გულსაკლავია, მეგობრებო!.. ცოტა ხნის წინ, საშინელმა ხანძარმა რამდენიმე წუთში ჭერის გარეშე დატოვა ოჯახი მცირეწლოვანი ბავშვებით! თავად მშივრები, მშობლები ნებისმიერ სამსახურს ეჭიდებიან, ოღონდ შვილებს საჭმელი მიუტანონ!
calendar მაისი 26, 2026
„მამა! მამა! მამიკო“ – აცრემლებული ყვიროდა 11 წლის მარიამი ალმოდებული სახლის წინ. გოგონას მამის დაკარგვის ეშინოდა ამქვეყნად ყველაზე მეტად!
მარიამი, 11 წლის: „მე და დედა სტუმრად ვიყავით. როდესაც მოვედით, სახლთან სახანძრო მანქანები იდგა. ყველაფერი კვამლსა და ცეცხლში იყო გახვეული. მაგრამ რაც მთავარია, მამა გადარჩა“.
აი, ასე გამოიყურებოდა სახლი ხანძრის შემდეგ.
11 წლის მარიამი ამბობს, რომ ერთი თვალით ვერაფერს ხედავს. მეორე თვალშიც მხედველობას კარგავს თანდათან.
მარიამი, 11 წლის: „თვალი ძალიან მტკივა და მეწვის… მაგრამ დედას ექიმთან ვერ მივყავარ, ფული არ აქვს…“
ახლა, მარიამი ერთი და იმავე ტანსაცმლით დადის და უბრალო ნივთებზე ოცნებობს: ახალ ფეხსაცმელზე, სასკოლო ნივთებზე, სათამაშოებზე. გოგონა ამბობს, რომ ბავშვები მხედველობისა და ჩაცმულობის გამო დასცინიან!
გოჰარს სამი შვილი და ორი შვილიშვილი ჰყავს. სანამ ხანძარი მოხდებოდა მანამდეც, პენსიითა და სოციალური შემწეობით არსებობდნენ. მეუღლესთან ერთად კარტოფილის კრეფაზე მუშაობდა, ყველაფერს იკლებდნენ, თითოეულ თეთრს ზოგავდნენ, პატარები რომ გამოეკვებათ.
დედის თქმით, ხანძარი მოკლე ჩართვის გამო გაჩნდა. რამდენიმე წუთში ოჯახმა დაკარგა ყველაფერი, რასაც წლების განმავლობაში მძიმე შრომის ფასად შეაგროვეს.
დაიწვა ტექნიკა, რომელიც განვადებით ჰქონდათ შეძენილი. დაიწვა ტანსაცმელი. ავეჯი, ჭურჭელი, ტელევიზორი, წყლის გამაცხელებელი დაიწვა.
გოჰარი, 37 წლის: „ბავშვებს სკოლაში წასვლის წინ ვერ ვაბანავებ… არ მინდა, დასცინონ და უთხრან, რომ ცუდი სუნი აქვთ…“
მეგობრებო, ამ ოჯახს უნდა დავუბრუნოთ შესაძლებლობა იმისა, რომ საკუთარი სამშობლოთი იამაყონ და დიადი საქართველოს შვილებად იგრძნონ თავი! ბავშვებს სიამაყე უნდა დავუბრუნოთ, მათ მშობლებს კი – უბრალო ადამიანური ბედნიერება და სამართლიანობის რწმენა! ახლა, მათი სახლი სიხარულით უნდა ავავსოთ! ვიყიდოთ წყლის გამაცხელებელი, სარეცხი მანქანა, მაცივარი, ტელევიზორი, ტანსაცმელი, პროდუქტები, თუნდაც ერთი ტელეფონი ოჯახში… ბავშვი ექიმთან წავიყვანოთ.
დიდება ყოვლისშემძლე ღმერთს, კარგი მეზობლები ჰყავს ამ ოჯახს: სახლის აღდგენაში ეხმარებიან. გარდა ამისა, ოჯახი მადლიერია ქალაქის მერის! წარმოგიდგენიათ, სახლის სახურავი აღადგინა!
ჩვენ არ ვსაუბრობთ კომფორტზე, მეგობრებო. ვსაუბრობთ იმაზე, რომ ბავშვებს არ დასცინონ, დაჩაგრულად რომ არ იგრძნონ თავი.
განურისხდი გულგრილებს, უფალო!
არ დაუშვა, რომ შენმა შვილებმა, გვერდი აუარონ სხვის ტკივილს!
თუ გსურთ, მოინახულოთ ოჯახი და დახმარება პირადად გაუწიოთ, მათი მისამართია: ბოლნისი, სულხან-საბას ორბელიანის ქ. 50.

Our hearts are breaking, friends… A devastating fire recently destroyed a family’s home within minutes, leaving parents and their young children with nowhere to live. The parents themselves often go hungry taking any temporary job they can find just to bring food home for their children
calendar May 26, 2026
Our hearts are breaking, friends… A devastating fire recently destroyed a family’s home within minutes, leaving parents and their young children with nowhere to live. The parents themselves often go hungry taking any temporary job they can find just to bring food home for their children.
“Daddy! Daddy! Daddy!” – 11-year-old Mariam cried through tears as she stood beside the burning house. More than anything in the world, the little girl was terrified of losing her father.
Mariam, 11 years old: “My mom and I were visiting someone. When we came back, there were fire trucks outside the house. Everything was covered in smoke and flames. But the most important thing is that my dad survived.”
This is what the family’s home looked like after the fire.
11-year-old Mariam says she can no longer see with one eye. And the vision in her second eye is slowly getting worse as well.
Mariam, 11-year-old: “My eye hurts and burns so much… But my mom cannot take me to a doctor because we do not have the money…”
Now Mariam wears the same clothes every day and dreams about simple things: new shoes, school supplies, and toys. She says other children laugh at her eyesight and her clothing.
Gokhar is raising three children and also helping care for two grandchildren.
Even before the fire, the family survived only on a pension and social allowance. Together with her husband, she took seasonal jobs harvesting potatoes, saving every tetri and sacrificing their own needs just to feed the children.
According to the mother, the fire started because of a short circuit. And within minutes, the family lost everything they had spent years building through hard work.
The appliances they had bought on credit burned.
Their clothes burned.
The furniture, dishes, television, and water heater were all destroyed.
Gokhar, 37-year-old: “I have no way to bathe my children before school… I do not want other children to laugh at them or say they smell bad…”
Friends, this family deserves to feel proud of their homeland again – to feel like respected people of great Georgia. The children deserve their sense of dignity back, and their parents deserve simple human happiness and faith that justice and kindness still exist in this world. Now this house needs to be filled with life and joy again. The family urgently needs a water heater, a washing machine, a refrigerator, a television, clothing, food, and at least one phone for the household. And most importantly – Mariam needs to see a doctor.
Thank God for the family’s kind neighbors, who are helping rebuild the home. The family is also deeply grateful to the mayor of their town. Can you imagine? He personally helped restore the roof.
Friends, we are not speaking about comfort or luxury.
We are speaking about children not being mocked.
About children not growing up believing they are “less than others.”
Lord, help us fight indifference.  Do not let Your children walk past another person’s suffering.
If you are willing to visit the family and help them in person, here is their address: Bolnisi, 50 Sulkhan-Saba