მეც სხვა გოგონებივით ლამაზად ჩაცმული ვივლი სკოლაში!
მძიმე ავადმყოფობამ გამამახინჯა! ზოგიერთი ბოროტი ბავშვი დამცინის! მაგრამ, მე ხომ გოგო ვარ… ამიტომ მინდა, ლამაზი ჩანთით და ლამაზი ტანსაცმლით შევხვდე ახალ სასწავლო წელს! ცუდია, რომ ასეთი ღარიბები ვართ, მაგრამ მე მყავს მსოფლიოში საუკეთესო დედა!
მინდა ახალ სასწავლო წელს შევხვდე ლამაზი ჩანთით და ლამაზი ტანსაცმლით!
მარიკოშა (ათი წლის): მე მარიკოშა ვარ, დედიკოს განსხვავებული გოგო. სახელიც განსხვავებული დავირქვი. მარცხენა თვალით ვერ ვხედავ და არც მარცხენა ყურით მესმის. ბავშვები სულ მეკითხებიან ასეთი თვალი რატომ გაქვსო. ასე მაქვს დაბადებიდან და რა ვქნა?!
– შენი განსხვავებულობა მათთან მეგობრობას ხელს ხომ არ უშლის?
მარიკოშა: წესით არ უნდა შეუშალოს, მაგრამ ხშირად ზურგს მაქცევენ. ალბათ, ისე კარგად ვერ ვთამაშობ, როგორც მათ უნდათ…
– სამაგიეროდ შენ ძალიან კეთილი გოგო ხარ… მე ხომ გიცნობ… მე მომწონს შენთან მეგობრობა…
მარიკოშა: ნეტა ბავშვებიც ასე ფიქრობდნენ… ყველას თქვენი საიტიდან ვეტყვი, რომ განსხვავებულად კეთილი და ერთგული მეგობარი ვიქნები მათთვის, ვინც ჩემთან მეგობრობას მოისურვებს.
– მარიკოშა, ბევრი მეგობრის შეძენის გარდა კიდევ რა სურვილები გაქვს?
მარიკოშა: ძალიან მინდა ახალ სასწავლო წელს ახლა მაინც შევხვდე მომზადებული. დედა ვერ მყიდულობს ვერც ლამაზ ტანსაცმელს, ვერც ლამაზ ჩანთას, ვერც სხვა ნივთებს… მე კი ისინი ძალიან მჭირდება… მინდა ლამაზი წავიდე სკოლაში, როგორ მინდა ისეთი ტანსაცმელი მეცვას, როგორიც ლამაზ გოგონებს აცვიათ. ჩანთაზე ვოცნებობ –  ბევრი ჯიბეებით რომ არის – იქ წყლის შესანახი, იქ კონტეინერის, იქ პენალის… უი-ი-ი, პენალიც მინდა… სახატავებიც… მე ხომ კარგად ვხატავ?!  იცი, ძალიან მინდა სკოლის დაწყებას ბედნიერი შევხვდე!
გაიღიმეთ, მეგობრებო! თქვენ ბედნიერება აჩუქეთ პატარა მარიკოშას! ის პირადად თქვენთვის იღიმის!
მარიკოშა: გახსოვს, ძალიან რომ გთხოვეთ სკოლისთვის ახალი ტანსაცმელი და წიგნები. დედამ თქვა, რომ ფული არ ჰქონდა ამ ყველაფრის საყიდლად. შენ კი მითხარი, რომ მექნება ყველაფერი! და იცი, მე კი ვიცი, რომ დედა ყოველთვის სიმართლეს ამბობს, მაგრამ ახლა, შენ გაიმარჯვე! ახლა ყველაფერი მაქვს, რაზეც ვოცნებობდი. ლამაზი კაბები, თმის სამაგრები და ნახე, როგორი წიგნები მომიტანეს! ახლა, მეც ლამაზად მაცვია და ვიპრანჭები, სხვა გოგონებივით. თან იცით, სარკეშიც ხშირად ვიყურები და ვიკეთებ სხვადასხვა ვარცხნილობას. ადრე, სარკეში ჩახედვა სულაც არ მიყვარდა. მე ხომ, განსხვავებული ვარ სხვებისგან!

I will go to school looking as beautiful as the other girls
My illness has made me ugly! Some evil children tease me, and it hurts! But I am a girl. And that is why I dream of starting the new school year with a beautiful bag dressed in beautiful clothes! It is a pity that we are so poor, but my mother is the best in the world!
Marikosha (10-year-old): My name is Marikosha, I am mommy’s special girl. And I have a special name. My left eye can’t see, and my left ear can’t hear. Children always ask me why my eye is like that. But what can I do if it is like that since my birth.
– Does it prevent you from being friends with them that you are special?
Marikosha: Generally speaking, it shouldn’t, but they often turn their backs on me. I guess it’s because I can’t play as well as they want…
– But you are a very kind girl… I know you… I like to be friends with you…
Marikosha: If only the children thought so… I will tell everyone from your site that I will be a particularly warm and loyal friend for those who want to be friends with me.
– Marikosha, what other dreams do you have besides having friends?
Marikosha: I really want, at least once in my life, to start the new school year prepared. Mom can’t buy me nice clothes, or a nice bag, or other things… But I really need them… I want to go to school beautiful. I really want to wear such clothes as beautiful girls wear. I dream of a bag, one that has a lot of pockets where you can put water, a container, a pencil case… Oh, I want a pencil case too… And “painting tools”… I’m good at drawing, right?! You know, I really want to start a new school year happy!
Let’s smile, my friends! It’s because of all of you that little Marikosha is filled with happiness! Her smile is meant just for you!
Marikosha: Do you remember how I begged for new clothes and books for school? Mom said we couldn’t afford it. But you told me that I would have everything I needed! And you know, I know that Mom is always right, but this time you won! Now I have everything I ever dreamed of. They brought me beautiful dresses, hairpins, and look at these books! Now I can show off my beautiful clothes just like the other girls.  And you know what? I often look at myself in the mirror and try different hairstyles – I never used to like looking at myself, because I’m not like everyone else!