დამეხმარეთ! მინდა ისეთივე ვიყო, როგორიც ყველა…
„დედა, ასე რატომ მიყურებენ? იმიტომ, რომ ისეთივე არ ვარ, როგორიც ყველა?“ ეს სიტყვები უფრო მტკივნეულია, ვიდრე ტყვიამფრქვევის ჯერი. ეს სიტყვები კლავს.
„მისი საქმე გათავებულია,“ – თქვეს ექიმებმა 10 წლის წინ, როდესაც გიორგი დაიბადა. – „ყველაზე უარესისთვის მოემზადეთ!“ მაგრამ დედამისმა – თინათინმა ამის დაჯერებაზე უარი განაცხადა. 35 დღე გიორგი რეანიმაციაში იწვა… და 35 დღე დედა უფალს იმას შესთხოვდა, რომ მას მისი შვილი თავისთან არ წაეყვანა. უფალმა მისი ვედრება შეისმინა, გიორგი დედასთან დარჩა და დაიწყო სამარადჟამო ბრძოლა!
„განსაკუთრებული ბავშვის აღზრდაში ყველაზე რთული სრულიად უცხო ადამიანების „კეთილი რჩევები“ და გამვლელთა დაჟინებული მზერებია, რომლებსაც შენ, შენი შვილი თუ საკუთარი თავი ეცოდებათ იმის გამო, რომ ასეთი რამ იხილეს…“
– თინათინ, თუ შეიძლება, მოგვიყევით, რა სჭირს თქვენს პატარას?
თინათინი:ჩემი საბრალო ბიჭი… დღემდე ვერ ვეგუები იმ ფაქტს, რომ ის ნორმალური ცხოვრებით ვერასდროს იცხოვრებს. 10 წელია ექიმებისგან იმედისმომცემი არაფერი მსმენია… და შვილის კითხვაზე „როდის ვისწავლი სიარულს?“ ცრემლებს ძლივს ვიკავებ. სიმართლე ვუთხრა? თუ მოვატყუო? არ ვიცი. რთული ორსულობა მქონდა და მის ჯანმრთელობაზე ალბათ სწორედ ეს აისახა.
და რა მოხდა?
თინათინი:ჩემი მეუღლე მშენებლობაზე მუშაობდა, მოულოდნელად ცუდად გახდა და ჩამოვარდა. ძალიან ვნერვიულობდი. ორსულობის მესამე თვეში ვიყავი და როგორც ჩანს, ამან ნაყოფზე გავლენა მოახდინა. გიორგის ცერებრული დამბლის დიაგნოზი დაუსვეს. სიტყვებით ვერ აღვწერ, რა დამემართა! მერჩივნა მოვმკვდარიყავი, ოღონდაც ეს ყველაფერი არ გამეგო და არ მენახა!
ვერ ჩამოვთვლი, რამდენი ექიმი მოვიარეთ. ოპერაციის გაკეთება მოგვიწია, რამაც მისი მდგომარეობა კი შეამსუბუქა, მაგრამ მან სიარული მაინც ვერ ისწავლა. სარეაბილიტაციო ცენტრში მუდმივად სხვადასხვა სპეციალისტებთან ერთად ვმეცადინეობთ, განვითარებისთვის საჭირო სპეციალურ გაკვეთილებზეც დავდივართ და სახლშიც ვმეცადინეობთ: ვძერწავთ, ვხატავთ, ბევრს ვსაუბრობთ…
– თინათინ, რა არის ყველაზე რთული სნეული ბავშვის აღზრდაში?
თინათინი: ყველაფერი რთულია, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც სახსრები მუდამ არ გყოფნის. ხელებშეკრული ხარ! ისიც მანადგურებს, როდესაც რაღაცას მოგვაძახებენ ხოლმე: რომ არაფერი გამომივა, რომ ნერვებს და ენერგიას ტყუილად ვხარჯავ… მკლავს, როდესაც დაჟინებით გვათვალიერებენ. ერთხელ, ქუჩაში ვიღაც მოხუცი ქალი გაჩერდა და გიორგის მიაშტერდა. მან ვეღარ მოითმინა და ჰკითხა: „თქვენ რა, ბავშვი ეტლში არასდროს გინახავთ?“
ჩემი ერთადერთი ნუგეში ის არის, რომ მას საუბარი შეუძლია და შეუძლია მითხრას, რა აწუხებს, ან უბრალოდ ჩამეხუტოს და მითხრას: „დედა, მიყვარხარ“. ამ წამებისთვის მზად ვარ სიცოცხლე გავიღო. ვიცი, რომ ბევრი დედა, რომელსაც განსაკუთრებული შვილი ჰყავს, ოცნებობს მათი ბაგეებიდან გამოსული თუნდაც ერთი სიტყვა გაიგოს.
რა რჩევებს მისცემდით დედებს, რომლებიც ისეთივე საშინელ მდგომარეობაში იმყოფებიან, როგორც თქვენ?
თინათინი:მინდა ყველას მოთმინება და უდიდესი ნებისყოფა ვუსურვო! უცხო ადამიანებს ყურადღებას ნუ მიაქცევთ! გახსოვდეთ, ძვირფასებო, რომ ჩვენს შვილებს ჩვენ გარდა არავინ ჰყავთ და ჩვენ უბრალოდ ვალდებულები ვართ, რომ ძლიერები ვიყოთ! თუკი უფალმა ინება, რომ ჩვენ ეს ჯვარი გვეტარებინა, იმის ძალასაც მოგვცემს, რომ ჩვენ ის ამაყად ვატაროთ და სულით არ დავეცეთ!
თინათინ, როგორ უყურებს ამ მდგომარეობას თქვენი მეუღლე? ხშირად, მსგავსი პრობლემების გამო, მამები ოჯახებიდან მიდიან. მეუღლე როგორ გაიცანით? როგორ შექმენით ოჯახი?
თინათინი:ის მორალურად ძალიან მეხმარება! მაგრამ თვითონაც ძალიან უჭირს. მუდმივი მძიმე შრომის გამო მას თიაქარი განუვითარდა და სიმძიმეების აწევა აღარ შეუძლია. ექიმებს თუ არ დაემორჩილა, შეიძლება ისიც ეტლს მიეჯაჭვოს. ვაჟა შვილთან ერთად ყოველთვის დიდ დროს ატარებს, ეთამაშება, შეძლებისდაგვარად ართობს… ერთმანეთი სრულიად შემთხვევით გავიცანით და მალევე დავქორწინდით. მეგონა მას ათასი წელი ვიცნობდი! ის ძალიან კეთილი, მგრძნობიარე, მზრუნველი და ყურადღებიანი ადამიანია. თავად ობოლია. 3 თვის იყო, მშობლები რომ გარდაეცვალა, მას ისინი არც კი ახსოვს. ის ბებიამ აღზარდა და შემდეგ ისიც გარდაიცვალა, ამიტომ ვაჟასთვის ოჯახი – ყველაზე წმინდაა!
თქვენი მშობლები გეხმარებიან?
თინათინი:ჩემი მშობლები უკვე ისეთ ასაკში არიან, დახმარება მათ თავად სჭირდებათ. მოხუცდნენ.
დახმარებისთვის კიდევ ვინმესთვის ხომ არ მიგიმართავთ? მაგალითად, ადგილობრივი ხელისუფლებისთვის?
თინათინი:სახელმწიფო გიორგის სარეაბილიტაციო ცენტრში მკურნალობას აფინანსებს და როგორც სოციალურად დაუცველებს, დახმარებასაც გვაძლევს… მეტის თხოვნას ვერც კი გავბედავ; მაგრამ როგორმე ხომ უნდა ვიცხოვროთ? თავი ძლივს გაგვაქვს…
რა შემოსავალი აქვს თქვენს ოჯახს? რაზე გყოფნით?
თინათინი:გიორგის პენსია – 250 ლარი და სოციალური დახმარება – 200 ლარი, ჯამში – თვეში 450 ლარი. 400 ლარს ბინის ქირაში ვიხდით, დანარჩენი კი საერთოდ არაფერზე გვყოფნის! რაზე უნდა გეყოს 50 ლარი, როდესაც ოჯახში სნეული ბავშვია? მას საფენები, წამლები და სხვა თუ არაფერი, კვება სჭირდება!
– გიორგისთან ერთად სახლში რას აკეთებთ ხოლმე? რა არის მისი საყვარელი საქმიანობა?
თინათინი:მას ძალიან უყვარს საგანმანათლებლო გადაცემებისა და მულტფილმების ყურება, ძილის წინ ზღაპრებსაც ხშირად ვუკითხავ ხოლმე. გაკვეთილებზე დასწრებაც ძალიან  უყვარს, მაგრამ სწავლის გარეშე დავრჩით, რადგან კომპიუტერი არ გვაქვს.
თინათინ, უცხო ადამიანთა სიკეთის თუ გჯერათ?
თინათინი:დიახ, მაგრამ ხანდახან მე მათი მეშინია. გული ბევრმა მატკინა. ბევრს ჩემი ძალისხმევის არ სჯერა… მაგრამ მე სხვისი აზრი არ მაინტერესებს. იმედი მაქვს, რომ ამ ამბის წაკითხვის შემდეგ, მხოლოდ ის ხალხი შემეხმიანება, ვინც შეძლებს იმის გაგებას თუ რას ვგრძნობ!
თინათინი:მე მხოლოდ ჩემი შვილის ჯანმრთელობაზე ვოცნებობ! თუნდაც პირობითზე! იმედი მაქვს, რომ სპეციალისტები მისი მდგომარეობის გაუმჯობესებას შეძლებენ და როგორღაც მაინც მოახერხებენ, რომ ის დამოუკიდებელი ცხოვრებისთვის შეამზადონ. სხვა არაფერი მინდა, ოღონდაც მან საკუთარი თავის მიხედვა ისწავლოს და მთლიანად სხვაზე დამოკიდებული არ იყოს… უკვე შიშით ვფიქრობ მას რა ეშველება, როდესაც მე აღარ ვიქნები…
თქვენი აზრით, სახლში პირველ რიგში რა გჭირდებათ?
თინათინი:ღმერთო, როგორ მეუხერხულება თხოვნა… მაგრამ დახმარება მართლა ძალიან გვჭირდება. მთელი ჩვენი მოკრძალებული შემოსავალი ბინის ქირაზე იხარჯება. ჩვენს სნეულ შვილს კი იმდენი რამე სჭირდება! წამლები და საკვები… საფენები, ნორმალური კვება! მე ღუმელიც ძალიან გამახარებდა, პურს სახლში გამოვაცხობდი და ფულს ასე დავზოგავდი… და თავხედობაში თუ არ ჩამომართმევთ, გიორგისთვის პლანშეტი მინდა გთხოვოთ, რომ მას გაკვეთილებზე დასწრება და მასწავლებლებთან ურთიერთობა შეეძლოს.
– რატომ გადაწყვიტეთ, რომ სწორედ ჩვენთვის მოგემართათ?
თინათინი:იმიტომ, რომ მე თქვენს ვებ-გვერდზე ბევრი ისტორია ვნახე, რომელიც ჩემსას ძალიან ჰგავდა. თქვენ უბრალოს ხსნა ხართ იმ მშობლებისთვის, რომლებსაც სხვა არავინ ეიმედებათ.
მეგობრებო, ამ შესანიშნავ ოჯახს ჩვენი დახმარება ნამდვილად სჭირდება. იყო განსაკუთრებული ბავშვის მშობელი – მარტივი არ არის, მაგრამ ეს ტვირთი აუტანელი ხდება, როდესაც ამას მატერიალური სირთულეები და დაულაგებელი ოჯახური ყოფა ემატება. რომ დავფიქრდეთ, მსგავსი ხვედრისგან დაზღვეული არავინაა. ახლა ჩვენ ვალდებულები ვართ, რომ მათ დახმარების ხელი გავუწოდოთ და ისინი ბოროტ ბედთან მარტო არ დავტოვოთ! თინათინმა სწორედ ამიტომ მოგვმართა. მას სჯერა, რომ ჩვენ ვყავართ!
ამ დროისთვის, თინათინს და გიორგის საკვები და საფენები, ჰიგიენური საშუალებები, პლანშეტი და საყოფაცხოვრებო ტექნიკა სჭირდებათ.
მათი მონახულება და შეძლებისდაგვარად დახმარება თავადვე შეგიძლიათ. მათი მისამართია: გორი, ანწუხელიძის ქუჩა №2, მე-2 სადარბაზო,  ბ. 3
ან დაურეკეთ თინათინს და გაამხნევეთ იგი კეთილი სიტყვებით! საკონტაქტო ტელეფონის ნომერი: 577 92 40 45.
მეგობრებო, თქვენთან კიდევ ერთი თხოვნა გვაქვს – თუკი შეიტყობთ, რომ თქვენს ნაცნობს ან მეზობელს დახმარება სჭირდება, გთხოვთ, გამოიჩინოთ გულისხმიერება და ამის შესახებ მოგვწეროთ ელექტრონულ მისამართზე: office-fsp@fsp.ge.
(დანიშნულება:გიორგი გიორგაძე).
ჩვენ, თქვენთან ერთად, უკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ! მოდით, პატარა გიორგისაც გავუმართოთ ხელი! უბედურებისგან ხომ დაზღვეული არავინაა? ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს!
აი, ნამდვილი სასწაული!
იმ დღეს, როდესაც თინა ჩვენს ფონდს დაუკავშირდა, ქალმა შეიტყო, რომ ორსულად იყო!
დიდება უფალს! მივულოცოთ თინას, მეგობრებო!
და ღმერთმა ქნას მისი შვილი ბედნიერი იყოს!
„თქვენ მე გული გამითბეთ!“ – მადლიერებას უცხადებს მთელ საქართველოს თინათინი – ფოტოზე ნაჩვენები, მძიმედ სნეული გიორგის დედა. ნახეთ, რა ბედნიერია ბავშვი!
ბიჭი გაცისკროვნებული ღიმილით გვეგებება.
მისი ღიმილი, წკრიალა სიცილი და ტაში –  ეს ემოციები ფასდაუდებელია. პატარა გიორგი ისეთი ბედნიერია, რომ თავის სიხარულს ვეღარ მალავს. ბავშვი სიხარულისგან მეცხრე ცაზეა. ამის სიტყვებით გადმოცემა უბრალოდ შეუძლებელია.
გიოს რცხვენია, რადგან საუბარი უჭირს, მაგრამ აშკარაა, რომ ბევრის თქმა სურს.
„მამა ფეხბურთზე წავიდა. ჩვენი გუნდი, გორის „დილა“ თამაშობდა. თამაშს ჩემს ახალ პლანშეტზე ვუყურე, რომელიც თქვენ მაჩუქეთ და მამა რომ დაბრუნდა, მოვუყევი, რა და როგორ მოხდა. ძალიან გაუკვირდა, არ ელოდა. იცით, რა მაგარია?!“
ბიჭს ძალიან უნდა, რომ თავისი სიხარული ყველას გაუზიაროს! გიო განსაკუთრებული ბავშვია და მისი სიხარულიც განსაკუთრებულია – უსაზღვრო და გადამდები!
გიორგის დედა, თინათინი აღიარებს, რომ მისი შვილისადმი მიძღვნილი პროექტი ძველი შეხედულებების გადაფასებაში დაეხმარა.
„ადამიანებით იმედგაცრუებული ვიყავი“, – ამბობს თინათინი და ხმაში მღელვარება ეტყობა. – „ისეთი ნაწყენი ვიყავი, რომ საკუთარ თავში ჩავიკეტე… და როცა ხალხმა ფულის გადმორიცხვა დაიწყო, ტირილი მინდოდა. „ნუთუ შევცდი?!“ – ვეკითხებოდი ჩემს თავს. რა ბედნიერებაა, რომ შევცდი! თურმე კეთილი ადამიანები ჯერ კიდევ არსებობენ და ჯერ ყველაფერი დაკარგული არ არის! თქვენ მე გული გამითბეთ, გესმით?“
თინათინ, თინა, დიდი მადლობა, რომ თქვენი გრძნობების შესახებ ასე გულწრფელად გვესაუბრებით. ეს იმას ნიშნავს, რომ გვენდობით და ჩვენმა პროექტმა ძალიან მნიშვნელოვანი რაღაც გააკეთა – საშუალება მოგცათ, რომ ადამიანებისთვის სხვა თვალით შეგეხედათ და ახლებურად დაგენახათ ისინი.
თინათინი: ჩერნოვეცკის ფონდთან დაკავშირება ერთმა ნაცნობმა მირჩია. თავიდან უარზე ვიყავი. ადამიანებისგან კარგს არაფერს ველოდი. როცა მოგწერეთ, არანაირი განსაკუთრებული იმედი არ მქონია. ვფიქრობდი, ჩემები არ მეხმარებიან და სხვებისგან რას უნდა ველოდო-მეთქი? თან არავინაა ვალდებული, რომ დამეხმაროს, ხალხს თავისი პრობლემებიც ეყოფა; მაგრამ მერე სწორედ ის დაიწყო, რასაც არ ველოდი. მოვლენების ასეთი განვითარებისთვის მზად ნამდვილად არ ვიყავი; არ ვიყავი მზად იმ ყურადღებისთვის და სითბოსთვის, რაც ჩემ მიმართ გამოიჩინეთ, მაგრამ თქვენ მე გული გამითბეთ და ადამიანების მიმართ წყენაც ნელ-ნელა გადამავიწყდა. აღარც ბნელი და მწარე ფიქრები მაწუხებდა. ხომ ვხედავდი, რამდენმა მოინდომა დახმარება. გულიდან თითქოს უზარმაზარი ლოდი მომეხსნა. ახლა ვფიქრობ, რომ ყველა ერთ ქვაბში მართლა არ უნდა მოხარშო.
რა თქმა უნდა, არ დაილევიან ისინიც, ვინც თავისი უტაქტობით, გაცნობიერებულად თუ გაუცნობიერებლად, მე და ჩემს შვილს ტკივილს გვაყენებენ, მაგრამ ჩემს თავს ვუთხარი, რომ მათ გამო აღარ ვინერვიულებდი.
მინდა გულითადი მადლობა გადავუხადო ყველას, ვინც ჩვენ დაგვეხმარა. უფალი გფარავდეთ ყველგან და ყოველთვის! ღმერთმა ხელი მოგიმართოთ ყველა კეთილ საქმეში და წამოწყებაში! ისე გეცხოვროთ, როგორც თქვენს გულს გაუხარდებადა ყველაფერი გქონოდეთ, რაზეც კი ოცნებობთ. თქვენ ჩემთვის იმედის წყაროდ იქეცით. მივხვდი, რომ მარტო აღარ ვარ.
თინა, სტუმრებიდან ვინმეს განსაკუთრებით ხომ არ აღნიშნავდით?
თინათინი: მკითხველების უმეტესობა დისტანციურად გვეხმარებოდა, – თანხას გვირიცხავდა, – რისთვისაც მათ დიდ მადლობას ვუხდი. პირადად კი შიდა ქართლის მაჟორიტარი დეპუტატის, გიორგი ხოჯევანიშვილის წარმომადგენლები გავიცანით.
მკითხეს, სახლში რა გჭირდებათო, მერე კი სურსათი (წიწიბურა, ბრინჯი, ლობიო, მცენარეული ზეთი და ა.შ.) და ჰიგიენური საშუალებები (სველი ხელსახოცები, სადეზინფექციო საშუალებები) მოგვიტანეს. ასევე, ორი 50 ლარიანი ბარათი მაჩუქეს, რომლითაც „ფარმადეპოში“ პამპერსები და წამლები ვიყიდე.
აღდგომის წინა დღესაც გვესტუმრნენ და პასკები, კვერცხები და სხვა აუცილებელი პროდუქტები მოგვიტანეს: ბურღულეული, მაკარონი, ერბო და მცენარეული ზეთი, შედედებული რძე… მერე ვისაუბრეთ კიდეც. იმ მთავარი პრობლემის შესახებ მოვუყევი, რაც ახლა გვაწუხებს – ყოველთვიურად ბინის ქირის გადახდა ძალიან გვიჭირს. დახმარებას დაგვპირდნენ, თუ ადგილობრივად, გორში ვიქნებით ჩაწერილები… მაგრამ პრობლემაც მაგაშია: მე კასპში ვარ ჩაწერილი, ჩემი ქმარი – ხარაგაულში.
მესმის, რომ როცა ვინმეს ასეთი თხოვნით მიმართავ, ხალხს ჰქონია, რომ მათ მოტყუებას და ბინის მისაკუთრებას ცდილობ, მაგრამ იქნებ მაინც აღმოჩნდეს ვინმე კეთილი ადამიანი, ვინც თანახმა იქნება, რომ თავის ბინაში ჩაგვწეროს? საქმისთვის! ღმერთს ამას ვევედრები.
აქვე, მინდა გითხრათ, რომ იმ ბინის მესაკუთრე, რომელსაც ლტოლვილთა დასახლებაში ვქირაობთ, საოცრად თავაზიანი და კეთილი ახალგაზრდაა. ყოველთვის მზადაა ჩვენს მდგომარეობაში შევიდეს და როცა თანხის გადახდას ვუგვიანებ, მთხოვს, რომ არ ვინერვიულო. ამბობს, იმდენი მომეცით, რამდენიც შეგიძლიათო. ღმერთმა გაახაროს მოთმინებისთვის და გაგებისთვის! ისიც ობოლია, ჩემი ქმარივით…
– გიორგიმ თავის მეგობრებს პლანშეტი უკვე აჩვენა?
თინათინი: „ცოცხლად“ არა. (იღიმის.) სინამდვილეში, მინდა, რომ სკოლაში და დღის ცენტრში, სადაც გიო დადის, ყურადღებასხვა რამეებზე გაამახვილოს. დილით გიო სკოლაშია, მერე დღის ცენტრში მიდის, სადაც სპორტის, ხელოვნების და ფსიქოლოგიის გაკვეთილები უტარდებათ (17:00 საათამდე.) ბავშვებთან ოკუპაციური თერაპევტიც მუშაობს და ინტეგრაციაში ეხმარება, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ბავშვებს ასწავლის უფრო გახსნილები იყვნენ, ადამიანებთან ურთიერთობის არ ეშინოდეთ და კოლექტივში თავს კომფორტულად გრძნობდნენ… დღის ცენტრში 2015 წლიდან დავდივართ. გიომ იქ ბევრი რამ ისწავლა და მეგობრებიც შეიძინა…
„არა, გიო?“ (გიოს მოსწონს, მასზე რომ ვსაუბრობთ, მაგრამ ჯერ ჩუმადაა. მხოლოდ თავს გვიქნევს.)
როცა გიო შინ ბრუნდება, მერე პლანშეტი მის სრულ განკარგულებაშია, – აგრძელებს თინათინი. – მეზობელმა თავისი ინტერნეტი უფასოდ გაგვიზიარა, ასე რომ, ახლა ინტერნეტიც გვაქვს.
გიოს ქართული სიმღერები ძალიან უყვარს და თვითონაც კარგად მღერის; მეორე ხმა აქვს. პლანშეტში კლიპებს ეძებს და სიამოვნებით უსმენს და უყურებს ხოლმე. მულტფილმები აინტერესებს და განსაკუთრებით -გადაცემები ცხოველების შესახებ. საქმე იმაშია, რომ რატომღაც ჩემს შვილს ცხოველების ამოუხსნელი შიში აქვს, რომელიც რაღაც დონეზე მაშინ გადალახა, როცა იპოთერაპიის პროგრამაში მონაწილეობდა. აქ ადრე საცხენოსნო კლუბი იყო. შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვებისთვის სამკურნალო ცხენოსნობა ძალიან სასარგებლოა – კუნთების ყველა ჯგუფს ავითარებს. ახლა, სამწუხაროდ, ეს კლუბი დაიხურა, რადგან ცხენები მოიპარეს, მაგრამ გიოს კარგად ახსოვს. ცხენებზე და სხვა ცხოველებზე ვიდეოებს უყურებს ხოლმე. ინტერესი უფრო მეტი აქვს, ვიდრე შიში და ძალიან მიხარია.
გიო: დე, ფეხბურთზე რატომ არაფერს ამბობ? (გიომ გაბედა ეკითხა.)
თინათინი: იმიტომ, რომ მოყოლა შენც შეგიძლია. მიდი, მოყევი! (აქეზებს შვილს.)
გიო, რა ამბავზეა საუბარი?
გიო: მამა ფეხბურთზე წავიდა. ჩვენი გუნდი, გორის „დილა“ თამაშობდა. ამ თამაშს ჩემს ახალ პლანშეტზე ვუყურე და მამა რომ დაბრუნდა, მოვუყევი, რა და როგორ მოხდა. ძალიან გაუკვირდა, არ ელოდა. (იღიმის.)
გიო, ალბათ გინდა პლანშეტით ყველასთან იტრაბახო, არა?
გიო: რა თქმა უნდა! (დედას გახედა.) მაგრამ დღის ცენტრში წაღება არ შეიძლება. დღეს ჩემთან მეზობელი ბიჭი მოვიდა და იმას ვაჩვენე.
რა კარგი, სიმპათიური და დამჯერი ბიჭი ხარ!
(გიო იღიმის.)
თინათინი: ასევე,ძალიან თბილი და კეთილია! გორის თეატრის მსახიობმა, ანზორ გვაძაბიამ გიოს „ინტელიგენტური“ უწოდა. (იღიმის.) ადრე დღის ცენტრში მათთვის პიესებს დგამდა და ბავშვებთან ახლაც მეგობრობს.
არ შემიძლია არ დავეთანხმო.
თინათინი: ერთი სასიხარულო ამბავიც მაქვს, რომელიც მინდა გაგიზიაროთ. იმავე პერიოდში, როცა ჩერნოვეცკის ფონდს დავუკავშირდი, გავიგე, რომ ორსულად ვიყავი. რა ბედნიერი დამთხვევაა, არა? 11 წელია მეორე ბავშვზე ვოცნებობ, მაგრამ ოცნება მხოლოდ ახლა ამიხდა. კარგი ფეხი გაქვთ, სიკეთის მომტანი. (ამბობს თვალცრემლიანი.) ახლა იმ იმედით ვცოცხლობ, რომ გიო მარტო აღარ იქნება. (იღიმის და ცრემლებს იწმენდს.) მას დაიკო ან ძამიკო ეყოლება და მასზე იზრუნებენ.
მეგობრებო, გიო ძალიან სტუმართმოყვარე ბიჭია და ბედნიერია, როდესაც ხალხთან ურთიერთობის შესაძლებლობა ეძლევა. ჩვენ იმ უნდობლობის ყინულის გალღობა შევძელით, რომლის გამოც თინას ძალიან დიდი ხნის განმავლობაში სტკიოდა გული; მაგრამ სულიერ იარებს კეთილი საქმეები კურნავს, თბილი სიტყვები კი ადამიანს სიხარულისა და სიმსუბუქის შეგრძნებას უბრუნებს. გიოს და მის ოჯახს ასეთი სიტყვები და საქმეები ძალიან სჭირდებათ.
(დანიშნულება: გიორგაძეების ოჯახი).
თანხის გადმორიცხვა შეგიძლიათ ჩვენი ვებ-გვერდის მეშვეობითაც: https://chernovetskyifund.ge/ge/projects/688-giorgadze
ასევე, თანხის ჩარიცხვა შესაძლებელია OPPA, TBCpay და ExpressPay ტერმინალებიდან. ქვეთავში “ქველმოქმედება“ მოძებნეთ ჩვენი ფონდი (ფონდის დამატებით უფლება-მოვალეობებს შეგიძლიათ გაეცნოთ ბმულზე https://goo.gl/GY2Gus).

Help me, I want to be like others…
Tinatin: My poor boy … I still cannot get used that he will never be able to live a normal life. I have heard nothing optimistic from doctors for 10 years. And when my son asks me: “When will I learn to walk?”  – I can hardly hold back my tears. Should I tell him the truth or lie? I don’t know. I had a difficult pregnancy. Perhaps this had an impact on his health.
What happened?
Tinatin: My husband worked at a construction site, and suddenly he felt sick and fell. I was very nervous – I was in my third month of pregnancy, and apparently this affected the fetus. Giorgi was diagnosed with cerebral palsy.I cannot describe what happened to me! I wanted to die, just not to hear and not see all this!
We have visited countless doctors. He was operated on, it eased his condition, but he did not become able to walk. We permanently attend sessions at a rehabilitation center with various specialists, we take special developing lessons; we also work at home – sculpt, draw, talk a lot …
– Tinatin, what is the most difficult thing in raising a sick child?
Tinatin: Everything is difficult, especially when you are permanently short of funds. Your hands are tied! It also kills me when they say that it won’t work, that I’m just wasting my nerves and energy … It kills me when they look intently. Once an old woman stopped in the street and started starring at Giorgi. He could not take that and he asked her: “Is it the first time you see a child in a wheelchair?”
The only thing that comforts for me is that he can talk, and he tell me what worries him. He can just hug me and say: “Mom I love you”. I am ready to give up my life for such moments. I know that many mothers of special children dream of hearing at least one word from their children.
– What would you advise to the mothers in the same dire situation as you?
Tinatin: I want to wish all of them patience and great willpower! Let them not pay attention to strangers! Remember, my dear, our children have no one but us, and we just have to be strong! Since it was the will of the Lord that we carry this cross, He will give us the strength to carry it with pride and not lose heart!
– Tinatin, what does your spouse think about this situation? It often happens that fathers leave their families because of such problems. How did you meet him, how did you start your family?
Tinatin: He really supports me morally! He himself has a hard time. Due to constant hard work, he developed a hernia, and he cannot lift anything heavy. If he does not listen to doctors, he may also find himself in a wheelchair. Vazha always spends a lot of time with our son, plays with him, entertains him as best he can. We met each other quite by chance and soon got married. It felt like I had known him for a thousand years! He is a very kind, empathetic, caring, and attentive person. He is an orphan himself. His parents died when he was 3 months old, he doesn’t even remember them. His grandmother raised him, and she also died then. Family is sacred for Vazha!
– Do your parents help you?
Tinatin: My parents are already at such an age that they need help themselves. They are old.
– Did you address anybody else for help? The local authorities, for instance?
Tinatin: The state finances Giorgi’s treatment in a rehabilitation center and pays us social allowance… I don’t even dare ask for more. But we have to survive somehow. We are barely making ends meet …
Tinatin: We have 250 GEL Giorgi’s pension and 200 GEL social allowance, 450 GEL per month in total. We pay 400 GEL for rent, and the rest is enough for nothing! What can 50 GEL be enough for when there is a sick child in the family? He needs diapers, medications, and basic food!
– What do you do with Giorgi at home? What’s his favorite thing to do?
Tinatin: He loves to watch educational programs and cartoons, I often read him fairy tales before he goes to sleep. He also loves to attend lessons, but we were left without them because we haven’t got a computer.
– Tinatin, do you believe in the kindness of strangers?
Tinatin: Yes, but sometimes I’m afraid of them. Many of them have hurt me. Many of them do not believe in my efforts… But I don’t care about someone else’s opinion. I hope that after reading this story, the people who can understand what I feel will respond!
Tinatin: I only dream about my son to be healthy, at least relatively healthy! I hope that specialists will help him to improve his condition and somehow adapt him to an independent life. If only he would become able to serve himself and not be completely dependent on someone. I think with fear what will happen to him when I am gone …
Tinatin: My God, it is so embarrassing to ask … But we really need support. All our modest income goes to rent. And our sick son needs so much! Medications, diapers, proper nourishment! I would also be happy to have a stove to bake bread at home and save money. Forgive me for being so forward, but I would also like to ask you for a tablet for Giorgi so that he can attend lessons and communicate with teachers.
Tinatin: Because I saw many stories similar to mine at your page. You are simply a salvation for those parents who have no one to ask for help.
Friends, this wonderful family really needs our support because it is not easy at all to be the parents of a special child. But this burden becomes unbearable when besides that, you have financial and domestic problems. Actually, no one is immune from such a fate. We must lend them a helping hand now. We must not leave them alone with their problems! That’s why they addressed us. They believe that we are next to them!
At the moment, Tinatin and Giorgi are in need of food and diapers, hygiene products, a tablet and home appliances.
You can visit them in person and provide them with all possible help. Their address is: Gori, Antsukhelidze Str #2, second entrance, apartment 3.
Or you can call Lela and cheer her up with your kind words! The contact number is:  577 92 40 45.
(purpose:Giorgi Giorgadze).
We have already helped many disadvantaged people! Let’s support little Giorgi too, as no one is immune to bad luck! And who knows, maybe someday we ourselves will need help of strangers!
What a miracle!
The day Tina addressed our Fund, she found out that she was pregnant!
Thanks God! Congratulate Tina, friends!
May God grant her baby with happiness!
“You warmed my heart!” -Tinatin thanks the whole Georgia. Tinatin is the mother of the wonderful boy Gio (you see him on this photo), who was struck by a serious illness. How happy he is now!
He greets us with a radiant smile.
Smile, ringing laughter and clapping hands – these emotions are priceless! Little Gio cannot hide his joy – he is happy! He is on cloud nine. It is impossible to convey this in words!
Gio is shy, it is hard for him to speak, but one can notice that he wants to say a lot.
“Dad went to a football game. Our team, “Dila” from Gori, played there. And I watched this game on my new tablet, which you gave me. When dad came back, I told him how it was. He didn’t expect it. You know how cool it is!”
He wants to share his happiness with everyone! Gio is a special child, and his joy is also special – it is boundless and infectious!
Giorgi’s mother Tinatin admits that the project dedicated to her son helped her to reconsider her previous views.
“I was very disappointed in people,” Tinatin says with excitement in her voice. – “I have withdrawn into myself because of the large number of offenses inflicted on me. But when they started transferring money to me, I wanted to cry. Was I wrong?! What a blessing it is that I was wrong! There are good people, all is not lost yet. Do you know that you warmed me?”
– Tina, thank you for being so sincere describing your feelings. This is only possible when you trust someone. This means that the project has done a very important thing – it encouraged you to look at people in a new way.
Tinatin: Friend of mine advised me to contact the Chernovetskyi Fund. At first, I refused to. I’m not used to expecting good things from people. To be honest, I had no hope when I wrote you. People close to us did not help us, and I didn’t know what to expect from strangers. Actually, no one is obliged to help, people have enough problems of their own. I did not expect what began after a while. I really wasn’t ready for this scenario; I was not ready for attention and warmth. But you warmed my heart, I gradually started dismissing some old grudges. Bitter gloomy thoughts went away. I saw how many people were eager to help us. You took the load off my mind. Now I think that you should not paint all people with the same brush.
There are, of course, those who deliberately or thoughtlessly hurt my son and me with their tactlessness. But I told myself that I would not worry about them and get nervous.
I want to cordially thank everyone who helped us. May God be with you all the time and help you in your deeds and undertakings. May you have the life you strive for, and everything that you dream of. You have become a source of hope for me. I realized that I was not alone.
– Tina, which of the visits would you like to single out?
Tinatin: Most of the readers helped us remotely by transferring funds, many thanks to them for that. I managed to get acquainted in person with representatives of Giorgi Khodjevanishvili, a parliament member from our region – Shida Kartli.
They asked me about what we needed and then they brought us foodstuffs (buckwheat, rice, lobio, vegetable oil, etc.), hygiene products (wet wipes, disinfectant solutions). They also gave me two 50 GEL vouchers, which I used for buying diapers and medications at Pharmadepot.
Then they visited us on Easter Eve, and brought us Easter cakes, eggs, and foodstuffs: cereals, pasta, clarified butter and vegetable oil, condensed milk… Then we had a conversation – I told them about the main problem that worries us now. It is difficult for us to pay monthly rent for a rented apartment. They promised to help us if we are officially registered in Gori. But here is a problem – I am registered in Kaspi, and my husband is registered in Kharagauli.
I know that if you ask someone to help with such issue, it might seem suspicious, people might think that you want to take away their apartment. But maybe there is still a kind person who will agree to register us? We just need to be registered officially here. I ask God about it.
Here I want to mention that the owner of the apartment we rent in the refugee settlement is an incredibly delicate and kind young man. He is always ready to put himself in our position, he asks me not to be nervous if I am late with payment. “Give me as much as you can,” he says. I bless him for his patience and understanding. He is an orphan, like my husband.
– Has Giorgi already shown his tablet to his friends?
Tinatin: Not in live. (Smiles.) In fact, I want Gio to focus on other things at school and day center that he attends. Gio is at school in the morning, then goes to the day center. They have sports, art, psychology lessons there till 17:00. An occupational therapist also works with children. This specialist helps them to integrate, teaches children with disabilities to be more open, to communicate without fear, to feel comfortable in a team. We have been visiting the day center since 2015. Gio learned a lot there, made friends.
“Right, Gio?” (Gio likes that we are talking about him, but he is silent for now. He just nods his head.)
When Gio comes back home, then the tablet is at his full disposal, – continues Tinatin. Our neighbor offered us to use his WiFi for free, he told us his pass code. So now we have the internet.
Gio loves Georgian songs and sings well himself. He sings the second voice. He finds videos and enjoys watching and listening to them on the tablet. He likes watching cartoons, and he especially likes watching programs about animals. As a matter of fact, my son has an inexplicable fear of animals. He overcame it to some extent when he was involved in the hippotherapy program. There was an Equestrian club nearby. Healing horse riding is beneficial for children with disabilities – all muscle groups get involved. Now, unfortunately, there is no club anymore, the horses have been stolen. But Gio remembers that, he watches video with horses and other animals as well. Now there is more interest than fear. I am very happy.”
Gio: Mom, why don’t you tell them about football? (Gio decides to ask).
Tinatin: Because you can tell yourself. So, tell them. (Cheers up her son.)
– Gio, what is this story about?
Gio: Dad went to the match. Our team – “Dila” from Gori – played there. And I watched this game online on my tablet. When he came back home, I told him how it was. He was surprised. (Smiles.)
– Would you like to show off your tablet, Gio?
Gio: Sure! (Looks back at his mom.) But you cannot bring it to the day center. A neighbor boy came to see me today, and I showed him.
– What a good, handsome, and obedient boy you are!
(Gio smiles.)
Tinatin: And very warm and kind! Anzor Gvadzabia, an actor of the Gori theater, called Gio an intellectual. (Smiles.) He used to stage short scenes at their day center, and now he is friends with children.
– I would agree with him.
Tinatin: I have good news that I want to share with you. In the same period when I addressed the Chernovetskyi Fund, I found out that I was pregnant. What a happy coincidence! I dreamed of a second child for 11 years. But my dream came true just now. You have a magic touch, you bring good. (Says with tears.) Now I live with the hope that my Gio will not be alone. (Smiles and wipes away tears.) He will have a sibling who will look after him.
Friends, Gio is a very hospitable boy and is happy when he has the opportunity to communicate. We managed to melt the ice of mistrust, which fettered Tina’s heart for a long time. Kind deeds heal wounded souls. Warm words bring back joy and lightness to people. Gio and his family need such words and deeds.