ღმერთო ჩემო! რა გვეშველება?!
– ღმერთო, რა გვეშველება? – ამ კითხვას ლია (55 წლის) თავს ყოველდღე შიშით უსვამს. – გარდაუვალი სიბერე მიახლოვდება, ერთადერთი შვილი კი დავრდომილი მყავს… ეს ორი უმწეო და მარტოხელა ქალი ვის რაში ვჭირდებით?
ამ ოჯახში უბედურებათა სათვალავი დიდი ხნის წინ აირია… მათ გასაჭირი, ახლობლების გარდაცვალება და ავადმყოფობები თავზე თითქოს სიუხვის რქიდან ეყრებათ! საბრალო ლიას სიმწრისაგან საკუთარი თავი აღარ ახსოვს… 30 წლის ნათიამ, – მისმა ერთადერთმა შვილმა, რომელსაც იგი ზრდიდა და თავს ევლებოდა, რომელზეც იმედებს ამყარებდა და ოცნებობდა, რომ ის ბედნიერი იქნებოდა და მას შვილიშვილებს გაუჩენდა, – მოულოდნელად გადაადგილების, საუბრისა და ყველა ნორმალური ადამიანივით ცხოვრების უნარი დაკარგა. ამაზე დიდი საშინელება რაღა უნდა იყოს? 30 წლის ასაკში ნათია უკვე ქვრივია, მუცლის მოშლა რთულად გადაიტანა, შაქრიანი დიაბეტით იტანჯება და გარემოებათა საშინელი დამთხვევით, უმწეო დავრდომილად იქცა.
– ასეთ რამეს მტერსაც კი არ ვუსურვებ! უფალო, შეისმინე ჩემი ლოცვები და დაგვეხმარე! – მწარედ ტირის ლია. – ყველაზე რთული საკუთარი შვილის, საკუთარი სისხლისა და ხორცის ტანჯვის ყურება, ყოველდღე მისი დათრგუნული მდგომარეობის დანახვა და მისი ტკივილის საკუთარ თავში გატარებაა…
მიუხედავად იმისა, თუ რის გადატანა მოუწიათ ამ საბრალო ქალებს, მათ უფლის, ადამიანური სიკეთისა და მოყვასის სიყვარულის რწმენა არ დაუკარგავთ.
ნათია, მოგვიყევით, ასეთ მდგომარეობაში როგორ აღმოჩნდით? გოგონამ მხოლოდ ნაღვლიანად შემომხედა და თვალებზე ცრემლი მოადგა…
ლია: როცა ნათიას რამე სჭირდება, შეუძლია ამიხსნას, მაგრამ მისთვის სიტყვების წარმოთქმა და წინადადების დაწყობა რთულია, აქედან გამომდინარე, კომუნიკაცია უჭირს…
ლია, თუ შეიძლება, მაშინ თქვენ მოგვიყევით რა მოხდა?
ლია: ჩვენს ოჯახს უბედურება მთელი ცხოვრება თან სდევს… ორწლინახევრის წინ კი ჩემი ნათია, ჩემი ანგელოზი, დავრდომილი გახდა. დამოუკიდებლად მას არც სიარული, არც საუბარი და არც წყლის დალევა შეუძლია. ვაიმე, ვაიმე… (ტირის საბრალო ქალი.) ის ჩემი ერთადერთი შვილია – ჩემი სიხარული, ჩემი საყრდენი და იმედი… თავს ისე ვევლებოდი, მის განათლებაში იმდენი ძალისხმევა და ფული ჩავდე… მაგრამ ხომ ხედავთ, რა გამოვიდა? ახლა მხოლოდ იმაზე ვოცნებობ, რომ მან ერთი ნაბიჯის გადადგმა მაინც შეძლოს. მე მას გვერდიდან არ ვშორდები, მისი დიდხანს დატოვების მეშინია. მას ყურადღება და მოვლა სჭირდება. რა სამსახურზე შეიძლება, რომ საუბარი იყოს? მე და ჩემი გოგო სიღარიბის ზღვარს მიღმა ვცხოვრობთ… მაგრამ ეგ კიდევ არაფერი. დრო უმოწყალოდ გადის. მეგონა, დავბერდებოდი, ჩემი შვილი მომივლიდა… მაგრამ ახლა, რა გვეშველება? რა გვეშველება მაშინ, როდესაც ორივე უძლური და მარტოხელა ვიქნებით? ჩვენზე ვინ იზრუნებს? (თავზარდაცემული ლია ხელებს სახეზე იფარებს).
გთხოვთ, დამშვიდდით და შეეცადეთ ყველაფერი თანამიმდევრობით გვიამბოთ.
ლია:ჩემი გოგონა 20 წლის ასაკში გათხოვდა, მალევე დაორსულდა, მაგრამ ბავშვი დაკარგა და ამის გამო, საშინლად განიცდიდა… ნერვიულობის ნიადაგზე შაქრიანი დიაბეტი განუვითარდა; ორწლინახევრის წინ კი, გარემოებათა საშინელი დამთხვევით, საავადმყოფოში მოხვდა და იქიდან უკვე დავრდომილი გამოვიდა.
მაშინ ის, მულთან ერთად, ახალციხეში მუშაობდა, დროულად ჭამა ვერ მოასწრო და პირდაპირ ქუჩაში დაეცა გულწასული, გზის ნაპირს თავი დაარტყა… ღმერთო, რა საშინელებაა ამ ყველაფრის გახსენება…
თუ საუბარი გიჭირთ, შეგვიძლია შევწყვიტოთ…
ლია: არა, არა, ვგრძნობ, რომ ჩემი ტკივილი უბრალოდ უნდა გაგიზიაროთ, უნდა დავიცალო… (სულს ითქვამს.) შემდეგ ისიც გაირკვა, რომ მანქანაში დაწვენისას, სასწრაფო დახმარების ექიმებმა მას კისერი არ დაუმაგრეს… საშინელებაა! ექვსი თვე უგონოდ იყო, ინსულტი გადაიტანა! ღმერთო, რა აღარ გამოვიარე! მაგრამ მადლობა ღმერთს იმისთვის, რომ მისი თავი არ წამართვა.
მთელი გულით თანაგიგრძნობთ. რას ამბობენ ექიმები? მისი დახმარება რამით თუ შეიძლება?
ლია: საქმე იმაშია, რომ მას ბევრი გამოკვლევა, მკურნალობა, წამალი, მასაჟი სჭირდება. ეს ყველაფერი ზღაპრული თანხები ჯდება. ფული საიდან უნდა მოვიტანოთ, როდესაც მხოლოდ შშმ პირთა დახმარებით ვცხოვრობთ და ისიც საკვებზეც კი არ გვყოფნის. მაგრამ მთლიანობაში, საშუალება რომ გვქონდეს, მდგომარეობა უიმედო არ არის. უფალი მოწყალეა, ვლოცულობ და მთელი გულით მჯერა, რომ ჩემი გოგონა ჩვეულ ცხოვრებას დაუბრუნდება!
მწოლიარე ავადმყოფის მოვლა რთულია. ყველაზე მეტად რა გიჭირთ?
ლია: მე ახალგაზრდა აღარ ვარ, გარდაუვალი სიბერე მიახლოვდება. ჩვენს ხვალინდელ დღეს შიშით წარმოვიდგენ ხოლმე… ფეხები მტკივა, ვენები გაგანიერებული მაქვს, შვილის აწევა უკვე ახლა მიჭირს და მერე რა იქნება? ვინ დაგვეხმარება? ჩვენ ხომ სრულიად მარტო ვართ! მე ვბერდები, შვილი – დავრდომილია, სად წავიდეთ? როგორ ვიცხოვრებთ, როდესაც ძალები საბოლოოდ გამომეცლება? მით უმეტეს, რომ წამლების გარდა, ნათიასთვის დიეტის დაცვა და საათობრივი კვება აუცილებელია.
თქვენ თქვით, რომ უბედურება თქვენს ოჯახს თან სდევს. შეგიძლიათ დაწვრილებით მოგვიყვეთ, რა იგულისხმეთ?
ლია: მე მძიმე ცხოვრება გამოვიარე… ჩემს ოჯახში, ჩემ გარდა, ყველას დიაბეტი აქვს. თბილისის კონსერვატორიის დამთავრებაზე და ვიოლონჩელისტობაზე ვოცნებობდი, მაგრამ თავის სარჩენად, ორკესტრში დაკვრისთვის თავის დანებება და ქარხანაში მუშაობა მომიწია. ნაცნობობით გამათხოვეს, ამ ადამიანს საერთოდ არ ვიცნობდი, მაგრამ მშობლებისთვის წინააღმდეგობის გაწევა ვერ გავბედე. ის კი ფუქსავატი გამოდგა, დალევა უყვარდა… რაც უნდა იყოს, გახსენებაც კი არ მინდა. ყველაფერს შვილის გამო ვითმენდი. ბაზარში მწვანილებს ვყიდდი, რომ ლუკმა-პურის ფული მეშოვა, შვილისთვის განათლება მიმეცა. ის ფარმაცევტულზე სწავლობდა, ბუღალტრის კურსები დაამთავრა, მაგრამ ნორმალური სამსახურის შოვნა ვერ შეძლო. როცა წამოვზარდეთ, ჩემს ქმარს გავშორდი და ორივე ჩვენი გზით წავედით. ჩემი ნათია ქვრივია. ის სიყვარულით გათხოვდა!  მაგრამ არც აქ აეწყო… ღმერთმა მათ შვილები არ მისცა, მისი ქმარი კი ცეროზისგან სწორედ მაშინ გარდაიცვალა, როდესაც ნათია საავადმყოფოში იწვა. ექვსი წლის წინ კი დედა დავკარგე, რომელიც ჩვენი ერთადერთი საყრდენი იყო. ის საკუთარ თავს აკლებდა და თავის მცირე პენსიას ჩვენ გვიზიარებდა. ჩვენ საერთოდ არაფერი გვაქვს. 140 ლარი – ნათიას შშმ პირთა პენსია – აი, ჩვენი ერთადერთი შემოსავალი.
ლია: საერთოდ არაფერზე. ჩემი ავადმყოფი შვილისთვის სრულფასოვან კვებაზეც კი არ გვყოფნის. საბედნიეროდ, კეთილი ნაცნობები არ გვივიწყებენ და ზოგჯერ სურსათით გვეხმარებიან… თუმცა ახლა, ამ ვირუსის გამო, უმუშევარი ბევრი დარჩა.
იცით, ზოგჯერ სრულიად უცხო ადამიანი უფრო მალე მოვა დასახმარებლად, ვიდრე ნათესავი. როდესაც მარტო აღმოვჩნდი, სამსახურის გარეშე, დავრდომილი შვილით ხელში, ბაზარში მყოფმა ქალებმა, რომლებთანაც ადრე ვმუშაობდი, ცოტაოდენი ფული შეგვიგროვეს და სურსათით დაგვეხმარნენ… ამისთვის მათი უზომოდ მადლიერი ვარ! მიუხედავად იმისა, რომ ახლა ყველას უჭირს, ისინი ცდილობენ, შეძლებისდაგვარად გვერდში დაგვიდგნენ. აი, ახლაც, საახალწლოდ, ნაცნობმა ფქვილი, თხილი და კანფეტებიც კი მოგვცა! ღმერთმა ჯანმრთელად ამყოფოს!
ნათესავები არ გეხმარებიან?
ვინ დაგვეხმარება? ჩემი ორი ძმიდან ორივეს დიაბეტი აქვს, ღარიბულად ცხოვრობენ, ნეტავ, როგორმე თავიანთი ოჯახები გამოკვებონ… ეს პატარა ოთახი ჩემს ერთ-ერთ ძმას ეკუთვნის, მან ის დროებით სულგრძელად დაგვითმო. აქ ყველაფერი დამპალია, ავეჯი იშლება, კაპიტალური შეკეთებაა საჭირო, მაგრამ სხვა თუ არაფერი, თავს ზემოთ ჭერი მაინც გვაქვს. ჩვენ არც ქვაბი გვაქვს და არც ქოთანი – ჩემი ქმრის სახლი ვალების გამო გაიყიდა.
დახმარების თხოვნით ადგილობრივ ხელისუფლებისთვის თუ მიგიმართავთ?
ლია:მითხრეს, რომ სახელმწიფო მსგავსი ტიპის მკურნალობას არ აფინანსებს, განცხადებაც კი არ მიიღეს… ჩვენ სოციალურად დაუცველის სტატუსი გვაქვს, მაგრამ ჩვენთვის დახმარება არ დაუნიშნავთ, ალბათ იფიქრეს, რომ ზედმეტად მდიდრულად ვცხოვრობთ.
ღმერთის თუ გწამთ?
ლია:ჩვენ ძალიან მორწმუნე ოჯახი ვართ. ცხოვრების გასაგრძელებლად ძალას მხოლოდ რწმენა გვაძლევს! წარმოიდგინეთ, გასულ წელს ნათიამ დიდმარხვა დაიცვა, თავიდან ბოლომდე, მიუხედავად იმისა, რომ დიაბეტის გამო, მისთვის ეს არ შეიძლება. მოძღვარმა მას მარხვის მკაცრად დაცვა აუკრძალა და რძის პროდუქტებზე კურთხევა მისცა. აღდგომის დღესასწაულზე მან ზიარება მიიღო და უზომოდ ბედნიერი იყო!
ლია, პირველ რიგში რა გჭირდებათ?
ლია:ნათიას მკურნალობა დიდძალ თანხებს მოითხოვს. დასაწყისისთვის, მას გამოკვლევა სჭირდება. თქვენ თუ ამაში დაგვეხმარებით, ჩვენს მადლიერებას საზღვარი არ ექნება!
ისე კი, თავადაც ხედავთ, როგორ ვცხოვრობთ… საერთოდ არანაირი პირობა არ გვაქვს. ძალიან მინდა, რომ სარეცხი მანქანა მქონდეს – ჩემთვის ხელით რეცხვა მძიმე შრომად იქცა. ასევე, მაცივარიც ძალიან გვჭირდება. ჩვენი ძალიან ძველია, გაფუჭდა, ორი დღის სამყოფ წვნიანსაც კი ვერ ვაკეთებ, რადგან მაშინვე მჟავდება, განსაკუთრებით ზაფხულში… ძალიან გვიჭირს, სოციალური დახმარება საჭმელზეც კი არ გვყოფნის! მით უმეტეს, რომ ნათიას დიეტის დაცვა სჭირდება.
თუ შეიძლება, გვითხარით, რა არის თქვენი ყველაზე დიდი ოცნება?
ლია:ჩემი ერთადერთი ოცნებაა, რომ ნათია ფეხზე წამოდგეს. მე სხვა არაფერზე ვოცნებობ, არაფერზე ვლოცულობ… ოღონდაც ჩემი გოგონა სიცოცხლეს დაუბრუნდეს და ბედნიერი იყოს! იცით, რა მითხრა? რომ თუკი მან ოდესმე ისევ შეძლო სიარული, ერთი წელი საწოლს არც კი მიუახლოვდება და არც წამოწვება! მჯერა, რომ ჩემს დედობრივ ლოცვებს უფალი  აუცილებლად შეისმენს!
მეგობრებო, ლია ორაძე და მისი შვილი, ნათია, სავალალო მდგომარეობაში იმყოფებიან. ახალგაზრდა, ლამაზი ქალი თვალის დახამხამებაში დავრდომილად იქცა, დაკარგა დამოუკიდებლად გადაადგილების, ჭამა-სმის და ნორმალურად საუბრის უნარიც კი. დედამისმა კი ფულის შოვნის შესაძლებლობა დაკარგა, რადგან ნათიას მუდმივი მოვლა სჭირდება.
ნათიას რეაბილიტაციის კურსი ესაჭიროება, მაგრამ მისი ღირებულების გადახდა ოჯახს არ შეუძლია. არადა, მისთვის ეს სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია!  დედა-შვილი ვიწრო ბინაშია შეყუჟული, მათ დამტვრეულ საწოლებზე სძინავთ და ძალიან სჭირდებათ ძირითადი ტექნიკა, როგორიცაა მაცივარი და სარეცხი მანქანა.
ორაძეების ოჯახის მონახულება და მათი შეძლებისდაგვარად დახმარება თავადვე შეგიძლიათ. მათი მისამართია: ქუთაისი, სულხან საბას გამზირი №85, ბინა 101
ან დაურეკეთ ლიას და გაამხნევეთ იგი კეთილი სიტყვებით. ტელეფონის ნომერი: 577 92 40 45
მეგობრებო, თქვენთან კიდევ ერთი თხოვნა გვაქვს – თუკი შეიტყობთ, რომ თქვენს ნაცნობს ან მეზობელს დახმარება ესაჭიროება, გთხოვთ, გამოიჩინოთ გულისხმიერება და ამის შესახებ მოგვწეროთ ელექტრონულ მისამართზე: [email protected].
(დანიშნულება:ორაძეების ოჯახი).
ჩვენ, თქვენთან ერთად, უკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ! მოდით, ლიას და ნათიასაც გავუმართოთ ხელი! უბედურებისგან ხომ დაზღვეული არავინაა? ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს!

Oh, my God! What will happen to us?!
Let me introduce them to you, friends! This is how it happens in life … This is what happened to the cheerful Georgian beauty two years ago!
God’s ways are past finding out, friends! Tears and bitter crying came instead of laughter and fun. She used to spin around like a top, but now she cannot even stand up on her own, drink water or cover herself with a blanket.
– My God, what will happen to us? – Lia (55 years old) asks herself this question with horror every single day. – Inexorably I am getting old; my only daughter is disabled… Who needs us, two helpless single women?
The count to troubles has long been lost in this family… Misfortunes, deaths of loved ones, and diseases come down on them like from a cornucopia! Poor Lia is beside herself with grief. 30-year-old Natia is her only daughter; she raised and cherished her; she pinned all her hopes on her; she dreamed of how happy her daughter would be, how she would give birth to her grandchildren. But suddenly, her daughter lost the ability to move, speak and live like others. What could be worse? At the age of 30, Natia is already a widow; she has been through a hard miscarriage; she suffers from diabetes. By some terrible coincidence, she turned into a helpless disabled person. But she wants to live so much!
-You will not wish it even to your enemy! Lord, hear my prayers, help us! – Lia cries. – The hardest thing is to look at the suffering of your child, your own flesh and blood; every day to see her in a depressed state, to feel her pain…
Despite trials these poor women had to go through, they did not lose faith in Lord; they did not lose faith in human kindness and love for their neighbors.
– Natia, how did you find yourself in such situation? The girl just looked at me with longing, and tears welled up in her eyes …
Lia: Natia can explain to me if she needs something, but it is difficult for her to pronounce words, build phrases, and therefore to communicate…
– Lia, please tell me what happened?
Lia: Misfortune has been haunting our family all the time… Two and a half years ago, my Natia, my angel, became disabled. She cannot walk, talk, or even drink water on her own. Oh, woe is me! (poor woman cries) She is my only daughter – my joy, my support and hope … I cherished her so much, put so much effort and money into her education, but see how it happened? Now my only dream is that she could take at least a step. I do not leave her alone – I am afraid to leave her alone for a long time. She needs attention and care. What kind of work can I talk about? My daughter and I live in poverty… But this is not the worst part. Time moves inexorably. I thought that when I become old, my daughter will take care of me … And what will happen to us, when are we both weak and lonely? Who will take care of us? (Lia covers her face with her hands in horror.)
– Calm down, please, and try to tell us everything in order.
Lia: At the age of 20, my daughter got married. She became pregnant soon, but she lost her baby and was terribly worried about it… She developed diabetes on a nervous basis, and two and a half years ago, she found herself in a hospital because of a terrible coincidence.  She came out of there disabled.
She then worked with her sister-in-law in Akhaltsikhe. She did not manage to eat on time, so she fainted right in the street, and her head hit the curb… God, how scary is to remember all this …
– If it is difficult for you to talk about it, we can stop our conversation …
Lia: No, I feel that I just need to share, to pour out my pain … (takes a breath). Then it turned out that the ambulance doctors did not fix her neck when they put her in the ambulance car … It’s terrible! She was unconscious for six months, she had a stroke! My God, what did I have to go through! But I thank the Lord for not taking her from me.
– We are so sorry! What do the doctors say? Is it possible to help her?
Lia: Actually, she needs a lot of examinations, treatment, medications, massage. And all this costs a lot of money. Where can we get that money? We live on disability allowance and it is not enough even for food. Overall, the situation is not hopeless, if you have funds, of course. The Lord is merciful, I pray and with all my heart I believe that my daughter will return to normal life!
– It is hard to care for a bedridden patient. What is most difficult for you?
Lia: I am not young anymore – I’m getting old inexorably. I look to the future with fear … My legs hurt, my veins are dilated, it is very difficult for me now to lift my daughter. And what will happen next? Who will help us? We are completely alone! I’m getting old, my daughter is disabled, what can we do? How will we live if the strength will finally leave me? In addition to medications, Natia must follow a diet, eat by the hour.
– You said that misfortunes are haunting your family, can you tell us in more detail what do you mean?
Lia: I have lived a hard life … Everyone in my family has diabetes, except me. I dreamed of becoming a cellist, graduating from the Tbilisi Conservatory. But I had to earn a living, so I quit playing in the orchestra and started working at a factory. I was married by an acquaintance, I did not know this person at all, but did not dare to contradict my parents. And he turned out to be a good-for-nothing, he loved to drink … Well, I don’t even want to remember. I tolerated everything for the sake of my daughter. I sold greens at the marketplace to put bread on the table, to let my daughter study. She studied to be a pharmacist, she also graduated from accounting courses, but she did not manage to find a normal job. And as soon as she grew up, my husband and I divorced, each went his own way. My Natia is a widow. She married for love! But even here it did not work out … The Lord did not give them children, and her husband died of cirrhosis just when my daughter was in hospital. Six months ago, I lost my mother; she was our only support, she shared her tiny pension with us, depriving herself of everything. We have absolutely nothing to live on. 140 GEL – Natia’s disability pension – is our only income.
– What this money is enough for?
Lia: It’s enough for nothing. It is not even enough for food for my sick daughter. Fortunately, good friends do not forget us.  They sometimes help us with food, although because of the virus, everyone is left without work.
You know, sometimes a complete stranger will lend you a helping hand sooner than a relative. When I found myself alone, without work, with my disabled daughter in my arms, the ladies who used to work with me at the marketplace, raised some money for us, helped us with food … I am immensely grateful to them for that! Despite that it is difficult for everyone now, people try to support us as best they can. For the New Year, a friend of mine gave me flour, nuts and even sweets! God bless her!
– Do you relatives help you?
Lia: Who can help us? My both brothers suffer diabetes, they live poorly, they should somehow keep their families … This little room belongs to one of my brothers – he generously let us live here for a while. Everything here is rotten, the furniture is falling apart, the room needs major repairs. But at least we have a roof over our heads. We have nothing – my husband’s house was sold for debts.
Lia: They said that the state does not finance this kind of treatment, they didn’t even accept my application … We have the status of socially unprotected people, but they didn’t give us an allowance; apparently, they think that we live too richly.
Lia: We are a very religious family. Only faith gives us strength to live on! Imagine, last year Natia fasted the whole Lent from beginning to end, despite that she was not allowed to due to diabetes. Priest forbade her to fast strictly, he gave her a blessing for dairy products; she received communion on Easter and was incredibly happy!
– Lia, what do you need first of all?
Lia: We need a lot of money for Natia’s treatment. First of all, she needs an examination. If you can help us with this, we will be immensely grateful!
And you can see yourself how we live … We have no amenities at all. I would really like to have a washing machine – hand washing has become too hard for me; and I also really need a refrigerator. Ours is quite old, it went out of order. I can’t even cook soup for two days, it immediately turns sour, especially in summer … It’s very difficult for us, the allowance is not even enough for food! Moreover, Natia needs to follow a diet.
Lia: My only dream is for Natia to get on her feet. I don’t dream of anything else; I don’t pray about anything else… If only my girl would come back to life and be happy! Do you know what she told me? She said that if one day she can walk again, she will not come to bed and lie down for one year! I believe that the Lord will hear my prayers!
Friends, Lia Toradze and her daughter Natia are in dire straits. A young and beautiful woman suddenly became disabled, lost the ability to move independently, eat, drink and even talk normally. And her mother lost the opportunity to earn a living, since Natia needs constant care.
Natia needs a rehabilitation course, the cost of which the family cannot afford. It’s vital for her! Mother and daughter huddle in a cramped apartment, sleep on broken beds, and are in dire need of basic appliances such as a refrigerator and a washing machine.
You can visit them and provide all possible help to the Toradze family.Their address is: Kutaisi, 85 Sulkhan Saba Str,  apartment 101
Or you can call Lia and cheer her up with your kind words! Phone: 577 92 40 45
Friends, there is one more request : if you know about the misfortune of a neighbor or friend do a godly deed, drop us an email at: office-fsp@fsp.ge
(purpose: The Toradze family).
We have already helped many disadvantaged people! Let’s support Lia and Natia, as no one is immune to bad luck! And who knows, maybe someday we ourselves will need help of strangers!