მხოლოდ ოცი წლის არის! ახალგაზრდაა და ვაჟკაცური! ის კვდება! საშველი კი ძალიან ახლოს არის… მისთვის ყოველი ამოსუნთქვა შეიძლება უკანასკნელი აღმოჩნდეს! ნუთუ არ დავეხმარებით, როდესაც ეს შეგვიძლია?!
calendar სექტემბერი 11, 2023
„დიდი იმედი მაქვს, რომ ერთ დღესაც გავიღვიძებ და ვერ მივხვდები, რა ხდება, ტკივილი სადღაც გაქრება, სიკვდილიც უკან დაიხევს, თითქოს, ეს კუზიც არასდროს მქონია“
ის მამაკაცია, კაცები კი, არ ტირიან. მაშინაც კი, როდესაც ტკივილისგან თვალთ უბნელდებათ, ეკეტებათ ფილტვები და ამოსუნთქვა არ შეუძლიათ. ნიკა შუბითიძე 20 წლისაა და მისი ცხოვრება, ტანჯვით აღსავსე არის.
ნიკა: პატარა ვიყავი, როდესაც მივხვდი, რომ სხვებს არ ვგავარ. სამყარო, რომელიც სხვებისთვის  უდარდელი და შესაძლებლობებით აღსავსე ჩანდა, ჩემთვის იყო ნამდვილი ბრძოლის ველი. მივხვდი, რომ სკოლაში სირბილი, სხვა ბიჭებისგან განსხვავებით, მე არ შემეძლო. მაშინ ალბათ, ბოლომდე ვერც ვაცნობიერებდი, რა მჭირდა და ტკივილიც ასე ძალიან არ მაწუხებდა. მაგრამ, მუდამ ექიმების გარემოცვაში ვიყავი, რენტგენებსა და ანალიზებს კი ბოლო არ უჩანდა… ო, როგორ მძულდა! ტკივილს მაყენებდნენ, ბრძნული მზერით შემომცქეროდნენ, მერე კი, ბებო ყოველთვის ტიროდა.
– შეგიძლიათ გაიხსენოთ, ტკივილმა როდის შეგაწუხათ?
ნიკა: რაც თავი მახსოვს, მუდამ თან მდევს ეს ტკივილი. მაგრამ, ასაკის მატებასთან ერთად, გაუსაძლისი გახდა. ვცდილობდი, ყურადღება არ მიმექცია, ვცდილობდი ისე მოვქცეულიყავი თითქოს, არაფერი მჭირდა. მაგრამ ხანდახან, ისე მტკიოდა, რომ თვალთ მიბნელდებოდა, ჯოჯოხეთში მეგონა თავი. სუნთქვაც კი შეუძლებელი იყო. ასე მეგონა, თითქოს ყოველი ამოსუნთქვა შეიძლებოდა უკანასკნელი ყოფილიყო. თითქოს, ფილტვები გასკდომას ლამობდა. უმნიშვნელო გაციებაც კი მაშინებდა, იმიტომ, რომ ჩემს შემთხვევაში, ბევრად უფრო სერიოზული იქნებოდა მდგომარეობა. ყველაზე ძნელი კი, იყო იმ აზრთან შეგუება, რომ გამოსავალი არსებობს, მაგრამ ხელი არ მიმიწვდება.
ასაკის მატებასთან ერთად ნიკას მდგომარეობა სულ უფრო მძიმდება
– უფრო დაწვრილებით მიამბე, თუ შეიძლება!
ნიკა: დღეს, საუბარია ჩემი სიცოცხლის გადარჩენაზე. ქართველი ექიმები თურქეთში მირჩევენ ოპერაციის გაკეთებას. 25 ათასი დოლარი უნდა შევაგროვო, რეალობად რომ იქცეს. და ჩემთვის, ეს უბრალოდ ოპერაცია არ არის, ნორმალური მომავლის, ტკივილისა და ტანჯვის გარეშე ცხოვრების შანსია. ჯანდაცვის სამინისტრომ 5 ათასი დოლარი გამოჰყო და ძალიან მადლობელი ვარ ასეთი დახმარებისთვის. მაგრამ, კიდევ 20 ათასი დოლარი მჭირდება. მჯერა, რომ ნამდვილად არსებობენ ისეთი ადამიანები, ვინც გამიგებს და დამეხმარება. ძალიან მჭირდება ეს ოპერაცია! განა იმიტომ, რომ მინდა ტანადი ვიყო, არამედ იმიტომ, რომ უკვე მართლა საშინლად მტკივა და ასე ცხოვრება მიჭირს.
– ოდესმე შენი გარეგნობის გამო, უხერხულად გიგრძვნია თავი?
ნიკა: ალბათ კი, მაგრამ შევეგუე საკუთარ გარეგნობას. ალბათ, დამცინოდნენ კიდეც, მაგრამ ყურადღებას არ ვაქცევდი. საკუთარ თავს ტირილი ავუკრძალე. ტირილი ტკივილს არ აყუჩებს. მაშინ, რა აზრი აქვს ცრემლების ღვრას? მუდმივად ვცდილობდი, ისე მოვქცეულიყავი, თითქოს ყველაფერი რიგზე იყო. ალბათ, არ მინდოდა, სხვებს დაენახათ ჩემი სისუსტე. მაგრამ იცით, ძალიან გამიმართლა, ცხოვრებაში შევხვდი უამრავ კარგ ადამიანს. სკოლაშიც და უნივერსიტეტშიც, ძალიან კარგი მეგობრები მყავს.
„ჩემი ხერხემალი 80 გრადუსით არის გადახრილი, რაც ძალიან მიშლის ხელს მოძრაობაში და საშინელ ტკივილს მაყენებს.“
– მოგწონდა სკოლაში სიარული? კარგად სწავლობდი?
ნიკა: სკოლა ჩემთვის გარკვეულწილად თავშესაფარი იყო. კარგად ვსწავლობდი, ყველაფერს ძალიან ადვილად ვითვისებდი. მაგრამ ხანდახან, იძულებული ვიყავი, წამოწოლილს მემეცადინა. ხანაც ვაცდენდი გაკვეთილებს იმიტომ, რომ ჯდომაც კი არ შემეძლო. ექიმებთან დავყავდი მაგრამ, აზრი?! სკოლას რომ ვამთავრებდი და პროფესიას ვირჩევდი, ზუსტად ვიცოდი, რომ არ მინდოდა გამოვსულიყავი ექიმი.
– ისტორიული ფაკულტეტი რატომ ირჩიე?
ნიკა: ისტორია არის უბრალოდ გატაცება, ჩემს ტკივილთან არანაირი კავშირი არ აქვს. მისი დახმარებით, რეალობას გავურბივარ, ვიძირები წარსულის ამბებში. უბრალოდ ვცდილობ, ჩემი ადგილი ვნახო, სადაც საკუთარი შესაძლებლობების რეალიზებას შევძლებ. მართალი გითხრათ, მასწავლებლობა მინდა, მაგრამ ვნახოთ, რა გამოვა. დიდი გეგმები მაქვს, მაგრამ ჩემი სხეული ხელს მიშლის. თუ დაკვირვებას დავიწყებ, შეიძლება ჭკუიდან შევიშალო. მიჭირს ჯდომაც, დგომაც და წოლაც კი. მალე ვიღლები ხოლმე და ხანდახან, საერთოდ ვერ ვსუნთქავ. ახლავე თუ არ გავიკეთებ ოპერაციას, უნივერსიტეტის დამთავრებამდეც კი ვერ მივატან ცოცხალი. მე კი, სიცოცხლე ძალიან მიყვარს!
– როგორ ფიქრობ, რომ არა ხერხემლის გამრუდება, როგორი იქნებოდა შენი ცხოვრება?
ნიკა: ვერ გეტყვით. ტკივილი ჩემი ცხოვრების ნაწილი გახდა, მან ჩამომაყალიბა ისეთად, როგორიც ვარ. ამაზე არ მიფიქრია… ან, შეიძლება მიფიქრია კიდეც, მაგრამ ვერ მოგიყვებით. ვფიქრობ, ოპერაციის შემდეგ გამოსწორდება ყველაფერი და ჩემი ცხოვრებაც შეიცვლება.
– არ მინდა, შევეხო ისეთ საკითხებს, რომელიც ტკივილს გაყენებს. ნიკა, ბებოსთან ერთად ცხოვრობ. შენი მშობლები სად არიან?
ნიკა: დედა წავიდა, არ ვიცი რატომ. მამა შშმ პირია, ცალი თვალით ვერ ხედავს და ვერ მუშაობს. 17 წლის იყო, როდესაც თვალში ეკლიანი ტოტი მოხვდა და დაკარგა მხედველობა.
„დედა წავიდა და ახლა, ბებო ჩემთვის ყველაფერს ნიშნავს!“
– შენ თქვი, რომ დედა ყოველგვარი ახსნა-განმარტებების გარეშე წავიდა. ალბათ, ეს ძალიან მტკივნეული თემაა შენთვის?
ნიკა: კი, ნამდვილად და მირჩევნია, არ განვიხილოთ. ფიზიკური ტკივილის მოთმენა კიდევ როგორღაც შეიძლება. მაგრამ, არსებობს ისეთი ტკივილი, რომელსაც ოპერაციაც კი ვერ გააყუჩებს. არ გვინდა ამაზე საუბარი.
– კიდევ ერთი კითხვა მაქვს, ნიკა და აღარ გაწვალებ. ვხედავ, რომ უკვე გიჭირს ლაპარაკი. ახლა, ძალიან გჭირდება ოპერაცია. მაგრამ ნუთუ, მისი გაკეთება უფრო ადრე არ შეიძლებოდა?
ნიკა: უამრავი ექიმი შემოვიარეთ. შემიძლია, გვარებიც ჩამოგითვალოთ. რომ დამინახავდნენ ხოლმე, ამბობდნენ: „სასწრაფოდ სჭირდება ოპერაცია, მაგრამ აქ ვერ გავუკეთებთ. სადმე უნდა წაიყვანოთ.“ არ მგონია, ვინმეს, ვინც საქართველოში ცხოვრობს, ჰქონდეს ამხელა თანხა გადადებული. ჩემს ოჯახს კი, გასაყიდიც არაფერი აქვს. ყოველთვის ხელმოკლედ ვცხოვრობდით. ადრე, ამხელა თანხის შეგროვებაც წარმოუდგენელი იყო. მაგრამ ახლა, როდესაც ჯანდაცვის სამინისტროსგან ნაწილობრივი დაფინანსება მივიღეთ, იმედი მოგვეცა, თქვენც აღმოგაჩინეთ. ვირწმუნე, რომ არსებობენ ადამიანები, ვინც გულთან ახლოს მიიტანს ჩემს მდგომარეობას. მოგმართეთ და უკვე მოხვედით კიდეც! ჩავთვლი, რომ ეს პირველი ნაბიჯია ჯანმრთელი ცხოვრებისკენ.
„ვირწმუნე, რომ არსებობენ ადამიანები, ვინც გულთან ახლოს მიიტანს ჩემს მდგომარეობას“
ნიკას გასავლელი აქვს ურთულესი გზა – გზა განკურნებისკენ. ის გვთხოვს თანადგომას და დახმარებას, რათა გაუმკლავდეს ტკივილს და ტანჯვას. შესაძლოა, უკან დაიხიოს და ჩაიაროს ბნელმა დღეებმა, ტანჯვამ და ჯოჯოხეთურმა ტკივილმა, რომელიც ნიკას დაბადებიდან თან სდევს. მომავალი ჩვენს ხელთაა! თითოეული ჩვენგანის ხელთ არის! ამჟამად, ნიკას ყოველი ნაბიჯი, ყოველი მოძრაობა, ნიშნავს ტკივილთან ბრძოლას. ჩვენ კი, შეგვიძლია ამას ბოლო რომ მოვუღოთ, მეგობრებო!
ნიკას ისტორია, არის ბრძოლის, სულიერი სიმტკიცისა და რწმენის ისტორია. შესაძლოა, ასეთმა მრუდე ცხოვრებამ ბევრად მეტი სიმტკიცე შეჰმატა, ვიდრე რიგითი სირთულეები მოუტანდა. ის არ ტირის, მაგრამ დახმარებას გვთხოვს, რათა ნაბიჯი გადადგას თავისუფალი ცხოვრებისკენ, ტკივილის გარეშე. შესაძლოა, სწორედ თქვენი გვერდში დგომა დაეხმაროს, რომ გადაფურცლოს მისი ცხოვრების ახალი თავი, თავისუფლად ამოისუნთქოს და ამაყად აწეული თავით განაგრძოს თავისი ცხოვრების გზა.
თუ გსურთ, მოინახულოთ და დახმარება პირადად გაუწიოთ ამ ოჯახს, მათი მისამართია: გორი, აბრამიშვილის ქ. 10ა.
(დანიშნულება: ნიკა შუბითიძე)
“ძალიან ბედნიერი ვარ, რადგან ჩემი ავადმყოფობა დავამარცხე. მთელი საქართველო დამიდგა გვერდში”
ნიკამ ისწავლა ახალი ცხოვრება – ის ახლა ჯანმრთელი და ბედნიერია!
ნიკას სქოლიოზის და კიფოზის მძიმე დიაგნოზი რომ დაემარცხებინა, ჩვენ, მთელი საქართველოს მოსახლეობამ მისთვის 25000 დოლარი შევაგროვეთ! ნუთუ ეს უფლის სასწაული არაა?
უშველებელი საშინელი კუზი, რომელიც ნიკას ცხოვრებას უმწარებდა, ხელს უშლიდა სუნთქვასა და სიარულში, აღარ არსებობს! ნიკამ ის თურქულ კლინიკაში დატოვა, და იქიდან გამარჯვებული დაბრუნდა სამშობლოში ახალი ცხოვრების შესახვედრად. ასეთი სასწაულები მხოლოდ ზღაპარში ხდება, ან ჩვენთან, საქართველოში, თუ ფონდის ათასი მეგობარი ერთიანდება!
იმისათვის, რომ ნიკა სქოლიოზისა და კიფოზის მძიმე ფორმებისგან განკურნებულიყო, საჭირო იყოთითქმის ზრაპრული „გამოსასყიდი“ – 25 000 დოლარი!
მადლობა, რომ ამ თანხამ არ შეგაშინათ და შევძელით ამ სიმპატიურ და არაჩვეულებრივ გორელ ბიჭს დავხმარებოდით.
„დიდი კუზი ჯანმრთელობას ურყევდა და მის სიცოცხლეს ემუქრებოდა“
ამ კუზით ნიკა ნორმალურად ვერც დადიოდა, ვერც ეძინა, ვერც სუნთქავდა…
ახლა ნიკას სწორი ზურგი აქვს და მისი ცხოვრებაც გამართულად წარიმართება.
– როგორ გრძნობ თავს ოპერაციის შემდეგ, ნიკა? რა ცვლილებებს ამჩნევ?
ნიკა: არაჩვეულებრივ თავისუფლებას ვგრძნობ, სიარული და სუნთქვა აღარ მიჭირს. ბებია მეუბნება, ახლა უფრო სწრაფად დადიხარო, ამას თავადაც ვამჩნევ. ის მეუბნება: “გაიმართე!” ყოველდღე თანდათან ვეჩვევი იმას, რომ ახლა სწორი ზურგი მაქვს. ჯერჯერობით ჩემს ეზოში ვსეირნობ. ერთი საათი ვივლი ხოლმე, მერე ცოტა ხანი დაწოლა მომიწევს. რომ ვზივარ ტკივილი მაწუხებს
– Რა თქმა უნდა! ასეთი რთული ოპერაცია გაიკეთე. გამოჯანმრთელებას დრო დასჭირდება.
ნიკა: ექვსი თვე უნდა ვატარო კორსეტი. მისი გახდა შემიძლია მხოლოდ დაბანისას და ძილისას. საკმაოდ მძიმეა როგორც ბაქანი. ჩაცმაში და გახდაში ბებია მეხმარება. კლინიკამ დამიდო ოპერაციიდან მეოთხე დღეს.
– ჩვენს მკითხველებს ყველაფერი მოუყევი, ნიკა: რა გაგიკეთეს ოპერაციის დროს და შენი ექიმის შესახებ.
ნიკა: ვიცოდი, რომ სამსუნში მივდიოდი სანდო ადამიანისა და პროფესიონალის სანახავად და თითქმის არ ვღელავდი. და საერთოდ, იმდენად დავიღალე ჯანმრთელობის პრობლემებით, რომ მათგან თავის დაღწევის ძლიერი შინაგანი სურვილი მქონდა.
ექიმი ენის კურუოღლუ სპეციალიზირებულია ხერხემლის, ზურგის ტვინის და ნერვების ქირურგიაში. ის ძალიან პოზიტიურია, იღიმის და მაშინვე დამარწმუნა, რომ ყველაფერი კარგად იქნება. ჩვენ მას თარჯიმნის მეშვეობით დავუკავშირდით. იმის გამო რომ ექიმი მშვიდი და თავდაჯერებული იყო, ეს მეც გადმომედო და მამიდასაც, რომელიც თურქეთში გამომყვა
ექიმი ენის კურუოღლუ თავის სფეროში დიდი პროფესიონალია, ძალიან პოზიტიური და მომღიმარი. ნიკამ მაშინვე გახდა დარწმუნებული , რომ ყველაფერი კარგად იქნებოდა
ოპერაცია რვა საათი გაგრძელდა. მათ გაათავისუფლეს გაჭედილი ნერვი, რომელიც აუტანელ ტკივილს მაყენებდა. ხერხემალი გამისწორეს და პლატინის ნაწილები დაამონტაჟეს. ნეკნები და ფილტვებიც გამისწორეს.
ოპერაციის შემდეგ მაშინვე ვგრძნობდი ძლიერ ტკივილებს და გადასხმა გამიკეთეს. მაგრამ ძალიან დამეხმარა ის ფაქტი, რომ ბევრი ადამიანი გვერდში მედგა და ფიქრობდა ჩემზე. ეს სჯობს ნებისმიერ ტკივილგამაყუჩებელს (იღიმის).
ოპერაციიდან მეოთხე დღეს პირველი ნაბიჯების გადადგმის დროც მოვიდა…
– გორის საფეხბურთო კლუბმა „დილამ“ სპეციალური ვიდეო მესიჯიც კი ჩაგიწერა! რა კარგად მოიფიქრეს!
ნიკა: ოპერაციიდან მესამე დღეს მივიღე ეს მილოცვა: (https://fb.watch/nU2t9AtVTZ/?mibextid=RUbZ1f) ძალიან სასიამოვნო და თბილი გრძნობა იყო. ბიჭები ჩემი მშობლიური ქალაქიდან არიან, ყველას სახელითა და გვარით ვიცნობ: მეკარეებს, მცველებს, ნახევარმცველებს და თავდამსხმელებს. მე ვუყურებ მათ ყველა თამაშს. მადლობა მათ ჩემი მეგობრის მეშვეობით გადავეცი .
საავადმყოფოში გამგზავრებამდეც ჩემთვის გორში საქველმოქმედო საღამო მოეწყო. ვაუ! ვერასოდეს ვიფიქრებდი, რომ შემეძლო ამდენი ყურადღების მიქცევა. თამარ ნონიკაშვილმა და დავით დვალიშვილმა ეს ყველაფერი გორის კულტურის ცენტრში მოაწყვეს. მათ მოიწვიეს ჯგუფი  SOFT WAVE, საცეკვაო ანსამბლები და მომღერლები. მეც დამპატიჟეს. მითხრეს კიდეც, სცენაზეც გამოდიო. ჩემს გამო ამხელა აურზაურია (იღიმის). ეს ყველაფერი დაიწყო იმ დღიდან, როდესაც თქვენ გამოაქვეყნეთ ჩემი ამბავი.
– ახლა თქვენ შეგიძლიათ მადლობა გადაუხადოთ მკითხველს, ექიმს და ყველას, არა თქვენი, არამედ ჩვენი არხებით. ხომ იცი რამდენი ადამიანი წაიკითხავს ამას
ნიკა: უდიდესი შთაბეჭდილების ქვეშ ვარ! თქვენ გაქვთ წვდომა საქართველოსა და მის ფარგლებს გარეთ. დიდ საქმეებს აკეთებთ. მიხარია და ბედნიერი ვარ, რომ ყველაფერმა ასე კარგად ჩაიარა. ყველაფერი კარგია რაც კარგად მთავრდება. ვიცი, რომ გამართული ზურგისთვის უნდა გავუძლო კორსეტსაც და წამლებსაც. ეს არის დროებითი დისკომფორტი. გმადლობთ, რომ ასე იბრძვით ჩემი ჯანმრთელობისა და ჩემი სიცოცხლისთვის! თქვენი წყალობით მოხდა ის, რაც შეუძლებელი და განუხორციელებელი მეჩვენებოდა! ჩემი ოპერაციისთვის სახელმწიფომ 5 ათასი დოლარი მომცა (ჯანმრთელობის სამინისტრო), მაგრამ ჩემს ოჯახს კიდევ 20 ათასი დოლარი აკლდებოდა. არც კი მეგონა, რომ წარმატებას მივაღწევდით მე, ბებიაჩემი და ავადმყოფი მამა. ხოლო პროექტის გამოქვეყნების შემდეგ გამიჩნდა რწმენა. ხალხმა გამიჩინა რწმენა. როცა ასე ძალიან უყვარხარ ხალხს, შენი ცხოვრება იმდენად მნიშვნელოვანი ხდება, რომ ყველაფერი შესაძლებელია. ამ პერიოდში როგორც გორის მერიაში, ასევე რაიონის გამგეობაში გადარიცხვები განხორციელდა. აბსოლუტურად ყველას სურდა ჩემი დახმარება. წარმომიდგენია, რამხელა შრომა გასწია ფონდმა ჩემი ოცნების ასასრულებლად და შესანიშნავ ექიმთან მისაყვანად.
ნიკა: „ოპერაციაზე ოცნება არარეალური მეგონა. მაგრამ ახლა საბოლოოდ დავიჯერე რაც ჩემს თავს მოხდა. მშვენიერი ექიმი ვნახე და კუზი აღარ მაქვს
– უკვე წახვედი უნივერსიტეტში, გაიცანით თანაკლასელები?
ნიკა: ჯერ არა, ძალებს ვიკრებ. ცოტას შევისვენებ. ოღონდ ყველა გამოცდას აუცილებლად ჩავაბარებ და არაფერში ჩავიჭრები. შემდეგ კი ყველა მეგობარს ვნახავ. იანვარში ისევ უნდა მივმართო ჩემს ექიმს, ენის კურუოღლუს, რათა შეხედოს, როგორ მიდის ყველაფერი. იანვრამდე წამლები მაქვს. და მერე ვნახოთ… ღმერთმა ქნას, რომ არ დაგვჭირდეს ბევრი წამალები. ახლა ისეთი ბედნიერი ვარ, რომ წინასწარ არაფერზე ფიქრი და ნერვიულობა არ მინდა…
ყველას წყალობით, ჩემი ცხოვრებისეული ოცნება ასრულდა! ჩვენი ნიკა ეჩვევა ახალ რეალობას – ჯანმრთელობას და ბედნიერებას! სრულ გამოჯანმრთელებამდე სულ ცოტა დარჩა. ნიკას შესაძლოა წამალები და საკვები მაინც დასჭირდეს. კარგია, თუ ამ პერიოდში ოჯახს მხარს დაუჭერთ! შეგახსენებთ, რომ ნიკა მესამე კურსის სტუდენტია, ბებიასთან და ინვალიდ მამასთან ერთად ცხოვრობს.
მცირე ზრუნვასაც კი უდიდესი მნიშვნელობა აქვს. დაიმახსოვრეთ ეს, მეგობრებო!
მადლობას გიხდით, შეჭირვებულ ქართულ ოჯახებზე ასე რომ ზრუნავთ. ჩვენი შვილები მხოლოდ ბედნიერ ცხოვრებას იმსახურებენ.
ვაშა! ჩერნოვეცკის ფონდმა მთელ ამიერკავკასიაში ყველაზე მშვენიერი ვაჟკაცი აჩუქა საქართველოს!  მეგობრებო, ახლა, თითოეულ ჩვენგანს შეუძლია თავი მის მშობლად მიიჩნიოს! ნახეთ ეს ვიდეო და ფოტო! რა სასწაულებს ახდენს ღმერთი ჩვენი მეშვეობით?! იმედია, ნიკა დაგვპატიჟებს თავის ქორწილში!

He’s only 20 years old – young and handsome! But he stands on the brink of death, despite salvation being nearby. Every breath he takes could be his last! Will we really not save him, when it’s possible to do so?!
calendar September 11, 2023
He’s only 20 years old – young and handsome! But he stands on the brink of death, despite salvation being nearby. Every breath he takes could be his last! Will we really not save him, when it’s possible to do so?!
“I hope that one fine day I will wake up and won’t understand what’s happening to me: no pain, death has retreated, and I’ve never been a hunchbacked cripple”
He’s a man, and men don’t cry – even when the pain darkens their vision, their lungs seize up, and taking a breath becomes impossible.  Any cold, even the slightest one, could cost Nika his life.  The life of 20-year-old Nika Shubitidze is nothing but constant suffering.
Nika: Since childhood, I’ve always felt different. The world that seemed carefree and endless for others became a battleground for me. I realized I wasn’t like the other boys at school – I couldn’t run. Maybe back then, I didn’t fully understand what was happening to me, and it didn’t hurt as much. But I remember there were doctors, X-rays, tests… How I hated them!  They hurt me, looked at me with serious faces, and afterwards, my grandmother would always cry.
– Can you remember when you started having pain?
Nika: The pain has been with me for as long as I can remember. But over time, it became unbearable. I tried to ignore it, tried to act like everything was okay, but sometimes the pain would make everything go dark, as if I were sinking into some kind of hell.  Even breathing became unbearable. It felt like every breath could be my last, as if my lungs were going to explode. I was afraid of even the slightest cold because it could turn into something much more serious for me.  But the hardest part was coming to terms with the fact that there was salvation, but I couldn’t attain it.
With each passing year, Nika’s condition becomes increasingly challenging
– Can you please tell us more about it?
Nika: Today, the question is about saving my life. Georgian doctors recommend me to have a surgery in Turkey, and I need to gather $25,000 to make it a reality. For me, this isn’t just an operation – it’s a chance to have a normal future, an opportunity to explore the world without pain and suffering.  The Ministry of Health has helped by providing $5,000, and I’m grateful for that support. But I still need another $20,000. I believe there are people who can understand me and offer their support. I need this surgery, not because I simply want to improve my appearance, but because I’m genuinely in a lot of pain, and life has become incredibly difficult.
– Have you ever felt ashamed of your appearance?
Nika: Perhaps there were moments, but I’ve learned to live with it. There might have been taunts, but I didn’t pay attention. I forbid myself from crying. Tears don’t make the pain go away, so what’s the point in shedding them? I constantly tried to act like everything was fine.  I guess I didn’t want others to see my weaknesses. But you know, I’ve been lucky – I’ve met good people along the way. I’ve been lucky with friends both in school and at university.
“My spine has curved by 80 degrees. It hinders my movement and causes unbearable pain”
– Did you enjoy going to school? Did you study well?
Nika: School was a kind of sanctuary for me. I studied well, everything was easy for me. However, at times, I had to study lying down.  I sometimes had to miss school because I couldn’t even sit. They kept taking me to doctors, but it didn’t help at all.  When I graduated from school and had to choose a profession, I knew for sure that I didn’t want to become a doctor. I entered the history department.
– Why did you choose the history department?
Nika: History is a passion that has nothing to do with my pain.  It lets me escape from reality and immerse myself in the past.  It’s my attempt to find a place where I can be fulfilled. Honestly, I want to teach, but we’ll see how it goes. I have big plans, but my body holds me back. If I listen to it, I might go crazy.  Sitting is difficult, standing is a challenge, and even lying down can be tough. I get tired quickly, and sometimes I can’t even breathe. If I don’t have the surgery now, I may not live to see graduation.  And I love living so much!
– How do you think your life would have turned out if it weren’t for your curved spine?
Nika: It’s hard to say. My pain has become a part of me, and perhaps it has shaped me into who I am. I didn’t think about it… maybe I did, but I won’t talk about it. It’s very personal. I believe that after the surgery, everything will improve, and life will become different.
– I won’t touch on topics that hurt you, Nika. You live with your grandmother.  Where are your parents?
Nika: My mother left us, and I don’t know why. My father is disabled; he’s blind in one eye and can’t work. In his youth, a thorn hit his eye, and he lost his sight when he was 17.
“Mama left us, and now Grandma is everything to me”
– You mentioned that your mother left without explaining anything. Perhaps this is a very sore subject for you?
Nika: Yes, it hurts, and I would prefer not to discuss it. There’s physical pain and you can endure it. But there’s another kind of pain and nothing can soothe it, not even surgery. Let’s not talk about that.
– Nika, one more question, and I won’t bother you anymore.  I can see you’re already having a hard time. You need surgery now.  But couldn’t it have been done earlier?
Nika: We went to all the doctors – I could list all the names. When they saw me, they said:  “He needs to have surgery urgently, but we can’t do it.  Take him somewhere else.”  I don’t know anyone in Georgia who had that kind of money saved up. And my family couldn’t sell anything. We always lived modestly. It was impossible to gather such an amount before. But now, with the Ministry of Health covering a part of it, we have hope. We found you. I believed that someone could step into my situation, that someone would not remain indifferent. So, I reached out to you, and here you are! I’ll think of it as the first step towards recovery.
“I believed that someone could step into my situation, that someone would not remain indifferent”
Nika is now facing the most challenging path – the path to healing. He is asking for help, for support, to conquer his pain and suffering. The dark days, the suffering, and the excruciating pain that have accompanied Nika since birth can recede. And we can be the ones responsible for making it happen!  Each and every one of us! Right now, every step for Nika is a trial, and every movement is torture. But we can put an end to this, my friends!
Nika’s story is one of resilience, inner strength, and hope. Perhaps his distorted life has given him something greater than ordinary trials. He doesn’t cry, but he is asking for help to step into a future without pain and limitations. Perhaps your involvement can indeed be the key to a new chapter in his life – a chapter where he can breathe freely and move forward with his head held high.
If you are willing to visit this family and help them in person, here is their address: Gori, 10a Abramishvili Str.
We are sure that all together we will manage to save Nika from imminent death.
(Purpose: Nika Shubitidze)
“I’m a fortunate conqueror of my illness, and I’ve received support from all of Georgia”
Nika is adjusting to a whole new life – one that’s healthy and happy!
To help Nika receive treatment for severe scoliosis and kyphosis, we, as a nation, raised $25,000! Isn’t it a true miracle from God?!
That big, awful hump that made Nika’s life difficult, affecting his ability to walk, sleep, and breathe, is now gone! Nika left it behind at a Turkish clinic, and he walked out of there as a happy winner, ready for a fresh start.  Miracles like these usually happen in fairy tales, or when thousands of readers from our Fund come together to offer their support.
To help Nika overcome his severe scoliosis and kyphosis, we needed almost a fairy-tale ‘rescue’ fund of $25,000!
Thank you for not being intimidated by that impressive figure and for helping out the charming and wonderful guy from Gori!
The massive hump on his back was ruining his health and threatening his life.
With that hump, Nika couldn’t walk properly, sleep, or even breathe.
Now, Nika has a straight back, and his life is on a straight path
– How do you feel after the surgery, Nika? Do you notice any changes?
Nika: I feel an incredible sense of freedom, walking and breathing easily. Grandma says I walk faster now, and I notice it myself. She tells me, ‘stand tall!’ and every day I’m gradually getting used to having a straight back now. For now, I stroll around in my yard. I walk for about one hour, then I need to lie down for a short while. Sitting is still a bit painful.
– Sure! You underwent such a complex surgery. Recovery will take time.
Nika: After such a complex surgery, wearing a brace is mandatory. I have to keep it on for six months, only taking it off during bathing and sleeping.  It’s quite heavy, like a shell, and my grandma assists me in putting it on and taking it off.  The clinic placed it on me on the fourth day after the surgery.
– Tell our readers all about it, Nika – both about what was done during the surgery and about your doctor.
Nika: I knew I was heading to Samsun to a trustworthy and skilled professional, and I was hardly nervous. I was just so tired of health problems that I had a strong internal determination to get rid of them.
Dr. Enis Kuruoglufocuses on spine, spinal cord and nerve surgery.  He’s very positive and smiling; he assured me right away that everything would be fine. We communicated with him through an interpreter. Since the doctor was calm and confident, it reassured me, as well as my aunt who accompanied me to Turkey.
Dr. Enis Kuruoglu is a highly skilled professional in his field, very positive and smiling.  Nika immediately felt confident that everything would go well.
The operation lasted for 8 hours. They released the pinched nerve that caused unbearable pain for me. They straightened my spine and inserted platinum pieces. They positioned the ribs and lungs correctly.
Immediately after the surgery, I experienced intense pain, and they had to administer transfusions.  But the fact that many people cared about me was a tremendous source of support. It’s better than any painkiller (smiles).
On the fourth day after the operation, it was time to get up and take the first steps.
-The football club ‘Dila’ from Gori even recorded a special video message for you! What a fantastic idea!
Nika: I received it on the third day after the operation: https://fb.watch/nU2t9AtVTZ/?mibextid=RUbZ1f  It made me feel very pleased and warm. The guys are from my hometown; I know all of them by their names and surnames, including goalkeepers, defenders, midfielders, and forwards. I watch all their games. I expressed my thanks using my own means of communication, with the assistance of my acquaintance.
Before my hospital trip, they organized a charity evening in Gori because of me; it’s unbelievable. I would have never thought I could attract so much attention. Tamara Nonikashvili and David Dvalishvili organized it at the Cultural Center in Gori. They invited the band ‘SOFT WAVE,’ dance ensembles, singers, and invited me too. They even asked me to come up on stage later. So much commotion because of me (smiles). And it all started from the day you published my story.
– Right now, you can thank the readers, the doctor, and everyone not through your own means, but through ours. You already know the extent of our reach.
Nika: I’m genuinely impressed; you have connections not only throughout Georgia but also abroad. You’re doing significant work. I am grateful and happy that everything went well. All’s well that ends well. I know I have to put up with both the corset and the medication for the sake of good posture. These are temporary inconveniences.  Thank you for fighting so hard for my health and my life! What seemed impossible and unattainable happened thanks to all of you!  The state provided $5,000 for my surgery (Ministry of Health), but my family had to come up with another $20,000. I never even dreamed that something would work out for me, my grandmother, and my sick father.
During the project, I began to believe. People made me believe. When you are loved so much and your life is so important, everything is possible. During this period, both the Gori municipality and the district administration made contributions. Absolutely everyone wanted to help me. I can imagine how much effort the Fund put in to make my dream come true and to connect me with this fantastic doctor.
Nika: The dream of surgery seemed unreal to me. But now, I finally believe that it happened. I was with an amazing doctor, and I no longer have the hump!
– Have you already been to the university, met with classmates?
Nika: Not yet, I’m gathering strength. I took a short break.  But I will definitely pass all my exams and won’t fail anything. I’ll see all my classmates later. In January, I need to see my doctor – Enis Kuruoglua – again, for him to assess how everything is going. I have medications until January.   Then we’ll see… God willing, I won’t need many medications or incur additional expenses. I’m so happy right now that I don’t want to worry about anything in advance…
The dream of his entire life has come true, thanks to all of you!  Nika is adapting to a new reality – being healthy and happy!  There’s just a little bit left until full recovery: Nika may need medications and groceries.  It would be wonderful if you could support the family during this period. Remember that Nika is a third-year university student, living with his grandmother and a disabled father.
A small act of kindness can have a significant impact, so please keep that in mind, friends.
Hooray! The Chernovetskyi Fund has given Georgia the most handsome guy in the entire South Caucasus! Now, all of us, friends, can consider ourselves his parents! Watch this video and photos! Look what miracles the Lord works through us!   We hope that Nika will invite us to his wedding!