“ყველაფერი თეკლას ბრალია!..”
„ოჰ, რა ძნელია, დედიკო ავად რომ არის! თეკლას გამოა ეს ყველაფერი!“ – ამბობს შვიდი წლის ლუკა და დედას თავზე ეფერება. ოთხი შვილის დედა, წელიწადზე მეტია წევს. დედასთან ერთად, საწოლში სხედან ხუთი წლის გვანცა, ოთხი წლის ევა და ერთი წლის თეკლა.
აი თეკლაც – დედიკოს ავადმყოფობის „მიზეზი“
– სალომე, გვიამბეთ, როგორ აღმოჩნდით ასეთ მდგომარეობაში? ლუკა თეკლას რატომ აბრალებს თქვენს ავადმყოფობას?
სალომე: ასე გამოვიდა. მეოთხე შვილზე რომ ვიყავი ორსულად, ყველაფერი ნორმალურად იყო. მშობიარობის დროს კი, რაღაც მოხდა და ფეხის გამოძრავება ვეღარ შევძელი. სიტყვებით ვერ გადმოვცემ, რა ტკივილების გადატანა მომიხდა, რა გამოვიარე… ნახევარი წლის განმავლობაში, მე გამოვიარე ჯოჯოხეთი! ხანდახან ვამბობ, რომ ზუსტად ვიცი, ცოდვილებს ჯოჯოხეთში რა ტკივილი ელით.
„ჯოჯოხეთის ყველა წრე გამოვიარე… ტკივილისგან ვკიოდი და ვღრიალებდი“
– და რატომ არ მკურნალობდით?
სალომე: მითხრეს, რომ ფეხი დაზიანებული მქონდა, რომ ეს არ იკურნებოდა, რომ ნერვი იყო მოყოლილი. რაღაც საშინლად ძვირადღირებულ აბებს ვსვამდი, მაგრამ უშედეგოდ. მერე,  ყველაფერს თავი დავანებე. მაგრამ ტკივილგამაყუჩებლების გარეშე, ტკივილისგან უბრალოდ ვღრიალებდი, ბავშვებს ვაშინებდი. და აი, სულ ცოტა ხნის წინ, აღმოჩნდა, რომ ეს ფეხის ბრალი სულაც არ არის. ნერვი, ხერხემლის მალებს შორის მქონია მოყოლილი. სწორედ ამის გამო, ვერ დავდიოდი. ყველა საჭირო საბუთი შევაგროვეთ და სახელმწიფომ ოპერაცია დამიფინანსა. მითხრეს, რომ ერთი თვე უნდა ვიწვე, მერე უკეთ გავხდები. შეიძლება, რეაბილიტაციაც დამჭირდეს. ჯერ არ ვიცი. ვნახოთ, ერთ თვეში, ექიმები რას მეტყვიან.
„სულ ჩაგკოცნი დედიკო, ოღონდ არ იტირო“
– ახლა როგორ ხართ? უკეთესობა გაქვთ?
სალომე: ცა და დედამიწაა! რა თქმა უნდა! მაგრამ ჯერჯერობით, გადაადგილება არ შემიძლია. გაუნძრევლად უნდა ვიწვე. მაგრამ როგორ, როდესაც ოთხი შვილი მყავს? რომ მომაწვებიან!.. თან საწოლებიც არ გვაქვს, ბავშვებს ჩემთან და მამასთან სძინავთ.
ლუკა (7 წლის): მე არ გაწვები! გოგოები ვერ ხვდებიან, რომ დედას სტკივა! და საერთოდაც, ცელქები არიან!
– ესე იგი, ყველაზე დამჯერი შენ ხარ?
ლუკა: კი, და ყველაზე უფროსი! დედიკოს ვუვლი. წყალი მომაქვს და ვასმევ ხოლმე. ხორცი რომ მქონდეს, ჩაქაფულს მოვუმზადებდი! ან ქათამს შევუწვავდი!
– გემრიელი საჭმლის მომზადება იცი?
ლუკა: რა თქმა უნდა! ჯერ არ მიცდია, მაგრამ, მგონი, ვიცი!
„ყველაფრის გაკეთება ვიცი. ღუმელსაც ავანთებ, დედიკოს რომ არ შესცივდეს“
„წყალსაც მოვიტან და საჭმელსაც მოვამზადებ“
– კიდევ რის გაკეთება გეხერხება?
ლუკა: კარგად ვსწავლობ. ხათუნა, ჩემი მასწავლებელი, სულ მეუბნება: „რა კარგი ბიჭი ხარ, ლუკა.“ მე კი მინდა, რომ კიდევ უფრო კარგად ვისწავლო. მაგრამ საწერი მაგიდა არ მაქვს. ეს მიშლის ხელს.
– კიდევ რა არ გაქვს?
ლუკა: ბევრი რამ! მაგალითად, ახლახან, ისეთი ქარი იყო, რომ სკოლის სახურავი ჩამოაგდო! კინაღამ მე დამეცა! ახლა, სკოლაში ვეღარ დავდივარ. დღეს ვიტირე კიდეც, ისე მინდოდა წასვლა.
„ნეტა მალე შეაკეთონ ჩემი სკოლა, სახლში ისეთი მოწყენილობაა“
– სახლში არ გირჩევნია?
ლუკა: რას ამბობ! ეს გოგოები მამწარებენ! აი, თეკლამ ჩუსტები დამიმალა, ევამ ჩამარტყა. გვანცას, კიდევ შეიძლება, როგორღაც მოელაპარაკო. ის მიყვარს, ხანდახან. ეს წრიპები კი – არა! აი რა ვაკეთო სახლში? ტელევიზორიც კი არ მაქვს.
„მაკარონის“ ხე. რა კარგი იქნებოდა, ასეთი ხე ჩვენს ეზოშიც რომ იყოს!
გვანცა (5 წლის): მეც ბაღი მიყვარს. იქ კუბიკები მაქვს. ხატვაც მიყვარს. და „მაკარონის“ ხეც გავაკეთე.
„სახლში უშნო სათამაშოები გვაქვს, ბაღში კი – ლამაზი“
– შენც ეხმარები ხოლმე დედიკოს?
გვანცა: კი, იცი, რა მაგრად?! მეც ვასმევ წყალს.
„ჭიქა გასარეცხია, სახლში კი, წყალი არ მოდის“
– მოდით, დედიკოს ვკითხოთ, ვინ ეხმარება ყველაზე მეტად?
სალომე: ბავშვები მამხნევებენ, დახმარებით კი – მეუღლე მეხმარება. ჩემი ხელებიც და ფეხებიც ის გახდა. რა მეშველებოდა მის გარეშე! საჭმელსაც ამზადებს და ბავშვებსაც უვლის. უფალს მადლობას ვწირავ, ასეთი ადამიანი რომ გამომიგზავნა.
– დიდი ხანია იცნობთ? სად გაიცანით ერთმანეთი?
სალომე: მეგობრებთან, თბილისში. მაშინვე მივხვდით, რომ ერთად ვიქნებოდით. როინი ჩემზე 20 წლით უფროსია. მე 25 წლის ვიყავი, ის – 45. მაგრამ, მყარი ოჯახის შექმნაში, ამან ხელი სულაც არ შეგვიშალა. სანამ ავად გავხდებოდი, მუშაობდა, მაგრამ ლოგინად რაც ჩავვარდი, ვერ მტოვებს ვერც მე, ვერც ბავშვებს. ჩვენთან დედაც ცხოვრობს, 82 წლისაა ჩემი დედამთილი. ისიც ცდილობს, რომ მომიაროს, მაგრამ თვითონაც უკვე მოხუცია, დახმარება სჭირდება.
– სალომე, ეს სახლი თქვენია მაინც? ქირას ხომ არ იხდით?
სალომე: კი, მეუღლის სახლია, ძველია უკვე. წვიმაც ჩამოდის და ფანჯრებიდანაც უბერავს. არც წყალი გვაქვს, არც ავეჯი. სამ საწოლზე გვძინავს. თეკლას ჩემთან ერთად სძინავს, ლუკას – მამასთან, გვანცას და ევას კი – ბებოსთან.
„ყველაზე ცუდი საწოლები გვაქვს. ხანდახან ვარდება“
– ამჟამად რა გჭირდებათ?
სალომე: მკურნალობას არ ვითხოვ, სახელმწიფომ დაფარა ჩემი ოპერაციის საფასური. მოგმართეთ იმისთვის, რომ ჩემს შვილებს შეუმსუბუქოთ ცხოვრება. ძალიან გვჭირდება პროდუქტი, საწოლები, მაგიდა და სკამები. სამარცხვინოა, რაზეც ვსხედვართ. სკოლაში ძველი, რკინის სკამები ჩამოწერეს და ბევრი ხვეწნის შემდეგ, ჩვენ მოგვცა დირექტორმა. კიდევ, ტანსაცმელი და ფეხსაცმელი სჭირდებათ ბავშვებს. საერთოდ არ აქვთ!
– რაში გყოფნით სოციალური დახმარების თანხა?
სალომე: 800 ლარი გვაქვს შვიდ სულზე. თითქოს, დიდი თანხაა, მაგრამ ახლა, ისე გაძვირდა ყველაფერი! კარაქს რომ იყიდი, შაქარს ვეღარ ყიდულობ. ყველაფერზე ეკონომიას ვაკეთებთ, სახლში პური მაინც რომ გვქონდეს. მეტის საშუალება არ გვაქვს.
გვანცა: ფული რომ გვქონდეს, ათას ცალ ხინკალს ვიყიდდი. და არავის გავუყოფდი. დედიკოს გარდა.
გვანცას მოსწონს მისი „ძაღლუკა-ჩუსტები“, მაგრამ, დედა ეუბნება, რომ მხოლოდ სახლისთვის არის და ბაღში ვერ ჩაიცმევს
ევას კი, ძალიან უნდა საწოლი, სადაც არავინ შეაწუხებს და ფეხს არავინ ჰკრავს. და რომელიც არ იღრიჭინებს
პატარა თეკლას კი, თოჯინა უნდა, ლამაზი. ასეთი საშინელი კი არა, ცალ თვალს რომ აპაჭუნებს
ლუკა: მე კი ტორტს ვიყიდი, სანთლებს ავანთებ და სურვილს ჩავიფიქრებ, რომ დედიკო კარგად იყოს! რომ აღარ იტიროს!
„არ იტირო, დედიკო, ჩვენ სურვილი ჩავიფიქრეთ, კარგად იქნები! აი, დალიე!“
„აი, ხომ უკეთესად ხარ?“
გვანცა: ვაიმე, კინაღამ დამავიწყდა! ტელევიზორი მჭირდება!
ლუკა: მარტო შენ კი არა, ყველას გვჭირდება!
ევა (4 წლის): მე კაბიანი თოჯინა მინდა და კაბა ევასთვის, ბურთებით!
გვანცა: რა ბურთებით? კოპლებით?
ევა: არა, ყვავილებით! ლამაზი!
როდესაც გვერდით ამისთანა ანგელოზები და ერთგული მეუღლე  გყავს, ჯოჯოხეთსაც კი გაივლი
ღმერთო, რამდენი არაჩვეულებრივი ადამიანი ცხოვრობს საქართველოში! რამდენი ლამაზი და ჭკვიანი ბავშვი, რომლებიც ოცნებობენ მხოლოდ იმაზე, რომ უბრალოდ ბავშვობა ჰქონდეთ, ისეთივე, როგორიც სხვებს! მათ მხოლოდ სათამაშოები და ტანსაცმელი უნდათ, რომ ჰქონდეთ, მათ მშობლებს კი, იმის საშუალება, რომ უბრალოდ აჭამონ მათ! სულ ეს არის!
თუკი მოახერხებთ ამ ოჯახის მონახულებას, და ამ არაჩვეულებრივი ადამიანების პირადად გაცნობას, ნამდვილად არ ინანებთ! ცხოვრების ბოლომდე დაგამახსოვრდებათ ამ ოჯახის გაცნობის დღე! მათი მისამართია: გარდაბნის მუნიციპალიტეტი, სოფელი ახალი სამგორი, ყაზბეგის ქ. ბინა 53.

That’s all because of Tekla!!!
“Oh, how hard it is when your mom is sick! It’s all because of Tekla!” – says seven-year-old Luka and strokes his mother on the head. The mother of four children has been chained to bed for more than one year. Five-year-old Gvantsa, four-year-old Eva and one-year-old Tekla are sitting in bed with their mother.
Here is Tekla – the “cause” of her mother’s illness
– Salome, how did you find yourself in such situation? Why does Luka blame his younger sister for your illness?
Salome: It happened so. When I was pregnant with my fourth child, everything went fine. But something went wrong during the labor, and I became unable to move my leg. Words cannot express what terrible pains I endured, what I had to go through… For a year and a half, I went through hell! I sometimes say that I know exactly what kind of torment awaits sinners in hell.
“I went through all the circles of hell… I howled and sobbed in pain”
– Why didn’t you get treated?
Salome: I was told that something happened to my leg, that it was incurable – a nerve got pinched. I took some pills that costed me a lot of money, but they did not really help. Then I gave up everything. I just screamed in pain without painkillers, I scared the children. And just recently it turned out that the problem was not at all in the leg, but in the pinched nerve in the spine. I could not walk because of that. We prepared all the necessary documents, and the state financed my surgery. I was told to stay in bed for a month, and then it should become easier. Maybe I will need one more surgery and rehab. I do not know yet. Let’s see what the doctors say in a month.
“Just don’t cry, mom, I’ll kiss you all over”
– How are you now? Is there any relief?
Salome: The difference is just huge! Of course, there is a relief! But I still can’t move. I need to lie down, not move. But how can you stay without moving with four children? When they plop down on me! We also do not have beds at home, and the children sleep with me and with their father.
Luka (7-year-old): I don’t plop down on you! It’s the girls who don’t understand that they hurt mom! They are completely disobedient!
– Are you the most obedient?
Luka: Yes, and the most adult! I take care of my mother. I bring her water. If I had meat, I would cook chakapuli for her! Or fried chicken!
– Are you good at cooking?
Luka: Sure! Haven’t tried it yet, but I think I can cook!
“I can do everything. I can light the stove so that my mother is not cold.
“I’ll bring water and cook food”
– What are you good at?
Luka: I study well. My teacher Khatuna always says: “What a good boy you are, Luka.” And I want to study even better. But I don’t have a desk. It’s a problem.
– What else you don’t have?
Luka: Lots of things! For instance, there was such a heavy wind recently that the school roof got just blown off! It almost hit me! And now I can’t go to school. Today I even cried – I wanted to go to school so much.
“If only my school was repaired in time – it’s very boring staying at home”
– Isn’t it better to stay at home?”
Luka: What are you talking about! These girls drive me mad! Tekla hid my slippers, Eva hit me. You can only talk to Gvantsa somehow. I love her sometimes. And I don’t like those little ones! What should you do at home? There isn’t even a TV here.
Tree made from pasta. It would be great to have such a tree in the yard!
Gvantsa (5-year-old): I also like kindergarten. I have blocks there. And I love drawing. I made a tree out of pasta.
“We have ugly toys at home, but beautiful ones in the kindergarten”
– Do you help your mom too?
Gvantsa: I help her a lot! I also give her water to drink.
“The glass needs to be washed, but there is no water at home”
– Let’s ask your mom, who helps her the most?
Salome: Children support me, and my husband helps me. He became my arms and legs. I don’t know what would have I done without him! He cooks and looks after the children. I thank God for sending me such a person.
– Have you known each other for a long? How did you meet?
Salome: We met at our friends’ place in Tbilisi. We immediately realized that we would be together. Roin is 20 years older than me. I was 25, he was 45. But this did not prevent us from creating a strong family. He worked until I got ill, and now, when I became bedridden, he cannot leave me and the children. Our mother, my 82 years old mother-in-law, still lives with us. She also tries to look after me, but she is already old and needs help.
– Salome, is this your house? Don’t you have to pay rent?
Salome: Yes, it’s my husband’s house, but it is already quite dilapidated. The roof is leaking, and the wind is blowing through the windows. No water, no furniture. We sleep in three beds. Tekla sleeps with me, Luka sleeps with his father, and Gvantsa and Eva sleep with their grandmother.
“We have the most uncomfortable beds. Sometimes they collapse.”
– What do you need right now?
Salome: I do not ask for treatment, the state paid for my operation. I addressed you to make the life of my children better. We really need food, beds, a table, and chairs. It’s embarrassing to say what we’re sitting on. The school was going to throw away old metal chairs and we asked director to give those chairs to us. Children also need clothes and shoes. They just don’t have it!
– What your allowance is enough for?
Salome: We have 800 GEL for seven people. It sounds like a lot of money, but now everything has become so expensive! When you buy butter, you can’t afford sugar. We save on everything, if only we had bread at home. And we can’t afford anything else.
Gvantsa: If we had money, I would buy thousand khinkalis. I won’t give them to anyone. Well, only to mom.
Gvantsa likes her “doggy slippers”, but her mother says that she can’t go to kindergarten with them, because they are home slippers.
And Eva really wants a bed in which no one will push and kick her. And which will not creak
And little Tekla wants a doll, but a beautiful one, not like this one. She is scary and blinks with one eye in a terrible way.
Luka: And I will buy a cake, light candles on it and make a wish so that my mother will get well! So that she does not cry!
“Don’t cry, mom, we made a wish that you feel good! Here is water, have a drink!”
“Do you feel better?”
Gvantsa: Oh, I almost forgot! I need a TV!
Luka: Not only you need it. Everyone needs it!
Eva (4-year-old): And I need a doll with a dress and a dress for Eva with balls!
Gvantsa: What do you mean? You need dress with balloons?
Eva: No, with flowers! A beautiful one!
When there are such angels and a faithful husband by you, you can go through hell
God, how many wonderful people live in Georgia! How many beautiful and smart children dream of just being children like others! They need just toys and normal clothes, and their parents need to always be able to keep their children! That’s all!
If any of you can visit this family and get to know these charming people personally, know that you will not regret it! You will remember your acquaintance with this family for the rest of your life! Their address is: Gardabani Municipality, Akhali Samgori village, 53 Kazbegi street.