ის არ დადის, არ საუბრობს და ხშირად მწარედ, ძალიან მწარედ ტირის…კვნესის,საცოდავად! მისგვერდით, ყოველწამს, ვიღაცუნდაიყოსდამისიხელიეჭიროს. სხვაგვარად – ის თითქოს კვდება. პატარას ძალიან ეშინია! ბოლო დროს ხომ ტკივილებს კიდევ ერთი უბედურება დაემატა – მას მხედველობა დაუქვეითდა; და ამ ქვეყნად, ყველაზე მეტად მას მარტო დარჩენის შიში აქვს: დედის, მამის და დაიკოს გარეშე!
მარტო,ის ვერ გადარჩება. 5-10 წუთის შემდეგ – ის ტირილს იწყებს, შიშისგან.
წარმოგიდგენიათ, მეგობრებო?! ამ ბავშვს, – დავითს, – დაბადებიდან, 6 წლის მანძილზე, ერთი წუთითაც კი არ უცხოვრია საშინელი ტკივილისა და ტანჯვის გარეშე, რომელსაც ვერც ერთი ზრდასრული ადამიანი ვერ აიტანდა!
იგიტიანების ოჯახში, პირველი შვილის დაბადებას მოუთმენლად ელოდნენ! მშვენიერი ბიჭუნა დაიბადა, მაგრამ ოჯახის ბედნიერებამ დიდხანს არ გასტანა. 3 თვის შემდეგ, ბავშვმა ბაქტერიული მენინგიტი გადაიტანა და მას შემდეგ, ოჯახს საერთოდ დაავიწყდა, რა არის მშვიდი და ბედნიერი ცხოვრება.
– რუზანა, მოგვიყევით, ეს როგორ მოხდა?
რუზანა:აი, ასე, ერთ დღეს, ჩვენი ბიჭი ავად გახდა! ეს ჩვენთვის ნამდვილი შოკი იყო! გვითხრეს, რომ ის ვერასოდეს იქნებოდა ისეთი, როგორიც იყო; რომ მას ბავშვთა ცერებრალური დამბლა განუვითარდა… რომ დროთა განმავლობაში, მას უფრო და უფრო გაუჭირდებოდა და რომ ყოველი მისი ამოსუნთქვა, მისი ცხოვრების ყოველი დღე, მხოლოდ ჩვენზე იყო დამოკიდებული.
– ხშირად, მამები ვერ უძლებენ ასეთ მძიმე წუთებს და სახლიდან მიდიან; თვლიან, რომ ასეთი მძიმე ტვირთის ტარება მხოლოდ დედას შეუძლია…
რუზანა:მე გამიმართლა! სერგო გვერდით მყავს! რომ არა მისი მხარდაჭერა და გულმოდგინება, მე ამას ვერ გავუმკლავდებოდი… ამ „სამარჯვებს“ ხედავთ? ეს მან დაამზადა პლასტმასის მილებისაგან, იმიტომ რომ ნამდვილის ყიდვის საშუალება ჩვენ არ გვაქვს… რასაც შოულობს, წამლებსა და საკვებზე ძლივს გვყოფნის.
– დავითის შესახებ მოგვიყევით; რა აწუხებს მას ყველაზე მეტად?
რუზანა:ის ძალიან აქტიური ბიჭუნაა, მუდმივად მოძრაობაში, ხშირად ვარდება კრუნჩხვებში… წარმომიდგენია, ჯანმრთელი რომ იყოს, ალბათ ერთ ადგილას არ გაჩერდებოდა, სულ იხტუნავებდა და ირბენდა… ჩემი საბრალო ბიჭუნა! ახლა ჩვენი მთავარი პრობლემა მისი მხედველობაა, რომელიც მკვეთრად გაუარესდა, ჩვენ კი მისი ექიმთან წაყვანის საშუალება არ გვაქვს. მისი გამოკვლევა ზოგადი ანესთეზიის ქვეშ უნდა მოხდეს, რადგან მას კრუნჩხვები აქვს. მშვიდად ჯდომა უბრალოდ არ შეუძლია.
– მისი ზოგადი მდგომარეობის გაუმჯობესება თუ შეიძლება რამენაირად? რას ამბობენ ექიმები?
რუზანა:ექიმები ამბობენ, რომ შეიძლება! ერთი წლის წინ, ჩვენ მას ტერფებზე მყესის აღდგენის ოპერაცია გავუკეთეთ. ყველაფერი გავყიდეთ, მაგრამ ოპერაცია გავუკეთეთ… თქვენ არ იცით, რა მდგომარეობაში არიან მშობლები, რომლებსაც ავადმყოფი შვილები ჰყავთ… ჩვენი ბიჭი თურქმა ექიმმა გასინჯა და თქვა: – „ოპერაციისა და რეაბილიტაციის შემდეგ, არის იმის შესაძლებლობა, რომ მან სიარული შეძლოს.“ ჰოდა, ჩვენც გადავწყვიტეთ! ოპერაციამ უშველა! ის ადრე ფეხზე ვერ დგებოდა, ახლა კი ნაბიჯებს ადგამს! ნუთუ, სასწაული არაა?! შეხედეთ, როგორ ცდილობს! ახლა, შედეგის გასამყარებლად, მას რეაბილიტაცია და ფიზიკური თერაპიის კურსი სჭირდება!
ნატალია (4 წლის):იცით, დათო ჩემი პატარა ძმაა! ჩემი სათამაშო! ჩემი კარგი და გემრიელი! – საუბარში დავითის უმცროსი და ჩაერთო, რომელიც მთელი ამ ხნის მანძილზე ძმას გვერდიდან არ მოშორებია და ცალი ყურით ისმენდა ჩვენს საუბარს.
– პატარავ, ჩვენ არ დაგვიწყებიხარ. ახლა შენ რომ გაგესაუბროთ, შეიძლება?
ნატალია:რა თქმა უნდა! ჩემი ძმის შესახებ ბევრ რამეს მოგიყვებით!
– შენ მას უმცროს ძმას ეძახი, თუმცა ის ხომ ასაკით შენზე უფროსია?
ნატალია: (ხითხითებს) დიიიახ… რა თქმა უნდა, უფროსია, მაგრამ მას პატარა ბავშვივით ვუვლი! ბაღშიც ერთად დავდივართ, იცით? ერთ ჯგუფში. დედა ამბობს, რომ დათუნას ბავშვებთან ურთიერთობა სჭირდება.
– და იქ ვინმე ხომ არ აბრაზებს?
ნატალია:რას ამბობთ! მას ვინ გააბრაზებს?! ყველანი მასთან ერთად ვთამაშობთ ხოლმე! მას კი ისე უხარია! თუ არაფერი სტკივა, სულ იცინის!
– და მასთან როგორ თამაშობთ ხოლმე?
ნატალია: რა ვიცი… უამრავი თამაში არსებობს, დედა-შვილობანა, ჩაის სმა და კიდევ უამრავი… ჰოდა, ვთამაშობთ და ეს ძალიან კარგია! არა, დათო? შენ ხომ მოგწონს? აი, ხედავთ? ამბობს, რომ მოსწონს! მესმის, რასაც ამბობს, – მე ხომ მისი და ვარ?!
რუზანა:უფალს მადლობას ვწირავ, რომ ნატალია მაჩუქა! წარმოდგენაც კი არ გაქვთ, როგორ მეხმარება. დავითიც თითქოს უკეთ გრძნობს თავს, როდესაც და ჰყავს გვერდით! ის ძმას გვერდიდან არ შორდება. სათამაშოს ეძახის.
– რუზანა, გვითხარით, ამწუთას, დავითის რეაბილიტაციისთვის ყველაზე მეტად რა გჭირდებათ?
რუზანა: ძალიან გვჭირდება საწოლები – ბავშვებისთვის და წესიერი ორთოპედიული სამარჯვი – დავითისთვის. ასევე, გვჭირდება ეტლი, რომელშიც მის დაბმას შევძლებ. ყველაზე მწვავედ, საფენები და საკვები პროდუქტები გვჭირდება. სულ ესაა! ეს არის ჩემი ოცნების ზღვარი!
მეგობრებო, ჩვენ თქვენი სიკეთისა და სულის სიდიადის იმედი გვაქვს, – ის ხომ ყოველგვარი სათნოების ლამპარია! თქვენ არაერთი ბავშვი გადაარჩინეთ და იმედი გვაქვს, რომ თქვენთვის დავითიც მშობლიური და ახლობელი გახდება! გაუწოდეთ დახმარების ხელი 6 წლის დავითს და შთაბერეთ მას ახალი სიცოცხლე!
საბრალო ბავშვისა და მისი მრავალტანჯული ოჯახის დახმარებით, თქვენ არამხოლოდ გადაარჩენთ კიდევ ერთ ოჯახს, არამედ უფრო ახლოს მიხვალთ ღმერთთან!
ოჯახს მძაფრად ესაჭიროება საკვები პროდუქტები, ჰიგიენური საშუალებები, საწოლები, ეტლი და ორთოპედიული სამარჯვი. ასევე, უბრალოდ არაჩვეულებრივი იქნებოდა, პატარა პრინცესა – ნატალიაც რომ არ დაგვევიწყებინა და მისთვის სათამაშოები გვეჩუქებინა!
ჩვენ თქვენი დახმარების დიდი იმედი გვაქვს და ვიცით, რომ ქართველები თავის ხალხს გასაჭირში მარტო არ ტოვებენ. დაურეკეთ რუზანას, გაესაუბრეთ მას, გაიგეთ, რა სჭირდება მის ოჯახს. ტელ.: 579 04 41 01
ოჯახი შეგიძლიათ მოინახულოთ მისამართზე: თბილისი, ახმეტის ქუჩა №7
უფალი გვაძლევს შესაძლებლობას, ვიზრუნოთ იმ ადამიანებზე, ვისაც თავად არ შესწევთ ამის ძალა. გაჭირვებული ადამიანები ღვთისგანაა ნაბოძები, რათა შევძლოთ, ჩვენი რწმენა მას არა მხოლოდ სიტყვით, არამედ კეთილი საქმითაც დავუმტკიცოთ!
(დანიშნულება: იგიტიანების ოჯახი).
ჩვენ, ყველამ ერთად, უკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ! მოდით, დავითსაც გავუმართოთ ხელი, ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს!

He does not walk, does not talk and he often cries bitterly and pitifully moans. There should be someone near him all the time and hold his hand. If not, it seems as if he was dying. The baby is so scared!
He does not walk, does not talk and he often cries bitterly and pitifully moans. There should be someone near him all the time and hold his hand. If not, it seems as if he was dying. The baby is so scared!One more trouble has added to his pains recently, he has been losing vision. Most of all, however, he is afraid of being left alone: without his mother, without his father, without his sister!
He would not survive alone. After 5 or 10 minutes he bursts into tears of fear.
Can you imagine, friends, this 6-year-old boy David, from his very birth did not live a minute without terrible pain and suffering, which no adult could withstand!
The Igityan family had been looking forward to the birth of their first child. The newborn boy was healthy and beautiful, but the happiness of the family did not last long. When the baby was 3 months old, he had got bacterial meningitis, and this marked the end of the family’s peaceful and happy life.
– Ruzanna, how did it happen?
Ruzanna: One day our boy just got sick. It was a shock to all of us! We were told that he would never be the same as before, they said that he had developed cerebral palsy and that he would be getting worse with time. His every breath, every day he lives, depends only on us.
– In such hard moments fathers often give up and leave their families. They think only mother can withstand this heavy burden.
Ruzanna: But I am lucky! My Sergo is with me! If it were not for his support and his diligence I would never cope alone with that. Do you see this walker? He has made it of plastic pipes, because we cannot afford to buy one – the money he earns is barely enough for medications and food.
– Tell me more about David, what is bothering him most?
Ruzanna: He is a very active boy, he is in motion all the time, but he often suffers spasms. Sure, if he were healthy, he would be never sitting around, he would be jumping and running, my poor boy! Our most important problem now is his vision. His vision started decreasing dramatically, but we have no means to visit a doctor. He should be examined under general anesthesia because of his spasms. He just cannot sit still.
– Is there any way to improve his systemic condition? What do the doctors say?
Ruzanna: The doctors say it’s possible. A year ago, he had surgery to repair the tendons in his feet. We sold everything to afford this operation – you know the condition of parents whose children are sick. A doctor from Turkey examined our boy and said that “the operation and rehabilitation will give him chance to walk”That’s why we took the risk. The operation did work! He was unable to put his feet and now he can make steps! It’s a miracle, isn’t it? Look how he strives! Now he needs rehabilitation and massages to nail down the success.
Natalya (4-year-old): You know that Dato is my little brother? He is my toy! He is nice and sweet! – David’s younger sister joined our conversation. All this time she was standing by her brother listening to us with half an ear.
– Dear, we did not forget about you, can I talk to you now?
Natalya: Of course! I will tell you a lot about my little brother!
– You call him “the little brother”, but he is older than you, why?
Natalya: (Giggles) Yes, of course, he is older than me, but I look after him as if he were little. Do you know, we even go to the kindergarten together? We are in the same group. Mommy says that Datoshka needs to communicate with children.
– Does anybody offend him there?
Natalya: Oh, no! Who can offend him? We play all together! And he is so happy! He always laughs when nothing hurts him.
What do you play with him?
Natalya: Well, different games, we play house and tea-party – many games. We play and it is good! Am I right, Dato? You like it? Do you see? He says he likes it. I understand what he is saying. I am his sister!
Ruzanna: Thank God he gave me Natalya! You cannot imagine how much she helps me. It seems that David feels better when she is with him. She never leaves him alone. She calls him a doll.
-Ruzana, what do you need most now, besides David’s rehabilitation?
Ruzanna: We need normal beds for the children and a walker for David. I also need a wheelchair where I can fasten him. Diapers and food are vital for us. That’s all! That’s what I need!
Friends, we are hoping for your kindness and magnanimity – the leading light of every other virtue. You have saved many children, and we hope that you will count David as your family too. Give 6-year-old David a helping hand, breathe life into him!
Helping this poor boy and his family you not only save these long-suffering people, but you approach one step the Almighty
The family urgently needs food, hygiene products, beds, a wheelchair and a walker. It would be also great to make a present to the little princess, Natalya!
We really hope for your help and we know that Georgians never leave their people in need! Call Ruzanna and ask her what her family needs. Phone: 579 04 41 01
Visit the family at the address: Tbilsi, 7 Akhmeta Str
Please repost our publication. Let you friends know about Igityan family. It’s extremely important!
(purpose:Igityan family)
We have already helped many disadvantaged people! Let’s support David and who knows, maybe someday we ourselves will need help of strangers!