თამარი: „10 წლის წინ რომ მცოდნოდა თქვენი ფონდის და კეთილი ადამიანების შესახებ, ვინც მთელი საქართველოს მასშტაბით გვერდში გიდგათ, ახლა პარალიზებული არ ვიქნებოდი! მე ხომ გოგო ვარ! ვაიმე, რა გულსატკენია!“
calendar თებერვალი 29, 2024
„ოღონდ ძალიან გთხოვთ, ნუ დამიტირებთ! – ამბობს თამარი, – ჯერ კიდევ ვცოცხლობ, მჯერა, რომ ერთადერთი არ ვარ ქართველთა შორის! ჯერ კიდევ შეიძლება ჩემი ფეხზე დაყენება. უბრალოდ, დედას არაფრის საშუალება არ გააჩნია! ის ჩემზე უფრო უბედურად გრძნობს თავს. წყეული ფიბრომა თანდათან კლავს!!! ხელით დავყავარ მაინც, მიუხედავად იმისა, რომ ექიმებმა ეს სასტიკად აუკრძალეს! რით დაიმსახურა ამხელა ტკივილი? ის ხომ უბრალო ქართველი ქალია!“
ლალი (დედა): „ჩემი თამარი ხელით დამყავს. ოპერაცია რომ გამიკეთეს, მითხრეს, სიმძიმეების აწევა არ შეიძლებაო, რადგან ეს სიცოცხლისთვის სახიფათოა!“
„თამარს რეაბილიტაციაზე რვა წლის განმავლობაში ვატარებდით და იმ დროს, ჯერ კიდევ შეეძლო ფეხზე დგომა და რამდენიმე ნაბიჯის გადადგმაც, – გვიამბობს ლალი. – მაგრამ, მკურნალობა როგორც კი შევწყვიტეთ, მისი მდგომარეობა მაშინვე გაუარესდა. ახლა დამოუკიდებლად საწოლზე წამოჯდომაც კი არ შეუძლია! როგორ უნდა გაგრძელდეს ჩვენი ცხოვრება, როგორ? ხანდახან, პურის ფულიც კი არ გვაქვს! 1991 წელს მომხდარმა მიწისძვრამ ნანგრევებად აქცია ჩვენი სახლი. სააბაზანოც კი არ გვაქვს! აქვე, ოთახში, ტაშტში მიწევს თამარის დაბანა. ეს საწოლი კი, რომელზეც წევს .. შეხედეთ, რა საშინელებაა! ბავშვს აქ უწევს დროის უმეტესი ნაწილის გატარება!“
აი, ასეთი სამზარეულო აქვს ორ მძიმედ დაავადებულ ქალს! ზამთარში, ხანდახან, აქაურობა ისე იყინება, მაცივრის მაგივრობასაც კი სწევს…
„ჩვეულებრივი გოგო ვარ და ისევე, როგორც ყველა სხვა გოგო, მეც ოცნებებით ვცოცხლობ! ჩემი მთავარი ოცნება არის, ერთ დღესაც ფეხზე დავდგე და დედაჩემს რამით მაინც მივეხმარო! ამ სიკეთისთვის ვერასდროს გადაგიხდით ვალს, მაგრამ მაინც გთხოვთ, დამეხმარეთ! ერთადერთი, რაც შემიძლია, საქართველოში ყველა კეთილი ადამიანისთვის ლოცვაა! საამისოდ დროც მაქვს და ძალაც შემწევს!“
გააზიარე პოსტი, კეთილო ადამიანო! დაეხმარე საკუთარ მეგობრებს, გააკეთონ საღვთო საქმე!
„შეხედეთ, ისევ სადღაც მიდის ეს საბრალო… გარეთ მაინც ნუ გავა და სახლში იჯდეს, არ ჯობია? ვაი, უბედური დედამისი! როგორ არ გაუმართლა! საერთოდ ცოცხალი როგორ არის ამ ყველაფრის მერე?“ – აი, ასეთი სიტყვებით დაგვტირიან მე და დედაჩემს სრულიად უცხო ადამიანები“, – გვიამბობს 16 წლის თამარი დარდითა და სინანულით. თავისი გაჭირვება არ ჰყოფნის განა, ბოროტმა ადამიანებმა უფრო მეტად რომ არ ატკინონ გული!
ლალი (დედა): რაც შემეძლო, ყველაფერი გავაკეთე. მაგრამ ჩვენი შესაძლებლობები მხოლოდ რამდენიმე წლის განმავლობაში მკურნალობისთვის აღმოჩნდა საკმარისი. სხვადასხვა პროცედურასა და მასაჟზე მთელი 8 წელი ვატარებდი, შედეგად მივიღეთ ის, რომ თამარმა რამდენიმე ნაბიჯის გადადგმა შეძლო. მერე კი, უკუღმართად წავიდა საქმე. ფიბრომა აღმომაჩნდა, ოპერაცია დამჭირდა. ამის მერე კი, მისი ხელით ტარება ვეღარ შევძელი და ფინანსური სახსრებიც ამოგვეწურა. წყალში ჩაიყარა ამდენი შრომა.
ამჟამად, თამარს გადაადგილება საერთოდ აღარ შეუძლია. დამოუკიდებლად ვერაფერს აკეთებს, წყალსაც კი ვერ სვამს. დამხმარეც არავინ გვყავს. მეც და ჩემმა მეუღლემაც ადრე დავკარგეთ მშობლები. ნათესავებს ჩვენთვის არ სცალიათ, ყველას საკუთარი პრობლემა აქვს. არის დღეები, როდესაც პურის ფულიც კი არ გვაქვს. ჩვენი ერთადერთი შემოსავალია თამარის პენსია – 390 ლარი.
„თამარის პენსია რომ დაიხარჯება, არის ისეთი დღეებიც, როდესაც საჭმელიც არ გვაქვს.“
– სოციალური შემწეობა?
ლალი:
მაღალი ქულები მოგვანიჭეს და ფულად დახმარებას ვერ ვიღებთ. მხოლოდ თამარს ერიცხებოდა, სანამ შეუსრულდებოდა 16 წელი. მე და ჩემი მეუღლე ერთი წლის განმავლობაში სოციალური პროგრამის ფარგლებში ვიყავით დასაქმებული. მე დამლაგებლად ვმუშაობდი, ჩემი მეუღლე – მეეზოვედ. ეს შეიძლება ჩაითვალოს „ოქროს ხანად“ ჩვენს ცხოვრებაში. სასაცილოდ ჟღერს, მაგრამ მწარე სიმართლე ეს არის. მერე კი, პროგრამა დასრულდა და კვლავ უარაფროდ დავრჩით. გადავწყვიტე, თქვენთვის მომემართა. ღმერთო, თქვენს შესახებ უფრო ადრე რატომ არ ვიცოდი?!
„თამარი არის ჩვენი სიცოცხლის აზრი. მისთვის ყველაფერს ვაკეთებთ, რაც შეგვიძლია. მაგრამ, წლები გვემატება და მისი ხელში აყვანაც სულ უფრო გვიჭირს.“
„დეფორმირებული მაქვს ფეხები. ვერაფერს ვგრძნობ და იქნებ, ეს უკეთესიც არის. მგრძნობელობა დაკარგული მაქვს და ტკივილსაც ვერ ვგრძნობ!“
– ამჟამად რა გჭირდებათ ყველაზე მეტად?
შეხედეთ, სად ვცხოვრობთ. ჩვენი სახლი არის საშინელ მდგომარეობაში. 1991 წელს მომხდარი მიწისძვრის დროს თითქმის დაინგრა. სააბაზანოც კი არ გვაქვს. აქვე, ოთახში, ტაშტში მიწევს თამარის დაბანა. ძალიან მოუხერხებელია. ეს საწოლი კი, რომელზეც უწევს წოლა, არის ნამდვილი კოშმარი! ძველია, რკინის და საშინლად ჭრიალებს.
თამარი:
მეც მაქვს ერთი ძალიან დიდი თხოვნა. არ ვიცი, რამდენად შესაძლებელია, მაგრამ პლანშეტს ან ტელეფონს თუ მაჩუქებთ, პლანეტაზე უბედნიერესი ადამიანი ვიქნებოდი. და კიდევ, მოხერხებული საწოლი მინდა. კიდევ, მინდა, ხალხს მივმართო, შეიძლება?
– რა თქმა უნდა, დიდი აუდიტორია გვყავს და შეგიძლია ყველაფერი უთხრა, რაც გინდა!
მინდა, ადამიანებმა გაიგონ, რომ სხვებისგან არაფრით გამოვირჩევით. რომ უკულტურობის მაჩვენებელია, როდესაც გაოცებული თვალებით გვიყურებთ და თითს იშვერთ ჩვენკენ. მე კი არ მწყინს, მაგრამ სხვისთვის ეს შეიძლება დეპრესიის მიზეზიც გახდეს. ძალიან კარგი იქნებოდა, სკოლებში უნარშეზღუდული ადამიანების საკითხს მეტ ყურადღებას რომ უთმობდნენ. ადამიანებმა უნდა იცოდნენ, რომ გადამდები არაფერი გვჭირს და ჩვენთან ურთიერთობა შეიძლება ისევე, როგორც სხვა დანარჩენთან, რომ ადამიანური სითბო ძალიან გვაკლია!
„მამაჩემმა პანდუსები გააკეთა, თავი დამწყვდეულად რომ არ მეგრძნო და ბუნების სილამაზით დავმტკბარიყავი!
– აღფრთოვანებული ვარ შენით! ძალიან ძლიერი გოგონა ყოფილხარ!
სულაც არა! ჩვეულებრივი გოგო ვარ. უბრალოდ, სიცოცხლე ძალიან მიყვარს. ხანდახან ვფიქრობ, ნეტავ, როგორი ვიქნებოდი, სიარული რომ შემეძლოს? ალბათ, სხვებისგან არაფრით ვიქნებოდი გამორჩეული. ახლა კი, ყველასგან განსხვავებული ვარ! ჩვენს შინაგან სამყაროზე ხომ აისახება ეს ყველაფერი! ვიღაც საკუთარ თავზე ფიქრობს, რომ არის ჩვეულებრივი ადამიანი, სუსტი, რაღაც არ გამოსდის, მერე კი შემომხედავს და იტყვის: „რადგან მან შეძლო, ესე იგი, მეც აუცილებლად შევძლებ.“ შემიძლია, სხვებისთვის სტიმული გავხდე. სპექტაკლში მონაწილეობას ვიღებ, იქ რამდენიმე ბავშვია, ვინც კითხვა არ იცის. მაგრამ, არა უშავს, მე ვასწავლი! ვეხმარები როლის სწავლაში! ხედავ? მეც კი შემიძლია, ვინმეს რომ დავეხმარო.
„საკუთარ თავს დილეგში ნუ გამოამწყვდევთ! ადამიანების დახმარება მეც კი შემიძლია, თქვენ – მით უმეტეს“
ლალი: ხედავთ, როგორია? მხოლოდ მისი ასეთი ბუნება მაცოცხლებს ამქვეყნად. სხვა მის ადგილას სასოწარკვეთილებას მიეცემოდა, სახლიდან საერთოდ არ გავიდოდა და არავისთან არ იმეგობრებდა. დაჯდებოდა და იტირებდა საკუთარი უიღბლობის, ასე საცოდავად, გაჭირვებაში ცხოვრების გამო! თამარი კი მზესავით არის! ის ბედნიერებაა! ძლიერი გოგოა და თავად შეუძლია, ნებისმიერი ადამიანი რომ გაამხნევოს. არ ვიცი, მის გულში რა ხდება, მე კი მეუბნება, რომ საერთოდ არ დარდობს.
თამარი ახალგაზრდა გოგონაა, რომელიც მიჯაჭვულია ეტლს, მაგრამ მისი სული გაუტეხელია. მისი ისტორია კი იმის მტკიცებულებაა, რომ ყველაზე რთულ მდგომარეობაშიც კი, შეგვიძლია საკუთარ თავში ძალის გამონახვა და სრულფასოვანი ცხოვრებით ცხოვრება.
ფიზიკური უნარშეზღუდულობის მიუხედავად, თამარი აქტიური ცხოვრებით ცხოვრობს, მონაწილეობას იღებს თეატრალურ დადგმებში და უნარშეზღუდულ ბავშვებს თავად ეხმარება. ამ დროს, მისი ოჯახი ებრძვის ფინანსურ სირთულეებს, რაც მათ ყოფას კიდევ უფრო აუტანელს ხდის.
„შეხედეთ სამყაროს ჩემი თვალებით“
მიუხედავად თავისი უნიკალური პიროვნული თვისებებისა, თამარი აწყდება საზოგადოების მხრიდან მიუღებლობას. და ის ამ ბრძოლაში მარტო არ არის.
მეგობრებო, ჩვენ გვსურს, რომ სამყაროს თამარის თვალებით შეხედოთ, საკუთარი თავი მის ადგილას წარმოიდგინოთ და დაუსვათ კითხვა: „ახლა, რა გამახარებდა, რა დამეხმარებოდა ყველაზე მეტად?“
რა სახის დახმარება სჭირდება მას:
– თამარს ძალიან სჭირდება მოხერხებული ორთოპედიული საწოლი;
– მოხერხებული ეტლი;
– ჰიგიენური საშუალებები;
– ბალანსირებული კვებისთვის განკუთვნილი პროდუქტები;
– სააბაზანოსა და საპირფარეშოს კეთილმოწყობა;
– კომუნალური მომსახურებისა და ინტერნეტის გადასახადების დაფარვა.
თუ გსურთ, მოინახულოთ და დახმარება პირადად გაუწიოთ ამ ოჯახს, მათი მისამართია: საჩხერის მუნიციპალიტეტი, სოფელი მარჯევი.
ყოველ ჯერზე, როდესაც ვინმეს დახმარება შეგიძლიათ, უბრალოდ, დაეხმარეთ და გაიხარეთ, რომ ღმერთი თქვენი მეშვეობით პასუხობს ვიღაცის ლოცვებს!

Tamara: “If ten years ago I knew about your foundation and the kindness of the people who surround you all over Georgia, I wouldn’t be paralyzed now! And I’m a girl! And my soul hurts so much!”
“I beg you, please don’t cry over me,” says Tamara.”I’m still alive and I believe that I’m not alone among my Georgian compatriots! There is still a chance to get me on my feet The only problem is that my mom doesn’t have any money at all! She’s even more unfortunate than I am.This cursed fibroma is dragging her into the grave!! And yet, despite the doctors’ strict ban, she continues to carry me around! Why does she deserve such sorrow? She’s just an ordinary Georgian woman!”
Lali (Mother): “I carry my Tamara in my arms. When I had surgery, they told me not to lift heavy weights… It is extremely dangerous for me!”
“For eight years, Tamar underwent rehabilitation, and during that period, she was able to stand on her feet, even taking a few steps,” says Lali. “But as soon as the treatment stopped, her condition started deteriorating.Now she can’t even stand up on her own! How to live? How? Sometimes we don’t even have enough money for bread!After the 1991 earthquake, our house turned into ruins! You don’t even have a bathroom. I bathe Tamara in a basin right in the room. And the bed she lies on… Look, it’s terrible! And the child spends most of the day on it!”
And here is the kitchen of two sick women! In winter, there is ice here sometimes! That’s why it serves as a refrigerator…
“I’m just an ordinary girl. And like all girls, I live my dreams! My main dream is to get up one day and do something to help my mommy! Help me with this, though I have nothing to thank you with—except that I will pray for every good person in Georgia!!!! I have a lot of energy and time for this!”
“Look, this poor thing is going somewhere again… Oh, she should have stayed home and not gone out… Her poor mother! How unlucky she is with her child. How does she even survive such sorrow?” – With these words, completely unfamiliar people mourn me and my mom,” says 16-year-old Tamara with annoyance and sadness. She has enough of her own illnesses, but mean people manage to hurt her even more!
Lali (Mother): I did everything possible within my power. We only had enough money for a few years of treatment. I took her to various procedures, massages for 8 years! And we got results – Tamara took a few steps. But then everything went wrong. I was diagnosed with fibroids, and I needed surgery. After that, I couldn’t carry her anymore, and there was no money left. Everything was in vain.
Now Tamara is immobile. She can’t do anything on her own. She can’t even drink water. And there’s no one to help.Both my husband’s and my parents died early, and our relatives have their own problems, they have no time for us. Sometimes there are days when we haven’t even bread. Our only income is Tamara’s pension – 390 lari.
“There are days when our daughter’s pension runs out, and we don’t even have anything to eat.”
– What about allowance?
Lali: We have high scores and are not eligible for an allowance. Tamara used to receive it, but since she turned 16, they disqualified her. My husband and I worked for a year under a social program. I was a cleaner, and my husband worked as a janitor. It was, you could say, the “golden age” of our lives. Funny, but it’s a bitter truth. But then the program ended, and we were left with nothing. So I decided to address you. Oh God, why didn’t I know about you before?!
“Tamara is the meaning of life for us. We do everything possible for her. But as the years go by, it becomes harder for both me and my husband to lift her.”
“My legs are deformed. I don’t feel them, and that’s for the best. No sensitivity – no pain!”
– What are your most urgent needs right now?
Lali: Look at our house. It’s in terrible condition. In 1991, it was almost destroyed during the earthquake. We don’t even have a bathroom. I bathe Tamara in a basin right in the room. It’s so inconvenient. And the bed she lies on is just a nightmare! It’s old metal bed that creaks.
Tamara: I also have one big request. I don’t know how possible it is, but if you could give me a tablet or a phone, there wouldn’t be a happier person on the planet than me. And a comfortable bed. And I also want to address people. May I?
– Sure! We have a large audience; you can say whatever you wish!
Tamara: I want people to understand that we are just like everyone else. It’s uncivilized to stare at us, bulging your eyes, and pointing fingers at us. I’m not offended by it, but for someone, it could become a reason for depression. It would be great if schools paid more attention to the issue of people with disabilities. People should know that we are not contagious, that communicating with us is just as good as with others, and that we really lack simple human warmth!
“Dad built ramps so that I wouldn’t feel like I’m in prison and could enjoy the beauty of nature.”
– I admire you! You’re such a strong girl!
Tamara: Not at all! I’m just an ordinary girl. I just love life. Sometimes I think, what would I be like if I could walk? Probably just ordinary! But now I’m extraordinary! It’s all inside us! someone might think they’re weak, that things aren’t working out, but then they’ll look at me and say, ‘If she could do it, I can too.’I’m like a motivation for others. Look, I’m participating in a play. There are a few kids there who can’t read. But even that’s not scary, I’m teaching them! I help them learn their roles! See, even I can help someone.
‘Don’t create a prison for yourself! Even I can help others, and you certainly can too.’
Lali: See what she’s like? It’s her spirit that keeps me going. Most people in her situation would have given in to despair. They wouldn’t leave the house, wouldn’t talk to anyone. They’d just sit and mourn their fate, their miserable life in poverty. But Tamara – she’s like sunshine! She’s pure joy! She’s so strong, she can uplift anyone. I don’t know what’s going on inside her, but she tells me she’s completely at ease.
Tamara is a young girl bound to a wheelchair, but her spirit is unbreakable. Her story is evidence that even in the most challenging circumstances, one can find the strength to live a full life.
Despite physical limitations, Tamara leads an active lifestyle, participating in theatrical performances and helping children with disabilities. However, her family faces financial difficulties, making their struggle even more unbearable.
‘See the world through my eyes.’
Tamara faces difficulty being accepted by society, despite her unique qualities. She is not alone in this struggle.
We want you, friends, to see the world through Tamara’s eyes, to imagine yourselves in her place and ask yourselves, “What would help me now, what would bring me the greatest joy?”
What help is needed:
– Tamara needs a comfortable orthopedic bed;
– a comfortable wheelchair;
– a hygiene products;
– food for a balanced diet;
– arrange the bathroom and toilet;
– pay utilities and internet.
If you are willing to visit the family and help them in person, here is their address: Sachkhere Municipality, village Merjevi.