ორი წლის გაბრიელს ნაღმი აქვს პირში! როდის “აფეთქდება”, არავინ იცის. ბიჭს იშვიათი დაავადება აქვს – სასის ნაპრალი და შეიძლება, წყლის ერთმა ყლუპმა კი მოკლას. სასწრაფოდ სჭირდება ოპერაცია!
calendar ოქტომბერი 5, 2023
ორი წლის გაბრიელი, შეიძლება ერთმა ყლუპმა წყალმაც კი მოკლას!
მისთვის ტირილი საერთოდ არ შეიძლება! ამ ბავშვს აქვს თანდაყოლილი გულის მანკი და რბილი სასის შეხორცება. უკვე ორი წელია, დენთის კასრზე ზის, რომელიც არავინ იცის, როდის იფეთქებს. მისი მარტო დატოვება ერთი წამითაც არ შეიძლება, შესაძლოა, ტირილის დროს ცრემლებმა დაახრჩოს ან გონება დაკარგოს. ღმერთო, ყველა დედა დაიფარე ასეთი განსაცდელისგან!
„სულ ხელით უნდა ატარონ გაბრიელი. მას გულის მანკი აქვს და სასის ნაპრალი.“
ბარბარე (10 წლის): რომ დაიქოქება და ტირილს დაიწყებს, ვეღარ ვმეცადინეობთ, ხოლმე! კიდევ, მგელივით იკბინება. აბრამმა ასწავლა, რომ შეუძლია თავის დებს უკბინოს. ოღონდ კარგად იყოს და დანარჩენს ავიტანთ, რამენაირად!
აბრამი (5 წლის): კი, მე ვასწავლე. იმიტომ, რომ სულ მე ვისჯები ხოლმე, გაბი კი – არა.
„სასწრაფოდ თუ არ ჩაუტარდება ოპერაცია, შეიძლება ერთი ყლუპი წყალიც კი გადაცდეს და დაახრჩოს ბავშვი“
მეგი (8 წლის): კიდევ, გაბრიელი ხვრინავს ხოლმე, ღამღამობით. ყველას ერთ საწოლზე გვძინავს და ყველაზე მეტს ხმაურობს გაბრიელი.
სონია (7 წლის): კიდევ, წიხლებს იქნევს. ხან ხელს გვირტყამს, ხან ფეხს, ჩვენ კი ვერაფერს ვეუბნებით, ხოლმე. მაშინვე ტირილს იწყებს და დედას ეუბნება. მისთვის კი, ტირილი არ შეიძლება!
ამ საწოლებზე ერთად სძინავთ ხუთ ბავშვს!!!
– შენ თუ იცი, რატომ არ შეიძლება მისთვის ტირილი?
ბარბარე: პირში არ აქვს ის პატარა რაღაც, ჩამოკიდებული, ჩვენ რომ გვაქს და ჭამის დროს, მთელი საჭმელი შეიძლება ფილტვებში ჩავიდეს. შეიძლება, ცრემლებმაც დაახრჩოს. იცი, როგორ არის ხოლმე? ტირის, ტირის, მერე კი ლურჯდება და ვეღარ სუნთქავს. გულიც აწუხებს. მისი გული ისეთი არ არის, როგორიც ჩვენი. უფრო დიდია ან უფრო პატარა, ზუსტად არ ვიცი. ამიტომ, არაფერს უკრძალავენ.
სონია: კი, კი, არც კბენას! აბრამი კი, ჩვენი დიდი ძმა (დიდი რა, 5 წლისაა მხოლოდ), ეუბნება: „მიდი გოგონებთან და უკბინე.“ თვითონ კი უხარია, ჩვენ რომ ვკივით.
გოგონების წვალება ძალიან სასაცილოა!
მეგი: გიჟი ბავშვები კი არ გეგონოთ. ძალიანაც ჭკვიანი და კარგი ბავშვები ვართ. დედიკოს ვეხმარებით, ხოლმე. მე ფაფის მომზადებაც შემიძლია.
სონია: მე კი – კვერცხის შეწვა. და ძალიან ყოჩაღი ვარ! იცით, დილით ყველაზე ადრე ვდგები, ხოლმე და სახლს ვგვი.
– და რატომ გძინავთ ყველას ერთ საწოლზე?
მეგი: იმიტომ, რომ ღარიბები ვართ. და ბევრი რამ არ გვაქვს. აი, მე მაგალითად, არ მაქვს ფლომასტერები, არადა, ხატვა ძალიან მიყვარს.
ნაზიბროლა (ბებია): დაგღლიან ლაპარაკით ესენი. ისეთი სასაცილოები არიან! ყველაფერი აკლიათ, მაგრამ არ გაბოროტებულან. უფალს მადლობას ვწირავ, ყველა ჯანმრთელი რომ მყავს. ჩვენი დიდი ტკივილი კი, გაბრიელია. ძალიან ვდარდობთ. წელიწადნახევრის წინ გვითხრეს, რომ ოპერაცია უნდა გაგვეკეთებინა. ახლა კი, უკვე ორის არის, ჩვენ კი ექიმთანაც ვერ მიგვიყვანია. საკუთარი არაფერი გაგვაჩნია, ტანსაცმლის გარდა!
„ბევრნი ვართ, მაგრამ ყველაზე ცელქი არის აბრამი. ყოველთვის ყველაფერში ხელს გვიშლის, გოგონებს“
– ეს სახლი თქვენია?
ნაზიბროლა: ჩვენი ნათესავის სახლია. დროებით შეგვიფარა. ჩვენი სახლი დაიწვა 1994 წელს. კეთილი ადამიანების დახმარებით, იქვე ახლოს, ავაშენეთ პატარა სახლი. 2013 წლამდე იქ ვცხოვრობდით, სანამ მეწყერი დაანგრევდა. ყველას მივმართე, მივწერე ყველა უწყებას, მაგრამ არ მოგვცეს ბინა. ძალიან გვერიდება, სხვის სახლში რომ ვცხოვრობთ. ადამიანებს ხომ, საკუთარ სახლში შემოსვლა უნდათ, ჩვენ კი ვერ ვცლით. სად წავიდეთ ამ პატარა ბავშვებით? ქირას ვერ გადავიხდით. საჭმლის ფულიც კი არ გვაქვს. ბავშვს ოპერაცია სჭირდება. სატანჯველია ყოველი დღე. მაშინაც კი, როდესაც უბრალოდ წყალს სვამს, ლოცვას ვკითხულობ, ღმერთს ვევედრები, რომ არ დაიხრჩოს.
„რომ გავიზრდები, მათემატიკოსი უნდა გამოვიდე, და ყველას ვასწავლო“
– ექიმები რას გეუბნებიან?
ნაზიბროლა: გვეუბნებიან, რომ მას სასწრაფოდ  სჭირდება ოპერაცია! იმას კი არ ამბობენ, ფული საიდან მოვიტანოთ. სასის პრობლემის გარდა, ბავშვს გულის მანკი აქვს. ამიტომაც გითხრეს გოგონებმა, რომ ძალიან ჭირვეულია და არასდროს ისჯება. მისთვის ტირილი და ნერვიულობა არ შეიძლება.
„გაჩერდი, შენთვის სირბილი არ შეიძლება!“
სონია: მე ეგ არ მითქვამს, ვთქვი, რომ გვაბრაზებს და იკბინება! ისე, ძალიან კარგი ბიჭა.
– ყველაზე დამჯერი ვინ არის თქვენში?
მეგი: მე!
სონია: მე!
აბრამი: არა, მე!
– ყველაზე კარგად ვინ სწავლობს?
მეგი და სონია (ერთხმად.): ბარბარე!
ბარბარე: სწავლა მართლა ძალიან მიყვარს. მეცნიერება მიყვარს, სხვადასხვა ექსპერიმენტები. იცი, თეთრი ყვავილები შეფერადებულ წყალში რომ ჩადო, ისიც შეიღებება წყლის ფრად. არ გჯერა? სცადე, სახლში რომ მიხვალ! მერე კი, დამირეკე და მითხარი.
„ჩემი ოცნებაა, ჩემს ძმებს ველოსიპედი ჰქონდეთ, გაერთონ და აღარ შემიშალონ ხელი წიგნის კითხვაში!“
მეგი: მეც მიყვარს კითხვა. რომ გავიზრდები, მათემატიკოსი უნდა გამოვიდე.
– მათემატიკოსები რას აკეთებენ?
მეგი: ბავშვებს ასწავლიან და კარგად იციან ანგარიში. მკითხე, აბა, რვას რომ რვა მივუმატოთ, რამდენი იქნება?
– რამდენი იქნება, რვას რომ რვა მივუმატოთ?
მეგი: 19! უი, არა, 16. ხანდახან, შეიძლება შეცდომის დაშვებაც. მე ხომ, ჯერ პატარა ვარ. შეყვარებულიც კი არ მყავს.
– ვინმეს თუ გყავთ?
სონია: არცერთს. მეც არ მყავს, საერთოდ! ცხოვრებაში არასდროს გავთხოვდები! ბებოს ვერ დავტოვებ. იცით, რას მეუბნება? კუდი ხარო! იცით, რატომ? სულ დავდევ, კუდივით. ძალიან მოხუცი რომ იქნება, საჭმელი მე უნდა ვაჭამო, ხოლმე.
სონია – ბებოს კუდი
ნაზიბროლა: ჩემი საყვარლები, რა კარგები მყვანან და როგორ გული მტკივა, რომ ჩემი სიყვარულის გარდა, ვერაფერს ვაძლევ. ჩემი შვილი თბილისში მუშაობს, ორ ცვლაში, ბავშვებს რომ ჰქონდეთ საჭმელი. ჩვენს დროში მრავალშვილიანებს ძალიან უჭირთ. მაგრამ, როდესაც უფალი ამდენ შვილს გვჩუქნის, მათი თავიდან მოშორების უფლება არ გვაქვს. შეხედეთ, რა კარგები არიან. ჩემი რძალი ბავშვებს ზრდის, სახლ-კარს უვლის. სოციალური შემწეობა არის ჩვენი ერთადერთი შემოსავალი. კომუნალურ გადასახადებსა და ყველაზე უბრალო საკვებზეც გაჭირვებით გვყოფნის ეს თანხა.
„ყოველდღე მენატრება ჩემი მამიკო. მინდა, რომ ჩავეხუტო“
აბრამი: ძალიან მენატრება ჩემი მამიკო. იშვიათად ჩამოდის ხოლმე. მე კი სულ დღეებს ვითვლი, დავიძინებ, გავიღვიძებ, მერე ისევ დავიძინებ და გავიღვიძებ და მამა ჩამოვა!
ნაზიბროლა: მამა ძალიან ენატრებათ ბავშვებს. მაგრამ, პურის ფული რომ იშოვნოს, იძულებული გახდა, გადაიხვეწოს და იმუშაოს. ხუთ ბავშვს ჭამა და ჩაცმა-დახურვა უნდა. ადგილობრივი ხელისუფლება კი, საერთოდ არაფრით ეხმარება მრავალშვილიან ოჯახებს. თქვენ მოგმართეთ, გაბრიელს ოპერაცია რომ გავუკეთოთ. კიდევ, საწოლები სჭირდებათ ბავშვებს.
მეგი: ორსართულიანი საწოლი გვჭირდება, ყველას რომ გვეყოს ადგილი. მე კი, ფლომასტერები, ფანქრები და საღებავები მჭირდება ძალიან!
ბარბარე: მეც მინდა საღებავები, გთხოვთ. ჩემი ძმებისთვის კი – ველოსიპედები. იქნებ, მაშინ მაინც დაწყნარდნენ, ისეირნონ და ჩვენ აღარ გვაწვალონ, ხოლმე!
სონია: მე კი ძალიან მჭირდება პლანშეტი. ჩემი დაიკოები მეუბნებიან, რომ პლანშეტი თვალებს მატკენს. მე კი მინდა, ძალიან ცოტა ხანს და მხოლოდ ძალიან კარგ რამეებს ვუყურო, ხოლმე.
აბრამი: მე კი არც ვიცი, რა მინდა. ალბათ, სათამაშოები. არა! ბევრი სათამაშო და ბურთი!
სორდიების ოჯახის ისტორია, ღვთისნიერ ადამიანებს გულგრილს ვერ დატოვებს. ჩვენ თუ არ დავეხმარეთ და გაბრიელის ჯანმრთელობის მდგომარეობა გაუარესდა, ეს ვის ნამუსზე იქნება? თითოეულ თქვენგანს მოვუწოდებ, შეუერთდეს პატარა ბიჭუნას დახმარების საერთო საქმეს. შესაძლოა, ფიქრობთ, რომ ვერაფერს შეცვლის თქვენი მცირედი წვლილი. ჩვენ კი, გთხოვთ, ეწვიოთ ჩვენს ვებ-გვერდს და საკუთარი თვალით ნახოთ, მხოლოდ ერთმა ლარმა უკეთესობისკენ რამდენი ადამიანის ცხოვრება შეცვალა! ჩვენ ბევრნი ვართ, ის ტანჯული ადამიანები კი, სრულიად მარტო. ჩვენ მოგვმართავენ, რადგან იციან, რომ მათ თხოვნას უპასუხოდ არ დავტოვებთ. ვისაც არ აქვს საშუალება, შემოწირულობა გაიღოს, ლოცულობენ და ამხნევებენ მათ თბილი სიტყვებით. აი, ასეთი სასწაულების მოხდენა შეგვიძლია, მეგობრებო! ყველას ერთად! უფალთან ერთად!
თუ გსურთ, მოინახულოთ და დახმარება პირადად გაუწიოთ ამ ოჯახს, მათი მისამართია: ჩხოროწყუ, გაგარინის ქ. 4.
(დანიშნულება: სორდიების ოჯახი)
ჩვენი ძამიკო გადაარჩინეთ და ახლა, ფანდურზე ვუკრავთ და ვმღერით!
გაბრიელს რბილი სასის ნაპრალი ჰქონდა და შეიძლებოდა, დაღუპულიყო. ახლა კი, მის სიცოცხლეს საფრთხე აღარ ემუქრება
„ჩემს ძმას, გაბოს რბილი სასა გაუკერეს“, – ამბობს მეგი. “ნახვრეტი ჰქონდა სასაში, რომ დაიბადა.” “ნაპრალი ჰქონდა”, – უსწორებს ნაზიბროლა ბებია.
ოპერაციამდე, გაბრიელის რბილი სასა ასე გამოიყურებოდა. ნებისმიერ ლუკმას, ერთ ყლუპ წყალს, ტირილს შეიძლებოდა მოეკლა ბავშვი!
ნაპრალი აღარ აქვს, გაკერილია
„ახლა, ძაფით აქვს გაკერილი იქ ყველაფერი, გვაჩვენა“, – ამბობს მეგი. – ჩვეულებრივი ბავშვი იქნება. შეძლებს ტირილს და საჭმლის ყლაპვას… ყველანი ისეთი ბედნიერები ვართ, რომ ვმღერით: მე, ბარბარე და სონია. იმ ფანდურზეც ვუკრავთ, თქვენ რომ გვაჩუქეთ. ყველა ბედნიერია ჩვენს სახლში, დედიკო, ბებო, ჩვენი ძმა აბრამი – ყველანი გვაძლევენ ბანს. მაგრამ, ჯერ ვერ ვატარებთ სახლში დიდ კონცერტს. გაბოსაც სიმღერა უნდა, მაგრამ მისთვის ჯერ არ შეიძლება.“
მეგი (8 წლის): გაბოს ნაკერები თავისით გაიწოვება, არ არის საჭირო მოხსნა, ექიმმა ასე თქვა.
– კიდევ რა გითხრათ ექიმმა? გაბოს დიეტაც დაუნიშნა?
მეგი: თქვა, რომ შეხორცებას ერთი თვე დასჭირდება. ფაფა უნდა ვაჭამოთ. ყველანაირი საჭმელი ჯერ ბლენდერში უნდა ჩავყაროთ და მერე მივცეთ. იოგურტი შეიძლება, დასაღეჭი საჭმელი – არა. გაბოს რომ არ ეწყინოს და მოთმენა არ გაუჭირდეს, ვემალებით ხოლმე, რაიმე ისეთს თუ ვჭამთ.
ბარბარე (10 წლის): კიდევ, გაბო არ უნდა გაცივდეს. ახლა, მისი ორგანიზმი დასუსტებულია.
სონია (7 წლის): ვიცი, რომ გაბო ოპერაციისთვის საათნახევრით დააძინეს. აბა, რა იქნებოდა?! ალბათ, ძალიან საშიშია! კარგია, რომ ვერაფერს ხედავდა. დედას და მამას თბილისში ჰყავდათ წაყვანილი.
სონია: „გაბო თბილისში წაიყვანეს საოპერაციოდ და იქ გაუკერეს სასა. კარგია, რომ ეძინა. ალბათ, ძალიან საშიშია“.
ნაზიბროლა (ბებია): ვერსად ვერ წაიყვანდნენ, ჩერნოვეცკის ფონდს რომ არ დაეფარა ოპერაციის საფასური. ყველანაირად ვეცადეთ ნათესავებსა და მეგობრებში შეგვეგროვებინა ეს თანხა მაგრამ, არაფერი გამოვიდა. ასე რომ, გვსურს, მთელი გულით უდიდესი მადლობა გადაგიხადოთ. ხუთი შვილიშვილის ბებია ვარ, თქვენ მათ გაუწიეთ ამხელა დახმარება და ახლა, უსაზღვროდ ბედნიერი ვარ. რა არის ჩემი ცხოვრების აზრი? ეს ბავშვები. შეხედეთ, რა ბედნიერები არიან, როგორ ჭიკჭიკებენ! თქვენ ჩემი უმცროსი შვილიშვილი სიკვდილს გადაარჩინეთ. ნებისმიერ წამს ტირილს, გაციების დროს ღებინებას ან არასწორად გადაყლაპულ ლუკმას შეიძლებოდა მოეკლა ბავშვი, ამ წყეული ნაპრალის გამო. როგორ გვეშინოდა!
გაბოსაც თავის დებთან ერთად სიმღერა უნდა, მაგრამ მისთვის ჯერ არ შეიძლება. ოჯახში ყველა უფრთხილდება, უცებ რომ არ ამღერდეს ან დაუბლენდერებელი საკვები არ ჩაიდოს პირში
თქვენ ბავშვებს საწოლი, პლანშეტი, ველოსიპედი, ფანდური აჩუქეთ… მათი კეთილდღეობა, მათი განვითარება მნიშვნელოვანია თქვენთვის. დიდი ხანია ვცხოვრობ ამქვეყნად და გულით ვგრძნობ კეთილ ადამიანებს! თქვენი დახმარება უანგაროა! ჩვენც და სხვებსაც მხოლოდ ასე ეხმარებით.
მეგი: „სართულებს ვცვლით, ასე უფრო საინტერესოა. ერთმანეთთან სტუმრად დავდივართ ხოლმე, გვერდიგვერდ რომ დავწვეთ და ვიჭორაოთ. ”
– ჩვენთვის კი, ფასდაუდებელია თქვენისთანა არაჩვეულებრივ ბებიებთან საუბარი! რა თქმა უნდა, გვიხარია, რომ ხელს ვუწყობთ როგორც ბავშვების ნიჭის, ასევე ქართული ოჯახური ტრადიციების განვითარებას. ფანდურზე ვინ უკრავს?
ბარბარე: ფანდური მე გთხოვეთ, ცოტა ვიცით დაკვრა, მეც და სონიამაც. სამივე ვმღერით: მე, მეგი და სონია. ადრე დავდიოდით მუსიკაზე. ახლა, საშუალება აღარ არის. სონიას აქვს პირველი ხმა, მე – მეორე, მეგის კი მესამე. ყველა ხალხურ სიმღერას ვმღერით: „ბახტრიონი“, „სუფრას სიმღერა ამშვენებს“ და სხვა. მთელი ჩვენი ოჯახი მღერის. მამა თბილისიდან რომ ჩამოდის, ისიც შემოგვიერთდება ხოლმე. ბებო კი ვიდეოს გვიღებს და მერე „ფეისბუქზე“ აქვეყნებს. აჩვენე პლანშეტზე,  სონია.
ბარბარე: „მთელი ჩვენი ოჯახი მღერის. ახლა კი, ფანდურიც გვაქვს და სახლში კონცერტზე ახალი ნომრების წარდგენას შევძლებთ“
სონია: მულტფილმს ვუყურებ.
ბარბარე: სონია ძალიან ცოტა ხნით გვაძლევს პლანშეტს, ეს მისი საკუთრებაა. ეჰ… მე არავისთვის მენანება ფანდური, აბრამს ველოსიპედი, მეგის საღებავები არ ენანება და ალბომიც მაჩუქა… აი, რანაირი ხარ, სონია!
„პლანშეტი ჩემია! მე მოვიფიქრე, რომ მეთხოვა”
რომ იცოდეთ, აბრამი აღარ იკბინება. 6 წლის გახდა და კბენა შეწყვიტა! დახმარება სჭირდება, ველოსიპედი რომ ატაროს. ჩვენ ვიჭერთ და ვატარებთ, მისთვის ცოტა დიდია ეს ველოსიპედი.
„ველოსიპედს თუ არ ვათხოვებ ჩემს დებს, ტარებაშიც არ მომეხმარებიან“
ჩემთვის კარგი ზომაა. უბრალოდ უნდა დავიმახსოვრო რომელია მუხრუჭის პედალი. ჯერ კიდევ მეშლება. ყველაზე ხშირად მეგი ჯდება ველოსიპედზე, ყოველ წუთს. არა უშავს, ეს ხომ, უკვე ჩვენი ველოსიპედია, დაჯდომას ყველანი მოვასწრებთ.
მეგი: ორსართულიანი საწოლიც ყველასია. შეგვიძლია გავცვალოთ სართულები და არ ვიჩხუბოთ. მხოლოდ სონიას ენანება პლანშეტი.
სონია: მე მოვიფიქრე, რომ მეთხოვა, თქვენ არცერთს მოგსვლიათ აზრად.
სონია ცოტა ხნით გავიდა და პლანშეტიც უყურადღებოდ დარჩა…
– ბავშვებო, ხატვა ვის უყვარს?
მეგი: ყველანაირი საკანცელარიო ნივთი მე გთხოვეთ: საღებავები, ალბომები, ფლომასტერები… ვხატავ ჩვეულებრივ გოგონებსა და თოჯინებს. ჩემს დებს და ძმებს ჯერ ვერ ვხატავ ისე, რომ მსგავსება იყოს.
ბარბარე: ყველა საჩუქარი მაგარია! ყველაზე მეტად გვიხარია, ჩვენს გაბოს ეს რაღაც – რბილი სასა – რომ გაუკერეს. ყველას მადლობას გიხდით!
ბარბარე: “მეგიმ სახატავები მათხოვა…”
– ნაზიბროლა, არის თუ არა იმის შანსი, თქვენი ცხოვრების პირობები რომ შეიცვალოს? ჩვენმა პროექტმა რაიმე გავლენა თუ მოახდინა იმ ადამიანებზე, ვინც გადაწყვეტილებას იღებს?
ნაზიბროლა: ძალიან გაბრაზებული ვარ სოციალურ მუშაკებზე. მოვიდნენ, შეისწავლეს ყველაფერი და დაასკვნეს: „ბავშვებს შესანიშნავი პირობები აქვთ. რა გაწუწუნებთ?“
ამ ადამიანებს არაფერი აინტერესებთ, არც ის, რომ ეს ნათესავების სახლია, არც ის, რომ აქ დროებით ვართ და საკუთარი სახლ-კარი არ გაგვაჩნია. ნათესავები მოუთმენლად ელიან სახლის დაცლას, რემონტის დაწყება უნდათ…
იმედიც არ გვაქვს იმის, მერია ან გამგეობა რომ დაგვეხმარება… 100 ლარი მრავალშვილიან ოჯახს საახალწლოდ – მათი დახმარება ეს იყო…
– ფონდის მკითხველების მხრიდან კიდევ რა სახის დახმარების მიღებას ისურვებდით?
ნაზიბროლა: ყველანაირად დაგვეხმარეთ.  მკითხველებმა ძალიან ბევრი გააკეთეს ჩვენთვის! მერიდება. მხოლოდ ელექტრო გამათბობელს ვითხოვდი, თუ შეიძლება. ძალიან დაგვეხმარეთ! როგორ შეიძლება, ისევ პრობლემებზე რომ ვისაუბრო? ძალიან გვიხარია და უსაზღვროდ მადლობელი ვართ თქვენი!
უამრავი მშვენიერი, ნიჭიერი, ლამაზი, ჭკვიანი, მაგრამ ამავდროულად, მძიმე ცხოვრებით დატანჯული ბავშვი ცხოვრობს ჩვენს საქართველოში… ორი წლის პატარა გაბოს გადარჩენაში სორდიების მრავალშვილიან ოჯახს თქვენ დაეხმარეთ. ბავშვის ბებია და მშობლები, დები და ძმა გლოცავენ და მადლობას გიხდიან!
შეგახსენებთ, რომ ამ ოჯახში ნიჭიერი ბავშვები იზრდებიან, მათი განვითარებისა და წინსვლის ხელშეწყობა კი, დიდი ბედნიერება იქნება ჩვენთვის!

Two-year-old Gabriel has a bomb in his mouth! Nobody knows when it will “explode.” The boy has a rare condition – a cleft palate – and he could even die from swallowing water. Urgent surgery is needed!
calendar October 5, 2023
Two-year-old Gabriel has a bomb in his mouth!  Nobody knows when it will “explode.”  The boy has a rare condition – a cleft palate – and he could even die from swallowing water. Urgent surgery is needed!
A mere sip of water could prove fatal for two-year-old Gabriel.
His soft palate didn’t develop properly, and he can’t cry due to a congenital heart defect. For the past two years, he’s been living on the edge. No one knows when or why this ticking time bomb will go off.  He can’t be left unattended for even a moment! He might choke on his own tears while crying or even lose consciousness. God, please spare any mother from experiencing such a trial.
“Everyone must carry Gabriel in their arms… he has a heart defect and a cleft palate”
Barbare (10-year-old): When he starts crying, it’s hard for us to concentrate on anything else! And he bites like a little wolf!  Abram taught him that it’s okay to bite his sisters, but we tolerate it as long as he stays healthy!
Abram (5 years old): Yes!  Yeah, I taught him that. Because they scold me, but we can’t scold Gabi!
If the operation is not done urgently, even one sip of water could go into the wrong throat and kill the child
Megi (8-year-old): And Gabriel snores at night! We all sleep together in one bed, and he’s the loudest snorer!
Sonia (7-year-old): And he fidgets… sometimes he’ll kick with his foot or push with his hand! But we can’t say anything to him. He starts crying immediately and complains to Mom! He can’t cry, you know.
Five children sleep in these beds! Together!!!
– But do you know why can’t he cry?
Barbare: He doesn’t have that little thing in his throat that we have, and all the food he eats can go into his lungs. Even tears can “strangle” him. You know how? He cries and cries, and then turns blue, can’t breathe… that means he “choked,” and Mom or Grandma save him… and we’re scared. And he has a sick heart… it’s either big or small – but not like ours. That’s why he’s allowed to do anything.
Sonia: Yes! He is allowed even to bite! And Abram, our older brother… well, not really older – he’s 5 years old, Abram tells him to go to the girls and bite them.  And he’s happy when we scream…
“It’s so much fun to torment girls”
Megi: Don’t think that we’re crazy kids; we’re perfectly normal and very good. We help Mom. I can even cook porridge.
Sonia: And I can fry eggs. And I’m the best at it! I wake up earlier than anyone else in the morning and sweep the house.
– Why do you sleep on one bed?
Megi: Because we’re poor. We don’t have a lot of things. For example, I don’t have markers, but I love drawing.
Nazibrola (grandmother): Oh, they’ll talk your ears off. They’re so funny! They may lack so many things, but they haven’t become bitter. I thank the Lord that they’re all healthy, but Gabriel is our worry. We’re really concerned about him. We were told he needed surgery when he turned one and a half, but now he’s two, and we still haven’t been able to take him to the doctor. We don’t have anything of our own – just the clothes on our backs, that’s it!
“There are many of us, but the most restless one is Abram. He always interferes with us girls in everything”
– Is this house not yours?
Nazibrola: This is our relative’s house who let us stay for a while. Our own house burned down back in 1994, and with the help of kind people, we managed to build a small house nearby. We lived there, but in 2013, it was destroyed by a landslide. I reached out to everyone, wrote letters to all the authorities, but we were never resettled… it’s so embarrassing to stay in someone else’s house. People want to return to their own home, but we can’t vacate it… where can we go with little children? We can’t afford to pay rent; sometimes we don’t even have enough for food. And the child needs surgery. Every day is a test of fate. Even when he drinks water, I say a prayer that he won’t choke.
“When I grow up, I want to become a math teacher, and I’ll teach everyone”
– What do the doctors say?
Nazibrola: They say he needs surgery urgently! But they don’t tell us where to find the money. The boy not only has a problem with his palate, but he also has a congenital heart defect. That’s why the girls said he’s very cranky and gets away with everything. We can’t have him crying and worrying.
“Wait, don’t run, you can’t!”
Sonia: I didn’t say that!  I said he’s a meanie who bites!  But still, he’s a very good boy.
– Who among the children is the most obedient?
Megi: Me!
Sonia: Me!
Abram: NOT ME!!!
– And who is the best at studying?
Megi and Sonia (in unison): Barbare!!!
Barbare: I really love to study, I love science, and conducting various experiments. For example, if you put white flowers in colored water, they will turn the same color as the water!  Don’t believe me? Go home and try it! Then call me and tell me about it!
“I dream of my brothers having bicycles, so they won’t disturb me while I’m reading!”
Megi: I love studying too, and I want to become a math teacher when I grow up!
– What do math teachers do?
Megi: Well, they teach kids and are really good at counting. Ask me what 8+8 is.
– How much is 8+8?
Megi: Umm, 19! Oh, no, no… it’s 16. Well, sometimes you can make mistakes! I’m still little, you know! I don’t even have a boyfriend.
– Does any of you have one?
Sonia: None of us do! Not me, especially! I’ll never get married in my life! I can’t leave my grandmother, you know. Do you know what she calls me? Her little tail! Do you know why? Because I follow her around like a tail all the time. When she gets very old, I’ll even cook and feed her!
“Sonia – grandma’s little tail”
Nazibrola: My dear ones, they are so wonderful, and it’s heartbreaking that we can’t give them anything but love. My son is working in Tbilisi to support children. He works two shifts to provide for them. In our times, being a large family is very challenging. But when God gives you many children, you don’t have the right to get rid of them.  And look at how good they all are. My daughter-in-law takes care of the children and the household. Our only income is social allowance, but it barely covers utility bills and the most basic food.
“I miss my father every day. And I want to hug him”
Abram: I miss my dad a lot.  He comes sometimes. And I keep counting the days. I sleep and wake up, sleep and wake up, and Dad will come!
Nazibrola: Children miss him so much. But he has to work far from home just to earn a piece of bread. You know, we have 5 children to feed and clothe. The local authorities don’t provide any help to large families at all. That’s why we turned to you for help with Gabriel’s surgery. One more thing – children need beds.
Megi: We need a bunk bed!  So that everyone can fit. And I really, really need markers, pencils, and paints.
Barbare: I’d like some paints too. And bicycles for my brothers. Maybe then they’ll calm down, ride them, and stop bothering us.
Sonia: I really want a tablet. My sisters say it will hurt my eyes, but I won’t use it much, and only for good things.
Abram: I don’t even know what I want. Maybe toys… no! Lots of toys and a ball!
The story of the Sordia family will not leave indifferent those whose hearts have been touched by God. If we don’t help, who will bear the responsibility for the health complications of little Gabriel? I urge each of you to join this noble cause of helping a little martyr. You may think that your small contribution won’t make a difference, but please, take a moment to visit our website and see how many shattered destinies we’ve managed to heal with just one lari!  There are many of us, while those who suffer are alone. That’s why they address us, knowing that we won’t leave their plea unanswered. If you can’t donate money, you can pray or offer words of encouragement… that’s how we work miracles, my friends! Together! Together with God!
If you are willing to visit this family and help them in person, here is their address: Chkhorotsku, 4 Gagarin Str.
(Purpose: The Sordia family)
You can also transfer money from our website: TBC Bank (GeoPay), Bank of Georgia (e-commerce), Liberty Bank (PayGe), PayPal
Even if you dial once this special number, it might save someone’s life: it might save someone’s life:   0901200270 ! God bless you!
You saved our little brother, and now we sing and play the panduri!
Due to a cleft soft palate, Gabriel was in mortal danger.  But now his life is saved.
“My brother Gabo had his soft palate repaired,” reports Megi. – “He was born with a torn one.” – “A cleft,” Grandma Nazibrola corrects.
Here’s what the soft palate looked like before the operation.  Gabriel could have been killed by any swallowed piece of food, sip of water, or even by his crying!
The cleft is no longer there; it has been sewn up
“Now everything there is sewn with threads, he showed it to us,” Megi continues. “And he will be a regular kid. He’ll be able to cry, swallow food… We are so happy, all of us sing: I, Barbara, and Sonia. And we play the panduri that you gave us. And everyone at home is happy, mom sings along, grandmother, little brother Abram.  But we’re not making a big concert at home yet. Gabo also wants to sing, but he can’t yet.”
Megi (8-years-old): Gabo’s stitches will dissolve on their own, they don’t need to be removed, that’s what the doctor said.
– What else did the doctor say? Maybe he put Gabo on a diet?
Megi: He said it will take a month to heal. We have to give him porridge. And put all food in a blender and give it only that way. Yogurt is okay, but no chewy foods. So that Gabo doesn’t resent us and can tolerate it, we eat some food secretly from him.
Barbare (10-year-old): Also, Gabo can’t catch a cold, because his body is weak now.
Sonia (7-year-old): And I know that Gabo was put to sleep for an hour and a half for the operation.  No wonder! It’s probably so scary! Good thing he didn’t see it. Mom and dad took him to Tbilisi.
Sonia: They took Gabo for surgery in Tbilisi, and they sewed his palate there.  It’s good that he was asleep. It’s probably very scary
Nazibrola (grandmother): We would not have taken him anywhere if the Chernovetskyi Fund had not paid for the operation. We tried to raise the necessary amount among relatives and acquaintances by ourselves, but it didn’t work out. So, accept our immense thanks, which is born not on our lips, but in the heart itself. As a grandmother of five grandchildren, whom you helped so much, I am endlessly happy now. What is the meaning of my life? It is in these children.  Look how they rejoice, how they chirp!  You saved my youngest grandson from death. Any crying, vomiting during a cold, improperly swallowed piece could have been his last.  Because of this damned cleft. We were so scared!
Gabo wants to sing, like his sisters, but he is not allowed to yet. Everyone at home makes sure he doesn’t suddenly sing or eat solid food
You gave the children a bed, a tablet, a bicycle, a panduri… You care about their well-being, their development. I have lived on this earth and with my heart I feel good people! Your help is selfless! It’s the way you help us and others.
Megi: We swap floors, it’s more interesting that way.  And we visit each other to lie down, side by side, and chat.
– And we truly cherish our time spent with such wonderful grandmothers like you! And of course, we are happy to support both the talents of the children and Georgian family traditions. Who plays the panduri?
Barbare: I asked you for the panduri, I play a little. And Sonia too. In general, the three of us sing: I, Megi, and Sonia. We attended a music circle. Now we can’t afford it. Sonia has the first voice, I have the second, and Megi has the third. We sing everything folk: “Bakhtrioni,” “Song graces the feast” and others.  Our whole family sings well. When dad comes from Tbilisi, he also joins in. And grandma films us and then posts it on Facebook. Show it on the tablet, Sonia.
Barbare:  “Our whole family sings well. Now we will prepare new pieces with the panduri for our home concert.”
Sonia: I am watching cartoons.
Barbare: Sonja gives us the tablet just a little bit at a time, because she’s the owner. Oh… I don’t mind lending the panduri, and Abram doesn’t mind lending the bike, and Megi gives us paints, and she gave us an album… Sonia, what’s wrong with you!
“It’s my tablet!  I thought to order it.”
Abram doesn’t bite anymore, just so you know. When he turned 6, he stopped biting! Well, and he needs help with riding. We hold and ride him, the bike is a little too big for him.
“If I don’t share the bike, my sisters won’t ride me.”
But it’s perfect for me. I just need to remember which pedal is the brake. I’m confusing them right now. Megi is the one who likes to ride the bike the most, every minute. Well, it’s okay, it’s our bike now, we’ll all get a turn to ride it.
Megi: And we share a bunk bed. You can change floors without being naughty. Only Sonka is stingy with the tablet.
Sonia: I’m the one who thought of asking for it, no one else did.
When Sonia went away, the tablet was left unattended…
– Kids, who’s drawing?
Megi: I ordered you all sorts of stationery: paints, albums, markers… I draw regular girls and dolls. I can’t draw my sisters and brothers yet, they don’t turn out looking like them.
Barbare: All the gifts are great! We are most happy that our Gabo got that thing – the soft palate – sewn up. Thanks to everyone!
Barbare: “Megi let me draw…”
– Nazibrola, is there a chance that your living conditions will change? Has our project had any effect on those who make decisions?
Nazibrola: I’m so angry with the social services workers. They came, looked around, and concluded: “The children have wonderful conditions. What are you complaining about?”
These people are frankly indifferent. They don’t care that this is our relative’s house, and we are here temporarily, and we ourselves have nothing. Our relatives can’t wait to vacate the house so they can start repairs here…
There is no hope that the mayor, the district council…will help us with housing. 100 lari for a large family for the New Year – that’s their entire help…
– What help would you like to receive from the readers of the Fund?
Nazibrola: We have received everything. The readers have done so much for us! I feel awkward. I will only ask for an electric heater, if possible. You have helped us a lot! How can I talk about problems again? We are very happy and grateful!
How many wonderful, talented, beautiful, intelligent children there are in Georgia, but at the same time suffering from hard life… You helped the large family of Sordia to save two-year-old baby Gabo. The child’s grandmother and parents, sisters and brother bless and thank you!
We remind you that this family has gifted children, and any contribution to their promotion and development will be a great joy for us!
(Purpose: The Sordia family).
Even if you dial once this special number, it might save someone’s life: it might save someone’s life:  0901200270! God bless you!