“გული მტკივა, როდესაც დედიკო ტირის… შეიძლება, მე თვითონ მოგიყვეთ ყველაფერი? ჩემი უფროსი ძმა, ნიკო (12 წლის) ძალიან მიყვარს – ის ძალიან კეთილია; ერთი თვალით ვერაფერს ხედავს და შესაძლოა, საერთოდ დაბრმავდეს. მე კი ამის ყველაზე მეტად მეშინია…
მამა არ გვყავს… მარტოები ვართ… დაეხმარებით ჩემს ძმას, ნიკოს?“– 7 წლის ლევანმა პირდაპირ სულში ჩამხედა თავისი ლამაზი, მაგრამ საოცრად მოწყენილი თვალებით.
ღმერთო! რამდენი უბედურების გადატანა მოუწია მის ნაზ დედიკოს… შვილების გამო იგი ნებისმიერ წამებას დაითმენს, მაგრამ ბავშვები?! ეს ბავშვებიქართველები არიან! მარტოები?! გაწვდილი ხელებით?! მათხოვრები?! ნუთუ ასეთი რამ შესაძლებელია, როდესაც მოსიყვარულე დედა ჯერ კიდევ ცოცხალია?!
4 წელია, რაც ქეთი და მისი შვილები სხვის კუთხე-კუნჭულში ეძებენ თავშესაფარს…
ქეთი ბოსტოღანაშვილი ორი შვილის – ლევანისა (7 წლის) და ნიკოლოზის (12 წლის) მარტოხელა დედაა. მათ არაფერი აბადიათ… სახლის ფლოსტებიც კი – იმიტომ, რომ სახლი არ აქვთ…
„ღმერთო, რა საშინელებაა! ჩემი შვილი შეიძლება დაბრმავდეს, სანამ მე – როგორც ჩიტი გალიაში, სისხლის უკანასკნელ წვეთამდე ვიბრძვი სიღარიბისგან თავის დასახსნელად… ორი ბავშვით ხელში, ქუჩაში რომ არ აღმოვჩნდე… თქვენ ჩემი ხსნა და იმედი ხართ – მხოლოდ თქვენ, ფონდის მეგობრებო! თქვენი სიკეთე გადაარჩენს ბავშვებს და დაუბრუნებს მათ ბავშვობას!“
„ხვალ“… ეს სიტყვა თითქმის ყველა ადამიანისთვის გულისხმობს რაღაცა ახლის, კარგისა და ნათელის დასაწყისს. მაგრამ არა 36 წლის ქეთი ბოსტოღანაშვილისთვის, რომელიც ორი მშვენიერი ბიჭის, 12 წლის ნიკოლოზისა და 7 წლის ლევანის, მარტოხელა დედა გახლავთ. ქალს ეშინია ხვალინდელი დღის მოსვლის, ხვალ ხომ შესაძლოა მისი შვილები თავშესაფრის გარეშე დარჩნენ…
ნეტავ, მხოლოდ თავად ქეთის ეხებოდეს ეს პრობლემა. მზად არის საკუთარი შვილების გამო, ნებისმიერი ტანჯვა რომ აიტანოს. მაგრამ ბავშვები! ქართველი ბავშვები მარტონი ქუჩაში? სამათხოვროდ ხელგამოწვდილები? უსახლკაროები?! ასეთი რამ ხომ დაუშვებელია, როცა დედა ცოცხალი ჰყავთ და ისინი ძალიან უყვარს!
4 წლის მანძილზე, ქეთი და მისი შვილები, სხვის ბინებში აფარებენ თავს… ღმერთო! ამ უმწეო ქალს რამდენი ტანჯვის ატანა მოუხდა! როდესაც გამოექცა მეუღლეს, რომელიც გამუდმებით სასტიკად სცემდა, ქეთი მუხლჩაუხრელად შრომობდა, რათა მის შვილებს თავზე ჭერი და საჭმელი ჰქონოდათ. მაგრამ დამლაგებლისა და ჭურჭლის მრეცხავის ხელფასით განა რას იყიდი? – „ჩვენ გვყოფნიდა“ – ამბობს ქეთი მოკრძალებულად.
ყოფნიდათ… ბინის ქირაზე, დანგრეულ საწოლებსა და მწირ საკვებზე, როდესაც პურის ზედმეტი ლუკმაც კი – დაუშვებელი ფუფუნებაა!
პანდემიამ, რომელმაც მსოფლიო მოიცვა, ქეთი ამ მიზერული შემოსავლისა და მომავლის იმედის გარეშეც დატოვა. ბავშვებს რა აჭამოს? ბინის ქირა როგორ გადაიხადოს? როგორ მოახერხოს და არ დარჩეს ქუჩაში? ან დახმარებისთვის ვის მიაკითხოს?!
სრული უსუსურობა. ქეთის სწორედ ეს გრძნობა დაეუფლა. სწორედ ამაზე ფიქრით იძინებს და იღვიძებს ყოველდღე ქალი. უფალს ევედრება მხოლოდ ერთს, მისცეს მას ძალა და ხვალინდელი დღის იმედი… სთხოვს დასახმარებლად კეთილი ადამიანები გამოუგზავნოს!
– ქეთი, გვიამბეთ, რა გასაჭირმა მოგიყვანათ ჩვენს ფონდში?
ქეთი: ღმერთო! იმდენი პრობლემა გვაქვს, რომ არც კი ვიცი საიდან დავიწყო. მაგრამ ახლა, უპირველეს ყოვლისა, ქირის გადახდაში გვჭირდება დახმარება. ბოლო 3 თვის განმავლობაში დაგვიგროვდა დავალიანება 1200 ლარის ოდენობით, და ეს თვეც იწურება… არ ვიცოდი, ფული საიდან მომეტანა, ან ვისთვის მეთხოვა დახმარება… თქვენ კი, სასწაულის იმედით მოგმართეთ!
იცით, სასწაული იმაზე ბევრად ადრე მოხდა, ვიდრე მოველოდი! ბინის მეპატრონე ჩვენს მდგომარეობაში შევიდა და 2 თვის ქირა გვაპატია! ამჟამად ჩვენი დავალიანება 400 ლარს შეადგენს – და ივლისის ბოლოს, კიდევ 400 უნდა გადავიხადოთ.
ადრე ვმუშაობდი და მქონდა მცირედი შემოსავალი მაინც… არ მაქვს პროფესია, ამიტომაც დამლაგებლად, ჭურჭლის მრეცხავად ვმუშაობდი. ჩემი შვილების გამო, არანაირ შრომას არ ვთაკილობდი. ასეა თუ ისე, გაგვქონდა თავი, ყოველ შემთხვევაში არ ვშიმშილობდით. მაგრამ ამ კორონავირუსის შემდეგ… სამსახურს ვეღარ ვშოულობ, ყველაფერი დაკეტილია, და თუკი სადმე რამე გაიხსნა, მათ უკვე ჰყავთ პერსონალი.
რა თქმა უნდა სამსახურის ძიებას ვაგრძელებ, მაგრამ ჯერჯერობით უშედეგოდ. ბინის ქირის დავალიანება კი იზრდება, ბავშვები შიმშილობენ. დავიღალე, იმის ცქერა აღარ შემიძლია, მაღაზიაში მაკარონის საყიდლად რომ შევდივართ, უმცროსი ბიჭი საწყალი თვალებით როგორ უყურებს სოსისს, პილმენსა და ტკბილეულს… მას ხომ ყველაფერი უნდა, მე კი საშუალება არ მაქვს რომ ვუყიდო…
მაგრამ ჩვენთვის, ქუჩაში დარჩენაა ყველაზე დიდი საშინელება.
– და რა არის იმის მიზეზი, რომ თქვენ და თქვენს შვილებს საკუთარი ჭერი არ გაგაჩნიათ? მეუღლის სახლში რატომ არ ცხოვრობთ?
ქეთი: მეუღლე… მე და ჩემმა ყოფილმა ქმარმა, 10 წელიწადი ვიცხოვრეთ ერთად. აქედან 7 წელი ნაქირავებ ბინებში ვიხეტიალეთ.
4 წლის წინ დავშორდით და ბავშვებიც წამოვიყვანე. მას ისინი არ სჭირდება. ჩემი პრობლემები სწორედ მაშინ დაიწყო, მაგრამ არასდროს არ დავუბრუნდები…
ღმერთო, როგორ სასტიკად მცემდა… დღემდე მაკანკალებს ამის გახსენებაზე… შვილების გამო დიდხანს ვითმენდი ცემასა და შეურაცხყოფას, მეგონა, რომ ბიჭებს აუცილებლად უნდა ჰყავდეთ მამა… მაგრამ ბოლოს და ბოლოს მივხვდი, რომ ასე ცხოვრება არ შეიძლება! და წამოვედი ბავშვებთან ერთად…
სამივე თავს ხან ერთ ნათესავთან ვაფარებდით, ხან მეორესთან. მაგრამ ნათესავების შეწუხებაც როდემდე შეიძლებოდა? გადავწყვიტე, ბინა მექირავებინა…
– სულ არ გეხმარებათ ყოფილი ქმარი? ალიმენტს არ იხდის?
ქეთი: არა, არ იხდის… ალიმენტის თაობაზე სასამართლოსთვის არც მიმიმართავს…
– რა სახსრებით ცხოვრობთ? სახელმწიფოსგან რაიმე სახის დახმარებას თუ იღებთ?
ქეთი: სახელმწიფოსგან? ამჟამად, სამწუხაროდ არანაირს! ადრე, მეუღლესთან ერთად როდესაც ვცხოვრობდი, ჩვენს ოჯახს სოციალურად დაუცველების სტატუსი ჰქონდა. მაგრამ ბავშვებთან ერთად ქირით ცხოვრება და მისამართების ხშირად შეცვლა რომ მოგვიწია, სტატუსიც მოიხსნა.
სოციალურ სამსახურს მივმართე, სტატუსის აღდგენისა და დახმარების გაწევის თხოვნით, მაგრამ უარი მივიღე. აგენტმა, ჩვენი „ქონება“ 100 ათასზე მაღალი ქულით შეაფასა. რატომ? არ ვიცი. დიახ, ამ ბინაში, ტელევიზორიც, მაცივარიც და სარეცხი მანქანაც არის, მაგრამ ეს ყველაფერი ჩვენი ხომ არაა! ჩვენ არფერი გვეკუთვნის აქ, ბავშვებს კომპიუტერიც კი არ აქვთ. საუბარიც კი ზედმეტია… სახელმწიფო არაფრით არ გვეხმარება. საერთოდ არანაირი შემოსავალი არა გვქვს.
ხანდახან ჩემი და გვეხმარება პროდუქტით, მაგრამ ისიც რთულ მდგომარეობაში აღმოჩნდა. მისი მხარდაჭერა რომ არა, ჩვენ დიდი ხანია… (ტირის). მაპატიეთ, თავს ვერ ვიკავებ, რომ წარმოვიდგენ…
– თუ გსურთ, შეგვიძლია შევწყვიტოთ საუბარი…
ქეთი: არა, არა! ყველაფერი უნდა მოგიყვეთ! ოღონდაც დაგვეხმარეთ! გემუდარებით! მე დახმარება არასდროს მითხოვია, მაგრამ ჩემი შვილების გამო, მზად ვარ მუხლმოდრეკილი გევედროთ…
– არავინ არ გეხმარებათ თქვენი დის გარდა? თქვენი მშობლები?
ქეთი: დეიდაჩემი ძალიან გვეხმარება. 63 წლისაა. მისი შვილი საზღვარგარეთ ცხოვრობს და პერიოდულად თანხას უგზავნის. დეიდას კი, ჩემსა და ჩემს ბიჭებზე ზრუნვა არ ავიწყდება.
მშობლები კი… მამამ მიგვატოვა, როცა სულ პატარა ვიყავი. სხვა ოჯახი ჰყავს, ბავშვობიდან არ მქონია მათთან არანაირი ურთიერთობა… დედაჩემი კი მოხუცია, რით უნდა დამეხმაროს, თავადაც დახმარება სჭირდება, საბრალოს! მისი ერთადერთი შემოსავალი, სოციალური დახმარებაა. მე უნდა ვეხმარებოდე! ძალიან მრცხვენია და გული მტკივა იმის გამო, რომ ამის შესაძლებლობა არ მაქვს…
– ქეთი, როდესმე წარმოიდგენდით, რომ ასეთ დღეში ჩავარდებოდით?
ქეთი: ღმერთმა ყველანი დაგვიფაროს! ასეთ რამეს, როგორ წარმოვიდგენდი? ბედნიერ ოჯახზე ვოცნებობდი… მაგრამ, თავადაც ხედავთ, რა გამოვიდა… ამაზე უკვე აღარ ვფიქრობ. ახლა მთავარია, ქუჩაში არ დავრჩეთ, და რაღა თქმა უნდა ჩემი შვილების ჯანმრთელობა!
– ჯანმრთელობის რაიმე პრობლემა აწუხებთ?
ქეთი: უფროსს, ნიკოლოზს, მხედველობის პრობლემა აქვს. ყველაფერი, როცა პირველ კლასში წავიდა, მაშინ დაიწყო. სწორედ მაშინ მივხვდით, რომ ცუდად ხედავდა მარჯვენა თვალით. მაგალითად, მასწავლებელი რომ სთხოვდა, დაფიდან რამე რომ წაეკითხა, ნიკუშა (ნიკოლოზი) ვერაფერს ხედავდა. პედაგოგმა ამის შესახებ მითხრა. მაშინ ჯერ კიდევ გვქონდა შესაძლებლობა და ბავშვი მაშინვე ექიმთან წავიყვანეთ. აღმოჩნდა, რომ ნელ-ნელა მხედველობას კარგავდა მარჯვენა თვალში. როცა 4 წლის წინ, ექიმთან ბოლოს ვიყავით, გვითხრა, რომ მეორე თვალზეც პრობლემა აქვს, და საბოლოოდ დაბრმავდება ოპერაციას თუ არ გავუკეთებთ…
– რა არის ოპერაციის საფასური?
ქეთი: დაახლოებით 2 000 ლარი. სად მაქვს ამხელა ფული? ბავშვის ექიმთან წაყვანაც კი არ შემიძლია, ვიზიტი ძალიან ძვირი ღირს. უფულოდ ვართ, საერთოდ უფულოდ! ღმერთო, რატომ? ჩემი შვილი მხოლოდ ჩემი უსუსურობის გამო უნდა დაბრმავდეს!
– დამშვიდდით, ქეთი! ყველაფერი კარგად იქნება! ხელისუფლებას მიმართეთ დახმარებისთვის?
ქეთი: კი, რა თქმა უნდა, მივმართეთ! თანაც რამდენჯერ! აზრი? უარი გვითხრეს! გვიპასუხეს, რომ მხოლოდ ძალიან სერიოზულ ოპერაციებს აფინანსებენ, ეს კი, მათი თქმით „სიკვდილ-სიცოცხლის საკითხი“ არ არის. მაგრამ ჩემი შვილი ხომ დაბრმავდება! გესმით? დაბრმავდება!
არ ვიცი, ცხოვრება როგორ განვაგრძო… ღმერთო! რა ძნელია იმის გაცნობიერება, რომ შენი შვილის მკურნალობის საშუალებაც კი არ გაქვს!
– ქეთი, ფონდსა და მის მეგობრებს, ნიკუშას საკითხთან დაკავშირებით, რით შეუძლიათ რომ დაგეხმარონ?
ქეთი: როგორ გავბედავ, ამ თხოვნით მოგმართოთ! მხოლოდ ერთს გთხოვთ, ქირის გადახდაში რომ დამეხმაროთ! ეს პრობლემა, მხრებზე უმძიმეს ტვირთად რომ აღარ დამაწვეს! მერე კი თავადაც შევძლებ ფეხზე მყარად რომ დავდგე, სამსახურს ვნახავ და გავაკეთებ ყველაფერს, შემოვივლი ყველა ინსტანციას და ნიკუშას აუცილებლად ვუმკურნალებ!
– ქეთი, არ ინერვიულოთ, ყველაფერი მოგვარდება! შეიძლება, ბიჭებსაც რომ გავესაუბრო?
– ნიკუშა, ლევანი, ყველაზე მეტად რის კეთება გიყვართ? რით ერთობით ხოლმე?
ნიკოლოზი(12 წლის): მე და ჩემი ძმა, ჩვენს მეგობრებთან ერთად, ეზოში, ყოველდღე ვთამაშობთ ფეხბურთს, კალათბურთსაც, ათასნაირ თამაშს ვთამაშობთ! აბა სახლში სხვა რა ვაკეთოთ? ხანდახან ტელევიზორს თუ ვუყურებთ. ოღონდ არ გვინდა დედიკო მთელი დღე მარტო რომ იყოს, ამიტომაც, სახლში დღეში ათასჯერ მაინც შემოვირბენთ, დედას მოვიკითხავთ და მერე კი, ისევ ეზოში ჩავდივართ.
– რომელი საჭმელი გიყვართ ყველაზე მეტად?
ნიკოლოზი (12 წლის): რა თქმა უნდა, ხაჭაპური, როგორც ყველა ნამდვილ ქართველს! ადრე დედიკო სულ აცხობდა ხოლმე, ყოველთვის გემრიელ საჭმელებს აკეთებს! დიდი ხანია ხაჭაპური არ გვიჭამია…
– ნიკოლოზ, დედიკომ გვითხრა, რომ თქვენ კომპიუტერი არ გაქვთ? ონლაინ გაკვეთილებს არ ესწრებოდით?
ნიკოლოზი (12 წლის): კომპიუტერი არ გვაქვს, მაგრამ სამაგიეროდ, ბევრი მეგობარი გვყავს! მათთან დავდიოდით სახლში, სკოლის პროგრამას რომ არ ჩამოვრჩენოდით.
– გიყვარს სკოლა? რომელია შენი საყვარელი საგანი?
ნიკოლოზი (12 წლის): კი, მიყვარს სწავლა! მათემატიკა მაინტერესებს და საკმაოდ კარგადაც ვსწავლობ. ოღონდ ძალიან ბევრ დავალებას გვაძლევენ, მე კი, როდესაც დიდხანს ვკითხულობ, თვალი მტკივდება… კარგია, რომ არდადეგები დაიწყო და შესაძლებლობა მოგვეცა, სწავლისგან ცოტა ხანს დავისვენოთ.
– ვიცი, რომ მხედველობის პრობლემა გაქვს. შეგიძლია გვითხრა, თავს როგორ გრძნობ?
ნიკოლოზი (12 წლის): მაგალითად, როდესაც მარცხენა თვალს ვხუჭავ, ძალიან ბუნდოვნად ვხედავ ყველაფერს. ისეთი შეგრძნება მაქვს, თითქოს წყალი შემესხა მარჯვენა თვალში და ვერაფერს ვერ ვარჩევ. თვალი არ მტკივა, უბრალოდ მეშინია…
– რის გეშინია?
ნიკოლოზი (12 წლის): იმის რომ საერთოდ დავბრმავდები. საშინელება იქნება…
– ამაზე ნუ ფიქრობთ, კარგი? მხედველობა აუცილებლად გამოგისწორდება! ახლა შენს ძამიკოს გავესაუბრები. რაზე ოცნებობ, ლევან?
ლევანი (7 წლის): ფეხბურთელობაზე! უუუზომოდ მიყვარს ფეხბურთი! ნიკას არ უყვარს ასე ძალიან, მაგას უფრო სწავლა მოსწონს და წიგნების კითხვა! მე კი მგონია, რომ ჩემგან მაგარი ფეხბურთელი გამოვიდოდა! ისეთივე ცნობილი ვიქნებოდი, როგორც მესი, ან რონალდუ! ხო მაგარია? დედიკო ტელევიზორში მნახავდა და სიამაყით იტყოდა, რომ მისი შვილი ვარ! დედიკოს ვთხოვე ფეხბურთზე რომ შევეყვანე, მან კი მიპასუხა, რომ ფული არა აქვს, და ტირილი დაიწყო. მაგის მერე აღარ მითხოვია…
– დედიკო ხშირად ტირის?
ლევანი (7 წლის): ხშირად. ჰგონია, რომ მე ვერ ვხედავ, მაგრამ მე ყველაფერს ვამჩნევ. დედიკო მთელი ცხოვრება ტირის… ძალიან ვუყვარვართ, და ჩვენც გვიყვარს, უზომოდ, მსოფლიოში ყველაზე მეტად!
– არაჩვეულებრივი ბიჭები ხართ! ახლა დედიკოს დავუბრუნდები, მასთან კიდევ რამდენიმე შეკითხვა მაქვს…
– ქეთი, რამდენად მორწმუნე ხართ?
ქეთი: მთელი გულით მწამს უფლის… ყოველთვის, როცა ვიძინებ იმაზე ფიქრით, ხვალ რა ვაჭამო ბავშვებს? დილით აუცილებლად მოიძებნება რაღაც გამოსავალი. ან ჩემი და მოგვიტანს საჭმელს, ან დეიდა, ან მეზობლები… ვიცი, ღმერთი აქ არის, ჩვენს გვერდით, და ის არასდროს არ მიგვატოვებს.
– ადამიანების სიკეთის გჯერათ?
ქეთი: როგორ არ უნდა მჯეროდეს? ქვეყანაზე უამრავი კეთილი ადამიანია, და თქვენი ფონდი ამის ნათელი მტკიცებულებაა! სწორედ იმიტომ მოგმართეთ, რომ ვიცი, თქვენ ადამიანებს ნამდვილად ეხმარებით!
მახსოვს, სასწავლო წლის დასაწყისში, ბავშვები სკოლაში იმის გამო ვერ გავუშვი, რომ ფეხსაცმელი არ ჰქონდათ… რამდენიმე კვირის გაცდენა მოუხდათ… მაგრამ მერე გამოჩნდნენ კეთილი ადამიანები, ვინც ბიჭებს ფეხსაცმელი მოუტანა, და ჩემმა შვილებმა ბოლოს და ბოლოს შეძლეს გაკვეთილებზე დასწრება!
– რაზე ოცნებობთ, ქეთი?
ქეთი: ოცნება უკვე ამიხდა, ჩემი შვილების სახით… ცხოვრება სულ სხვანაირად წარმომედგინა, მეგონა, რომ ყველაფერი ისე იქნებოდა, როგორც ზღაპარში. როგორ ვცდებოდი… მაგრამ არ ვაპირებ სასოწარკვეთილებას მივეცე! კი, ხშირად ვტირი. მაგრამ მერე საკუთარი თავის ხელში აყვანას ვახერხებ ხოლმე, ღმერთმა ორი არაჩვეულებრივი ბიჭუნას დედობა მარგუნა, და თუნდაც ამიტომ ვგრძნობ თავს ბედნიერად. მათ ხომ ისე ძალიან ვუყვარვარ, ისე ვჭირდები… მე მხოლოდ მათთვის ვარსებობ! ახლა, მათ ჩემი დახმარება სჭირდებათ, მე კი – თქვენი!
სხვა არავინ მყავს, თხოვნით რომ მივმართო… ბევრი მაქვს წაკითხული, თქვენსა და თქვენი ფონდის შესახებ! უკვე ძალიან ბევრს დაეხმარეთ, და ვიფიქრე, რომ ჩვენც არ მიგვატოვებდით გასაჭირში… გთხოვთ, არ დატოვოთ ჩემი შვილები ქუჩაში! ჩემი და ჩემი ბიჭების მომავალი თქვენს ხელშია!
——–
მეგობრებო, ამ საბრალო ქალს გასაჭირში ვერ მივატოვებთ! ისეთი გულკეთილია და მიუხედავად იმ ყველაფრისა, რის გადატანაც მოუხდა, ულევ დადებით ენერგიას აფრქვევს. ოჯახმა ბინის ქირა ვერ გადაიხადა და დიდი დავალიანება დაუგროვდა. რომელიც აუცილებლად უნდა გადაიხადონ! ქეთისა და მის შვილებს ძალიან სჭირდებათ საკვები პროდუქტი, უფროსი ბიჭის, ნიკოლოზის მხედველობას სერიოზული საფრთხე ემუქრება! მათ ხომ ექიმთან წასვლის საშულებაც კი არ აქვთ! ჩვენ ვერ ავუვლით გვერდს მათ გასაჭირს!
გამოვიჩინოთ გულისხმიერება და ქეთის ოჯახს მხარში ამოვუდგეთ. შეგიძლიათ თავად მოინახულოთ ისინი და გაუწიოთ დახმარება. ძალიან გაუხარდებათ! დაურეკეთ ქეთის, ჰკითხეთ რა სჭირდება, გაამხნევეთ და უთხარით, რომ გასაჭირში არ მივატოვებთ! ეს ძალიან მნიშვნელოვანია!
მათი მისამართია: ქ. თბილისი, ვარკეთილი-3, 1მ/რ, კორპუსი 19, ბინა 48. ტელეფონის ნომერი: 598 451 367
მეგობრებო, ჩერნოვეცკის ფონდი იწყებს საქველმოქმედო აქციას ქეთი ბოსტოღანაშვილისა და მისი ოჯახის დასახმარებლად. როგორც იცით, ჩვენი ფონდის დახმარება ერთჯერადი როდია. ბავშვების გარეშე, ქვეყანას მომავალი არა აქვს! გავუფრთხილდეთ მომავალ თაობას! დაეხმარეთ გადარჩენაში! „ჩაწერეთ“ ისინი თქვენი ნათესავების სიაში და ეჭვიც არ გვეპარება, უფალი დაგლოცავთ.
უფალი გვაძლევს შესაძლებლობას ვიზრუნოთ იმ ადამიანებზე, ვისაც ამის ძალა თავად არ შესწევთ. ყველა ერთნაირად კეთილი ვერ იქნება. გამოვიჩინოთ გულისხმიერება გაჭირვებული ადამიანების მიმართ, თითოეული მათგანი უფლისგანაა ნაბოძები, რათა შევძლოთ ღმერთს ჩვენი რწმენა არა მხოლოდ სიტყვიერად, არამედ კეთილი საქმით დავუმტკიცოთ!
მეგობრებო, კიდევ ერთი თხოვნა გვაქვს, თუ კი შეიტყობთ, რომ თქვენს ნაცნობს ან მეზობლს დახმარება სჭირდება, გთხოვთ, გამოიჩინეთ გულისხმიერება და მოგვწერეთ ამის შესახებ ელექტრონულ მისამართზე: [email protected]

“It hurts when mommy is crying. May I tell you everything myself? My older brother Niko (12 years old), I love him so much, he is kind, he does not see in one eye. But he can stop seeing at all, but this is what scares me most of all!
We have no father. We are alone. Would you help my brother Niko?” – 7-year-old Levan glanced directly into my soul
Oh, God! How many troubles this fragile mother had to overcome. She will do anything for the sake of children. But the kids! These little ones are Georgians! Be left alone? With a hat in a hand? Beggars?! Can there be any excuse to that when one has a living and loving mother?
For 4 years now, Keti and her children have sought shelter with strangers…
Keti Bostoganashvili is a single mother of two sons – Levan (7-year-old) and Nikoloz (12-year-old). They have nothing, they even have no home slippers, as they don’t have a home.
“Lord, what a horror, my child can go blind while I thrash about like fish on the ice to escape from poverty and not to end up in the street with two children. You are my hope and salvation – only you, friends of the Fund! Your kindness will save the children and bring them their childhood back”.
Tomorrow…For many, this is the beginning of something new, good and brilliant. But not for Keti Bostoganashvili, a 36-year old single mother of two beautiful sons: Nikoloz (12 years old) and Levan (7 years old) She is afraid that “tomorrow” will come, because tomorrow she and her children might find themselves in the street.
She wished it concerned only her, Keti. She is ready to suffer for her children. But the kids…! These little ones are Georgians! Be left alone? With a hat in their hand? Beggars?! Can there be any excuse to that when one has a living and loving mother?
For 4 years now, Keti and her children have sought shelter with strangers…Oh, Lord! How many problems this fragile woman had to endure! Having escaped from her husband, from his endless, severe beatings, Keti started working hard to provide children with food and a roof over their heads. But you will not earn much working as a dishwasher or cleaner. “It was enough for us”- Keti says hubly.
Enough…To rent a small apartment with sagging beds, to buy meager food, when even an extra piece of bread is an unacceptable luxury! The global pandemic has completely deprived Keti of hope for the future, leaving the woman without her meager earnings. How to keep the children? How to pay the rent and not end up in the street? Where to seek for help?
Powerlessness. That’s what Keti feels. With this feeling she falls asleep, and wakes up. And she asks the Lord to give her strength, faith for tomorrow … She asks him to send her the support of good people!
– Keti, tell me please, what was the problem that made you address our Fund?
Keti: Oh, my God! Oh, I even don’t know what to begin with, we have so many problems. But firs of all, we need help to cover rent costs. We are due 1200 GEL for the last three months, and this month will also end soon…I have no way to find these money, there is nobody who I can ask for…That’s why addressed, you hoping for a miracle!
And you know, the miracle happened even earlier than I expected! The landlady understood our situation and forgave our two-month debt. So now we owe her 400 GEL and another 400 GEL we will have to pay off by the end of July.
I used to earn at least some small money before. I have no education, so I worked as a cleaner or dishwasher. I agreed to any job for the kids. Anyway we could make two ends meet and at least were not starving. And after this coronavirus… I can’t find a job, everything is closed, and if there is something that works, then they have already hired the necessary staff …
Of course, I keep on searching, but with no result so far. Meanwhile, the rent debt grows and the kids are starving. I am so tired! I can’t watch how the younger sadly looks at sausages, dumplings and sweets when we go shopping to buy pasta. He wants everything, but we can afford nothing.
But the most terrifying thought for now – is to end up in the street.
– How it happened that you and your children found yourself homeless?
Why don’t you live in your husband’s house?
-Husband…We lived with my ex-husband for 10 years, and 7 years out of 10 we were constantly moving from one rented apartment to another.
Four years ago we divorced and I took the children with me .He does not need them. Then my problems began, but I will not go back.
My God, he used to beat me so severely…I still recall it with dread…I tolerated all this for my children, all the beatings and indignity, I thought that the boys should have a father…But finally I’ve realized that this was not last any longer! And I left together with my children…
The three of us started to live first with one relative, then with another. But for how long could I disturb them? We decided to rent an apartment…
– Doesn’t your ex-husband help you in any manner? Doesn’t he pay child support?
– He doesn’t…I did not even apply to the court for the child support.
– What do you live on? Do you receive any aid from the state?
Keti: From the state? Unfortunately, nothing at the moment! Earlier, when I still lived with my husband, we had been qualified for the socially disadvantaged status. But when we left and started changing the addresses, we were disqualified.
I applied to the social agency asking to restore our status and the allowance, but my request was denied. You see, the agent assessed our “wealth” for more than a hundred thousand points… How? I don’t know! It’s true that in this flat we have a washing machine, a fridge, and TV, but all this is not ours! Nothing belongs to us here, the children do not even have a computer. What are we speaking about…We get no aid from the state. We have no income at all.
Sometimes my sister helps me with the products, but she is also in a difficult situation. If not for my sister, we would have already…(crying). Sorry, I can’t help grying when I imagine…
-Would you like to stop our conversation?
Keti: No, no! I’ll tell you everything! Just help us! Please! I never ask for help, but for my children, I am ready even to fall on my knees.
– Is there anybody else, except your sister, who helps you? Maybe, your parents?
Keti: My aunt, my mother’s sister, really helps me. She is 63. Her daughter lives abroad, and whenever she sends some money to her mom, she never forgets to help me and my boys.
And my parents… My father abandoned us when I was a little girl. He has another family, and I have not contacted him since my childhood…My mother is old, and she cannot help me. Wish it were anybody to help poor her! She lives on the social allowance. It’s me who should help her! It’s a big shame and a pain, that I am not able to…
– Keti, have you ever thought that such misfortune would happen to you?
Keti: Who could ever imagine it? God forbid! I used to dream about a happy family…And you see what happened…But I do not think about that anymore. The most important problem now is not to end up in the street. And the health of my children, of course!
– Do they have any health issues?
Keti: The elder Nikoloz. He has problems with his eyes. It began when he was a little boy and just started to go to school. At that time, we realized that his right eye does not see well at all. You know, when the teacher asked him to read from the blackboard and Nikusha (Nikoloz) was not able to, since he just could not see. The teacher told me about that. At that moment, we had no problems with money, and we took him to the doctor immediately. We found out that his eye was slowly getting blind…Last time when we visited the doctor – it was about four years ago, we learned that the same problem arose on the second eye. Without an operation, he might get totally blind.
– How much does the operation cost?
Keti: The operation costs about two thousand laris. But I have no such money, I even can’t take my child to the doctor, because it’s too expensive for me. We have absolutely no money! Why, my God? My son can get blind, and I can do nothing with that!
– Calm down, Keti! Everything’s going to be all right. Tell me, did you address the state authorities to ask for funding?
Keti: Yes, I did, of course! For many times! And what’s the result? They gave me nothing! They say that they finance critical operations only. And our case “is not fatal” according to them. But my child is getting blind! Do you understand? He’s getting blind!
I do not know how to continue living on…My God! It’s terrible to realize that you could not provide your child with proper medical care.
– Keti, how we and the Fund’s friends can help in Nikush’s case?
Keti: I can’t even ask about that! Please, just help me with paying the rent! To get rid of this overwhelming burden! And further, I will do my best to get on my feet, to find the job. I will do anything, I will ring every doorbell to cure Nikusha!
– Don’t worry! Everything will be all right! May I speak to the boys now?
– Nikusha, Levan, what do you like, what do you usually do?
Nikoloz (12): Everyday, my brother and I play football or basketball with our friends in the yard. Well, we play all kind of games! There is nothing to do at home, we just watch TV occasionally. The only thing is that we don’t want to leave mommy at home alone. That’s why, a thousand times a day, we pop up at home, and then we go to the yard again.
– What is your favorite food?
Nikoloz (12): As true Georgians we like khachapuri! Mom used to bake it quite often before, she can make delicious food! But we haven’t eaten khachapuri for a long time …
– Nikoloz, you mother says you have no computer? What about online lessons, then? How did you attend them?
Nikoloz (12 ): We have no computer. But we have friends! We used to go to their place to keep up with the schoolwork.
– Do you like school? What is your favorite subject?
Nikoloz (12 ): I do, I like to learn! I am good at math, and I find it interesting. But they give us too much homework, and when I read a lot, my eye starts aching. It’s good that the vacations have begun, and we can have a rest from the homework.
-I Know you have problems with your eyes. Can you tell me what you feel?
Nikoloz (12): When I close my left eye, I see everything very dimly. It feels like I have water in my right eye, and I can’t see clearly. But my eye doesn’t ache, I am just scared.
– What are you scared of?
Nikoloz (12): That I’ll stop seeing at all. It’s scary…
– Don’t think about it, OK? Your eye will definitely be cured! And now, let me talk to your brother. Levan, what do you dream about?
Levan (7 ): I want to be a football player! I love football so much! Nika does not like it as much, he prefers learning and reading. And I think I would be a good footballer! I may become as famous as Meskhi or Ronaldo! It’s cool, right? Mama would be watching TV proudly saying to everybody that were her son. I asked mom to take me to the football school, but she said that we have no money, turned away and started crying. I did not ask her anymore…
– Does your mom often cry?
Levan (7 ): Quite often. She thinks that I don’t see her, but I notice everything! Mommy cries all her life long. She loves us, and we love her so much, more than anything in the world! I don’t want her to cryi!
– You are great boys! Now I will go back to your mother, I have to ask her some more questions…
– Keti, do you believe in God?
Keti: Yes, of course! Whenever I go to sleep at night, thinking of how to keep my children, I always find a solution. Sometimes my sister brings us some food, sometimes my aunt helps me somehow, sometimes the neighbors bring something for us to eat… I know that dear God is always near and protects us.
– Do you believe in humans’ kindness?
Keti: How can you not believe? There are lots of kind people, and your Fund proves that! I addressed your Fund because I know how much you help! I remember, how at the beginning of the school year , I did not let my children go to school because they had no shoes…They did not attend school for about several weeks… But suddenly some people appeared, who took our problem close to heart, they brought shoes for my boys and the boys finally started attending lessons.
– What do you dream about, Keti?
Keti:
I have everything that I have been dreaming about – my children…I used to picture my life quite differently, I thought everything was going to be like in a fairy tale. But I was wrong…However, I do not fall into despair! Yes, I do often cry. But afterwards I always pull myself together. God gave me my wonderful sons and at this is a sufficient reason to feel oneself happy. They love me so much, they need me… For me they are the only reason for my very existence, and right now they need my help and I need yours!
I have nobody else to address to…I’ve read about you and your Fund. You helped many people and I thought you would not leave us alone… You will save my children from living in the street. The boys and I are putting our future into your hands!
Friends! We can’t leave this woman alone with her trouble! She is so kind despite all the problems, she emanates lots of positive energy. Her family has to cover the rent debt! Keti and her boys urgently need products. The sight of her elder son Nikoloz is in danger. They cannot even afford to visit the doctor. We simply cannot ignore their trouble!
Let’s support Keti’s family, show mercy, help them. You personally can visit them and provide with some help. Believe me, they will be happy. Call Keti, learn more about the needs of her family, cheer her up, support, and tell her that she is not alone and that we will not leave her in trouble! It’s extremely important!
Here is her address: Tbilisi, Varketili-3, 1st micro district, block 19, apartment 48. Phone: 598 451 367
Frends, Chernovetskyi charity Fund starts fund raising action for Keti Bostoganashvili’s family. As you know, Fund never contents itself with one-time help actions. Without children the country has no future. Take care of the young generation! Let them survive! “Mark” them as your relatives. We are sure God will bless you!
Pease repost our publication. Let your friends know about the misfortunes of this family. It’s extremely important!
God gives us chance to care about people who are unable to take care of themselves. People are not the same. Not all of them are as kind as we or you. Don’t ignore others’ trouble. Those poor people are sent to us by heaven, so that we could prove that we trust in God not by words, but in deeds! Friends, there is one more request – if you know about misfortunes of a neighbor or friend of yours do a godly deed, drop us an email at: [email protected]
(purpose: Keti Bostoganashvili).
It is also possible to transfer money from ОРРА, TBCpay and ExpressPay terminals.
Find our Fund under “Charity” section. (You can read more about rights and responsibilities of the Fund following the link https://goo.gl/GY2Gus )