სწორედ ასეთი კითხვით იტანჯება ყოველდღე, ჩვენი დღევანდელი გმირი, თეონა ოქრუაშვილი. „იცოცხლოს, თუ არა?“ იგი უსასტიკესი, ოჯახური ძალადობის მსხვერპლია. მისი მოძალადე ქმარი კი, ბავშვებს იმაზე უარესად სცემდა, ვიდრე ფაშისტები ციხეში.
ყოველდღე, მუხლის ჩოქა ვემუდარებოდი: – „აჰა, მე მცემე, მომკალი, თუ გინდა! ოღონდ ბავშვებს არ ახლო ხელი, ისინი ხომ ჯერ პატარები, და ავადმყოფები არიან!“ – ტკივილით იხსენებს თეონა.
დღეს ის სასოწარკვეთის ზღვარზეა – მას არანაირი შესაძლებლობა არ აქვს, გამოკვებოს ბავშვები და უმკურნალოს მათ! ვაიმე, ვაიმე! – გამუდმებით იმეორებს საბრალო დედა. მის ორ პატარას, სჭირდება მუდმივი და სერიოზული სამედიცინო დახმარება!
– თეონა, გაგვაცანით თქვენი ოჯახი.
თეონა: ოჯახში ხუთნი ვართ , მე და ჩემი ოთხი შვილი. 10 წლის ნიკა, 8 წლის მარიამი, 6 წლის ლიკა და 2,5-ის გიორგი.
– ვინმეს თუ აქვს ოჯახის წევრებიდან, ჯანმრთელობის პრობლემა?
თეონა: სამწუხაროდ, კი. ჩემს ორ შვილს, ჯანმრთელობის სერიოზული პრობლემები აქვთ. უფროსი, ნიკა და შუათანა, მარიამი ბრონქიალური ასთმით დაიბადნენ. ნიკას ეს, სამწუხაროდ, გულის დაავადებაში გადაეზარდა… ნიკას, ასევე ძლიერი ბრტყელტერფიანობაც აწუხებს, რომლის გამოც, ხერხემლის გამრუდება დაეწყო. ბავშვს ზურგი იმდენად გამრუდებული აქვს, რომ უკვე გარეგნულადაც შესამჩნევია.
უმცროსი, გიორგი, შვიდთვიანი გაჩნდა. ორსულობის დროს, მეუღლე მუდმივად გვცემდა, მეც და უფროს შვილებსაც. ნაადრევი მშობიარობის მიზეზიც სწორედ ეს გახდა…
გიორგი ძალიან სუსტი დაიბადა და ჯერ კიდევ საავადმყოფოში განუვითარდა მენინგიტი, არავის არ ეგონა , რომ გადარჩებოდა. მაგრამ ჩემი ბიჭუნა გადარჩა – უფალმა, მას სიცოცხლე აჩუქა! ყოველთვის, როდესაც ჩემს შვილს გულში ვიკრავ, და ახლაც, როცა ვუყურებ, ცრემლების შეკავება მიჭირს. არც კი ვიცი, გიორგის გარეშე როგორ ვიცოცხლებდი…
ჩემი ბედნიერება ისინი არიან, მაგრამ ხანდახან ვფიქრობ, რომ არ გაუმართლათ და უკეთეს დედას იმსახურებენ… არ მაქვს საშუალება, რომ ვუმკურნალო… იცით რა ძნელია, ლუკმა პურსა და წამალს შორის გააკეთო არჩევანი?..
გადაწყვიტო, ბავშვის მკურნალობა ბოლომდე მიიყვანო, მაგრამ შიმშილით მოკლა, თუ აჭამო, მაგრამ წამალი ვერ უყიდო…
– რა სახის მკურნალობა დაენშნათ ბავშვებს? ოპერაცია უშველით?
თეონა: არა, ღმერთის წყალობით, ჩემი შილებიდან არცერთს არ სჭირდება ოპერაცია. ექიმებმა მედიკამენტოზური მკურნალობა დაგვინიშნეს, რომელიც რეგულარულად უნდა ჩატარდეს. სამწუხაროდ, უსახსრობიდან გამომდინარე, ვერც ერთი მკურნალობის კურსი, ბოლომდე ვერ მივიყვანეთ…
– სრული გამოჯამრთელების შანსი თუ არის?
თეონა: პრეპარატებით შესაძლებელია დაავადების მართვა, შემდგომი გართულებების თავიდან აცილება, თუმცა მათი ბოლომდე განკურნება შეუძლებელია. ნიკასთვის, ბრტყელტერფიანობისა და ხერხემლის გამრუდების გამო, მასაჟის რამდენიმე კურსის ჩატარებას, სასიცოცხლო მნიშვნელობა აქვს.
– თეონა, გვიამბეთ, ავადმყოფი ბავშვის აღზდრაში, რა არის ყველაზე რთული?
თეონა: ყველაზე დიდი სირთულე ის არის, რომ ბრონქიალური ასთმა, ქრონიკული დაავადებაა, რომელსაც მუდმივი დაკვირვება და მკურნალობა სჭირდება… მე, სამწუხაროდ, ამის საშუალება არ გამაჩნია. ბევრისთვის გაზაფხულის მოსვლა სიხარულს ნიშნავს. ბუნება იღვიძებს, ნიადაგი ყვავილების სურნელით ივსება, ჩიტები კი ჭიკჭიკებენ. ჩემთვის კი, გაზაფხული შიშისა და შფოთვის დროა იმიტომ, რომ სწორედ ამ დროს, ჩემს შვილებს ალერგიული შეტევები ეწყებათ. სულ ფხიზლად უნდა ვიყო, ნიკასთვის და ლიკასთვის, ნებისმიერი მორიგი შეტევა შეიძლება საბედისწერო აღმოჩნდეს… ამ სიტყვების წარმოთქმაც კი არ მინდა!
– რა რჩევებს მისცემდით დედებს, ვინც თქვენსავით საშინელ მდგომარეობაში აღმოჩნდა?
თეონა: ჯერ დედა ვარ და მხოლოდ შემდეგ – ქალი. ამას დიდი ხანია მივხვდი. როგორც კი შინაგანად მიხვალთ ამ კონცეპციამდე, მაშინვე მოგეცემათ სულიერი ძალა, რათა განაგრძოთ სირთულეებთან ბრძოლა. არასდროს, არასდროს არ შეგრცხვეთ თქვენი შვილების გამო! უნდა იამაყოთ მათით. უნდა გიყვარდეთ არა რაღაც მიზეზის გამო, არამედ უბრალოდ იმიტომ, რომ არსებობენ. მუდმივად ყურადღებით უნდა იყოთ.
– რაში მდგომარეობს თქვენი ოჯახის მთავარი პრობლემა?
თეონა: მთავარი პრობლემა, ჩემი შვილების ჯანმრთელობის მდგომარეობაა. სჭირდებათ ასთმის სამკურნალო მედიკამენტები, ნიკას, გულის პრეპარატები და ასევე პროფესიონალური, სამკურნალო მასაჟის რამდენიმე კურსი. ჩვენი საშინელი საყოფაცხოვრებო პირობებიც ცუდად მოქმედებს მათზე… შენობა,რომლშიც ვცხოვრობთ, ძალიან ძველია, იშლება, და ყველგან სინესტე, ობი და მტვერია რომელიც ყველა ბზარიდან და ყველა კედლიდან იყრება, ბავშვების ჯანმრთელობაზე, ეს კატასტროფულად მოქმედებს.
– რა თხოვნით მოგვმართავთ? რით შეგვიძლია, რომ დაგეხმაროთ?
თეონა: ჩვენთვის ნებისმიერი სახის დახმარება ძალიან ბევრს ნიშნავს! იქნებ ვინმეს წამლებით შეეძლოს დახმარება. გაზაფხულობით, ნიკას და ლიკას ალერგიის საწინაღმდეგო სიროფს, „ერიუსს“ ვაძლევ. გიორგის, მიუხედავად იმისა, რომ უკვე ორწლინახევრისაა, ჯერ კიდევ პამპერსი სჭირდება…
ბავშვები დაკერებული, ათასჯერ გადაკეთებული ტანსაცმლით დადიან, არ აქვთ ფეხსაცმელი…
ნებისმიერი საკვები პროდუქტისთვის, საპნისთვის, შამპუნისთვის, სარეცი ფხვნილისთვის ვიქნებით მადლლობელი…
– თეონა, გვიამბეთ, როგორ აღმოჩნდით ამ ნახევრად დანგრეულ შენობაში?
თეონა: ეს შენობა, ჩემმა მეუღლემ იპოვა, აქ თვითნებურად შემოვედით და დავსახლდით. შენობა ავარიულია და ნებისმიერ დროს შეიძება დაინგრეს.
– საცხოვრებელი თქვენს სახელზეა გაფორმებული?
თეონა: ამ შენობას არ ჰყავს მეატრონე. ვიცხოვრებთ მანამ, სანამ არ გაგვასახლებენ.
– რამდენი ოთახია საცხოვრებლად გამოსადეგი?
თეონა: ერთი. მთელი ჩვენი საცხოვრებელი ფართი, 27 კვადრატულ მეტრს შეადგენს.
– თეონა, რა მოხდა თქვენს ცხოვრებაში? ასეთ მდგომარეობაში როგორ აღმოჩნდით?
თეონა: მიჭირს ამ კითხვაზე პასუხის გაცემა. სიმართლე გითხრათ, არც ვიცი, რას ნისნავს კარგად ცხოვრება. მახსოვს, პატარაობიდან მოყოლებული, მე და დედაჩემი გადარჩენისთვის როგორ ვიბრძოდით. არ ვიცი, როგორია, როდესაც იღვძებ დილით, და არ გჭირდება ფიქრი იმაზე, ბავშვებს რა აჭამო. არ ვიცი ისიც, როგორია, როდესაც დაღამებისა და სიბნელის არ გეშინია.
მთელი დღის განმავლობაში, ყველაზე საშინელი წუთებია, როდესაც დაძინების წინ, საკუთარ თავთან მარტო, პირისპირ რჩები და მთელი შენი არსებობის უიმედობას აცნობიერებ! შემდეგ ძილი ცოტა ხნით გწყვიტავს საშინელ რეალობას, მაგრამ დილით იღვიძებ, და კოშმარი გრძელდება…
მზის სხივებსაც კი არ ძალუძას, რომ ეს კოშმარი გააქარწყლოს… ლოგონიდან არ ვდგები, ჩემი მძინარე შვილების სუნთქვას ჩუმად ყურს ვუგდებ ხოლმე და ეს გალობა მაშინვე მამშვიდებს…
ყოველდღე ჩემი შვილებისთის ძალით გაღიმება მიწევს… ჩემს თვალებში სასოწარკვეთილება არ უნდა დაინახონ! უნდა სწამდეთ, რომ ცხოვრება მშვენიერია, შესაძლოა ახლა ცუდად იყვნენ, მაგრამ ხვალ, ყველაფერი კარგად იქნება!
– გაგვაცანით თქვენი შვილები, რადგან ლაპარკი ბავშვებზე ჩამოვარდა.
თეონა: უფროსები, 10 წლის ნიკა და 8 წლის მარია უკვე სკოლაში დადიან. ლიკა და გიორგი კი, საბავშვო ბაღში.
– თქვენი აზრით, ბავშვებიდან რომელია ყველაზე ნიჭიერი, რა ნიჭითაა დაჯილდოვებული და რა სჭირდება, რომ განავითაროს?
თეონა: ყველანი ჭკვიანები და ნიჭიერები არიან, განსაკუთრებით ნიკა და მარია. ნიკას მათემატიკური ნიჭი აქვს. უყვარს მაგალითების და ამოცანების ამოხსნა, მაგრამ, ხერხემლის პრობლემის გამო, მაგიდსთან დიდხანს ჯდომა არ შეუძლია.
ექიმმა გვითხრა, რომ ნიკამ აუცილებლად უნდა იაროს ცურვაზე, რათა ხერხემლის პრობლემა, მოგვარდეს, ასეა თუ ისე. მაგრამ, რა თქმა უნდა, ეს რეკომენდაცია ვერ შევასრულეთ – ვერ გადავიხდით ცურვის საფასურს და იმის საშუალებაც არ მაქვს ზღვაზე რომ ვატარო…
მარიას ხელოვნება უყვარს. ძალიან მოქნილი და მოძრავი გოგოა. ერთადერთი, რასაც მარიამი მთხოვს, ტანვარჯიშზე სიარულია. ეს არის მისი დიდი ოცნება.
გიორგი ჯერ ძალიან პატარაა, მოძრავია, როგორც ყველა მისი ასაკის ბავშვი, ვერასდროს იფიქრებთ, რომ სიკვდილის პირას იყო…
– თქვენს მეუღლეზე გივამბეთ, როგორ გაიცნით?
თეონა: 20 წლის ვიყავი, როდესაც ჩემს ნათესავთან სოფელში, კახეთში, სტუმრად ჩავედი. ისიც მეგობრებთან ერთად იქ ისვენებდა. ერთმანეთი გავიცანით, მიმოწერა გვქონდა და 6 თვეში დავქორწინდით. ჩემთვის ძალიან მძიმეა ამ ადამიანის გახსენება. მასთან დაკავშირებული თითოეული მოგონება, კარგიც კი, ღამის კოშმარად მექცა. მასზე გაფიქრებაც კი პანიკაში მაგდებს… უფასო ფსიოლოგი, რამდენიმე თვის განმავლობაში ცდილობდა ამ მდგომარეობიდან ჩემს გამოყვანას, მაგრამ არაფერი გამოუვიდა.
– თეონა, რა მოხდა, მიგატოვათ?
თეონა: ნეტავ მივეტოვებინე! გვაწამებდა მეც და ბავშვებსაც! ქორწინებიდან 2-3 წელიწადში, ცხოვრება ჯოჯოხეთურ ტანჯვად მექცა. ყოველდღე, ყოველ წამს მამცირებდა, მცემდა და შეურაცხყოფას მაყენებდა. რამდენიმეჯერ თავის მოკვლაც კი გადავწყვიტე. მაგრამ ეს ნაბიჯი ბავშვების გამო ვერ გადავდგი.
რამდენიმე ხანში, ბავშვების წამებაც დაიწყო…. მუხლის ჩოქა ვევედრებოდი, ბავშვებისთვის არ ეხლო ხელი, მაგრამ მას ეს უარესად აცოფებდა, და უფრო და უფრო გამეტებით გვცემდა… მორიგი ყვირილის და ჩხუბის დროს პოლიცია მოვიდა… ახლა ის ციხეშია. მოსამართლემ დამნაშავედ ცნო ბავშვების მიმართ განსაკუთრბულად სასტიკ ძალადობაში და 2 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა.
თეონა: ობოლი ვარ. დედაჩემი ჩემზე 17 წლის ასაკში დაორსულდა, სამ თვეში კი დაქვრივდა… მეუღლის დაღუპვის შემდეგ, დედაჩემი აღარ გათხოვდა. მამაჩემი არასდროს მინახავს, მაგრამ ვიცი, რომ არაჩვეულებივი ადამიანი იყო. მჯერა, ცოცხალი რომ ყოფილიყო, ყველაფერი სხვაგვარად იქნებოდა.
მე და დედაჩემი, ფაქტობრივად ერთად გავიზარდეთ. მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენი ცხოვრება ძალიან მძიმე, და ხანდახან აუტანელიც იყო, დედამ დიდ სიყვარულში გამზარდა. ყველაფერზე მზადაა ჩემი გულისთვის. დედაჩემი ვერ გვეხმარება იმიტომ, რომ უმუშევარია, ბებიას უვლის, რომელიც ახლა 82 წლისაა. იმის გამო, რომ ჩემი მეუღლე ახლა ციხეშია, მისმა ნათესავებმაც ზურგი მაქციეს, თვლიან, რომ ჩემი ბრალია.
– გნებავთ ვინმეს მადლობა გადაუხადოთ დახმარებისთვის?
თეონა: მინდა მადლობა გადავუხადო თქვენი ფონდის წარმომადგენელს, მარინას, რომელმაც ცოტა ხნის წინ დამირეკა და ძალიან თბილი სიტყვებით გამამხნევა.
– თუ შეიძლება, გაგვიზიარეთ თვენი ემოციები და იმედები, რა გეგმები გქონდათ, როდესაც ოჯახი შექმენით, როდესაც ახალგაზრდები იყავით და ბავშვს ელოდებოდით?
თეონა: მე ვოცნებობდი, გავმხდარიყავი იურისტი, ან ჟურნალისტი… იქნებ ჯერ კიდევ არ არის გვიანი? იქნებ შესაძლებელია? არ ვიცი…
– ვინმეს მიმართეთ დახმარებისთვის, ადგილობრივ ხელისუფლებას, მაგალითად?
თეონა: მივმართე ადგილობრივ მმართველობას და სოციალურდ დაუცველი, მრავალშვილიანი დედის სტატუსი მომანიჭეს.
– თეონა, რა არის თქვენი შემოსავლის წყარო?
თეონა: სახელმწიფოსგან, სოიალური დახმარების სახით, 450 ლარს ვიღებთ. ეს არის ჩვენი ერთადერთი შემოსავალი. ამ თანხას ვანაწილებ ცოტაოდენ პროდუქტზე, წამალსა და კომუნალურ გადასახადებზე.
– გჯერათ, რომ დაგეხმარებიან?
თეონა: სკოლაში ნამდვილად ძალიან კარგად ვწავლობდი. ერთხელ, საკონტროლოზე ჩემს თანაკლასელს ამოცანის ამოხსნაში დავეხმარე, მასწავლებელმა ამის შესახებ გაიგო. მაგრამ კი არ მეჩუბა, არამედ მითხრა: „მას შენი ხელით, უფალი დაეხმარაო“. მე ეს სამუდამოდ დამამახსოვრდა. ამიტომაც მჯერა, რომ მეც დამეხმარება ვინმე, და ეს უფლის წყალობა იქნება…
– უფალი გწამთ, ხსნას რაში ხედავთ?
თეონა: ჩემი ხსნა ჩემს შვილებსა და უფლის რწმენაშია.მხოლოდ რწმენა მშველის საშინელი აზრებისგან…
– ახლა, თუ შეიძლება, ბავშვებს გავესაუბრები.
– ნიკა, რომელია შენი საყვარელი სათამაშო?
ნიკა(10 წლის): ბურთით თამაში მიყვარს.
– და შენი საყვარელი საჭმელი, ან ტკბილეული რომელია?
ნიკა(10 წლის): ხინკალი! .. ნერწყვი მომდის მის გახსენებაზე. დედამ რამდენიმეჯერ გვიყიდა, გაყინული… ახლაც ვგრძნობ მის გემოს… ტკბიეულიდან… ალბათ შოკოლადი და ნაყინი… ხშირად არ ვჭამთ, მაგრამ რა თქმა უნდა, ძალიან გემრიელია…
– რომელია შენი საყვარელი გმირი?
ნიკა(10 წლის): ბეტმენი.
– რატომ მაინცდამაინც ბეტმენი?
ნიკა(10 წლის): ძლიერია და ფრენა შეუძლია. მე რომ შემეძლოს ფრენა, სულ მაღლა, ცაში ავფრინდებოდი,თითოეულ ვარვსკვლავს, დავაკვირდებოდი გულდასმით. მზესთან ახლოს მისვლა არ შეიძლება, დაგწვავს. ეს სკოლაში გვითხრეს.
– გიყვარს სწავლა?
ნიკა(10 წლის): რა თმა უნდა!ეს ხომ ისეთი საინტერესოა! თანაც სწავლა აუცილებელია, მხოლოდ ასე შევძლებ დედიკოს დახმარებას და მისთვის ახალი სახლის ყიდვას!
– რამხელა გეგმები გქონია! ვინ გახდები, რომ გაიზრდები?
ნიკა(10 წლის): კოსმონავტი. ძალიან მაგრები არიან, სკაფანდრები აცვიათ! რაკეტით დაფრინავენ და დედამიწას ყველაზე დიდი სიმაღლიდან უყურებენ! ყველაზე ბედნიერი ადამიანები არიან…
– რა გჭირდბა, ბედნიერად რომ იგრძნო თავი?
ნიკა(10 წლის): სკაფანდრი! (იცინის) ვხუმრობ, რა თქმა უნდა. სიმართლე რომ გითხრათ, საწოლი მჭირდება, ისედაც მტკივა ზურგი და ფეხები, ჩვენ კი ხუთივეს ერთ საწოლში გვძინავს, წარმოგიდგენიათ? საერთოდ არ გამოდის დასვენება, დილით ისეთივე დაღლილი იღვიძებ, როგორიც საღამოს წვები. კიდევ ძალიან ჩამოვრჩი სკოლის პროგრამას, იმიტომ, რომ არ მაქვს კომპიუტერი. კიდევ კამფეტებსა და სათამაშოებზე ვოცნებობ, ოღონდ ჩემთვის კი არა, ჩემი დებისთვის. გიორგისთვის, სხვათშორის, კამფეტები არ შეიძლება, ჯერ პატარაა.
– რას უსურვებდი შენს თანატოლებს?
ნიკა(10 წლის): მინდა ვუსურვო, ისინიც და მათი დედიკოებიც ჯანმრთელად იყვენენ. დედიკო ავად თუ გახდა, ბავშვებს ვინ მოუვლის? მინდა ყველაფერი ჰქონდეთ, რასაც კი ისურვებენ.
– თვენ რაზე ოცნებობთ, გოგონებო?
მარია და ლიკა(8 და 6 წლის)ერთხმად მპასუხობენ: – როლიკებზე!
მარია(8 წლის): როლიკები გვინდა! ჩვენს მეზობელს აქვს, იცით რა მაგრად დადის? ვლოსიპედზე სწრაფად! ჩვენც გვასწავლა, მაგრამ ჯერ კარგად არ ვიცით სიარული. ჩვენი, საკუთარი რომ გვექნება, გავუსწრებთ კიდეც.
– მარია, როგორ სწავლობ?
მარია(8 წლის): კარგი მოსწავლე ვარ, მასწავლებელი ყოველთვის მაქებს. ცუდია, რომ ახლა სკოლაში სიარული საჭირო არ შეიძლება, ჩემი თანაკლასელები მენატრება. მაგრამ იცით რა? ხშირად ყოფილა, რომ სკოლაში წასვლა არ მდომებია, იმიტომ, რომ იქ ყველას ლამაზი კაბა აცვია, ზოგიერთს მობილური ტელეფონიც აქვს, ჩემი კაბები და ფეხსაცმელი კი ძველია.
– ამის გამო, ვინმემ ხომ არ გაწყენინა?
მარია(8 წლის): არა, რას ამბობთ? არასოდეს! ძალიან კარგი თანაკლასელები მყავს…
მარია(8 წლის): ყველა გოგოსთან ვმეგობრობ, მაგრამ ჩემი საუკეთესო მეგობარი, ჩემი და, ლიკაა. სულ ერთად ვართ, ისიც მალე წავა სკოლაში და იქაც ერთად ვიქნებით.
– დედიკოს ეხმარებით?
მარია(8 წლის): ყოველთვის ვეხმარებით. ლიკას სუნთქვა უჭირს, არ შეიძლება სახლში მტვერი რომ იყოს, მე ყოველთვის ვწმინდავ მტვერს, დედიკო კი იატაკს რეცხავს. მაგრამ ჩვენს სახლში მაინც ყოველთვის მტვერია, ჭერიდან და კედლებიდან ცვივა… მაგრამ არაუშავს, მე წმენდვა არ მეზარება…
– არაჩვეულებრივი გოგონა და საუკეთესო და ხარ!ლიკა რას მოგვიყვება?
ლიკა(6 წლის): ჩვენთვის როლიკების ყიდვა ხომ არ დაგავიწყდებათ?
– არ იდარდო, არ დამავიწყდება. მომიყევი, სახლში რას აკეთებ?
ლიკა(6 წლის): ვთამაშობ.
– გიყვარს ხატვა?
ლიკა(6 წლის): არა, უფრო გაფერადება…ჩვენ გვაქვს გასაფერადებლები და ფანქრები,. ვაფერადებ, მერე ვშლი და გასაფერდებელი ისევ ახალივითაა…
-თოჯინებით არ თამაშობ?
ლიკა(6 წლის): რა თქმა უნდა, ვთამაშობ. მე და მარიას თოჯინა ბარბი გვყავს, ვხდით, ვაცმევთ, ვაძინებთ… ვითომ ჩვენი შვილია.
– კიდევ რამე სურვილი გაქვს როლიკების გარდა?
ლიკა(6 წლის): ჩვენი ბარბისთვის თოჯინების სახლი მინდა და კიდევ, მეგობარი რომ ჰყავდეს, თორემ მარტო მოწყენილია…
-კარგი, შევთანხმდით… შემდეგში შენთან როლიკებით, თოჯინების სახლითა და ახალი ბარბით მოვალ!
ლიკა(6 წლის): იცოდეთ, ყველაფერი მახსოვს და დაგელოდებით!
– სჯობს გვითხრა, გიორგის(2,5 წლის) რა ვუყიდოთ?
ლიკა(6 წლის): მანქანები უყვარს, და კიდევ, ფეხსაცმელი სჭირდება. დედას უნდოდა ყიდვა ახლახანს, მაგრამ ფული არ ჰქონდა…
– ახლა კი დედიკოს ვკითხავ, რა უნდა ვუყიდოთ მას და გიორგის. თეონა, გიორგისთვის და თქვენთვის, სახლში რა გჭირდებათ?
თეონა: გიორგის, მართლაც სჭირდება ფესაცმელი, 25-26 ზომა ისიც ბრტყელტერფიანია… ბავშვის ფეხსაცმლის ყიდვა ყოველთვის პრობლემატურია, ძალიან ძვირი ღირს. ტანსაცმელს ხანდახან ნაცნობები გვჩუნიან, მაგრმ ფეხსაცმელს – თითქმის არასდროს.
სახლისთვის კი… სარეცხ მანქანაზე ვოცნებობ. ცივ წყალში რეცხვისგან, თითებს ძლივს ვამოძრავებ. არ გვაქვს გაზის წყლის გამაცხელებელი. ის, რომელიც ადრე გვქონდა გაზის სამსახურის თანამშრომლებმა დალუქეს, აღმოჩნდა, რომ გაუმართავი იყო და მთელი ნამწვი ოთახში გროვდებოდა.
– კიდევ რა ტექნიკა გჭირდებათ?
თეონა: ბავშვებს, სამეცადინოდ კომპიუტერი სჭირდებათ, კიდევ გაზის გამათბობელი. ვისურვებდი, მქონოდა ტოსტერი და ბლენდრი, ბავშვებს, რაიმე გემრიელი, უბრალო პროდუქტისგან მაინც რომ მოვუმზადო… მაგრამ ყველაზე მეტად, გვჭირდება საწოლი. ხუთივეს ერთად, დანგრეულ საწოლზე გვძინავს.
– რა არის თქვენი ყველაზე დიდი ონება?
თეონა: ლამაზი, სუფთა და ნათელი სახლი რომ გვქონდეს, ჩემს შვილებს კი არაფერი აკლდეთ.
– და რატომ გადაწყვიტეთ, ჩვენთვის რომ მოგემართათ?
თეონა: თქვენი ფონდის შესახებ, ბევრჯერ მსმენია. ბევრ ოჯახსა და ადამიანს ვიცნობ, ვისაც თქვენ დაეხმარეთ. მე თქვენი ძალიან მჯერა და დიდი იმედი მაქვს.
– როდესაც სტატიას გამოვაქვეყნებთ, თითქმის მთელი საქართველო შეიტყობს თქვენი ოჯახის შესახებ,, გსურთ ფონდის მეგობრების გაცნობა?
თეონა: დიახ, რა თქმა უნდა, მათ გაცნობას მოუთმენლად დაველოდები, თუ ერთმანეთს ხშირად ვერ შევხვდებით, ფეისბუქით მაინც ვიმეგობრებთ.
მეგობრებო, როგორც ხედავთ, თეონა ოქრუაშვილის ოჯახი დიდ გასაჭირშია. ძალაინ სჭირდებათ პროდუქტი, პამპერსი, ტანსცმელი, საწოლები, ლოგინები, თეთრეული, საოჯახო ტექნიკა, პატარა ნიკას და ლიკას კი, სრულფასოვანი მკურნალობა! გამოვიჩინოთ გულისხმიერება, ხელი გავუმართოთ მათ და მივცეთ ბავშვებს შესაძლებლობა, ნორმალურად განვითარდნენ და ბედნიერი ბავშვობა ჰქონდეთ. შეგიძლიათ თავად ეწვიოთ ამ ოჯახს და გაუწიოთ დახმარება. მერწმუნეთ, ბავშვებს ძალიან გაახარებთ! დაურეკეთ თეონას, ჰკითხეთ რა სჭირდება, გაამხნევეთ და უთხარით, რომ გასაჭირში არ მივატოვებთ! ეს ძალიან მნიშვნელოვანია!
მათი მისამართია: ქ. რუსთავი, ინტერნატები, ჩაპევის ქ. №5, ოთახი 7. ტელეფონის ნომერი: 593 66 91 19
მეგობრებო, ჩერნოვეცკის საქველმოქმედო ფონდი იწყებს საქველმოქმედო აქციას თეონა ოქრუაშვილისა და მისი შვილების დასახმარებლად. როგორც იცით, ჩვენი ფონდის დახმარება ერთჯერადი როდია. ბავშვების გარეშე, ქვეყანას არ აქვს მომავალი! გავუფრთხილდეთ მომავალ თაობას! დაეხმარეთ გადარჩენაში! „ჩაწერეთ“ ისინი თქვენი ნათესავების სიაში და ეჭვიც არ გვეპარება, უფალი დაგლოცავთ.
მეგობრებო, კიდევ ერთი თხოვნა გვაქვს, თუ კი შეიტყობთ, რომ თქვენს ნაცნობს ან მეზობლს დახმარება სჭირდება, გთხოვთ, გამოიჩინეთ გულისხმიერება და მოგვწერეთ ამის შესახებ ელექტრონულ მისამართზე:

Feed and leave to die without medicine
Every morning our heroine suffers “to live – not to live”: the mother of four children of Theon Okruashvili.
She is a victim of fierce domestic violence. And her husband, the rapist, who beat the drunk worse than the fascist children – in prison.
“I was begging him on my knees every evening: – On, – hit me. You can kill! Just don’t touch the children. They are kids and are sick!”, Theon recalls with pain.
Today she is on the verge of despair – she has nothing to feed the children with, nothing to cure! Oh, woe, woe! – the unhappy mother exclaims all the time. Her two babies need constant and serious medical care …!
– Theon, introduce us to your family
– There are five of us in the family. Me and my four children. Nick, who is 10 years old, Mariam, she is 8 years old, Lika – 6 years old and George, he is 2 and a half years old.
– Do any of the family members have health problems?
– Unfortunately yes. My two children have serious health problems … Nick’s elder and middle Lika were born with bronchial asthma, unfortunately, Nika developed into heart problems … Nika also has very flat feet, because of which he began to curve the spine. Even visually already visible, so the back of the child is curved …
The youngest – George – was born seven months old. When I was pregnant, my husband constantly beat me and older children, and this caused premature birth …
George was born weak, still in the hospital he developed meningitis, and no one thought that he would survive. But my boy survived – the Lord gave him life! Each time, hugging my child and even now, looking at him, it’s hard for me to hold back my tears – I can’t imagine how I would live without George …
They are my happiness, but sometimes I think that they were not lucky with their mother …. I can’t cure them … There is no money … You know how difficult it is to choose between a piece of bread and a medicine …
Decide, treat a child, but starve to death, or feed, but do not buy medicine …
– What treatment was prescribed for the children, will the operation help them?
– No, none of my children need an operation, thank God. Doctors prescribed us medication, which should be carried out regularly. Unfortunately, due to lack of finances, I was physically unable to bring any of the courses to the end ….
– Is there a chance for recovery?
– With the drugs, you can control the disease to prevent further complications, although it is impossible to completely cure them. In connection with flat feet and curvature of the spine, Nika needs several massage courses.
– Theon, tell me what is the most difficult thing in raising a sick child?
– The biggest difficulty is that bronchial asthma is a chronic disease that requires constant monitoring and treatment … Unfortunately, I do not have funds for this.
For many, the onset of spring is a time of joy. Nature wakes up, the soil is filled with the scent of flowers and the birds begin to sing. For me, spring is a time of fear and anxiety, since it is at this time that children begin to have allergic attacks.
I always need to be on the alert – any next attack can be the last for Nika and Lika … I don’t even want to say these words!
– What advice would you give to mothers who are in the same difficult situation as you?
– First of all, I am a mother, and then a woman. I realized this a long time ago. As soon as you mentally reach this concept, you will immediately gain inner strength to continue to struggle with difficulties. Never, never be ashamed of your children! You should always be proud of them. Love them not for any reason, but because they simply are. Be always attentive and vigilant.
– The main problem is the health status of my children. They need medicines for asthma, Nike’s heart medications, he also needs to conduct several courses of professional therapeutic massage. And our terrible living conditions act very badly on them … The building in which we live is old and decrepit, damp everywhere. Humidity, dampness and dust that streams from all cracks and from all walls – have a catastrophic effect on children’s health.
– What request do you apply to us? How can we help you?
– Any help will be of great help to us! Maybe someone can help with medicines – Nika and Lika take the anti-allergic syrup “Erius” in the spring. For George, even though he is two and a half years old, we still need diapers …
Children walk in patched, ten times redone clothes, no shoes …
We will be grateful for any food, soap, shampoo, powder …
“Theon, tell us how you ended up in this dilapidated building?”
– This building was found by my husband, we entered here without permission and started living here. The building is in disrepair and may collapse at any time.
– Is the house decorated for you?
– No, this building has no owner. We live until we are evicted.
– How many livable rooms?
– One. All our living space is 27 square meters.
– Theon what happened in yoursth life? How did you find yourself in that position?
– It is difficult for me to answer this question. To be honest, I don’t know what a good life is. Ever since I was a child, mom and I struggled to survive. I don’t know what it feels like when you wake up in the morning and you don’t need to worry about how to feed the children. I don’t know what it feels like when you are not afraid of night and dark.
The most difficult period for me during the day is the hours before bedtime, when you are left alone with yourself and understand the whole hopelessness of your existence! Then, for a short time, a dream tears you from a terrible reality, but in the morning, waking up, you again find yourself in the same nightmare …
Even the sun’s rays are not able to disperse this nightmare. Not getting out of bed, I silently listen to the breathing of my sleeping children, and this, like a chant, immediately calms me.
Every day for the sake of my children I pull a smile on my face … After all, they should not see despair in my eyes! They must believe that life is beautiful and let them feel bad now – tomorrow everything will be fine!
– Since we are talking about children, introduce us to them
– The elders Nika (10 years old) and Maria (8 years old) are already going to school, Lika and George – in kindergarten.
– Which of the children, in your opinion, is the most talented, who has what talents, and what does this child need to develop his gift?
“They are all talented and intelligent children, especially Niku and Mariam.” Nicky has a mathematical talent. He likes to solve mathematical examples and problems, but because of a problem with his spine, he cannot sit at a table for a long time.
The doctor said that Nika needed to go swimming so that the spine problem was more or less resolved. But, of course, we did not comply with this recommendation – there is nothing to pay for the pool, and we can’t afford to go to the sea ….
Maria loves art. She is a very flexible and agile girl. The only thing Mary asks me to do is go to the gym. This is her big dream.
George is still small, he is only 2.5 years old. He, like all the kids is very mobile, and you won’t think that he had to be on the verge between life and death …
– Tell us about your husband, how did you meet him?
-I was 20 years old when I visited my cousin in one of the villages in Kakheti. He also rested in this village with his friends. We met, corresponded and got married after 6 months. It’s very hard for me to remember this man. Every memory of him, even a good one, turned into a nightmare for me. One thought about him causes a panic … For several months, a free psychologist tried to get me out of this state, but could not.
“Theon, what happened?” Did he leave you?
– It would be better to quit! He mocked me and the kids! 2-3 years after the wedding, hellish suffering began in my life. Every day, every minute, he humiliated, beat and insulted me. Several times I decided to commit suicide … But I did not dare to take this step only because of the children.
Over time, he began to scoff at the children too … I begged on my knees to not touch the children, but it only made him more angry, and he beat harder and harder …
During the next bullying and screaming, the police arrived … Now he is in prison. The judge found guilty of sophisticated bullying of children and sentenced him to imprisonment for 2 years.
– Nobody helps you? Parents or relatives?
– I am an orphan. My mother was 17 years old when she became pregnant with me, and three months later buried her husband … After the death of her father, my mother never married again. I have never seen my father, but I know that he was a great person. I believe that if he were alive now, everything would be completely different.
Mom and I actually grew up together. Despite the fact that life was complicated and at times unbearable, my mother raised me with great love. She was ready for anything for me. Mom cannot help us, because she does not work and takes care of her grandmother, who is now 82 years old. Due to the fact that my husband is currently in prison and his relatives believe that because of me they also refused me.
– Whom would you like to thank for your help?
– I would like to thank the representative of your foundation, Marina, who called me not so long ago and supported me with very kind words.
– Please share your emotions, hopes, and memories of the time when you started a family, when you were young, waiting for the birth of a child, what plans did you then make?
– I dreamed and wanted to become a lawyer or a journalist, but … Maybe there is still time? Maybe not all is lost? I do not know.
“Did you turn to someone for help?” To local authorities, for example?
“I turned to the local authorities for help, and I was given the status of a socially vulnerable and large mother.
“Theon, what is your family’s income?”
-We receive state aid in the amount of 450 GEL. This is our only income. I distribute this amount to a small amount of food, a small part of the medicine and utilities.
– Do you believe that they will help you?
– True, I studied very well at school. Once, on a control, I helped my classmateto the teacher to solve the problem, and the teacher found out about it. But he did not scold me, but praised me, said: “God helped him with your hands.” And I remember it forever. Therefore, I believe that someone will help me too and that will be help from the Lord …
– Do you believe in God and what do you see salvation?
“My salvation is in the hands of God and in my children.” Only this faith saves me from terrible thoughts …
– If possible, now I will talk with the children.
– Nick, what is your favorite toy?
Nika (10 years): I like to play with the ball.
– And what is your favorite dish, a treat?
Nika (10 years): Khinkali! Oh … I remember – salivating. Mom bought us these several times – frozen … I still feel their taste … A sweet … Chocolate and ice cream probably … We don’t often eat them, but of course it’s delicious …
– And who is your favorite hero?
Nika (10 years old): Batman.
– Why Batman?
Nika (10 years): He is strong and can fly. If I could fly, I would fly to the sky itself, I would examine each asterisk. You can’t fly to the sun – you can get burned. They told us at school.
– Do you like to study?
Nika (10 years): Of course! This is so interesting! Every time something new to learn, and then, you need to learn – the only way I can help my mother and buy her a new house!
– What are your big fees! And what do you dream of becoming?
Nika (10 years old): Astronaut. They are so cool in spacesuits! They fly in a rocket and see the earth from the highest altitude! They are the happiest people …
– And what do you lack to be happy?
Nika (10 years): A spacesuit! (laughs). I’m joking of course. But seriously, I do not have enough beds. My back and legs hurt a lot, and we all sleep on the same bed – 5 people, can you imagine? No rest happens – in the morning as tired as in the evening.
I also dream of a computer. I am very behind the school curriculum due to the fact that I do not have a computer.
Well, more about chocolate sweets and toys, but not for me, but for my sisters. By the way, George cannot have sweets; he is still small.
– What would you wish to your peers?
Nika (10 years): I want to wish them that their mothers and themselves would be healthy. If mom is sick, then there is no one to look after the children. And let them have everything, everything about which they only wish.
“Girls, what are you dreaming of?”
Maria and Lika (8 and 6 years old) answer with one voice: About the commercials!
Maria (8 years old): We want videos! Our neighbor has one, and she skates like that! Even faster than cycling! She also taught us, but so far we are not riding very well. And when we have ours, we will even overtake her.
“Maria, how do you study?”
Maria (8 years old): I am a good student, the teacher always praises me. It’s bad that now I don’t have to go to school, I miss my classmates. But, you know what? Sometimes I didn’t want to go to school – everyone has beautiful dresses there, and some even have telephones, and I have old dresses and shoes.
– Have you been offended because of this?
Maria (8 years old): No, what are you! Never! We have very good children in the class …
– Do you have a girlfriend?
Maria (8 years old): I am friends with all the girls, but my girlfriend is my sister Lika. We are with her all the time. She will go to school soon, and we will be there together.
– Do you help mom?
Maria (8 years old): We always help. Lika does not breathe well and she must not have dust in the house, so I always wipe the dust, and my mother washes the floors. But, at our place it is always dusty – dust from the walls and ceiling is pouring … But, nothing, I’m not lazy …
“You are just a beautiful girl and a real sister!” What will Lika tell us?
Lika (6 years): After all, you will not forget to buy videos for us? I really want to!
– I will not forget, do not worry. You better tell me what you do at home?
Lika (6 years old): I play.
– Do you not like to draw?
Lika (6 years): Not really, paint more … We have coloring books and pencils. I will paint, and then erase and the coloring again as new …
– Do you play dolls?
Lika (6 years old): I play, of course. Maria and I have a Barbie doll, we undress it, then we dress it, we put it to bed. She is our little daughter pretending.
– What would you like to ask me about except for the commercials?
Lika (6 years old): About the house for our Barbie and about her friend for her, otherwise she is bored …
– That’s it, we agreed … Next time I’ll come to you with rollers, a house and a girlfriend for Barbie!
Lika (6 years): Look, I remember everything and I will wait!
– You better tell me what we should buy for George (2.5 years)?
Lika (6 years old): He loves cars, and he still needs shoes. Mom recently wanted to buy him, but could not ..
– And now I’ll ask my mother what she and George need to buy. Theon, what does George need and what do you need for your home?
Theon – George really needs shoes 25 – 26 sizes, he also has flat feet …. Buying shoes for children is always a problem – very expensive. Our friends sometimes give us clothes, but shoes almost never.
And for the home … I dream of a washing machine, from washing in cold water I barely move my fingers. We do not have hot water, since there is no gas column. The one that we used to have was sealed by the gas service, it turns out to be faulty, and all the carbon monoxide was collected in the room.
– And what of technologydo you still need
– Children need a computer to do homework, a gas stove. I would like to have a blender and a toaster, so that children can cook something tasty even with simple products … But most of all we need a bed – we all five of us sleep on the same bed.
-Beautiful, clean and bright house so that my children do not need anything.
-I heard a lot about your foundation. I know many people and families that you have helped. I believe in you. You are my hope.
– Almost all of Georgia will know about your family, when we write about you, would you like to meet friends of the Fund?
– Yes, of course, I will look forward to meeting them. Even if we don’t see each other, at least we will make friends on Facebook.
Friends, as you see, the large family of Teona Okruashvili lives in extreme need. They need food, diapers, clothes, beds, bedding and household appliances, and little Nika and Lika need a full-fledged treatment! Let’s support them, show mercy, give children a chance to develop normally and have a happy childhood. You can personally visit this family and provide assistance. Children, believe us, will be happy! Call Theon, find out about the needs of the family, cheer and support, say that she is not alone and that we will not leave them in trouble! It is very important!
Here is their address: Rustavi, Boarding, st. Chapaeva 5, room 4. Tel .: 593 66 91 19
Friends, the Chernovetsky Charity Foundation is launching an action: to help Teona Okruashvili and her children!
As you know, the Fund does not stop with one-time assistance. Without children, the country and the people have no future. Take care of the younger generation! Help them survive! “Write” them to your relatives. And we are sure that the Lord Himself will bless you.
The account of our Fund:
Liberty Banks: GE42LB0115113036665000
Sakartvelos Banks: GE64BG0000000470458000
Appointment: Teona Okruashvili.
Let us think that, while helping others, we take care of our soul and come closer to the Lord precisely through the sufferings that we experience for others!