calendar თებერვალი 15, 2022
„დედიკო, როდის მოხვალ ბოლოს და ბოლოს? მე თუ უშენოდ ასე ცუდად ვარ, როგორ შეიძლება შენ კარგად იყო?.. დედიკოს უნდა გავაგებინოთ, რომ ყოველდღე მწარედ ვტირი, მაშინ ის ბილეთს იყიდის და აუცილებლად ჩამოვა…“ პატარა ლუკას ძალიან ბევრი კითხვა აქვს და გეგმავს, როგორ დაიბრუნოს თავისი დედიკო. ნუთუ მას არ სჭირდება ამისთანა კარგი ბიჭი? მან ხომ ხატვაც იცის, წერაც და შეშის მოტანაც შეუძლია. კიდევ რა უნდა გააკეთოს, დედა რომ მოვიდეს?
მაგრამ, დედა აღარ დაბრუნდება. აღარ ჩაიკრავს გულში, არ აკოცებს, არ ანუგეშებს, საშინელი სიცივისგან და შიმშილისგან არ დაიხსნის. თოთხმეტი წლის მარიამმა ეს ზუსტად იცის. მშობლებმა მიატოვეს მარი, ნიკა და ლუკა. მხოლოდ კეთილი მარინა ბებო ჰყავთ, რომელიც, თავისი ობლებისთვის არის ერთდროულად დედაც, მამაც, ბებიაც და ბაბუაც. ბებია, რომლის ცხოვრებაც არასდროს ყოფილა მშვიდი და ბედნიერი. ზურგით დაათრევს შეშას, მიწას ხნავს, სეზონურად მუშაობს, ხილს კრეფს, ტყეში ურიკით დადის, რამე საკვები მაინც რომ იშოვნოს, ვალად იღებს პროდუქტს… ბებია წელშია გაწყვეტილი და ზურგი ძალიან სტკივა, მაგრამ, სახლში ხელცარიელი ვერ დაბრუნდება – იქ ხომ სამი მშიერი ბავშვი ელოდება.
„სასწაულია, დღემდე რომ მოვაღწიეთ და ცოცხლები ვართ,  – ამბობს მარინა ბებია. – საშინელებები მაქვს ნანახი, მაგრამ უბრალოდ ვერ გადავიტან, ბავშვებს რამე რომ დაემართოთ. დამეხმარეთ, ძალიან გთხოვთ!“
– მარინა, ასეთ მდგომარეობაში როგორ აღმოჩნდით და როგორ ზრდით სამ შვილიშვილს მარტო, თან ამისთანა გაჭირვებაში?
მარინა: მშობლებმა მიატოვეს ეს ბავშვები. მათ არავინ ჰყავთ, ჩემს გარდა. ჩემთვის ეს დიდი ტკივილია, და გული მიკვდება, როდესაც ამაზე მიწევს ლაპარაკი. აღმოჩნდა, რომ ჩემს შვილს, ფიქრიას, სულ არ სჭირდება თავისი შვილები.
ღმერთს მადლობა, რომ ბავშვები სადღაც ქუჩაში არ გაიყინენ, ან ვიღაც უცხომ არ იშვილა. ბუნებრივია, ბავშვების ჩემთან წაყვანა გადავწყვიტე.
ეს ბავშვები დედობრივი სითბოს და სიყვარულის გარეშე დარჩნენ. (მძიმედ ამოიოხრა) ცუდად მოიქცა ჩემი შვილი. წავიდა აფხაზეთში, იქ გათხოვდა. ცოცხლად დამმარხა. მაგრამ იმის დროც არ მქონდა, დარდს მივცემოდი. უკვე ჩვენი საკუთარი ცხოვრება გვქონდა. ჩემი სამი ბავშვისთვის უნდა მეცოცხლა.
– ბავშვები სად წამოიყვანეთ? საკუთარი ბინა გქონდათ? ეს სახლი თქვენია, თუ ქირას იხდით?
მარინა: არაფერი გამაჩნდა საკუთარი. ეს მიტოვებული შენობა მიმასწავლეს. ადრე, დიდი ხნის წინ, აქ, პირველ სართულზე, სასადილო იყო, ახლა კი საწყობებია. სარდაფში უამრავი თაგვია. ღრიჭოებიდან ჩვენს სახლშიც ძვრებიან. საწამლავს სულ ვუყრი.
სახლი გარედან საცოდავად გამოიყურება. შესასვლელთან ნიკა დაგვხვდა
აქ თვითნებურად შევსახლდით. ხედავთ, იატაკი ბეტონის არის. ეს ხომ შავი კარკასია. გაითოშებით, სანამ აქ სხედხართ. ბოდიშს გიხდით, ღუმელს ვერ ავანთებ, ჟანგიანია, ბოლავს და იძულებულები გავხდით, რომ შეგვენახა. კინაღამ გავიგუდეთ ორი დღის წინ. მეზობელი თავისას მოგვცემს, ძველს.
არანაკლებად შემზარავად გამოიყურება შიგნითაც!
ადრე, ჭერიდან ნიაღვარი მოთქრიალებდა. კიდევ კარგი, სახურავი მაინც შეაკეთეს სააკაშვილის დროს. მაგრამ, ამით ყველაფერი დამთავრდა. ბინის შესასვლელი კარები ხის არის, ძველია და ქარი უბერავს.
მოგვიწევს მშრალ საკვებზე გადასვლა – ღუმელი მთლად დაჟანგულია
– სართულებს შორის, ხის კიბეებია. როგორ დადიხართ, არ გეშინიათ? ღმერთმა ნუ ქნას ფეხი  წამოკრათ სადმე.
მარინა: ადრე, ეს კიბეც არ გვქონდა. ვთხოვე გამგეობას – არ გამიკეთეს. მის აწყობაში მეზობლები მოგვეხმარნენ. ახლა, ეს ბინა, ოთახ ნახევარი, ჩემს სახელზეა გაფორმებული. არ გაგვყრიან მაინც.
„დეიდა, შენ ჩვენს კიბეზე სიარულის გეშინია?“
შიშველ და გაყინულ იატაკზე თამაშს ბიჭები მიჩვეულები არიან
– არც შხაპი, არც საპირფარეშო, წყალიც არ მოდის. როგორ ცხოვრობთ ასეთ არაადამიანურ პირობებში?
მარინა: ვაიმე, ჩვენთან ისე უბერავს, აქ ბანაობა არაფრით არ შეიძლება. ტაშტზეც კი. ეგრევე ფილტვების ანთებას აიკიდებ. ყველანი მარის თანაკლასელის სახლში ვბანაობთ, კვირაში ერთხელ. უკვე მრცხვენია, არ მინდა თავი მოვაბეზრო, ბოროტად ვისარგებლო მათი სიკეთით. მაგრამ, ჯერჯერობით, ვერ ვხედავ სხვა გამოსავალს. ძალიან კეთილი, კარგი ოჯახია. იმ ღამეს იტოვებენ ბავშვებს, ბანაობის შემდეგ, სიცივეში რომ არ იარონ. საპირფარეშო კი ეზოში გვაქვს. წყალი  ეზოდან ამოგვაქვს – ვავსებთ პლასტმასის ბოთლებს, დიდ ქვაბს. ყინვების დროს კი, ეზოს ონკანშიც  წყალი იყინება, და უნდა გამოვიზოგოთ ჩვენი მარაგი.
ახლა კი, მარიმ წყალი მეორე სართულზე, მორყეული კიბით უნდა ამოიტანოს.
– დანარჩენ პრობლემებს როგორ აგვარებთ, მარინა? სადმე მუშაობთ? პენსიას, ან სოციალურ დახმარებას თუ იღებთ?
მარინა: მთელი ვარიანი მიცნობს და ახსოვთ, ურიკით როგორ დავდივარ ტყეში. ყველაფერი, რის მოგროვებასაც იქ მოვახერხებ, სახლში ბავშვებისთვის მომაქვს. ზაფხულში, სეზონურ სამუშაოზე მეძახიან – პომიდვრის, სიმინდის, ვაშლის საკრეფად. ნებისმიერ სამსახურზე თანახმა ვარ. ზურგი კი აღარ მივარგა, მტკივა. მაგრამ, არა უშავს, იყოს ასე.  არ ვაქცევ ყურადღებას, როგორც არ უნდა მტკიოდეს. რა დროს ეგ არის, როდესაც ბავშვებს შიათ.
მარინა ცდილობს საშინელი სიღატაკე ფარდებით დაფაროს…
…მაგრამ ნაკლებად გამოსდის
მთავარია, ჩემი ბავშვები ჯანმრთელად იყვნენ. კორონა ავარიდე. ვარიანის მკვიდრი მაცხოვრებლები მაუგლის მეძახიან, იმიტომ, რომ ქალის საქმესაც ვაკეთებ, და კაცისაც. მხოლოდ ღმერთმა იცის, რის გადატანა მომიხდა. პენსია ჯერ არ მეკუთვნის – 54 წლის ვარ. თუმცა რა ტანჯვაც გამოვიარე, სამი ადამიანის ცხოვრებას ეყოფა. მე და ჩემს შვილიშვილებს, სახელმწიფოსგან, მხოლოდ სოციალური დახმარება გვეკუთვნის – 540 ლარი. ჩემს ბავშვებს მხოლოდ წიწიბურა, ლობიო, წყალწყალა წვნიანები და მაწონი ეკუთვნით. რომელი ბავშვი შეეგუება ამას? „ბებო, გუფთა, ქათმის ბარკლები, იოგურტი, როდის გვექნება ჩვენც?“ – მეკითხებიან პატარები,  ლუკა და ნიკა. ვაიმე-ე-ე, მიწა გაუსკდეს თქვენს ბებოს! ბავშვები გემრიელ საჭმელზე ოცნებობენ.
ყველა მხრიდან ქარი და სიცივე შემოდის
მაღაზიაში ვალი გვაქვს – 470 ლარი. გვაცდიან, არ ჩხუბობენ. ასე მითხრეს: „ნაწილ-ნაწილ მოიტანეო“. ერთი წელია არ მიხმარია გაზი, საჭმელს ღუმელზე ვამზადებ. დავალიანება გვაქვს – 320 ლარი. მეშინია, კიდე არ გაიზარდოს და გავთიშე.
პროფესიაც არ მაქვს, რვა კლასი დავამთავრე. როგორ უნდა მქონდეს კარგი სამსახურის შოვნის იმედი ამ სიბერეში?
– მაგრამ, როდესმე ხომ გქონდათ იმედი, მარინა? ახალგაზრდობაში ალბათ ოცნებობდით კარგ ცხოვრებაზე?
მარინა (გაოცებული მიყურებს და უცებ ცრემლს იწმენდს): არა, ჩემო კარგო, შენ მე ვერ გამიგებ.
მარინა:  კარგი არაფერი მინახავს ცხოვრებაში. არიან ასეთი ადამიანები, ვინც გაჩენილია ვირული ყოფისთვის. დიახ. ბავშვობაშიც არასდროს, არაფერი გამხარებია. 11 წლის ვიყავი, ტყეში მარტო რომ დავდიოდი შეშაზე. ზურგზე მოკიდებული მომქონდა სახლში. მწარე ბავშვობა მქონდა. დედა სვამდა, მამა ადრე დამეღუპა. 15 წლის ასაკში გავთხოვდი ამ კოშმარისთვის თავი რომ დამეღწია. ძალას, ჩემი გოგონა, ფიქრია მმატებდა, სისულელის ჩადენის საშუალებას არ მაძლევდა. მაგრამ მეუღლის ოჯახს არ ვუნდოდი. არ მოსწონდათ ჩემი ოჯახი, სიღარიბე, ის, რომ უპატრონო ვიყავი. თვითონ კი არ ისურვეს ჩემი პატრონობა. წავედი, ქუჩის ძაღლივით, მარტოს რომ მებრძოლა გადარჩენისთვის. ვიბრძოდი კიდეც, დამლაგებლად ვმუშაობდი, ძიძად.
– შვილზე გაბრაზებული ხართ, იმის გამო, რომ თქვენი იმედები არ გაამართლა?
მარინა: ძალიან ნაწყენი ვარ, ძალიან. და ვერასდროს ვერ გავუგებ. მაგრამ დედის გული ისეთია, სულ რომ ქვით გასრისო, გაჭყლიტო, მაინს სიყვარულით დარჩება სავსე. მე უბედური დედა ვარ.
ჩემი შვილიშვილები სულ პატარები რომ იყვნენ, დედას მეძახდნენ. მე ვუსწორებდი – ბებო. (ცრემლს იწმენდს.) ლუკა, ყოველ დილით, რომ გაიღვიძებს, ტირის: „დედა მინდა“. გულში ვიკრავ და ვამშვიდებ. ხედავ, როგორი თბილი და მოსიყვარულე ბავშვია. ნიკა – სხვანაირია, გამბედავი და ცელქი. განიცდის, მაგრამ არ ამჟღავნებს.
– საერთოდ არავინ არ გეხმარებათ?
მარინა: ნათესავები ჩვენზე უარეს დღეში არიან. ჩვენ საავადმყოფოს მაინც არ ვსაჭიროებთ. ჩემს დას ხელი სტკივა, მისმა მეუღლემ კი ინსულტი გადაიტანა. იცი, აქ, ვარიანში ყველას ძალიან უჭირს, ზღვარზე არიან, ვერავის მიმართავ დახმარებაზე.
მაგრამ, არა, იცი, არის ერთი კეთილი გოგონა, მაკა. იზრუნა ჩემს მარიზე, უთხრა: „ინგლისურის გაკვეთილებზე იარე, ერთი წლის საფასურს მე გადავიხდიო“.
– ღმერთს რას სთხოვთ?
მარინა: მხოლოდ იმას, რომ შევძლო და შვილიშვილები გავზარდო. მინდა მოვასწრო, განა რა დამრჩენია. ჩემნაირ უბედურებს, მხოლოდ ღმერთი თუ დაეხმარება. სხვანაირად დღემდე ვერ მოვაღწევდი. ძალა, იმ ყველაფრის გადასალახად, რაც დააჩოქებდა ნებისმიერ ქალსაც და კაცსაც, სწორედ უფალმა მომცა. ეს ყველაფერი გაანადგურებდა ადამიანს. ჩემი შვილიშვილები, ჩემთვის პირველ ადგილზე დგანან, მთავარია, მათ არ მოშივდეთ და არ შესცივდეთ. მხოლოდ ისინი არიან ბებიას ბედნიერება.
ლუკა (მოულოდნელად ამბობს): ღმერთი კარგია. ის გვეხმარება. ბებო ამბობს, რომ ის მუდამ ჩვენს მხარეზეა.
– ლუკა, სად ნახე ის?
ლუკა: ეკლესიაში, სად ვნახავდი. ჩვენთანაც არის, დერეფანში.
„აი, ეს არის ღმერთი. მანქანას ვთხოვ და დედა რომ დაბრუნდეს“
– მარი, რას ნიშნავს შენთვის ბედნიერება?
მარი (14 წლის): ჩემი ოჯახია. ჩემი ძამიკოები და ბებო.
– დედა?
მარი (ამოიოხრა): დედაზე ფიქრი მადარდიანებს. რატომ დაგვტოვა? ჩვენ მასთან ერთად გვინდოდა ყოფნა, მას კი – არ ვიცი… მინდა, ბებოს ვგავდე. ის ჩვენთვის ყველაფერს აკეთებს და ძალიან ვუყვარვართ. ის მზრუნველია და მშრომელი. და ის არასდროს არ მიგვატოვებს.
– რის დავიწყებას ისურვებდი და არასდროს გაიხსენებდი?
მარი: სიღარიბის. და იმ დღეების, როდესაც ვტირი, იმის გამო, რომ ცუდად გვაქვს ყველაფერი. არ გვაქვს საჭმელი, ან შეშა. მაგრამ, ჯერჯერობით, დავიწყება არ გამომდის, იმიტომ, რომ არ დამთავრებულა. მე კი, ვოცნებობ, რომ დამთავრდეს. გარემონტებულ სახლში რომ ვიცხოვროთ, კარგად და ლამაზად.
– ძალიან ლამაზი გოგონა ხარ, იცი? შენს ცხოვრებაში ყველაფერი უნდა იყოს ლამაზად, ყველაფერი გამოგივა.
მარი: მადლობა, მაგრამ ბებო ამბობს, რომ სილამაზის კი არა, სწავლის იმედი უნდა მქონდეს. სახლშიც ყველაფრის კეთებას მასწავლის.
მარინა: მართალია, გვიჭირს, მაგრამ სისუფთავე აუცილებელია. მარი სახლსაც ალაგებს, რეცხავს კიდეც და საჭმელსაც ამზადებს.
– რომელ წრეზე ისურვებდი სიარულს? შეგვიძლია ხელი შეგიწყოთ.
მარი: ძალიან მინდა ისტორია ვისწავლო და ქართული ცეკვა. ჩვენთან, ვარიანში არის სტუდია. ხანდახან ვცეკვავ ჩემთვის, სახლში. როგორც შემიძლია.
ლუკა (8 წლის): მე ნანახი მაქვს მარი როგორ ცეკვავს, როდესაც მარტოა. ეგონა, რომ მარტოა (იღიმის.) აი ესე წევს ხელებს მაღლა… (ისევ იღიმის.)
ლუკას ნახატი
– უთვალთვალებდი, ხო? აბა მოდი აქ, დაჯექი. მოგვიყევი შენს საქმეებზე.
ლუკა: დღეს დილით არ მიტირია. დღეს ვხატავდი და ქართულ ასოებს ვწერდი. მე-ე-რე… (წელავს დროს, ფიქრობს) ეზოდან მორები მოვიტანე. („შეშა“, კარნახობს ბებო) მერე კიდევ, „დედა“ დავწერე ბევრჯერ. მაგრამ არ მიტირია. (გაჩუმდა, ფიქრობს.) შენ გყავს დედა?
– კი.
ლუკა: მეც მყავს, მაგრამ შორს არის.
სკოლის დავალების ნაცვლად, ლუკამ სიტყვა „დედა“ ძალიან ბევრჯერ დაწერა
– რა სურვილი გინდა, რომ აგისრულოთ? რა ვუთხრათ მკითხველებს, რა უნდა ლუკას?
ლუკა: უთხარი, რომ ხატვაზე მინდა. კიდევ სათამაშო თუთიყუში და კანფეტები. ნიკა კრივზე შეიყვანეთ. მეტსახელად ბოინგს ეძახიან, ყველასთან ჩხუბობს.
ლუკას ოცნება არის მანქანები, მოტოციკლეტები, კვადროციკლები
ნიკა (7 წლის): ჰეი, შენ აქ რას ბლატაობ? (მოირბინა და შემოარტყა) ჩემს მაგივრად ალაპარაკდა! კრივზე ისედაც მიმიღებენ. ოღონდ ხელთათმანები მჭირდება. აგერია ყველაფერი. (ეჯღანება.)
– ჩვენ ნამდვილად არ აგვერევა – ხელთათმანები კრივისთვის.
ნიკა: გიორგი კანდელაკმა უნდა მავარჯიშოს. მსოფლიო ჩემპიონია. ვარიანში აქვს გახსნილი წრე. მე კარგად ვჩხუბობ. აი, შემომხედე.
„ლუკა დანებდი, შანსი არა გაქვს!“
მარინა: ბავშვებს თქვენი მოსვლა ძალიან გაუხარდათ. სითბო სჭირდებათ, ყურადღება, „ზურგი“. მე მარტო ვეღარაფერს ვახერხებ, და ბავშვები დაბნეულები არიან. მადლობა ყველას, ვინც ჩვენს მიმართ ყურადღებას გამოიჩენს! ვიცი, დახმარების გარეშე არ დაგვტოვებთ. ფონდში ძალიან კეთილი ადამიანები არიან. ერთხელ უკვე დაგვეხმარეთ და ეს არასდროს დამავიწყდება.
– მარინა, ახლა, ბავშვებს პირველ რიგში რა სჭირდებათ?
მარინა: საჭმელი. ახლა, ყველაზე მძიმე დროა ჩვენთვის. ბავშვებს არ აქვთ ზამთრის ფეხსაცმელი, ნორმალური თბილი ტანსაცმელი. ძალიან გვჭირდება ახალი ღუმელი და შეშა. ვიყინებით. რას ჰგავს ჩვენი შემოსასვლელი კარი, თავადაც ნახეთ. ასევე ორი ოთახის კარი გვჭირდება. სარეცხი მანქანაც გაგვიფუჭდა, ხელოსანი ამბობს, რომ აღარაფერი ეშველება. არ ვიცი, რა ვქნა. ბოლომდე გენდობით და თქვენი იმედი მაქვს. მხოლოდ თქვენ იცით, ჩვენი დახმარება როგორ შეიძლება.
მეგობრებო, ნიკა, ლუკა და მარი მოკლებულები არიან მშობლების სითბოს. თითქოს, ეს საკმარისი არ აღმოჩნდა, და სულიერ განცდებს, მშიერი და უღიმღამო დღეები დაერთო თან, სიცივე და უკიდურესი გაჭირვება. ეს ოჯახი ზღვარზეა. ძალიან მერყევია მათი მდგომარეობა. ბებია არის ყველაფრის საყრდენი, მაგრამ მასაც ძალა ეწურება. ნებისმიერი ახალი პრობლემა, მაშინვე ჩაძირავს მათ.
ჩვენ უნდა გავუწოდოთ მათ დახმარების ხელი, გადავარჩინოთ, სანამ ეს მოხდება. რომ არ დააგვიანოთ, დაუკავშირდით დღესვე. ან მოინახულეთ პირადად: გორის მუნიციპალიტეტი, სოფელი ვარიანი.
გამოვიჩინოთ გულმოწყალება და დავუმტკიცოთ, რომ სასწაულები ხდება! რომ მათაც შეიძლება ჰქონდეთ სითბო, სიმყუდროვე და ბევრი საჭმელი! მათ ჩვენი სჯერათ. იმედს ნუ გავუცრუებთ. დავანახოთ, რაოდენ კეთილი ხალხი ცხოვრობს საქართველოში!
(დანიშნულება: თულოშვილების ოჯახი).
ასევე, შეგიძლიათ თანხის ჩარიცხვა ჩვენი ვებგვერდის მეშვეობით:
ასევე, თანხის ჩარიცხვა შესაძლებელია TBCpay და ExpressPay ტერმინალებიდან. ქვეთავში “ქველმოქმედება“ მოძებნეთ ჩვენი ფონდი (ფონდის დამატებით უფლება- მოვალეობებს შეგიძლიათ გაეცნოთ ბმულზე https://goo.gl/GY2Gus).
შესანიშნავი სიახლე გვაქვს! ახლა შეგიძლიათ ჩვენი ბენეფიციარების ისტორიები წაიკითხოთ Instagram: https://www.instagram.com/chernovetskyi.fund/ და
სპეციალურ ნომერზე განხორციელებულ მხოლოდ ერთ ზარს კი, ადამიანის სიცოცხლის გადარჩენა შეუძლია: 0901 200 270! დალოცვილები ყოფილიყავით!

calendar February 15, 2022
“Mommy, when will you come? How can you feel good when I feel so bad without you? I must tell my mother that I cry a lot every day, and then she will buy a ticket and will certainly come…” Little Luka has many questions and many plans on how to get his mother back. Doesn’t she need such a good boy? He can draw, and write, and carry firewood. What else should I do to get mom back home?
But mom won’t come back. She won’t hug you, she won’t kiss you, she won’t regret, she won’t save you from the terrible cold and hunger. Fourteen-year-old Mariam knows this for sure. Parents left Mari, Nika and Luka. The children only have a grandmother Marina, who is mother, and father, and grandmother and grandfather for these little orphans. A grandmother who never saw a calm and happy life. She carries firewood on her back, plows the ground, harvests fruits at seasonal work, goes with a wheelbarrow into the forest to get something for lunch, asks for food on credit … Grandmother has a sick and torn back, but she can’t come back home empty-handed – three hungry children are waiting for her there.
“It’s a miracle that we have come to this day and survived, – says grandmother Marina. – I have seen many horrors. But if something happens to the children, I will not bear it. I beg you, please help!”
– Marina, how it happened so that you are alone, and you are raising your three grandchildren in such need?
Marina: Parents left these children. They have no one but me. It hurts me to say that, and it breaks my heart when I have to: It turned out that my daughter Pikria does not need her children.
Thanks God that the children did not freeze somewhere in the street, or they were not adopted by someone else. It was the most natural decision for me to take the children to my place.
These children were left without maternal warmth and love. (Sighs heavily). My daughter behaved so badly. She left to Abkhazia and got married there. She buried me alive. But I had no time to grieve. We had our own life. I had to live for my three children.
– Where did you take your grandchildren? Did you have your home? Is this house yours or rented?
Marina: I had nothing of my own. I was advised to move to this abandoned building. There used to be a canteen on the first floor, now there are warehouses. The basement of this building is full of mice. They even get into our house from the cracks. I keep poisoning them.
The house looks shabby from the outside. Nick met us at the entrance.
We settled here arbitrarily. You see, the floor is concrete here. This building is at its framing phase. You will freeze a hundred times while you stay here. Sorry, that I can’t light up the stove – it’s rusty, it smokes, I had to take it away. We almost suffocated two days ago. Our neighbor will give us her old stove.
And it looks just as depressing from the inside!
Waterfalls used to flow from the roof. It’s good that they patched up our roof in Saakashvili time. But that’s all. The entrance door is old, wooden and it blows strongly through it.
We’ll have to switch to dry food – our stove is completely rusted
– There are terrible wooden stairs between the floors. How do you even walk on them? God forbid you stumble.
Marina: We didn’t have even such stairs before. I asked the district administration, and they did nothing. Our neighbors helped us to build them. This space, one and a half rooms, is now registered in our name. At least they won’t kick us out.
“Are you afraid of our stairs, ma’am?”
The boys are used to playing on the bare cold floor
– You have no shower, no toilet, no running water here. How do you live in such conditions?
Marina: Oh, it’s so windy here – it’s impossible to bathe here. Even in a basin. You will immediately catch pneumonia. We all bathe at Mari’s classmate’s place once a week. I’m already embarrassed, I don’t want to annoy them. But there is no other way out yet. They are good people, good family. They leave the children at their place that night so that they do not have to go home in the cold after the bath. Our toilet is in the yard. We carry water from the yard – we collect it in plastic bottles, in a large pot. If it’s cold outside, the water in the tap freezes, and we need to use our supply of water by a little bit.
And now Marie has to carry the water upstairs, up the rickety stairs to the second floor.
– Marina, how do you solve other problems? Do you work anywhere? Do you get a pension or social allowance?
Marina: Entire Variani knows me and remembers me with a wheelbarrow –  I go to the forest with it. Wearing worn, torn shoes. Everything that I can collect in the forest, I bring home to my grandchildren. In the summer they call me for seasonal work – harvesting tomatoes, corn, apples. I’ll take on any work. I offer myself as a labor force. My back is not as good as it used to be, it fails, it hurts. But that’s okay, I don’t care. I don’t pay attention to it, no matter how much it hurts. It’s time for the kids to eat.
Marina is trying to cover up wrenching poverty with curtains…
… but she does not succeed
Most importantly, my children are healthy. I managed to save them from corona. The locals in Variani call me Mowgli, because I am both a woman and a man. Only God knows what I went through. I’m not yet entitled to a pension – I’m 54 years old. Although my suffering is enough for three human lives. My grandchildren and I are entitled to only social allowance from the state – 540 GEL. My children are supposed to have only buckwheat, lobio, watery soups, and yogurt. What child will come to terms with this? “Granny, when will we have kofte, chicken legs, yogurt?” – the younger ones – Nika and Luka – ask me. Damn it, so that your grandmother does not leave the place! Devil take me! Children dream of delicious food.
There is frost and wind everywhere
We owe 470 GEL in the store. They keep waiting, they don’t argue. They said: “Bring it in parts.” I don’t use gas for a year already, I cook on the stove. We owe 320 GEL for gas. I’m afraid to increase the debt, so I completely turned it off.
I have no profession – I have eight years of schooling. What good job should I hope for in my old age?
– But once you hoped, Marina? Did you dream of a good life when you were young?
Marina (looks in surprise and suddenly wipes her tears):
I wasn’t happy even as a child. No, my dear. You will never understand me.
Marina: I have never seen anything good. There are people who are born for slaving. It’s true. I was never happy even when I was a child. When I was eleven, I used to go alone to the forest for firewood and dragged it home on my back. I had a bitter childhood. My mother drank, my father died early. I got married at 15 to escape this nightmare. My daughter Pikria held me, she prevented me from doing stupid things. But my husband’s family did not want me – they did not like my relatives, poverty, the fact that I was ownerless. They did not want to become my defenders. And I, like a homeless dog, left to survive alone. And I survived – I worked as a cleaner, a nanny.
– You are angry with your daughter because she did not live up to your expectations? Are you angry because she did this to her children, to you?
Marina: I have a big resentment in my heart for her, a very big one. And I will never understand her. But the mother’s heart is like this: even if you crush it with a stone, smash it, love will still remain in it. I am an unhappy mother.
My grandchildren called me “mom”, when they were just babies. And I corrected them: “I’m your grandmother”. (Wipes her eyes.) Luka cries in the morning when he wakes up: “I want mom.” And I hug him and comfort him. You see, he is an affectionate, warm child. Nika is impudent, mischievous. He experiences everything in himself
Marina: Our relatives live even worse than we do. At least we don’t need a hospital. My sister has a sore hand, her husband suffered a stroke. You know, here in Variani everyone is so poor – they have reached the end of their tether – that I have no one to ask for help.
Although, wait, there is one kind girl Maka. She is ready to take care of my Marie. She said that she would pay for a year of classes if Marie would attend English classes.
– What do you ask God for?
Marina: Only for one thing – so that I can raise my grandchildren in the time allotted to me. I don’t want anything else. Only the Lord can help unfortunate people like me. How else would I get to this day? Only God gave me the strength to endure what would break both a man and a woman. It would grind a person like a meat grinder. The most important for me are my grandchildren, so that they do not starve, do not freeze. Only they are grandmother’s happiness.
Luka (suddenly notices): God is good. He helps us. Grandma says He’s on our side.
– Where did you see him, Luka?
Luka: What do you mean “where”? In the church. And he’s in our hallway too.
“This is Dear God. I ask Him for a car and for my mother to come back.
– Mari, what is happiness to you?
Mari (14-year-old): It’s my family. My brothers and grandmother.
– And what about your mom?
Mari (sighs):It makes me sad to think about my mother. Why did she leave us? We would like to be with her, but she – I don’t know … I would like to be like my granny. She does everything for us and loves us very much. She is caring and hardworking. She will never leave us.
– What would you like to forget and never recall again?
Mari: It’s poverty. And the days when I cry because everything is bad with us. When we have no food, no firewood. But so far I can’t forget it, because it’s not over yet. And I wish it was over. So that we live good in a nice, renovated house.
– Do you know that you are very pretty? Everything in your life should be beautiful, everything should work out.
Mari: Thank you, but granny says that I should not hope for beauty, but for education. And she teaches me how to do everything at home.
Marina: Although we live in poverty, it should be clean here. Marie cleans the house, does the laundry, and cooks.
– What classes would you like to attend? We can help with that.
Mari: I really want to study history and Georgian dances. We have a dancing studio in Variani. I sometimes dance at home, for myself. Well, in the way I can.
Luka (8-year-old): I saw Mari dancing when she was alone. Well, she thought she was alone. (Smiles). This is how she raises her hands … (Smiles again.)
Luka’s drawing
– You were watching, right? Come on, come here, sit down. How are your things going?
Luka: I didn’t cry this morning. Today I drew and wrote Georgian letters. Then… (draws the word, thinks.) I brought two logs from the street. (Grandma says: “Chunks, not logs” Then, I wrote “mother” many times. But I didn’t cry. (Keeps silent, thinks.) Do you have a mother?
– Yes.
Luka: I also have – she’s far away.
Instead of a homework, Luka wrote the word “mother” many times
– What wish do you want us to fulfill? What to tell our readers – what does Luka want?
Luka: Say he wants to draw. A toy parrot, and candy. And put Nick to boxing classes. He has a nickname it’s Boeing, he fights with everyone.
Luka dreams of cars,  quad bikes, motorcycles
Nika (7-year-old): Hey, why are you so cheeky? (Runs up, gives him a slap.)Why are you talking instead of me? In any case, they will accept me in boxing classes. I need boxing gloves. You’re confusing everything. (Makes a face.)
– We certainly won’t confuse – boxing gloves.
Nika: I will train under Giorgi Kandelaki. He is the world champion. He has a school in Variani. I fight well. Look.
Luka, surrender! You’ve got no chance!
Marina: The children were so happy that you came to visit us. They need attention, warmth, “protection”. I can’t do everything alone, and the children feel confused. Thanks to everyone who takes care of us! I know that you will not leave us without help. People from the Fund are very kind. You have already helped us once – I will never forget that.
– Marina, what do the children need right now?
Marina: Food. It’s the hardest time for us now. The boys do not have winter shoes and warm clothes. We need a new stove and firewood. We are freezing. You’ve seen what our front door looks like. We also need doors between rooms. Our washing machine went out of order and the handyman says it can’t be repaired. I do not know what to do. I completely trust you and rely on you. Only you know how to help us.
Friends, Nika, Luka and Mari are deprived of parental warmth and affection. In addition to emotional anguish, hungry joyless days, extreme need, and cold fall to their lot. This family is very close to disaster. Everything is very fragile and shaky. Now everything depends on the grandmother, but she is weakening. Any new problem will immediately make them sink.
We must offer them our help, we must save them before that happens. Contact them today before it’s too late. Or visit them in person: Gori municipality, Variani village.