ზღაპარი ნამდვილი მწუხარების შესახებ
აი, წაიკითხეთ! ეს არის ზღაპარი ნამდვილი მწუხარებისშესახებ, რომელშიც სულ სამი გმირია: 6 წლის ნიკოლოზი, მისი დედა – ნანა და ბებია – ირმა.
მას შემდეგ, რაც ნიკოლოზს მანქანა დაეჯახა, მან მეტყველების უნარი დაკარგა.
ოჯახში პირველი შვილი გაჩნდა. ლამაზი ბიჭუნა. „ნამდვილი ანგელოზია“, – ამბობდნენ ექიმები. თოვლივით თეთრი კანი, დიდი თვალები, ოქროსფერი თმები… სახელი ნიკოლოზ საკვირველთმოქმედის პატივსაცემად დაარქვეს. ნიკა ჯანმრთელი და გონიერი ბიჭი გაიზარდა; ლაპარაკი, კითხვა ისწავლა და თანატოლებთან შედარებით ბევრად განვითარებული იყო; ლექსებსაც ჰყვებოდა და ნამდვილი ანგელოზის ხასიათი ჰქონდა. ბიჭი თითქმის არასდროს ტიროდა და კეთილი, მოსიყვარულე და დამჯერი ბავშვი იყო.
დედას მეტი რა უნდა უნდოდეს? მით უმეტეს, დედას, რომელმაც რთული ცხოვრება გამოიარა და ნიკოლოზს ღვთისგან ბოძებულ საჩუქრად მიიჩნევდა იმ ტანჯვისთვის, რაც მან გადაიტანა. ყველაფერი რომ მოვყვეთ, მაშინ ადრეული ბავშვობიდან უნდა დავიწყოთ. გაინტერესებთ? რა თქმა უნდა! როდესაც ვიგებთ, ადამიანს ღრმად, სულში რა უდევს, როდესაც ის გულს გვიშლის და თავის გულისტკივილს გვიზიარებს, ეს ადამიანი ჩვენთვის ახლობელი ხდება. ასე არ არის, მეგობრებო? ჩვენზე უკეთ ვინ იცის, რომ სხვების ტანჯვის გაზიარებით ჩვენ უფალს ვუახლოვდებით, რადგან ჩვენს თანაგრძნობით ანთებულ გულებს ღმერთი მხოლოდ ამის შემდეგ ხედავს.
ეს ინტერვიუ ბებიასთან ჩავწერეთ, რადგან დედას ყველაფრის გახსენება და მოყოლა ძალიან გაუჭირდა. გასაგებიცაა. რთულია იმის გახსენება, როგორ დაეჯახა შენს ერთადერთ შვილს მანქანა და არ იცი, ეს დასასრულია თუ იმედი ჯერ კიდევ არსებობს.
„ჩუმად ნუ ხარ, პატარავ, თქვი: „დე-და“.
ირმა, მოდი ამ ამბის მოყოლა ტრაგედიით დავიწყოთ. ნიკოლოზს მანქანა როგორ დაეჯახა?
ირმა: სიცოცხლე გვიხაროდა, ვიცინოდით და ვსეირნობდით: ნიკა, დედამისი და მე – მისი ბებია. ნიკოლოზის ხელი მე მეჭირა და გზაზე გადავდიოდით. ქუჩაში ყოველთვის გადატვირთული მოძრაობაა, ამიტომ მისი ხელი მაგრად მეჭირა. გზა პირველებმა გადავკვეთეთ, დედამისი კი მეორე მხარეს დარჩა. როგორც კი გადავედით, ბავშვმა დედა დაინახა, ხელიდან დამისხლტა და მისკენ გაიქცა. უზარმაზარმა ჯიპმა, რომელიც დიდი სიჩქარით მოდიოდა, გვერდი მკვეთრად აუარა, მაგრამ მის უკან მომავალმა მანქანამ დამუხრუჭება ვეღარ მოასწრო… ყველაფერი წამებში მოხდა. დარტყმამ ბავშვი ჰაერში აისროლა… (ტირის.) თვალყური ვერ მივადევნე… ღმერთო, ხელიდან როგორ დამისხლტა? გამართლება არ მაქვს!
ნამდვილი სასწაულია, რომ ცოცხალი გადარჩა…
ირმა: როცა დარტყმის ტალღამ ნიკოლოზი ჰაერში აისროლა, ის გზის მეორე მხარეს გადაფრინდა… და წარმოიდგინეთ, ასფალტზე კი არ დაეცა, დედამისმა დაიჭირა! განა სასწაული არაა? დედამისს პირდაპირ ხელებში ჩაუვარდა! ვინც ეს დაინახა, ყველა შოკში იყო! ხომ გესმით, გზაზე რომ დაცემულიყო, შეიძლება სხვა მანქანას გადაევლო ზედ და ის ახლა ჩვენთან აღარ იქნებოდა. ბავშვი უფლის ანგელოზებმა დაიჭირეს და მას მეორე სიცოცხლე აჩუქეს!
„ძალიან მაგრად მიჭირავს, რომ აღარ გამექცეს.“
მძღოლი, რომელიც დაეჯახა, მიიმალა?
ირმა: არა, რას ამბობთ?! საჭესთან ახალგაზრდა ბიჭი იჯდა. მანქანიდან ძლივს გადმოვიდა, გაფითრებული იყო და ტიროდა… მისი ბრალი ნამდვილად არ იყო. მუხლებზე დაეცა და ღმერთს ნიკოლოზის გადარჩენას სთხოვდა. მძღოლს ვერაფერში დავადანაშაულებ, ამის უფლება არ მაქვს. მადლობა ღმერთს, რომ ყველაფერი ასე მოხდა! ის ბიჭი ხანდახან გვირეკავს და გვეკითხება, ბავშვი თავს როგორ გრძნობს.
წარმომიდგენია, რა გადაიტანეთ…
ირმა: იცით,ამაში მხოლოდ საკუთარ თავს ვადანაშაულებ! ბავშვი ვერ გავაჩერე.  ერთი ნაკაწრიც კი არ ჰქონია, არაფერი უტკენია. განა სასწაული არაა? მაგრამ მას შემდეგ ლაპარაკი შეწყვიტა. ღმერთმა მას სიცოცხლე აჩუქა, მაგრამ მეტყველების უნარი წაართვა… ნიკოლოზს ქცევები ძალიან შეეცვალა და უკვე სამი წელია ვცდილობთ შოკური მდგომარეობიდან გამოვიყვანოთ. მას რეაბილიტაცია, ფსიქოლოგის და ლოგოპედის დახმარება სჭირდება. მკურნალობის ერთი წელი სახელმწიფომ დაგვიფინანსა, ახლა კი ჩვენი ძალებით ვცდილობთ, მაგრამ არ გამოგვდის. სანამ მუშაობა შემეძლო, ყველაფერს ვაკეთებდი, რაც შემეძლო, მაგრამ მერე ამ დაწყევლილი ხიდან ჩამოვვარდი და მეც სასწაულებრივად გადავრჩი…
„დამარტყი, დამარტყი, პატარავ! მაგრად, უფრო მაგრად! მაპატიე, რომ ვერ გაგიფრთხილდი.“
ეგ როგორ?
ირმა: ნიკოლოზისთვის ალუბლის მოსაკრეფად ავძვერი. ხეზე ხშირად ავდიოდი, რადგან ხილის ყიდვის შესაძლებლობა არ გვაქვს… და ჩამოვვარდი! ახლა მუშაობა აღარ შემიძლია და ერთადერთი, რაზეც ახლა ვცხოვრობთ, სოციალური დახმარებაა.
ირმა ამ ხიდან ჩამოვარდა და სასწაულებრივად გადარჩა
რა საშინელებაა, რომ ერთმა უბედურმა შემთხვევამ შეიძლება ყველაფერი თავდაყირა დააყენოს!
ირმა: ვერ ვიტყვი, რომ უბედურ შემთხვევამდე დალხენილად ვცხოვრობდით. მარტოხელა დედა ვარ და ისეთი მძიმე ცხოვრება მაქვს გამოვლილი, რომ მტერს არ ვუსურვებ.
შეგიძლიათ მოგვიყვეთ?
ირმა: მართლა გაინტერესებთ? ჩემი ცხოვრება ტკივილითა და ტანჯვით არის სავსე. გახსენება არ მიყვარს, მაგრამ თქვენ მოგიყვებით.
„ჩემი ლამაზი ცხოვრება მხოლოდ სურათებზე დარჩა.“
მშობლებს ვუყვარდი; უფრო სწორად, მეგონა, რომ ვუყვარდი… უარს არაფერზე მეუბნებოდნენ, მაგრამ როცა, 14 წლის ასაკში, ქმარმა მომიტაცა, მითხრეს: „ახლა შენი ოჯახი ეგ არის, ჩვენ შენზე პასუხისმგებლები აღარ ვართ.“ წარმოგიდგენიათ? მხოლოდ 14 წლის ვიყავი, ქმარი კი ჩემზე 14 წლით უფროსი! ნამდვილი მხეცი იყო. მე ჯერ კიდევ თოჯინებით თამაში მინდოდა და უცებ ვიღაცის ცოლი გავხდი…
ლამაზი ვიყავი და ჩემზე საშინლად ეჭვიანობდა. ყველაზე, ყველაფერზე… როცა ერთად მივდიოდით, ვინმე რომ მომსალმებოდა, იმ დღეს ცემა-ტყეპა გამოწერილი მქონდა. მასთან ოთხი წელი ვიცხოვრე. პირველი ნანა მეყოლა, ნიკოლოზის დედა. ჩემი ცემა და ნერვიულობა მის ჯანმრთელობაზეც აისახა – თანდაყოლილი გულის მანკი აქვს. თერთმეტი წელი საავადმყოფოდან არ გამოვმძვრალვართ; ქმარი კი უმოწყალოდ მცემდა. მშობლებს ვეხვეწებოდი, აქედან წამიყვანეთ-მეთქი, მაგრამ უარს მეუბნებოდნენ. ამბობდნენ: „შენი ქმარი შენი პატრონია, მოითმინე. თუ გცემს, ესე იგი, მიზეზი აქვს.“ ვიცი, თქვენს სტატიებს ბევრი ადამიანი კითხულობს. შეიძლება, მათ მივმართო? გოგონებო, არასოდეს მოითმინოთ! ღმერთმა სიცოცხლე იმიტომ არ მოგცათ, რომ ვინმე ასე მოგექცეთ! თქვენ კი, მშობლებო, შვილებს ზურგი არასოდეს შეაქციოთ!
„აი, ასეთი ლამაზი ვიყავი ოდესღაც.“
დიდხანს ითმენდით?
ირმა: ოთხი წელი… მაგრამ მერე, ბავშვებთან ერთად, წამოვედი. მშობლებმა ვერ მიმიღეს და 28 წელი ნაქირავებ ბინებში დავხეტიალობდი. ვმუშაობდი, მაგრამ შვილები ფეხზე მაინც დავაყენე… და არც ჩემი გოგო დავაჩაგვრინე ვინმეს!
სწორედ ამის შესახებ მინდოდა მეკითხა. ნიკოლოზის დედის და თქვენი შვილის – ნანას შესახებ მოგვიყევით, თუ შეიძლება.
ირმა: ძალიან უბედური შვილი მყავს. არც ჯანმრთელობაში გაუმართლა და არც პირად ცხოვრებაში. მეც მარტოხელა დედა ვარ და ისიც. სამი თვის ორსული იყო, როცა მოვიდა და მითხრა, რომ იქ ცხოვრება აღარ შეეძლო, რომ გული სტკიოდა და უნდოდა თავისი შვილით უფრო დიდხანს დამტკბარიყო და არ უნდოდა ნერვიულობის მსხვერპლი გამხდარიყო. მაშინვე ჩემთან წამოვიყვანე. დეტალები არც კი მიკითხავს. ჩემი შვილი იქ არასოდეს იცხოვრებს, სადაც არ მოსწონს და თავს ცუდად გრძნობს!
და მარტო რა მიზეზით დარჩა?
ირმა: მოდი ასე ვიტყვი – ხასიათებით ვერ შეეწყვნენ. როცა მისმა ოჯახმა ჩემი შვილის დაავადების შესახებ შეიტყო, მასზე და ბავშვზე უარი თქვა. ნიკოლოზი დედის გვარზეა. ჩემი შვილი, ოფიციალურად, მარტოხელა დედაა, მაგრამ მათ მე ვყავარ! მე მათ არავის დავაჩაგვრინებ!
ბავშვის მამა თუ აქცევს შვილს ყურადღებას?
ირმა: არა. არც იმ უბედურ შემთხვევამდე და არც მას შემდეგ…
ვინმე თუ გეხმარებოდათ, როდესაც მარტო დარჩით?
ირმა: არა, ყველაფერს მარტო ვაკეთებდი. ვმუშაობდი: ვალაგებდი, მძიმედ ავადმყოფებს ვუვლიდი, ბოსტანში და მინდორში ვმუშაობდი, მაგრამ ჩემს შვილებს არაფერი აკლდათ. არასდროს არავისთვის არაფერი მითხოვია და დახმარებისთვის არც ახლა მოგმართავდით, მაგრამ ჯერჯერობით მუშაობა არ შემიძლია, ამიტომ თხოვნა მიწევს. საკუთარი არაფერი გამაჩნია. არც ეს შენობა გვეკუთვნის და როდის გაგვაგდებენ აქედან, არ ვიცი.
ეს რა შენობაა?
ირმა: ყოფილი პოლიციის შენობაა, რომელიც თვითნებურად დავიკავეთ. სულ არაფერს კი სჯობს. სოციალური დახმარება მხოლოდ სურსათზე გვყოფნის და ისიც ძლივძლივობით. ქირის გადახდას კი ვერანაირად ვერ შევძლებთ.
ირმა, ჩვენი საუბარი რომ შევაჯამოთ, თავზე ჭერი გაქვთ. ამჟამად ყველაზე მეტად რა გჭირდებათ?
ირმა: დიახ, მართალია. ჭერი გვაქვს და ეს უკვე დიდი პლუსია, მაგრამ იცით, სოციალურ დახმარებაზე ცხოვრება ძალიან რთულია, როცა არანაირი დახმარება არ გაქვს. როცა მუშაობა შემეძლო, ბავშვს ყველაფერი ჰქონდა: ექიმებიც და მკურნალობაც, ახლა კი, ელემენტარულად, ქალაქში ვეღარ მიგვყავს ლოგოპედთან. იცით, ერთი შეხედვით არ ჩანს, რომ ავადაა, მაგრამ მას სპეციალისტის დახმარება სჭირდება. მასთან ახლა თუ არ იმუშავე, ვეღარასდროს ალაპარაკდება. ამაში საკუთარ თავს ვადანაშაულებ, ხომ გესმით?
ანგელოზივით ბავშვი ზოგჯერ ცხოველს ემსგავსება
მისი შეუძლოდ ყოფნა რაში გამოიხატება?
ირმა: ვერ ლაპარაკობს, ამიტომ ემოციებს ზმუილით გამოხატავს. მოუსვენარია, ერთ ადგილზე ვერ ჩერდება. ხშირად ყვირის და ტირის, ზოგჯერ აგრესიულიც ხდება. მისი ერთადერთი ნუგეში ტელევიზორია, რომელიც განვადებით შევიძინე. მულტფილმების სამყარო ერთადერთი სამყაროა, სადაც ის თავს კარგად გრძნობს.
კარგი, გვითხარით, რა გჭირდებათ პირველ რიგში?
ირმა: ჩემი ერთადერთი თხოვნაა, – ნიკოლოზის მკურნალობაში დაგვეხმარეთ. შეხედეთ, რა კარგი და საყვარელი ბიჭია! ღმერთმა მას მეორე სიცოცხლე აჩუქა, მე კი გთხოვთ, რომ მას მეტყველების უნარი აჩუქოთ. მე, თქვენ გარეშე, ვერ გავუმკლავდები… და თუ თავხედობაში არ ჩამომართმევთ, შეიძლება გთხოვოთ, რომ სარეცხი მანქანა გვიყიდოთ? სულ ესაა! ღვთის წყალობით, მალე ჩემი ორგანიზმიც მოძლიერდება და მუშაობას, ფულის მძიმე შრომით შოვნას ისევ შევძლებ, მაგრამ მანამდე გთხოვთ – მარტო არ დამტოვოთ!
მეგობრებო, ამ ოჯახის ცხოვრება დაუსრულებელ კოშმარს ჰგავს. ირმა ბებიას ტკივილი არ ცხრება. ის ყველაფერში საკუთარ თავს ადანაშაულებს, მაგრამ უბედური შემთხვევისგან დაზღვეული არავინაა. მთავარია, რომ ნიკოლოზი ცოცხალია, დანარჩენი კი ჩვენ ხელშია. ჩვენ შეგვიძლია მას სრულფასოვანი სიცოცხლე ვაჩუქოთ. ასე არ არის? შეუძლებელია უბედური ხალხის სიტყვებს გულით მოუსმინო და გულგრილი დარჩე.
შეგიძლიათ ოჯახს ესტუმროთ მისამართზე: ხაშური, ლომოურის ქ. №21.
მეგობრებო, ნიკოლოზ ტონოიანის დახმარების მიზნით, ჩერნოვეცკის ფონდი საჯაროდ იწყებს თანხების შეგროვებას, რათა მან მკურნალობის გაგრძელება შეძლოს.
(დანიშნულება: ნიკოლოზ ტონოიანი)
თანხის ჩარიცხვა ასევე შესაძლებელია TBCpay და ExpressPay ტერმინალებიდან. ქვეთავში “ქველმოქმედება“ მოძებნეთ ჩვენი ფონდი (ფონდის დამატებით უფლება-მოვალეობებს შეგიძლიათ გაეცნოთ ბმულზე https://goo.gl/GY2Gus ).

A tale of real distress!
Read it on! This is a tale of real distress, and there are only three characters in it: 6-year-old Nikoloz, his mother Nana and grandmother Irma.
Nikoloz became mute after a car hit him.
He is the firstborn child in the family! So cute! “He’s a real angel,” the doctors said. He had snow-white skin, huge eyes, and golden hair. They named him after St Nicholas the Wonderworker. Nika grew up to be a healthy and smart little boy. He started talking, learned to count, he was ahead of his peers in development. He declaimed poems, and he had a really good temper. The boy almost never cried, he was kind, affectionate and obedient.
What else could mom wish for? The mom, whose life was not easy at all, the mom who deemed Nikoloz to be a gift given to her for all the suffering she has endured. To list all of them, you need to start from her early childhood. Would you like to know? Sure. When we learn more about a person, when we learn what is hidden deep in his soul, when he opens his heart to us and shares his pain with us, he becomes closer to us. Do you agree with me? Who knows better? Friends, when we share someone’s suffering, we become closer to God. That makes God see our hearts burning with empathy.
We made this interview with the grandmother because it was hard for the mother to recall and tell us everything. We can understand her. It is not easy to recall how your only child was hit by car and you have no idea whether it’s the end or if some hope is still left.
“Don’t keep quiet, baby, say “ma-ma””
Irma, let’s start with the tragedy. How it happened so that Nikoloz was hit by car?
Irma: We enjoyed life, laughed, and walked all together: Nika, his mother and me, his grandmother. I held Nikoloz’s hand, and we crossed the road. There was always quite a heavy traffic on the street. I held him tight. We crossed the road first, and his mother stayed on the other side of the road. When we have crossed the road, he saw his mother on the other side, broke free from me and rushed to her. A huge SUV, which was racing at high speed, managed to abruptly drive around him, but the car that followed did not have enough time to put on the brakes… It happened in a matter of seconds. The blow threw him up… (Cries.) It is my fault… I didn’t hold him well… How did he manage to break out? I have no excuses…
– Irma, take a breath, it’s a miracle that he survived…
Irma: When a shock wave threw Nikoloz up, he flew over to the other side of the road. And, can you imagine, he did not fall on the asphalt! His mom caught him on the fly. Is not it a miracle? He landed right in his mom’s arms! Everyone who witnessed that were shocked. You know, if he would have fallen on the road another car could have hit him. And he would not have been with us now. God’s angels picked him up! They gave him the second life.
“I am holding him tight not to let him run away from me.”
– Did the driver who hit him run away?
Irma: He did not. It was a young guy who drove the car, he barely got out of the car, all pale and crying… It was not his fault. He fell on his knees and asked the Lord to save Nikoloz. I have no right to blame the driver for anything. Thank the Lord that everything happened this way. The guy calls us sometimes, asks how the boy is feeling.
– I can imagine what have you experienced…
Irma: It is completely my fault! I did not manage to hold him properly. He had not had even a scratch! No injury! Is not a miracle? But he quitted talking after that. God gave him life but took away his powers of speech… His behavior changed a lot. And we have been trying to get him out of his shock for three years now. He needs rehabilitation, the help of a psychologist and speech therapist. The state financed one year of rehabilitation, and now we are trying to go on by ourselves. But it just doesn’t work. While I was able to work, I did my best, but then I fell from this damned tree and survived by a miracle…
“Beat me, baby! Beat me strongly! Please forgive me – I failed guarding you.”
Irma: I climbed it to pick cherries for Nikoloz. I did that quite often – we cannot afford buying fruits. And I fell off it … Now I can’t work, and the only thing we live on now is social allowance.
Irma fell from this tree and miraculously survived
– It is terrible that one casualty can change everything.
Irma: I can’t say that we used to live well before the accident I am a single mother too and have lived such a hard life that I would not wish it on my enemy.
– Could you please tell me?
Irma: Are you really interested? It is full of pain and suffering. I don’t like recalling my past, but I will tell you everything.
“My beautiful life is left only on photos.”
My parents loved me. I thought that they loved me. They never told me “no” to anything, but when my husband kidnapped me at the age of 14, they told me: “Now he is your family, we are no longer responsible for you.” Can you imagine that? I was only 14 years old! And my husband was 14 years older. He was a monster. I still wanted to play with dolls, but became someone’s wife…
I was beautiful, and he was very jealous on account of me. Of anything and of anyone. God forbid anyone to greet me when we walked together. He would certainly have beat me. We lived together for four years. Nana – mother of Nikoloz – was born the first. My condition because of the beatings and being nervous affected her health. She has a congenital heart defect. We kept going to hospitals for eleven years without getting out. And my husband beat me cruelly. I begged my parents to let me back home, but they refused. They said: “Your husband is your master, be patient. If he beats you – it means there is some reason for that” I know a lot of people read your articles. Can I address them? Girls, never tolerate this! This is not why God gave you life! And you, parents, never turn away from your daughters!
“That’s how beautiful I once was.”
– Did you endure it for a long time?
Irma: For four years. And then I took the children and left. My parents could not accept me, so I moved between rented apartments for 28 years. I worked hard and put my children on their feet. And I did not let anyone to harm my daughter.
– That’s what I wanted to ask you about. Could you please tell us about Nikoloz’s mom – your daughter Nana.
Irma: My daughter is so misfortunate. She was unlucky both with her health and her personal life. I am a single mother, and she, being tree-month-pregnant came and told me that she could not live there anymore, that her heart ached, that she wanted to enjoy seeing her child for a longer time, and not become a victim of nerves. I immediately took her to my place. I didn’t even ask her what happened. My daughter will never live in place she does not like and where she feels bad.
– And what was the reason that she was left alone?
Irma: Let’s say they are just incompatible. When his family learned about my daughter’s illness, they gave up on her and her child. Nikoloz has his mother’s surname. My daughter is officially a single mother. But they have me! I will not let anyone to offend them.
– Does the child’s father pay attention to him?
Irma: No. Neither before nor after the accident.
– Did anyone help you when you were alone?
Irma: No. I did everything alone. I worked. I cleaned, looked after seriously ill individuals, worked in the garden, in the field. But I never deprived my children of anything. I have never asked anyone for anything, and I would not have asked for help now, but I cannot work so far. Therefore, I have to ask. I have nothing of my own. This building also does not belong to us, and I don’t know when they will throw us out of here.
– And what is this building?
Irma: It is former police building. We occupied this place with no permission. Bu it is better than nothing. The allowance is enough only for food – and even then, it is barely enough. And we are not able to pay the rent.
– Irma, let’s summarize our conversation. You have a roof over your head. What do you need the most right now?
Irma: Yes you are right. There is a roof – it is good. But, you know, it is very hard to live on social allowance when there is no help from anywhere. The child had everything when I was able to work. Both doctors and treatment. And now we simply cannot take him to the city to a speech therapist. You know, you will not guess at first glance that he is sick, but he needs the help of a specialist. If we don’t work with him now, he will never become able to talk. I blame myself for this. Do you know what I mean?
The angel-faced kid sometimes turns into a fiend.
– And what is his sickness expressed in?
Irma: He does not talk, he expresses his emotions by humming. He is restless, he cannot sit still. He often screams and cries. Sometimes he becomes aggressive. His only consolation is the TV, which I bought in installments. This is the only world where he feels good – the world of cartoons.
– Okay, what you need first?
Irma: I just want to ask you to help us with Nikoloz’s treatment. Look how nice and cute he is. God gave him a second life, and I ask you to give him the gift of speech. I can’t cope without your help. And if you don’t consider it arrogant, can I ask you to buy us a washing machine? That’s it! With God’s help, my body will soon get stronger, and I will become able to work and earn money. But meanwhile I’d like to ask you – do not leave me now.
Friends, the life of this family is like an endless nightmare. The pain of grandmother Irma does not subside. She blames herself for everything. But no one is immune from accidents. The main thing is that Nikoloz is alive, and the rest is in our hands. We can give him a full life. Can’t we? It is impossible to hear the words of these unfortunate people and remain indifferent.
You can visit them: Khashuri 21 Lomouri Str
Friends, the Chernovetskyi Charity Fund is launches a campaign to help Nikoloz Tonoyan so that he can continue his treatment.