“პირველად ცხოვრებაში ძალიან მინდა დაბადების დღის გადახდა! მე არ შემიძლია სიარული, იმიტომ რომ ინვალიდად ვითვლები… განა მე ადამიანი არ ვარ ? განა ინვალიდებს საქართველოში დაბადების დღის გადახდა არ შეუძლიათ ?! მე ისე ძალიან მინდა თავი მოვიწონო ჩემი ჯანმრთელი ჯანმრთელი ბაღელი გოგონების წინაშე ლამაზი ტორტით… იქნებ ვინმემ ხორციც მაჩუქოს… მე არასოდეს მიჭამია ხორცი… !
თქვენც ბედნიერებას გისურვებთ! ნუ დაგავიწყდებათ, რომ თქვენი შვილებიც ელოდებიან დაბადების დღეს… ! არასოდეს არ დაგავიწყდეთ! იმიტომ რომ გოგონას ეწყინება… დედა ამბობს, რომ მე ძალიან კეთილი გოგონა ვარ და როცა ფული მექნება ყველას მივულოცავ დაბადების დღეს! მეც გოგო ვარ და როცა სარკეში საკუთარ თავს ვუყურებ, მე მგონია, რომ ერთი ლამაზი ქართველი გოგონა ვარ… ნუთი ჩემთვის არასოდეს არ შეიძლება დაბადების დღის აღნიშვნა… ინვალიდებს აკრძალული აქვთ ზეიმი ?!
სამაგიეროდ, როცა ბევრი ფული მექნება… მე ყველა გოგოს მივულოცავ დაბადების დღეს… თქვენებსაც… მე კარგი გოგო ვარ! ძალიან მიყვარს გემრიელობები.”
აი, ასეთი სევდიანი თვალებით შეხვდება ბარბარე 15 მაისის დილას, რომელიც წესით, ჯადოსნური უნდა იყოს, იმიტომ, რომ ეს მისი დაბადების დღეა. მაგრამ ბარბარესთვის, არასოდეს ყოფილა დილა ჯადოსნური.
ბარბარე (5 წლის): „დაბადების დღეზე მინდა, რომ ლამაზი იასამნისფერი ტორტი მქონდეს. ჩემ ბაღელებს დავპატიჟებდი. სუფრაზე ბევრი ტკბილეული და ხორცეული იქნებოდა. მაგრამ დედიკო არასოდეს არ ამზადებს ხორციან საჭმელებს. ჩვენ მხოლოდ სუპი გვაქვს ხოლმე, რომელშიც ხან კარტოფილი, ხან მაკარონია.“
ხორციან საჭმელზე გოგონა ისე ელაპარაკებოდა ფონდის კორესპონდენტს და თვითონ კი ისე გემრიელად ჭამდა კეთილი მეზობლის მიერ მიცემულ კიტრს, თითქოს შემწვარ ბარკალს მიირთმევდა.
ბარბარე: დაბადების დღეზე ლამაზი თოჯინა და პრინცესას კაბა მინდა. მე მხოლოდ ძველი ტანსაცმელი მაქვს. სათამაშოები კი საერთოდ არ მაქვს, დეიდა (მიმართავს კორესპონდენტს).
ბარბარე ვერ დადის, მამამაც მიატოვა. კეთილო ადამიანებო, არ დაგვავიწყდეს ეს გოგონა და მოვუწყოთ ჯადოსნური 15 მაისი. დავისახოთ მიზნად, რომ ავანთოთ ნაპერწკლები მის ჩამქრალ თვალებში.

“I really, really want to celebrate my birthday for the first time in my life! I can’t walk because I’m considered disabled… But aren’t I a human being too? Are disabled children in Georgia not allowed to celebrate birthdays??! I want so badly to show off a beautiful cake to the healthy girls at kindergarten…Maybe someone will even give me some meat as a gift… I’ve never tasted it before!
And I hope all of you are happy too – don’t forget, your children are waiting for their birthdays… Never forget! Because if you do, the child will feel hurt… My mom says I’m very kind, and when I grow up and have money, I’ll congratulate everyone, on every birthday! I’m still a little girl, and when I look at myself in the mirror, I think I’m a pretty Georgian girl… So why can’t I celebrate? Is there a law that says children with disabilities aren’t allowed to have birthdays?!
But when I have lots and lots of money, I’ll celebrate all the girls’ birthdays – yours too. I’m a good girl! And I love yummies.”
That’s how little Barbare will wake up on the morning of May 15 – with those sad eyes – on what should be a magical day: her birthday. But for Barbare, no morning has ever felt magical.
Barbare (5-year-old): “I want a pretty cake for my birthday… a purple one. I’d invite all my friends from kindergarten. There’d be lots of sweets on the table… and maybe even meat dishes. But mommy never cooks meat. We only have soup—sometimes with potatoes, sometimes with pasta.”
She said this while eating a cucumber a kind neighbor had given her – with the appetite of someone biting into a crispy fried chicken drumstick.
Barbare: “For my birthday, I want a beautiful doll and a princess dress. I only have old clothes… and no toys at all, auntie,” (addressing the Fund’s reporter).
Barbare cannot walk. Her father abandoned the family too. Kind people, let’s not forget this little girl. Let’s make May 15 magical for her. Let’s bring light back into the eyes of a child who deserves to feel joy.