ამ ბიჭს ხელებიდან მუდამ სისხლი სდის!
ჯამბული ჯერ მხოლოდ 9 წლისაა, მაგრამ თავისი დაავადების შესახებ ზრდასრული ადამიანივით საუბრობს. იცის, რომ სისხლში სოკო აქვს, მაგრამ ჯერ ვერ ხვდება, როგორ შეიძლება სისხლში სოკო იზრდებოდეს, იქ ხომ ტყე არ არის?!
თუ დედა გვერდით არ ჰყავს, შეუძლია საკუთარ თავს თვითონ მიხედოს. „ჭრილობა უნდა მოვიბანო, სისხლი შევიშრო, მერე რამე სუფთა ვნახო და შევიხვიო. ეს რომ არ გავაკეთო, შეიძლება უბედურება დატრიალდეს! ჩირქი ჩნდება და საშინელებაა! მისი მკურნალობა ბევრად რთულია! ფუ, რა საზიზღრობაა!“ – გვიხსნის ბიჭუნა.
თუმცა დედის ტკივილი ათასჯერ უფრო ძლიერია! ღმერთმა ნუ ქნას, დედებმა მსგავსი გრძნობები განიცადონ!
მარიამ, მოგვიყევით, ეს როგორ მოხდა?
მარიამი: ჯამბული მხოლოდ 1 წლის იყო, როცა ხელებზე წყლულები გაუჩნდა და სისხლდენა დაეწყო. განგაში ავტეხეთ და ექიმთან წავიყვანეთ. გვითხრეს, რომ საშიში არაფერი იყო; ბავშვები ყველაფერს ხელს ჰკიდებენ და ეტყობა თვალყური ვერ მიადევნეთო.
დაავადება ხან ჩაცხრებოდა, ხან ისევ თავს იჩენდა. სხვადასხვა მალამო და წამალი დაგვინიშნეს, მაგრამ დიდი შედეგი არ ჰქონია. სამი წლის წინ კარგ სპეციალისტთან მოვხვდით, რომელმაც, როგორც იქნა, გვითხრა, თუ რა სენით იტანჯებოდა ჩემი შვილი და რომ ეს უბრალო გამონაყარი არ იყო.
და რა იყო ამის მიზეზი?
მარიამი:სისხლის ანალიზებმა აჩვენა, რომ ჩემს ბიჭს სისხლში სოკო აქვს.
აი, თურმე რას გულისხმობდა ჯამბული, როცა თქვა, რომ სისხლში სოკოს ტყე აქვს…
მარიამი: დიახ, მან ეს ამბავი ასე აღიქვა. თუ ჯანმრთელი ადამიანისთვის ანტისხეულების ნორმული მაჩვენებელი 5 ერთეულია, ჯამბულს 347 ჰქონდა! ექიმმა განგაში ატეხა; მკურნალობა და მკაცრი დიეტა დაგვინიშნეს…
10 დღეში 200 ლარის წამლები იყო საჭირო! ბანკიდან სესხი გამოვიტანეთ, რამდენიმე თვე ვიმკურნალეთ და შესანიშნავი შედეგებიც გვქონდა… მაგრამ საქმე ბოლომდე ვერ მივიყვანეთ. ჩვენი ერთადერთი შემოსავალი სოციალური დახმარებაა; ჩემი ქმრის მშობლებიც თავის პენსიას გვაძლევენ. ისინი რომ არა, ჩვენ ვერ გავუმკლავდებოდით. ისეთი კარგი ხალხია…
– რა თქმა უნდა, მხოლოდ სოციალური დახმარება საჭმელზეც კი არ გეყოფათ…
მარიამი: ოჰ, არ თქვათ! ბავშვებს იმდენი რამ სჭირდებათ! ჯამბულის გარდა, კიდევ სამი შვილი გვყავს. ყველაზე პატარა, სოფი წლინახევრისაა, ანდრია – 4 წლის, ულამაზესი ბარბარე კი 7 წლის. ყველაზე უფროსის გაცნობა უკვე მოასწარით, ის 9 წლისაა.
მათთვის არაფრის მიცემა შემიძლია… სანამ ქმარი მუშაობდა, ცხოვრება ბევრად მარტივი იყო. ის დურგალია, მაგრამ უბედურება შეემთხვა, დაზგამ თითები წააცალა. სხვა სამსახურს ვეღარ შოულობს, სოფელიც პატარაა. საშოვარზე წასვლა და ჩვენი დიდი ხნით დატოვებაც არ შეუძლია! მეც ვერ წარმომიდგენია, მის გარეშე როგორ ვიქნებით. ჩვენ ხომ ერთი ოჯახი ვართ!
– მასზე ისეთი სიყვარულით საუბრობთ, თითქოს თაფლობის თვიდან ახლახან დაბრუნდით.
მარიამი: ოჰ, არ თქვათ! ერთმანეთი ძალიან გვიყვარს! მისი მშობლებიც ჩემი ოჯახის წევრებივით არიან! ფაქტობრივად მათთან გავიზარდე. როცა დავქორწინდით, 17 წლის ვიყავი. ისინი რომ არა, თავს მარტო ვერ გავართმევდი. ბავშვებს იმდენი რამ სჭირდებათ; სამწუხაროდ, ისინი ბევრ რამეს მოკლებულები არიან.
მოდი ახლა მათ გავესაუბროთ და გავიგოთ, რა სურთ. ვინ დაიწყებს?
ჯამბული:ალბათ მე დავიწყებ! მე ხომ უფროსი ძმა ვარ! ჩემი სოკოების შესახებ უკვე მოგიყევით, ამიტომ ახლა სხვა რამეს მოგიყვებით!
მოდი შენი მეგობრების შესახებ მოგვიყევი!
ჯამბული:კი ბატონო! ისინი ისე მენატრებიან… ჩემი მეგობრები არიან: ბექა, გიორგი, შოთა და ავთო. ყველაზე მაგარი ბიჭები არიან! ბურთს ერთად ვთამაშობთ ხოლმე! ბურთი შოთიკოს აქვს, მე – არა. მათ ველოსიპედებიც აქვთ, მე კი არა… მაგრამ კარგი მეგობრები არიან და მაძლევენ ხოლმე.
გინდა, საკუთარი ველოსიპედი რომ გქონდეს?
ჯამბული: სიმართლე გითხრათ, დაბადების დღისთვის მარწყვის ტორტი და კომპიუტერი მინდა. სულ ესაა! ველოსიპედს ბიჭები მათხოვებენ ხოლმე. უი, ისე ბურთიც თუ შეიძლება? ბურთით ყველანაირი სახის თამაში მიყვარს…
სპორტსმენობა ხომ არ გინდა?
ჯამბული:არაა, მინდა სტომატოლოგი გავხდე.
უყურე შენ! და რატომ? იცი, სტომატოლოგი ვინაა?
ჯამბული:დიახ, რა თქმა უნდა. სტომატოლოგი კბილის ექიმია! კბილის ექიმი უნდა გავხდე, რომ დედას კბილებზე ვუმკურნალო. მას ცოტა კბილი აქვს, მათი მკურნალობა კი ძალიან ძვირი ჯდება! ტირილი მინდა, როცა დედა ამბობს, რომ კბილები არ სჭირდება.
ნამდვილი ოქრო ხარ! შენი დაც ასეთი კეთილია?
ჯამბული:აბა, როგორ გითხრათ… უნდა, რომ მხატვარი გახდეს. მას გაესაუბრეთ.
ბარბარე:დიახ, მე მხატვარი გავხდები! ჩემთვის დიდ თოჯინას და ლამაზ საბანს ვიყიდი, რომელსაც ელზა და ანა ახატია! ანდრიას დიდი მანქანა, ტრაქტორი, ბურთი და კიდევ რაღაც უნდა. სოფიოს კი საბავშვო ეტლი მოუტანეთ!
ბარბარე, როცა ჯამბულს ხელები სტკივა, მისი დახმარება შეგიძლია?
ბარბარე: უი, არა… როცა სტკივა, შეხებაც კი მტკივნეულია. ტირილი მინდება, რომ ვუყურებ!
– მარიამ, შეგიძლიათ ჩვენს მკითხველებს მიმართოთ. გვითხარით, რა გჭირდებათ.
მარიამი: ვიცი, რომ ჩემთან უფალმა გამოგგზავნათ ან მე გამომგზავნა თქვენთან! გამოუვალი მდგომარეობა რომ არა, დახმარებისთვის არც მოგმართავდით. ძალიან გვჭირდება საკვები, საფენები და წამლები ჯამბულისთვის. პატარა სოფიოსთვის საბავშვო ეტლიც მინდა გთხოვოთ; ის მხოლოდ წლინახევრისაა; ძველი უკვე გაგვიტყდა. ასევე, ძალიან გვჭირდება გაზქურა და კომპიუტერი ჯამბულისთვის.
მეგობრებო, ჯინჭარაძეების ოჯახის დახმარების მიზნით, ჩერნოვეცკის ფონდი საჯაროდ იწყებს თანხების შეგროვებას. ფონდის დახმარება ერთჯერადი არაა. ქართველებმა ისე უნდა იცხოვრონ, როგორც მსოფლიოში ყველაზე ამაყ ერს შეშვენის!
გადასარჩენად ოჯახს მწვავედ ესაჭიროება საკვები, წამლები და საყოფაცხოვრებო ტექნიკა! დაეხმარეთ მათ გადარჩენაში! ჩათვალეთ, რომ ისინი თქვენი ახლობლები არიან.
ოჯახის გაცნობა და მათი შეძლებისდაგვარად დახმარება პირადადაც შეგიძლიათ. უფალი ამისთვის აუცილებლად დაგლოცავთ და დაგაჯილდოვებთ! მათი მისამართია: სამტრედიის მუნიციპალიტეტი, სოფ. კულაში.
მეგობრებო, თქვენთან კიდევ ერთი თხოვნა გვაქვს – თუკი შეიტყობთ, რომ თქვენს ნაცნობს ან მეზობელს დახმარება სჭირდება,გთხოვთ გამოიჩინოთ გულისხმიერება და ამის შესახებ მოგვწეროთ ელექტრონულ მისამართზე: [email protected]
(დანიშნულება: ჯინჭარაძეების ოჯახი).
ჩვენ, თქვენთან ერთად, უკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ! მოდი ამ ოჯახსაცგავუმართოთ ხელი! უბედურებისგან ხომ დაზღვეული არავინაა? ვინ იცის, იქნებ ცნობილი სტომატოლოგის, ჯამბულ ჯინჭარაძის დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს!

Jambul: “I always have blood on my hands, and when I squeeze my fingers it hurts so much… But the worst thing is not even a blood, but that I suffocate during attacks. I am very scared, and my mother gets scared as well! And besides that, I have constant terrible itching! ”
“It makes him suffer so much!” – suddenly his compassionate mother intervenes. “Why should the child suffer so much?! Who has sinned so in our family? God help us! I would prefer to suffer myself instead of him…”
“Sores do not heal for a long time. Sometimes you can’t find the ointment that helps. Sometimes you can… My hands itch very much in the evening and at night, they do not let me fall asleep… Sometimes I can’t even breathe because of the pain. Doctors say I have fungi in my blood… I don’t even know how they got there…”
0901200270Jambul is only 9 years old but he speaks about his disease like an adult. He knows about the fungal infection in his blood, but he can’t understand how the fungi can grow there – blood is not a forest, where the fungi usually grow.
When his mom is not around, he can take care of himself. “You need to rinse the sore, dry the blood, then find something clean and bandage it. If you don’t do this, you may have problems! Pus will appear, and it’s just awful! It is quite difficult to cure it! Eww, it’s disgusting! ” – the boy explains to me
But it hurts his mom a thousand times more. God forbid all mothers from experiencing such feelings.
– Mariam, how did it happen?
Mariam: Jambul was only one year old when his hands became covered with sores and began to bleed. We worried a lot and took him to the doctor. They said it was nothing dangerous, that the babies touch everything and it’s because I just did not keep track of him.
The disease kept subsiding and reappearing again. They prescribed him different ointments and medications, which did not really help. Three years ago, we got to a good specialist who finally told us what my son was suffering from and that it was not a simple skin rash.
– And what was the reason?
Mariam: Blood tests showed that my son has a fungal infection in his blood.
– Ah, that’s what Jambul meant when he said that he had a fungi forest in his blood …
Mariam: Yes, he took this news that way. The standard antibody rate in a healthy person is 5 units, Jambul had 347! The doctors sounded the alarm. They prescribed him treatment and a strict diet.
We needed medications for 200 GEL for 10-day treatment course. We took a bank loan and managed to treat him for several months – the results were excellent… but we did not manage to complete the treatment. Our only income is a social allowance, and my husband’s parents give us their pension – if not for them we would not be able to cope. They are so nice!
– Well, the social allowance won’t be enough even for buying food.
Mariam: You are right, children need a lot of things! We have three more kids besides Jambul. The youngest one – Sofia – is 18-month-old, Andria is 4-year-old and a little beauty Barbare is 7-year-old. You had already chance to meet our eldest son. He is 9 years old.
I can give them nothing. While my husband was working our life was much easier. He’s a carpenter and a misfortune happened to him – his fingers got cut off by a machine. He can’t find job anymore; our village is small. And he can’t leave to another place for work and leave us alone for a long time. To be honest, I can’t even imagine how could we live without him. We are the family.
– You talk about him with such love, as if you are just back from your honeymoon.
Mariam: You are right! We love each other very much! And his parents are like relatives for me! I almost grew up in their family. I was 17 when we got married. If not for them, I wouldn’t have coped alone! The children need so many things, but unfortunately, they are deprived of everything.
– Let’s ask them what they want. Who will be the first to answer?
Jambul: Let me start – I am the eldest. I’ve already told you about my fungi, so now I will tell you about something else.
– Come on! Tell me about your friends!
Jambul: Okay! I miss them very much! My friends are: Beka, Giorgi, Shota, and Avto! They are the best! We play ball together! Shotiko has a ball, but I don’t. They have bikes, and I don’t… But they are good friends, they lent me.
– Do you want to have your own bicycle?
Jambul: To be honest, I want a strawberry cake for my birthday! And I also want a computer. That’s it! Guys will lend the bike. Oh, and can a have a ball as well? I like so much all the ball games.
– Do you want to become a sportsman?
Jambul: No, I want to become a dentist.
– Wow, why so? Do you know what it is?
Jambul: Sure! It’s a dental doctor! I must become a dentist to treat mom’s teeth. She has very few teeth. Teeth treatment is very expensive! I want to cry when mom says that she does not need teeth.
– You’re are as good as gold! Is your sister as kind as you?
Jambul: Well, she wants to become a painter. Better talk to her.
Barbare: Yes, I will be a painter! And will buy myself a big doll and a blanket with Elsa and Anna! Andria wants a big car, tractor, ball, and something more. And bring a stroller for Sofia!
– Barbare, can you help Jambul when his hands hurt?
Barbare: Oh, no! When they hurt it even hurts to touch them. I want to cry when I see that!
– Mariam, you can address our readers! Tell them about your needs.
Mariam: I know it was God who directed you to me or me to you! I would have never asked for help if it were not for the desperate situation. We really need foodstuffs, diapers, and medications for Jambul. I’d also like to ask for a stroller for little Sofia. She is only one and a half years old but her stroller has already broken. We also really need a gas stove and a computer for Jambul.
Friends, Chernovetskyi Charity Fund starts charity campaign to help the Jincharadze family. As you know, Fund never stops on ad-hoc help. Georgians should live like the proudest nation on earth – Georgians – deserve!
The family is in dire need of foodstuffs, medications, home appliances to survive! Help them to survive! Count them as your relatives.
You can meet the family in person and provide them with all possible help – God bless you! He will reward you! Address: Samtredia Municipality, willage Kulashi.