არ შეიძლება, რომ ჩვეულებრივი ბავშვი ვიყო!
„სკოლაში ვერ დავდივარ. დედას ეშინია, რომ სადმე ცუდად გავხდები, დავვარდები და ვერავინ დამეხმარება… ამიტომ სახლში ვსწავლობ. არადა, ბავშვებთან ერთად ქუჩაში თამაში და სირბილი ისე მინდა…“ – სევდიანი თვალებით გვეუბნება 8 წლის ბარბარე. – „აი, შემომხედე! კარგად შემომხედე! განა ავადმყოფს ვგავარ? ისეთივე ვარ, როგორიც ყველა, მაგრამ ჩემთვის არ შეიძლება…“
ბარბარე აქეთ-იქით იყურება, მერე ხელებს ყურთან მადებს და ჩურჩულით მეუბნება: „დედას არ უთხრა, მაგრამ ვიცი, რომ ავად ვარ, უბრალოდ არ ვიცი, რა მჭირს. აი, აქ მტკივა… (ხელს გულზე იდებს.) და აქ… (თირკმლებზე მიმითითებს.) ზოგჯერ ძალიან ვიღლები… მაგრამ ჩუ! დედას არ უთხრა! ეს ჩვენი საიდუმლო იქნება!“
პატარა ბარბარეს პატარა, მყიფე სხეულში საშინელი დაავადებები ჩაუსახლდა: გულის მანკი, ასთმა და სისხლში შაქრის დაბალი შემცველობა. ეს მზაკვრული დაავადებები გოგონას არ აძლევს იმის საშუალებას, რომ ჩვეულებრივი ბავშვი იყოს და სანუკვარი ოცნება აიხდინოს.
„იცი, ერთი ყველაზე დიდი ოცნება მაქვს. ვოცნებობ, ბალერინა გავხდე! როცა თვალებს ვხუჭავ, წარმომიდგენია, როგორ ვცეკვავ სცენაზე.“
მეგობრებო, ავიღოთ ჩვენი ჯადოსნური ჯოხები, ყველა ერთად დავდგეთ და ბარბარესთვის სასწაული მოვახდინოთ. რას იტყვით? ხომ გამოგვივა? მას უბრალოდ მკურნალობა, წამლების მიღება, ნორმალური კვება სჭირდება და ყველაფერი აუცილებლად გამოგვივა!
სოფიო, ბარბარეს შესახებ მოგვიყევით. რა სჭირს?
სოფიო:ექიმებმა ჩემს გოგონას გულის მანკი, ასთმა და სისხლში შაქრის დაბალი შემცველობა დაუდგინეს. ბავშვი ჯანმრთელობას ხშირად უჩივის: გულმკერდის, თირკმელებისა და მუცლის არეში ტკივილები აქვს და ჰაერის უკმარისობით იტანჯება. გაზაფხულზე, ყვავილობის პერიოდში, სპაზმებიც აქვს. საშინელებაა! მისთვის ბევრი მოძრაობა, ნერვიულობა და სირბილი არ შეიძლება; არადა, ის ხომ ჯერ ისევ ბავშვია, რომელსაც სრულფასოვანი ცხოვრებით უნდა ცხოვრება! სულ მეშინია, რომ შეიძლება უარესად გახდეს. ეს უბრალოდ აუტანელია! დის გამო ბავშვებიც ძალიან დარდობენ, მე კი ჩემს შვილს ვერაფრით ვეხმარები!
დაბადებიდან არის ავად?
სოფიო:ორსულობის პერიოდში დავეცი და ნაადრევი მშობიარობა დამეწყო; შედეგად, ბარბარე დღენაკლული დაიბადა – მეექვსე თვეში. ინკუბატორში მოათავსეს, მოგვიანებით კი ექიმებმა შეგვატყობინეს, რომ ბავშვს უამრავი დაავადება ჰქონდა და რომ ეცოცხლა, საფუძვლიანი მკურნალობა სჭირდებოდა.
რას ამბობენ ექიმები? სრული გამოჯანმრთელების შანსი არსებობს?
სოფიო:მე ძალიან მორწმუნე ადამიანი ვარ! თანაც, დედა ვარ და შვილისთვის მხოლოდ კარგზე უნდა ვფიქრობდე. მჯერა, რომ ჩემი ბაბი გამოჯანმრთელდება! ექიმებიც ამბობენ, რომ თუ სათანადო მკურნალობას გავივლით და ყველა მითითებებს დავიცავთ, მისი გამოჯანმრთელების შანსი არსებობს; მაგრამ ამისთვის ძვირადღირებული წამლები და პროცედურებია საჭირო… ეს ყველაფერი საკმაოდ დიდ თანხებთან არის დაკავშირებული, ჩვენ კი ფინანსურად ძალიან შეზღუდულები ვართ.
სოფიო, რა არის ამჟამად თქვენი ოჯახის ყველაზე მთავარი პრობლემა?
სოფიო: ყველაზე მნიშვნელოვანი ჩემი ბარბარეს ჯანმრთელობაა. მე სხვა არაფერი მჭირდება! ოღონდ ჩემი გოგონა იყოს ცოცხალი და ყველანაირ გასაჭირს ავიტან! მას მუდმივად სჭირდება წამლები, გამოკვლევები, ექიმთან კონსულტაციები და სპეციალური საკვები. ამ ყველაფერს დიდი ფული სჭირდება, ჩვენ კი სრულ სიღარიბეში ვცხოვრობთ. მის გარდა, კიდევ ხუთი შვილი მყავს: საკვები, ტანსაცმელი და სასკოლო ნივთები ყველა მათგანს სჭირდება, მაგრამ ფული ყველაზე ძირითადი ნივთებისთვისაც კი არ გვაქვს.
კიდევ რით შეგვიძლია თქვენი დახმარება?
სოფიო:თქვენც კარგად ხედავთ, რა პირობებში ვცხოვრობთ. სახლში ოთხი ოთახია, მაგრამ საცხოვრებლად მხოლოდ ორი თუ გამოდგება. აღარაფერს ვამბობ კეთილმოწყობაზე და საყოფაცხოვრებო ტექნიკაზე. ძალიან გვჭირდება სარეცხი მანქანა და მაცივარი. ახლა პროდუქტებს მეზობლებთან ვინახავ, მაგრამ წამდაუწუმ მათი შეწუხება ძალიან მერიდება…
ტანსაცმელს ცივ წყალში ვრეცხავ, ხელით. თითები ისე გამიუხეშდა, რომ სიცივეს, ფაქტობრივად, ვეღარ ვგრძნობ… საწოლები და ტელევიზორიც გვჭირდება. ზოგჯერ ბავშვებს მულტფილმების ან რამე გასართობის ყურება უნდათ, მაგრამ ტელევიზორი არ გვაქვს, ამიტომ სულ ახალ-ახალ თამაშებს იგონებენ.
საწოლებიც არ გვაქვს – ფაქტობრივად, იატაკზე გვძინავს. სკამსაწოლზე ბიჭები წვანან, მე და გოგონები კი გასაბერ საწოლზე, მაგრამ ის უკვე გაცვდა და დაიხა კიდეც. დილით ვიღვიძებთ და ვხედავთ, რომ თურმე ქვეშაგები დაფუშულა და იატაკზე ვწევართ… იცით, სახლში ბევრი რამ გვაკლია, მაგრამ მეც და ჩემს
შვილებსაც თქვენ მიერ გაწეული ნებისმიერი დახმარება გაგვახარებს.
რა არის თქვენი ყოველთვიური შემოსავალი? რაზე ცხოვრობთ?
სოფიო:სოციალურ დახმარებას ვიღებთ – 540 ლარს და ბავშვთა კვების ვაუჩერს – 160 ლარს. ეს ფული საერთოდ არაფერზე გვყოფნის! ბარბარეს წამლები და მკურნალობა სჭირდება… ყოველ კაპიკს ვითვლი! მე ხომ კიდევ ხუთი შვილი მყავს, ყველას რაღაც სჭირდება… სხვათა შორის, მეც ავად ვარ – ეპილეფსიით ვიტანჯები და შეტევები მაქვს… მაგრამ ავად ყოფნის უფლება არ მაქვს! ფულს ჩემს წამლებზე ვერ დავხარჯავ, როცა სახლში ერთი ავადმყოფი ბავშვი და კიდევ ხუთი ბავშვია. სოციალური დახმარების უმეტესი ნაწილი ისედაც კრედიტის დაფარვაზე მიდის…
შეგიძლიათ გვითხრათ, რა კრედიტის?
სოფიო:ყოველთვიურად, სოციალური დახმარებიდან ბანკს 400 ლარს ვუხდი… იცით, ბარბარე ავად რომ გახდა, მკურნალობისთვის ბევრი ფული დაგვჭირდა. მე და ჩემმა მეუღლემ სახლი დავაგირავეთ, რომელიც, საბოლოოდ, დავკარგეთ კიდეც… მერე, დიდი ხნის განმავლობაში, ხან ნაქირავებ ბინებს ვიცვლიდით, ხან მეგობრებთან ვცხოვრობდით… მაგრამ როცა ექვსი შვილი გყავს, საკუთარი კუთხეც ხომ გჭირდება, არა? ამიტომ ბანკიდან სესხი გამოვიტანეთ და ეს სახლი ვიყიდეთ, სადაც ახლა ვცხოვრობთ. როგორც ხედავთ, აქ სარემონტო სამუშაოები არ ჩატარებულა, ცარიელი კედლებია, შენობა ცივი და ნესტიანია… მაგრამ რაც არ უნდა იყოს, თავზე ჭერი მაინც გვაქვს.
თქვენი მეუღლე თქვენთან ერთად არ ცხოვრობს?
სოფიო: დიახ, სამწუხაროდ, ერთმანეთს დავშორდით… ჩვენი ცხოვრება ასე წარიმართა; შვილებთან ერთად მარტო დავრჩი. მანამდე, როგორც შეეძლო, ისე მეხმარებოდა, მაგრამ ისიც ავად არის და ახლა შესაძლებლობაც არ აქვს…
სოფიო: სკოლიდან ვმეგობრობდით, მერე კი მეგობრობა სიყვარულში გადაიზარდა. ეს ჩემი ცხოვრების შესანიშნავი წუთები იყო! მათ ყოველთვის დიდი სითბოთი ვიხსენებ… მაგრამ სამწუხაროდ, ყოველთვის ისე არ ხდება ცხოვრებაში, როგორც 18 წლის ასაკში წარმოგიდგენია…
მშობლები ან ნათესავები არ გეხმარებიან?
სოფიო:ოჰ, რას ამბობთ?!.. ჩემს მშობლებს თავი ძლივს გააქვთ, ჩემს და-ძმას კი საკუთარი ოჯახები და პრობლემები აქვს… ყველას ძალიან უჭირს…
და ხელისუფლება? მათთვის დახმარება არ გითხოვიათ?
სოფიო:ბევრჯერ მივმართე, მაგრამ ადგილობრივი ადმინისტრაცია მპასუხობს, რომ დახმარება არ შეუძლიათ, რადგან სახსრები არ გააჩნიათ; თუმცა ხელისუფლებამ ძალიან კარგად იცის, რა პირობებში ვცხოვრობთ.
ბავშვებს რას აჭმევთ?
სოფიო: როგორც წესი, მაკარონს, წვნიანებს, წიწიბურას… ფაქტობრივად, ყოველ ულუფას ვწონი. ცუდად არ გამიგოთ, მაგრამ ფული არ გვყოფნის და სურსათის ეკონომიას ვაკეთებთ. უბრალოდ, ბარბარეს განსაკუთრებული კვება სჭირდება: მის რაციონში აუცილებლად უნდა შედიოდეს ხორცის და რძის პროდუქტები, ხილ-ბოსტნეული… ექიმებმა გვითხრეს, რომ წამლების გარდა, კვებაც მნიშვნელოვანია, ამიტომ ვცდილობ ჩემს გოგონას რაც საჭიროა, ყველაფერი ვუყიდო… გემრიელობები დანარჩენებსაც უნდათ, მაგრამ იციან, რომ ეს ბარბარეს საჭმელია. ამის გამო გული მიკვდება, მაგრამ ვცდილობ არ ვიფიქრო…
თქვენი შვილების შესახებ მოგვიყევით
სოფიო:ძალიან კარგი შვილები მყავს! ვამაყობ იმით, რომ საქართველოს ღირსეული მოქალაქეები გავზარდე! თითოეული მათგანი თავისებურად ნიჭიერია. ვახტანგი ფეხბურთზე დადის, ლიზი – ხატვაზე. ყველა ძალიან მეხმარება! ისინი – ჩემი სიხარულია!
სოფიო, თქვენი ნებართვით, ბავშვებსაც გავესაუბრები. ბარბარე, სკოლაში დადიხარ?
ბარბარე:ავადმყოფობის გამო სკოლაში ვერ დავდივარ. დედას ეშინია, რომ სადმე ცუდად გავხდები, დავვარდები და ვერავინ დამეხმარება… ამიტომ სახლში ვსწავლობ; არადა, ბავშვებთან ერთად ქუჩაში თამაში და სირბილი ისე მინდა… ერთი ყველაზე დიდი ოცნება მაქვს, გინდათ გითხრათ?
თუ გინდა, მითხარი. აბა, რაზე ოცნებობ, პატარავ?
ბარბარე:ვოცნებობ, ბალერინა გავხდე! როცა თვალებს ვხუჭავ, წარმომიდგენია, როგორ ვცეკვავ და სცენაზე მაყურებლის წინაშე როგორ ვდგავარ… მგონია, რომ ძალიან მაგარი იქნება! იმედი მაქვს, ოდესმე შევძლებ ოცნების ასრულებას!
და-ძმებიდან ყველაზე მეტ დროს ვისთან ატარებ?
ბარბარე:ყველასთან! მე ყველა მეთამაშება! ცდილობენ გაკვეთილების მომზადებაში დამეხმარონ, ლიზი კი ზურგითაც მატარებს – იცის, რომ ჩემთვის ბევრი სირბილი არ შეიძლება…
ლიზი, მეგობრები გყავს?
ლიზი (13 წლის):დიახ, რა თქმა უნდა! მაგრამ ოჯახი პირველ ადგილზეა! დედას ყოველთვის ვეხმარები, რადგან მარტოა, ჩვენ კი ბევრნი ვართ. ბარბარეს განსაკუთრებული ყურადღება სჭირდება, ამიტომ მარტო არასოდეს ვტოვებ.
ნინო (10 წლის): ძალიან მინდა, რომ ბაბი მალე გამოჯანმრთელდეს და ჩვენთან ერთად შეძლოს სკოლაში სიარული, თამაში, სირბილი… ჩემი ოჯახი ძალიან მიყვარს და მინდა, რომ ყველაფერი კარგად გვქონდეს!
ვახტანგ, დედამ მითხრა, რომ ფეხბურთზე დადიხარ…
ვახტანგი (14 წლის): დიახ, ასეა! უკვე წელიწადნახევარია პროფესიონალურად ვთამაშობ. ვოცნებობ, კარგი ფეხბურთელი გავხდე, მთელი მსოფლიო შემოვიარო, ჩემს ოჯახს დავეხმარო და რაც მთავარია, ისეთი ექიმი ვიპოვო, რომელიც ჩემს დას განკურნავს!
გიგა, შენ თუ გადაწყვიტე, ვინ გინდა გამოხვიდე?
გიგა (6 წლის): მინდა სამხედრო პირი გავხდე და ჩემი საქართველო და ოჯახი დავიცვა!
სოფიო, შესანიშნავი შვილები გყავთ! რისი გწამთ? რაში ხედავთ ხსნას?
სოფიო: მხოლოდ უფალში! ხშირად ვლოცულობ, ღმერთს ჩემი ბარბარეს ჯანმრთელობას და რაღა თქმა უნდა, ყველა ჩემი შვილის კეთილდღეობას ვავედრებ!
მეგობრებო, პატარა ბარბარეს ჩვენი დახმარება ძალიან სჭირდება! დედას შვილის მკურნალობის, წამლებისა და საკვების ხარჯების გადახდა არ შეუძლია. ამ პატარა გოგონას დახმარება ჩვენ შეგვიძლია! ყველას ერთად! გარდა ამისა, ქიმაძეების ოჯახს ძალიან სჭირდება საწოლები, სარეცხი მანქანა, მაცივარი და ტელევიზორი.
ქიმაძეების ოჯახის მონახულება და შეძლებისდაგვარად დახმარება თავადაც შეგიძლიათ.
მათი მისამართია: გარდაბნის მუნიციპალიტეტი, სოფ. გამარჯვება.
უფალი გვაძლევს ისეთ ადამიანებზე ზრუნვის შესაძლებლობას, რომლებსაც ამის გაკეთება თავად არ შეუძლიათ. გაჭირვებული ადამიანები – ზეციური საჩუქარია,რათა ჩვენ შევძლოთ ღვთისადმი სიყვარული არა სიტყვებით, არამედ საქმით დავამტკიცოთ!
(დანიშნულება: ქიმაძეების ოჯახი).
ჩვენ, თქვენთან ერთად, უკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ! მოდი ქიმაძეების  ოჯახსაც გავუმართოთ ხელი! უბედურებისგან ხომ დაზღვეული არავინაა? ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს!

“I can’t go to school. Mom is afraid that I will feel bad, collapse and no one will be able to help me. Therefore, I study from home. But I really want to play with the children in the yard, to run,” – 8-year-old Barbara tells us with great sadness in her eyes. – Look at me, look well… Do I look like a sick girl? I’m like everyone else, but I am not allowed to.”
Barbara looks around, then puts her hands to my ear and whispers: “Don’t tell my mom, I know that I’m sick, but I don’t know what’s wrong with me. It hurts here… (She puts his hands to the heart.) And here… (Points to the kidneys.) Sometimes I get very tired… But hush! Don’t tell my mother. It will be our secret”.
Little fragile Barbara has terrible diseases: heart defect, asthma, and low blood sugar. These insidious ailments do not let her be an ordinary child, do not allow her to fulfill her cherished dream.
“You know, I have a cherished dream. I want to be a ballet dancer! When I close my eyes, I imagine myself dancing on a stage”.
Friends! Let’s all together take our magic wands and work a miracle for Barbare. What do you think? We will manage, won’t we? She just needs to be treated, take all the medications, eat normally, and that’s it!
– Sofio, could you please tell me about Barbare? What’s wrong with her?
Sofio: Doctors diagnosed my daughter with a heart defect, asthma, and low blood sugar. She often feels bad: she suffers from pain in the chest, abdomen, and kidneys, suffers from severe shortness of breath. And in the spring, during the flowering period, my daughter has spasms as well. It’s scary! She can’t move a lot, worry, run. But she is a child who wants to live a full life! I am in constant fear for my daughter that she might get worse. It is unbearable! Children are also very worried about their little sister. And I cannot help my baby!
– Is she sick from birth?
Sofio: During pregnancy, I collapsed, and I started giving birth prematurely. As a result, Barbare was born six months premature. She was placed in an incubator. And later the doctors told us that the girl had several diseases that need to be carefully treated to keep the child alive.
– What do the doctors say? Is there any chance for her to recover completely?
Sofio: I am very religious! In addition, I am a mother, and I should always think only about the good for my child. I believe that my Babi will get well! Doctors also say that proper treatment and following all instructions will give her a chance for recovery. But she needs expensive medications and medical manipulations for that. All this requires a lot of money, and we have very limited funds…
– Sofio, what is the main problem of your family right now?
Sofio: The most important thing is my Barbare’s health. I don’t need anything else. I will endure any hardships only for my daughter to be safe and sound. She permanently needs medications, examinations, doctors’ consultations, she needs special nutrition. And that requires quite significant funds. But we live in dire poverty. I have five more children: they all need food, clothing, school supplies. We have no money even for the most basic things.
– How else can we help you?
Sofio: You see in what conditions we live. There are four rooms in the house, but only two are suitable for living. I am not saying about amenities and home appliances. We need a washing machine and refrigerator. I store foodstuffs at my neighbor’s place now, but I am embarrassed to bother them all the time.
I wash laundry by hand in cold water. My fingers have become so coarse that I nearly do not feel the cold anymore… We also need beds and a TV. Sometimes my children want to watch cartoons or some TV shows, but we don’t have a TV set. That’s why they constantly come up with some new games.
We have no beds, so I can say that we sleep almost on the floor. The boys sleep on a folding bed. The girls and I sleep on an inflatable bed. But it has already worn out and even torn somewhere. When we wake up in the morning, we find that the mattress has deflated, and we are lying on the floor… You know, we need a lot of things for our house. But my children and I will be grateful for any help.
Sofio: We get a social allowance – 540 GEL plus food coupons for kids – 160 GEL. This money is absolutely not enough for anything. Barbare needs medications and treatment. I count every penny. Because I have five more kids. They all need something. By the way, I am sick too – I suffer from epilepsy. I have attacks, but I have no right to get sick! I can’t spend money buying medications for myself when there is a sick child in a family and five more children. Yet the biggest part of our social allowance goes for paying off our debt.
– Could you please tell me more about that debt?
Sofio: Monthly 400 GEL from the social allowance goes to pay off the bank debt. You know, when Barbara got sick, we needed a lot of money for treatment. My husband and I mortgaged our house, which we eventually lost… Then for a long time, we kept moving from one rented apartment to another, for some time we lived at our friends’ place… But you need your own house when you have six children! So, we took a bank loan and bought this house, where we live now. As you can see, it is not refurbished, there are bare walls, it is cold and damp. But still, we at least have a roof over our heads.
– Does your husband not live with you?
Sofio: We divorced, unfortunately. It so happened. I was left alone with my children. He used to help me as much as he could. But he got sick now and is unable to help us.
Sofio: We have been good friends since school. And then our friendship grew into love. Those were wonderful moments in my life! I always recall them with warmth… But, alas, life does not always turn out the way you imagine it at 18…
– Do your parent or relatives help you?
Sofio: Oh, no. My parents can barely make ends meet, and my brother and sisters have their families and their problems. It’s very hard for everyone.
– And what about local authorities? Did you address them for help?
Sofio: Yes, many times. But the local administration says that they can’t help us since they have no funds. Although the local authorities do know in what conditions we live.
Sofio: They usually eat pasta, soups, and buckwheat. I literally weight each portion. Don’t get me wrong, but we are short on money and I try to stretch the foodstuffs. Barbara needs special nutrition: her diet must necessarily contain meat and dairy products, vegetables, and fruits… The doctors said that both medications and nutrition are very important. So, I try to buy everything my daughter needs… The rest of the kids want to eat yummies too, but they know it’s for Barbara. My heart hurts because of this! I try not to think about that…
– Could you please tell me about your children?
Sofio: They are wonderful! I am proud that I have raised decent citizens of Georgia! Each of them is talented in their own way. Vakhtang plays football, Lizi attends drawing classes. They help me a lot! They are my joy!
– Sofio, could I please talk to your children? Barbara, do you go to school?
Barbara: I can’t go to school because of my illness. Mom is afraid that I will feel bad, collapse and no one will be able to help me. That’s why I study from home. But I really want to play with the children in the yard, to run… I have a cherished dream. Do you want me to tell you about it?
– You can tell me if you wish. What are you dreaming about, sweetheart?
Barbara: I want to become a ballet dancer! When I close my eyes, I imagine myself dancing, performing on stage in front of an audience… I think it would be wonderful! I hope that one day my dream will come true!
– With whom of your siblings you spend more time?
Barbare: With all of them! They play with me, they try to help me with my homework… And Lizi also carries me on her back – she knows that I can’t run a lot …
– Lizi, do you have friends?
Lizi (13-year-old): Sure! But my family is my first priority! I always help mom, because she is alone and we are many. Barbare needs special attention, that’s why I never leave my little sister alone.
Nino (10-year-old): I want so much for Babi to get well soon so that she could go to school together with us, play and run… I love my family very much and I want everything to be fine with us.
– Vakhtang, your mom said that you play football…
Vakhtang (14-year-old): It is true. I have been training professionally for a year and a half. I will become a good football player, I dream of traveling all over the world, helping my family, and, most importantly, finding a doctor who can cure my little sister!
– And what about you, Giga? Have you already decided what you want to become?
Giga (6-year-old): I want to become a military man and defend Georgia and my family!
– Sofio, your children are wonderful! What do you believe in? In what do you see the salvation?
Sofio: Only in God! I often pray and ask God to give health to my Barbare, and well-being to all of my children!
Friends, little Barbare needs our help! Her mother is unable to pay for her treatment, medications, and special nutrition. Friends, we can help this little girl! All together! Besides that, the Kimadze family really needs beds, a washing machine, a fridge, TV set.
You can visit the Kimadze family in person and provide them possible help.
Their address is: Gardabani Municipality, village Gamarjveba.
(purpose: The Kimadze family).
It is also possible to transfer money from ОРРА, TBCpay and ExpressPay terminals. Find our Fund under “Charity” section (You can read more about rights and responsibilities of the Fund following the link https://goo.gl/GY2Gus
We have already helped many disadvantaged people! Let’s support the Kimadze family too, as no one is immune to bad luck! And who knows, maybe someday we ourselves will need help of strangers!