„თუ ბავშვთა სახლში მომათავსებენ, გამოვიქცევი და დედას და ჩემს ძმებს მოვუვლი! – ძალიან სერიოზულად ამბობს ლამაზი ბიჭი, ნიკა, რომელიც ნანგრევების ზღურბლთან გვხვდება. ამ მეგობრულ ოჯახში ხომ სწორედ ის ასრულებს უფროსი კაცის როლს?!
„და ძალიან გთხოვთ, ბიძია, დედას არაფერი ჰკითხოთ. მე თვითონ მოგიყვებით ყველაფერს… ის ისევ ტირილს დაიწყებს და ჩვენც მას მივყვებით… და რანაირი საუბარი გამოვა, თუკი ყველანი ავცრემლიანდით?.. მე თქვენ ყველაფერს მოგიყვებით… როგორ მწარედ მცემდა მამაჩემი და როგორ ვცხოვრობდით ნაგავსაყრელზე. და კიდევ… როგორ იზრდებოდა დედაჩემი ბავშვთა სახლში! და რამდენად საშიშია იქ!“
მაგრამ „სერიოზული კაცი“ წამებში გადაიქცა ბავშვად, როგორც კი საუბარი დედის ავადმყოფობას შეეხო. მისი თვალები არ დამავიწყდება! „ცრემლების ტბა.“
ნიკა (12 წლის): დიახ, მამა ჩვენ გვცემდა! მეც და დედასაც… და დასაც. პირობას გაძლევთ, მე არასდროს და არავის ვცემ! ეს ძალიან ცუდია…
– ნიკა, ნება მომეცი, დედას გავესაუბრო. გთხოვ!
ნიკა (12 წლის): არა, არა, მე თვითონ! მოდით, მე დავიწყებ და თუ მე რამე დამავიწყდა, დედა დაამატებს. ჩვენ, აი, აქ ვცხოვრობთ (სახლს მათვალიერებინებს), წამოდით, განახებთ! ნუ გეშინიათ! უბრალოდ, აქ ადრე ნაგავსაყრელი იყო. ჩვენი საკუთარი ხელით დავასუფთავეთ აქაურობა! მაგრამ, რამდენჯერაც არ უნდა დავიბანო ხელი, მგონია, რომ მაინც ნაგვის სუნი ამდის! საწყენია, ხალხს ბინძურები რომ ვგონივართ და თავს გვარიდებენ… მათ არ ესმით… ჰგონიათ, რომ ჭუჭყიანები ვართ…
– ეს ვინმემ გითხრა?
ნიკა (12 წლის):ჩემს ძმას უთხრეს საბავშვო ბაღში… აცრემლიანებული მოვიდა და დედა რომ არ აეღელვებინა, მე მომიყვა, რომ მას ყველა თავს არიდებს და მასთან თამაში არ სურთ. მაგრამ ეს არ არის მთავარი! მე ვუთხარი, რომ მთავარი ეს არ არის. მთავარია, რომ ჩვენ ღმერთს ვუყვარვართ და დედა გვყავს!
– რა თქმა უნდა, ეს ასეა და დედა ყოველთვის თქვენ გვერდით იქნება!
ნიკა (12 წლის): არ ვიცი! ჩვენ შეიძლება ნებისმიერ დროს წაგვიყვანონ ბავშვთა სახლში! ეს კი – დასასრულია! დედაჩემი თავადაც ბავშვთა სახლში გაიზარდა! ამის შესახებ თვითონ მომიყვა. იქ, ის დედამისმა ჩააბარა – ის და მისი ძმები. დედა სულ ტირის, ეს რომ ახსენდება. ამის შესახებ მას ნუ ჰკითხავთ – მე მოგიყვებით. დედამ შვილები ბავშვთა სახლში ჩააბარა და მას შემდეგ ისინი აღარასოდეს უნახავს. დედაჩემი ყველაზე პატარა იყო, 2 თუ სამი წლის. და როცა ის ტირილს იწყებდა, მას სცემდნენ. დედა ამბობს, ამაზე უარესი არაფერიაო! ამბობს, რომ მზადაა, სიცოცხლე გაიღოს, ოღონდაც ჩვენ ბავშვთა სახლში არ აღმოვჩნდეთ.
– დედის გამო ძალიან განიცდი. ძალიან ცუდად არის?
ნიკა (12 წლის):დიახ. ხანდახან გონებას კარგავს. ხანდახან ტირილს იწყებს და ვეღარ წყნარდება. მის გამო ძალიან განვიცდი. მას იმდენი რამის გადატანა მოუწია… დედამ მიატოვა, მერე მამაჩემი სცემდა… მერე გამოვიქეცით. ხანდახან ქუჩაში ვათენებდით ღამეს… იცით, მე საჭმლის კეთებაც კი ვიცი – საუბარი გადაიტანა ნიკამ. მას ყელში მოწოლილი ბურთი ახრჩობდა…
– ნიკა, უფლება მომეცი, რომ ახლა დედას გავესაუბრო. პირობას გაძლევ, ზედმეტ კითხვებს არ დავუსვამ. ნატალია, ნიკა თქვენ ოჯახზე მომიყვა, იქნებ ორიოდე სიტყვა თქვენც მითხრათ. ამ მდგომარეობაში როგორ აღმოჩნდით?
ნატალია: მე ბავშვთა სახლში გავიზარდე. სულ ვცდილობ, ის 15 წელი დავივიწყო და აღარასოდეს გავიხსენო!.. როგორც კი ჩემ ცხოვრებაში ახალგაზრდა კაცი გამოჩნდა, რომელმაც მითხრა, რომ ცოლად მომიყვანდა, მაშინვე დავთანხმდი! მე ხომ ასე ვოცნებობდი ოჯახზე?! მაგრამ ეს ბავშვთა სახლზე უარესი აღმოჩნდა!
ის მუდმივად სვავდა, მცემდა… მერე კი, ბავშვები რომ გვეყოლა, მათი ცემაც დაიწყო. ასეთი პატარების… მე კი, მათი დაცვაც კი არ შემეძლო! გასაქცევი არსად მქონდა, მშველელი არავინ მყავდა!
უფროსი ქალიშვილი „გაგიჟდა“ და ის დედაჩემმა წაიყვანა თავისთან. მე და ნიკა კი გამოვიქეცით. მერე დათო მეყოლა, ახლა კი საბა. მეორე ქმარი ისეთი კარგი იყო, ისეთი მზრუნველი. დედამისმაც სიყვარულით მიმიღო, მაგრამ ბედნიერება დიდხანს არ გაგრძელებულა. ის გარდაიცვალა. (ნატალიამ ტირილი დაიწყო და ნიკამ საუბრის თემა შეცვალა).
ნიკა (12 წლის): დე, სჯობს იმაზე მოუყვე, როგორი კარგები გყავართ… ან ჩვენი შემწეობის, სასადილოს საკვების შესახებ… ოღონდ არ იტირო! არ იტირო, დედიკო!
– ნატალია, მოდით, თანამიმდევრულად მომიყევით, რითი ცხოვრობთ? რით იკვებებით?
ნატალია:სოციალურ შემწეობას ვიღებთ 280 ლარის ოდენობით. საჭმელს უფასო სასადილოდან ვიღებ ყოველდღე. პური გემრიელია, ახალი; წვნიანები კი არ მოგვწონს, მაგრამ რაც გვაქვს – იმითაც ბედნიერები ვართ! ოღონდაც პატარა საბა არ მყავდეს მშიერი… სულ რაღაც 5 თვისაა… ცოტ-ცოტას კეთილი მრევლი მეხმარება. მიცნობენ, მე თვითონ მორწმუნე ვარ!
ბავშვებისთვის ძველ ტანსაცმელს მაძლევენ. აი, საწოლიც გვაჩუქეს! მართალია, ახალი არ არის და ხანდახან იშლება ხოლმე, მაგრამ ამისთვისაც მადლობელი ვარ!
– ამ სახლის შესახებ მოგვიყევით – თქვენი საკუთრებაა თუ „ამაში“ ფულს იხდით?
ნატალია:ადრე ეს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ეკუთვნოდა. აქ რომ მოვედით, ყველგან ნაგავი ეყარა. ყველაფერი ჩვენ მოვასუფთავეთ! სახურავიდან წყალი მუდმივად ჟონავს, წვიმის შემდეგ მთელი სახლი სველია. წლების მანძილზე, რაც აქ ვცხოვრობთ, ცოტ-ცოტა მაინც მოვიყვანეთ აქაურობა წესრიგში, თორემ ნაგავსაყრელზე ვცხოვრობდით…
– ნატალია, მოდით, ახლა თქვენი შვილები გაგვაცანით! ნიკა უბრალოდ საოცრება გყავთ. დავითზე რას მოგვიყვებით?
ნატალია:ოოო, დიახ! ნიკა რომ არა, ნამდვილად ვერაფერს გავართმევდი თავს. ვერც კი წარმოიდგენთ, რა ჭკვიანი მყავს! დავითიც ჭკვიანია! უფალს მადლობას ვწირავ, რომ ჩემსავით ავადმყოფ ქალს და ისეთ ნადირს, როგორიც ჩემი მეუღლე იყო, ასეთი ანგელოზები ეყოლა! შეხედეთ, რა ლამაზები არიან!
ნიკა კარგად სწავლობს და ფეხბურთელობა უნდა. დავითსაც უყვარს ბურთის თამაში, მაგრამ მას ბავშვები იშვიათად ეთამაშებიან ხოლმე, ბურთიც კი არ აქვს… ტანსაცმელსა და ფეხსაცმელზე აღარაფერს ვამბობ…
ახლა მათ გავესაუბრები! ნიკა, დავით, აქ მოდით! მოდით, ვისაუბროთ! ყველაზე გემრიელით დავიწყოთ – რა საჭმელი გიყვართ?
ნიკა (12 წლის): აი, ახსენეთ და მაშინვე ნერწყვი მომადგა! აი, თვალებს დავხუჭავ და წარმოვიდგენ: ძეხვები, სოსისები, კიტრი… ძალიან მიყვარს…
დათო (6 წლის): ვაი, მართლა! სუნიც კი ვიგრძენი!!! პელმენები მიყვარს… ისე კი, საჭმელი საერთოდ თუ გვაქვს, უკვე კარგია. ხანდახან, დედის სასადილოდან მოტანილ წვნიანს როცა ვჭამ, წარმოვიდგენ ხოლმე, რომ ხორცის კვერი ან პელმენია…
ნიკა (12 წლის): ერთხელ „შაურმა“ გავსინჯე, მომეწონა. კიდევ გავსინჯავდი. ამ კვირას ბრინჯის ფაფას, წვნიანს შევჭამთ… და 3 პომიდორს. დედა პურსაც მოიტანს სასადილოდან.
რისი კეთება გიყვართ?
ნიკა (12 წლის): ფეხბურთი მიყვარს. მინდა, დიდი სპორტსმენი გავხდე, არასდროს მოვწევ, ან დავლევ! და სუსტებს დავიცავ! უი, მოდით, ჩემს ფორმას განახებთ! მე მას განძივით ვუფრთხილდები! „ბუცები“ რომ მექნება, ერთად ჩავიცვამ და თავს მოვიწონებ! იქნებ ფეხბურთის სექციაზეც შევძლო სიარული… მაგრამ ახლა, ყოველდღე ასე ვიზომავ. ღმერთმა ნუ ქნას, დამიპატარავდეს!
დათო (6 წლის): მე კი, მეგობრებთან ერთად, ქუჩაში თამაში მიყვარს. მათ ბურთი აქვთ და ჩვენ ერთად დავრბივართ… ხანდახან მათ, ვინც მე არ მიცნობს, ჩემთან თამაში არ უნდათ… რომ მხედავენ, მიდიან ხოლმე. მაგრამ დანარჩენები კარგები არიან, ასე არ იქცევიან. ჩემმა ძმამ, ნიკამ მითხრა, რომ ასეთებზე არ უნდა გავნაწყენდე! რომ ჩვენ ღმერთს ვუყვარვართ და მთავარია, რომ დედიკო გვყავს!
საყვარელი მულტფილმი ან ფილმის გმირი თუ გყავთ?
დათო (6 წლის):„სმურფიკები“! მე და ნიკამ ერთხელ ვუყურეთ ტელევიზორში. ერთხელ კიდევ, ერთმა ბავშვმა ტელეფონში რაღაც თამაში მაჩვენა… თითს ასე უსვამ ეკრანზე და უკან მანქანა მოგყვება, შენ კი ის ფრთხილად უნდა მართო! სხვადასხვა მანქანებია, შეგიძლია აირჩიო. თქვენ გაქვთ ასეთი თამაში?
არა, ასეთი თამაში არ მაქვს, მაგრამ გპირდები, ვიპოვი და ვითამაშებ!
დათო (6 წლის): ჰოოო… მერე მომიყევით, როგორ მოგეწონებათ!
კარგი, გასართობის შესახებ უკვე ვისაუბრეთ. ახლა მომიყევით, სკოლაში როგორ მიდის ამბები?
ნიკა (12 წლის):მათემატიკა მიყვარს, უცხო ენები მიჭირს… ძალიან რთულია, დამატებითი წიგნები კი არ მაქვს. არც კომპიუტერი მაქვს, რომ მოვუსმინო და დავიმახსოვრო! კითხვა მინდა. მაინტერესებს, იქნებ ვინმეს შეუძლია, რომ წიგნები მაჩუქოს ან მათხოვოს? მე ისინი ძალიან მჭირდება! ძალიან!
დათო (6 წლის): ერთხელ მე „კვირის ნიჭი“ მიწოდეს! მასწავლებელმა იკითხა: როგორ იქნება ინგლისურად „ყავისფერი“? ვერავინ უპასუხა, მე კი ვთქვი „ბრაუნ!“ აი, როგორი ჭკვიანი ვყავარ დედას!
– ნიკა, მითხარი, სკოლაში ვინმე თუ მოგწონს?
ნიკა (12 წლის):არა, არავინ მომწონს. თანატოლებში ბევრი უხეში გოგონაა, რომლებსაც ბიჭების დაცინვა უყვართ. ერთი მომწონდა ძალიან, მაგრამ ის სხვა სკოლაში გადაიყვანეს. ველოდები, იქნებ დაბრუნდეს…
– რომ გაიზრდები, მის ცოლად მოყვანას ხომ არ აპირებ?
ნიკა (12 წლის): ოჯახზე ჯერ არ ვფიქრობ. ჯერ მუშაობას დავიწყებ, რომ დედას და ძმას გემრიელი საჭმელი ვუყიდო… ერთი რამ დანამდვილებით ვიცი: არასოდეს ვიქნები ისეთი, როგორიც მამაჩემია!.. არასოდეს!
ახლა საბაზე მომიყევით – ხომ არ „გაბრაზებთ“ ხოლმე?
ბავშვებმა ხითხითი დაიწყეს…
ნიკა (12 წლის): ის არც კი ტირის. მხოლოდ მაშინ, როცა შია! ის ყველაზე კარგი ბიჭია! მიყვარს მასთან ლოლიაობა! როცა დედა ცუდად არის, – მას ხშირად სტკივა თავი, – შემიძლია საბას საათობით ვეთამაშო. სულ რაღაც 5 თვისაა! დათოსაც ძალიან უყვარს! მაგრამ მე უფრო! ისე მიყურებს ხოლმე, მზად ვარ, ჩავკოცნო! აბა, შეხედეთ – ანგელოზი!
ნატალია, მხოლოდ ერთი რამის თქმა შემიძლია – ნიკა ნამდვილად უფლის საჩუქარია! დღეს, ასეთ მშვენიერ ბავშვს, სანთლითაც რომ ეძებო, ვერ იპოვი! და ბოლო შეკითხვა: იმ ყველაფრის შემდეგ, რაც გამოიარეთ, ადამიანების სიკეთის თუ გჯერათ?
ნატალია: ბევრმა ადამიანმა მატკინა გული, ბევრმა სცადა ჩემი გატეხა, მაგრამ მე მჯერა, რომ ყველა ასეთი არ არის. ჩვენ ხომ ყველანი უფლის შვილები ვართ?! ის ჩვენ მარტოს არ დაგვტოვებს! ნიკას გამო კი ყოველდღე ვწირავ უფალს მადლობას! ის ჩემი მფარველი ანგელოზია!
რას ეტყოდით ფონდის მეგობრებს?
ნატალია: მხოლოდ შვილებისთვის ვითხოვ! ნიჭიერი, გულისხმიერი შვილები მყავს. ასეთი ყოჩაღები ამაოდ ხომ არ დაიკარგებიან?! ისინი საქართველოს ჯერაც გამოადგებიან! მიეცით მათ თავის გამოჩენის შესაძლებლობა!.. მათ კარგად უნდა ისწავლონ, ქვეყნის კარგი მოქალაქეები გახდნენ! ისინი არ უნდა იტანჯებოდნენ!
მეგობრებო, კვლავაც და კვლავაც, ჩვენ იმ ოჯახების „საშინელ“ ისტორიებს გიყვებით, რომლებიც ჩვენ გვერდით ცხოვრობენ! ჩვენ ვერ გავჩუმდებით! უფალი არ გვაპატიებს! არ შეგვიძლია, არ გითხრათ, რომ როდესაც თქვენ გძინავთ, ღამით, ვიღაც ჩუმად ტირის, ბალიშში თავჩარგული, იმიტომ რომ არ იცის, დადგება თუ არა ხვალინდელი დღე… ჩვენ ვალდებულები ვართ, მათ შესახებ ვისაუბროთ! თქვენ კი ვალდებულები ხართ, იცოდეთ ამის შესახებ! შემდეგ კი, მოიქეცით ისე, როგორც თქვენი გული გეტყვით!
ოჯახს მწვავედ ესაჭიროება საკვები პროდუქტები, ჰიგიენური საშუალებები, ბავშვის საწოლი, ავეჯი, ნიკას ძალიან სჭირდება კომპიუტერი. ასევე, უბრალოდ არაჩვეულებრივი იქნებოდა, არ დაგვევიწყებინა, რომ ბავშვებს სათამაშოებიც სჭირდებათ! წარმოგიდგენიათ, როგორ გაუხარდებათ, საჩუქრად ველოსიპედი რომ მიიღონ?!
ჩვენ თქვენი დახმარების ძალიან დიდი იმედი გვაქვს და ვიცით, რომ ქართველები თავისიანს გასაჭირში არ ტოვებენ!
დაურეკეთ ან ესტუმრეთ ოჯახს მისამართზე: ქ. თბილისი, ვაშლიჯვარი, მარშალ გელოვანის გამზირი №6 (სოფლის მეურნეობის სამინისტროს უკან). ნატალიას ტელეფონი: 593 13 07 70
აუცილებლად გააზიარეთ ჩვენი პოსტი, რომ ბასილაშვილების ოჯახის შესახებ შეიტყონ თქვენმა მეგობრებმაც! ეს ძალიან მნიშვნელოვანია!
უფალი გვაძლევს იმ ადამიანებზე ზრუნვის შესაძლებლობას, რომლებსაც ეს თავად არ შეუძლიათ. უბედური ადამიანები ზეციური საჩუქარია, რათა ჩვენ შევძლოთ, უფლის სიყვარული დავამტკიცოთ საქმით და არა სიტყვებით!
(დანიშნულება: ნატალიაბასილაშვილი).
ასევე, თანხის ჩარიცხვა შესაძლებელია Nova Technology, TBCpay, ExpressPay ტერმინალებიდან. ქვეთავში “ქველმოქმედება“ მოძებნეთ ჩვენი ფონდი (ფონდის დამატებით უფლება-მოვალეობებს შეგიძლიათ გაეცნოთ ბმულზე https://goo.gl/GY2Gus )
ჩვენ, თქვენთან ერთად, უკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ! მოდით, ნატალიას და მის არაჩვეულებრივ შვილებსაც გავუმართოთ ხელი. ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს!

The best and the most caring children in Georgia: They have a sick mother and live at a stinky landfill!
If I am sent to the orphanage, I will run away and take care of my mother and my brothers. – Nika, a nice guy, says very seriously greeting us at the door of a dilapidated shed. Because he is the eldest man in this friendly family!
“Please, sir, don’t ask my mom anything. I will tell you everything myself. Otherwise she will start crying again and we all will join her. What kind of conversation will it be if all of us burst into tears? I will tell you about everything. How my father beat me cruelly, how we lived at the landfill. And also… How my mom was grown in an orphanage! And how scary it was there!”
But “the serious man” turns into a little child, when we start talking about his mother’s health problems. I would never forget his eyes! “The lakes of tears”.
Nika (12-year-old): My father used to beat us! He beat me, my mother and my sister. I swear! I will never beat anybody! It is very bad!
– Nika, let me still talk to your mother. Please!
Nika (12-year-old): No, no, I will tell you all! Let me start, and mom will add if I forget anything. We live here (he shows me the house), look. Don’t be afraid! There used to be a landfill here. We cleaned it with our hands. And we are still cleaning it. But the smell of rotting garbage haunts me! It does not matter how many times I wash my hands it seems that I stink with garbage! It’s frustrating that people think we are dirty, shun us. They do not understand, they think that we are unwashed.
– Did anybody tell you that?
Nika (12-year-old): my brother was told that at the kindergarten. He came to me crying and told me that children don’t want to play with him, he did not want to get mom upset. But that’s not the point! I told him, that’s not the point. The important thing is that God loves us and we have our mom.
-You are absolutely right! Your mother will always be by you.
Nika (12-year-old): I don’t know! Any time we can be taken to the orphanage! It will be the end! Mommy was raised at an orphanage! She told me about that. Her mother put her there. Both her and her brothers. Mom always cries when she reminds that. Please don’t ask her about that! I will tell you. Her mother put her children in the orphanage and never visited them. My mommy was the youngest, she was 2 or 3. When she cried they beat her. She says nothing can be worse than that! She says, that if she has to give her life so that we would not end up in the orphanage, she would do that.
– You are very worried about your mom. Does she feel bad?
Nika (12-year-old): Yes, sometimes she loses consciousness. Sometimes she starts crying and cannot stop. I always worry about her. She had to withstand so many things. Her mother left her, my father beat her, then we escaped. Sometimes we had to live in the street…You know, I can cook, – Nika changed the topic. A lump in his throat choked him …
– Nika, please let me talk to your mother. I promise not to ask inappropriate questions. Natalya, Nika has told me about your family, maybe you have something to add? How did you find yourself in such situation?
Natalya: I was raised in the orphanage and I want to forget about those 15 years of my life! Never remember that time. As soon as a young man appeared in my life saying he would marry me, I agreed! I had dreamed so much of having a family! But it turned out to be worse than an orphanage!
He drank all the time, beat me, and when the children were born, he began to beat them too. They were so little and I was unable to protect them. I had no place to run away, no one to ask for help.
My eldest daughter “went mad” and my mom took her. Nika and me ran away. Then Dato was born, and now Saba. Mu second husband was so nice, so caring. His mother accepted me with love. My happiness, however, did not last long. He died (Natalya started crying and Nika changed the topic)
Nika (12-year-old): Mom, better tell the lady how nice we are, about our allowance, about the food from the canteen, but please don’t cry! Don’t cry, mommy!
– Let’s take it in order, Natalya, tell us what you live on? What do you eat?
Natalya: We have 280 GEL of social allowance. Every day I take food from the canteen for those in need. They have delicious fresh bread, but soups are so-so. That’s all we got. To prevent Saba who is only 5 months old, from starving, good people from church help me a bit – they know me, I am religious too.
They give us old clothes for the children, they gave us this old bed, sometimes it collapses, but thanks anyway.
– Tell me about this house, does it belong to you, or you have to pay for it?
Natalya: It used to belong to the Ministry of Agriculture. When we came here there was garbage all the way. We cleaned up everything! The roof leaks and the whole house is wet after the rain. Over the years of living here we managed to settle down a little, otherwise we would be living in a garbage dump …
– Natalya, please introduce your children to me now! Nika is a wonderful boy, and what about David?
Natalya: If it were not for Nika I would not cope with anything. He is so nice! And David too! Thank God that such a sick woman as me and such a fiend as my husband was, have such angels! Look how pretty they are!
Nika studies well and wants to become a football player, David also likes to play ball, but children don’t often play with him. He has not even got a ball, no suitable clothes and footwear.
– I will talk to them now. Nika, David, come here, let’s talk. Let’s start with the most delicious thing: what is your favorite food?
Nika (12-year-old): You have mentioned it and my mouth starts watering. When I close my eyes I see it: salami, sausages, cucumbers – love it so much!
Dato (6-year-old): True, I can even feel the smell! I love dumplings…but when there is anything to eat, it’s good. Sometimes I eat the soup my mother brings from the canteen and imagine that I am eating cutlets or dumplings…
Nika (12-year-old): I ate shawarma once, it was good. I want to try it once more. This week we are going to eat rice porridge, soup and three tomatoes. Mom will bring bread from the canteen.
Nika (12-year-old): I like football, I want to become a great sportsman, I will never drink and smoke! I will protect weak people! Let me show you my uniform! I keep it like a treasure! When I have cleats I will dress up and will show off. Maybe I will manage to go to a football school, but so far I just put them on just to make sure they still fit me.
Dato (6-year-old): I like playing with my friends in the street. They have a ball, we run together, sometimes, those who don’t know me don’t want to play with me and leave when they see me. But others, the good ones, never do that. My brother Nika told me not to get upset about that! The most important thing is that God loves us and we have mommy.
– What is your favorite cartoon and who is your favorite movie character?
Dato (6-year-old): “The Smurfs”! We watched it once together with Nika on TV. And there is also a game on the phone, one of the boys showed it to me: you move your finger on the screen and a car follows it, but you should drive it carefully. You can choose different cars – have you got such a game?
– I don’t have it, but I promise to find it and play!
Dato (6-year-old): Yees, and then tell me how you like it!
– Well, we have talked about entertainments, and how are thing going at school?
Nika (12-year-old): I like math, but I have problems with foreign languages. They are difficult and I have no supplementary books. I have no computer to listen and learn! I want to read, maybe someone gives or borrows books for me to read? I need them so much! So much!
Dato (6-year-old): Once I was called “The talent of the week”. The teacher asked the name of a particular color in English, and I was the only one to answer: “Brown!” I am my mommy’s smart boy!
– Nika do you like anybody at school?
Nika (12-year-old): Nobody. There are too many rude girls of my age, who like hazing the boys. There was a girl I liked, but she moved to another school, I hope she may be back.
– Will you marry her when you grow up?
Nika (12-year-old): I am not thinking about starting family yet. First of all I will start working to buy good food for my mother and brothers. I know only one thing – I will never be like my father, never!
– Now tell me about Saba, does he offend you?
Children started giggling.
Nika (12-year-old): He does not even cry when he is not hungry! He is the best boy in the world! I love to babysit him! When mother feels sick, she often suffers from headaches, I can spend hours playing with Saba. He is only five months old! Dato loves him too! But I love him more! He looks at me the way that I want to kiss him! Look at this angel!
– Natalya, I can tell you one thing, Nika is God’s gift to you! He is a wonderful boy, there are not many such good boys now. The last question. After all that you have experienced, do you believe in kind people?
Natalya: There were many people who hurt me, who tried to break me, but I believe that not all of them are like that. We are all the children of God, he will not leave us alone. Well, I thank God for Nika every day! He is my guardian angel!
– What would you like to say to the friends of the Fund?
Natalya: I am asking only for the sake of my children! My children are talented and kind. Don’t let their talents go to waste, Georgia will need them one day. Give the boys a chance to prove themselves, they should study well, become good citizens of the country! They should not suffer!
Friends, day after day we tell you horrible stories about families living next to you! We can’t keep silent! God will not forgive us! We cannot but say that when you sleep at night, someone is quietly crying, buried in a pillow, because he does not know if tomorrow will come … we must talk about them, and you must know about it! And then do as YOUR HEART tells you!
The family critically needs food, hygienic items, baby cot, furniture, Nika needs a computer. It would be just great to remember that kids need toys too! Can you imagine how happy they will be if they have bicycles?
We really hope you will help and we know that Georgians never leave their people in need! Call or visit them! Their address is:
Tbilisi, Vashlijvari, 6 Gelovani street, behind the Ministry of Agriculture. Natalya’s phone: 593 13 07 70
Please repost our publication. Let your friends know about the Basilashvili family! It’s extremely important!
Friends, there is one more request – if you know about any misfortune of your neighbor or friend, do a godly deed, drop us an email at: office-fsp@fsp.ge
(purpose: Natalya Basilashvili)
We have already helped many disadvantaged people! Let’s support Natalya and her wonderful children! And who knows, maybe someday we ourselves will need the help of strangers!