს, რომელსაც ცხოვრებამ არც ერთი მზიანი დღე არ გაუთენა, უნდა გავიგოთ, რომ ჩვენი დახმარება ნაზიბროლასთვის უდიდეს მნიშვნელობას ატარებს.
თანხა შეგიძლიათ ჩვენი ფონდის ანგარიშზე ჩარიცხოთ: GE15TB7194336080100003 ან  GE64BG0000000470458000 (დანიშნულება: ნაზიბროლა ჩოლოევა)

“Being in a coma is much better for me than in real life!”
Nazibrole was only 49 years old, but in her life she told everything: at the age of 18 she was abducted, forced to marry, beaten for 23 years;
Nazibrole was only 49 years old, but in her life she told everything: at the age of 18 she was abducted, forced to marry, beaten for 23 years; His own brother rejected and deceived his sister and forced him to abandon his parental home; the eldest daughter threw a sick mother who was bedridden. And the only person who remained faithful to her was her youngest daughter, 16-year-old Niya. It is she who cares for the sick mother.
Nazibrol tells his story with pain and with tears in his eyes. She saw a lot and experienced a lot … and after half a century of life she was left alone with her daughter and with a bouquet of diseases that do not give her rest, torment her day and night and complicate the hellish life. Heart park, chronic pancreatitis, hepatitis, cirrhosis, anemia, it moves with difficulty in the house, the body does not accept food, dizziness and nausea do not leave it. Sometimes he gets up, walks a few steps and falls to the floor, praying for help … but nobody is around … only the neighbors, hearing her inhuman roar, run in and help her …
– Nazibrol, how did you end up in this state?
Nazibrola: It all started 30 years ago. My ex-husband abducted me 4 times. Each time I returned home, but for the fourth time I stayed and became his wife. For 3 years we had no child, he beat me, threatened me that in case of leaving he would kill, in such a stressful state I became pregnant and our first daughter was born. But this did not help our family, he continued to beat me. I could not do anything …
“There was no one to protect you, where were your relatives?”
Nazibrola: There were no parents at that time, and my brother only said that since I got married, I had to think about my family and not whine in his ear, because he also had a family that he cared for. I would become a burden for him! But where is the protection there, after the death of his parents, he fraudulently renewed the house that, by law, belonged to me, since the brother sold the house that his parents gave him …
– What happened to her husband, where is he?
Nazibrola: I did not tell you that we had a second daughter, Niya. She is now 16 years old and at home she helps me. Well, my husband … 5 years ago he beat me up so much that I ended up in the hospital and lay in a coma for 4 days … the doctors said that I had to get a blood transfusion from the pills my husband fed me … they also found that I had there was hepatitis, which was complicated and cirrhosis of the liver developed … I needed treatment … but there was no money for it.
I broke up with my husband and left him. I left my daughter with him, because my financial condition did not give me the opportunity to keep her. Niyachka comes to me when her father lets her go, takes care of me, prepares food and leaves … I remain in darkness, in merciless loneliness.
– Where is your eldest daughter?
Nazibrola: After I got down, she had a fight with me, called me names in every possible way, (approx. – crying) said that I hadn’t done anything for her and left home. He lives with a girlfriend and never asks how I’m here, died or remained alive …
I did everything for them, worked as a hairdresser to bring money for food, for clothes … took care of them and worried that they looked at domestic violence … but my girl felt that I did nothing for her. It’s a shame of course, but I can not do anything.
– What is your income, you have enough for a living, for treatment?
Nazibrola: The social benefits and pensions of the first group of a disabled person are enough for me only to pay for utilities. I need special nutrition, but I can’t afford it, I don’t want to think about treatment … sometimes I buy medicines for a voucher that the local administration gives me, but this is not enough for the treatment course. And my health is getting worse.
“Whoever helps you?”
Nazibrola: You know, I believe in the kindness of strangers. Earlier, when I was still able to walk, on the street I felt bad and a complete stranger gave me 50 GEL. The neighbors help, sometimes they bring food, sometimes bread, as I am grateful to them … and your foundation, for me, became a guardian, your doctors come to me every day if it weren’t for them, I would be gone long ago.
– Do you believe in the Almighty and what does prayer mean for you?
Nazibrola: If not for the Lord, I would have lost all hope. Prayers give me strength to live on. I would not want to continue my life, if not for my Niyachka. She needs a mother who will take care of her, and not for a turn … it is for her that I ask God for health, this is my goal and nothing else!
– What do you need today?
Nazibrola: Medicines and food products are crucial for me … if I had the opportunity, I would go through a course of treatment and I would feel better … I would not be a burden for my daughter.
Nazibrol blames himself for everything. He thinks that earlier she had to think about herself and about children, but now it’s too late! She is sick, lonely and deceived. He believes that the Almighty will not leave her in the struggle with everything, with life … only for the sake of one goal – this is her little daughter!
And we, people who can at least somehow help this woman … A person who has not been given life by more than one sunny day … must understand
Our help is of great importance to Nazibrol.
Our fund account is GE15TB7194336080100003 or GE64BG0000000470458000 (appointment: For Nazibrol Choloev). You can also transfer money from our site.
Learning about poverty, God gives us the opportunity to take advantage of this and become a good figure. After all, life is such that we do not know what will happen to us tomorrow!